Документ підготовлено в системі iplex
Державна податкова служба України | Індивідуальна податкова консультація від 30.06.2025 № ІПК
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
від 30.06.2025 р. N 3567/ІПК/99-00-04-03-03 ІПК
Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Приватного підприємства (далі - Підприємство) щодо визначення частки сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), у межах компетенції повідомляє.
Згідно із зверненням, Підприємство перебуває на спрощеній системі оподаткування, є платником єдиного податку четвертої групи. Підприємство, зокрема, здійснює діяльність з вирощування цукрового буряку на власних, орендованих, наданих в користування сільськогосподарських землях. На цукровому заводі Підприємства здійснюється первинна переробка власно вирощеного цукрового буряку з отриманням цукру, як основного продукту. Під час виробництва утворюється побічний продукт - меляса бурякова (код УКТ ЗЕД 1703 90 00 00), яка реалізується Підприємством в натуральному вигляді. Товариство дохід від реалізованої меляси бурякової включає до розрахунку частки сільськогосподарського товарного виробництва платника єдиного податку.
Підприємство просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо питань:
1. Чи може вважатися сільськогосподарською продукцією в розумінні пп. 14.1.234 Кодексу бурякова меляса (код УКТ ЗЕД 1703 90 00 00), що є побічним продуктом первинної переробки цукрового буряка, вирощеного платником податку самостійно на власній (орендованій) сільськогосподарській землі?
2. Чи може реалізація такої меляси включатися до розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробництва згідно з вимогами пп. 298.8.3 п. 298.8 ст. 298 Кодексу?
Щодо першого - другого питань
Главою 1 розд. XIV Кодексу встановлено правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку.
Згідно з пп. "а" пп. 4 п. 291.4 ст. 291 Кодексу до четвертої групи платників єдиного податку відносяться юридичні особи незалежно від організаційно-правової форми, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків.
Сільськогосподарський товаровиробник - юридична особа незалежно від організаційно-правової форми або фізична особа - підприємець, яка займається виробництвом сільськогосподарської продукції та/або розведенням, вирощуванням та виловом риби у внутрішніх водоймах (озерах, ставках та водосховищах) та її переробкою на власних чи орендованих потужностях, у тому числі власновиробленої сировини на давальницьких умовах, та здійснює операції з її постачання (пп. 14.1.235 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).
Сільськогосподарська продукція (сільськогосподарські товари) - продукція/товари, що підпадають під визначення груп 1 - 24 УКТ ЗЕД, якщо при цьому такі товари (продукція) вирощуються, відгодовуються, виловлюються, збираються, виготовляються, виробляються, переробляються безпосередньо виробником цих товарів (продукції), а також продукти обробки та переробки цих товарів (продукції), якщо вони були придбані або вироблені на власних або орендованих потужностях (площах) для продажу, переробки або внутрішньогосподарського споживання (пп. 14.1.234 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).
Частка сільськогосподарського товаровиробництва для цілей глави 1 розділу XIV Кодексу - питома вага доходу сільськогосподарського товаровиробника, отриманого від реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки, у загальній сумі його доходу, що враховується під час визначення права такого товаровиробника на реєстрацію як платника податку (пп. 14.1.262 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).
Відповідно до пп. 298.8.1 п. 298.8 ст. 298 Кодексу сільськогосподарські товаровиробники для переходу або щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку подають не пізніше 20 лютого поточного року, зокрема, Розрахунок за формою, затвердженою наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 26 грудня 2011 року N 772 "Про затвердження Розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробництва", зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 06 квітня 2012 року за N 510/20823, зі змінами та доповненнями (далі - Розрахунок).
Джерелом інформації при складанні Розрахунку є дані бухгалтерського обліку.
Відповідно до пп. 298.8.3 п. 298.8 ст. 298 Кодексу дохід сільськогосподарського товаровиробника, отриманий від реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки (крім підакцизних товарів, за винятком виноматеріалів виноградних (коди згідно з УКТ ЗЕД 2204 29 - 2204 30), вироблених на підприємствах первинного виноробства для підприємств вторинного виноробства, які використовують такі виноматеріали для виробництва готової продукції), включає, зокрема, доходи, отримані від реалізації продукції тваринництва і птахівництва та продуктів її переробки на власних підприємствах або орендованих виробничих потужностях.
Згідно з УКТ ЗЕД патока (меляса), одержана внаслідок вилучення або рафінування цукру - це товар, який відноситься до розділу IV "Готові харчові продукти; алкогольні та безалкогольні напої і оцет; тютюн та його замінники" групи 17 "Цукор і кондитерські вироби з цукру" додатка до Закону України "Про Митний тариф України" від 04.06.2020 N 674-IX, отже відповідає поняттю сільськогосподарської продукції (сільськогосподарських товарів), визначеному пп. 14.1.234 п. 14.1 ст. 14 Кодексу.
Таким чином, при обчисленні частки сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік доходи від реалізації меляси, як побічного продукту виробництва цукру з цукрових буряків, які вирощуються, збираються на власних або орендованих площах Товариства, а також виробленого на власних підприємствах або орендованих виробничих потужностях для продажу, переробки або внутрішньогосподарського споживання, включаються до доходу сільськогосподарського товаровиробника (рядок 1 Розрахунку).
Слід зазначити, що кожен конкретний випадок має розглядатися з урахуванням всіх суттєвих обставин та первинних документів.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.