• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо практичного застосування окремих норм податкового законодавства

Державна податкова служба України | Індивідуальна податкова консультація від 17.09.2021 № 3472/ІПК/99-00-09-03-02-06
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 17.09.2021
  • Номер: 3472/ІПК/99-00-09-03-02-06
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 17.09.2021
  • Номер: 3472/ІПК/99-00-09-03-02-06
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
17.09.2021 N 3472/ІПК/99-00-09-03-02-06
Державна податкова служба України, відповідно до ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) розглянула запит Підприємства стосовно надання індивідуальної податкової консультації щодо практичного застосування окремих норм податкового законодавства і в межах компетенції повідомляє таке.
У зверненні Підприємство, зокрема, зазначає, що зареєстровано як платник податків та здійснює вид діяльності відповідно КВЕД 46.34 "Оптова торгівля напоями". Підприємство має ліцензію на здійснення оптової торгівлі алкогольною продукцією.
Відповідно договору, Підприємство відвантажило алкогольну продукцію покупцю на суму 120 тис. грн. (у тому числі ПДВ 20 тис. грн. та акцизний податок 10 тис. грн.). В подальшому, Підприємство отримало послуги від цього покупця на суму 120 тис. грн. (у тому числі ПДВ 20 тис. грн.).
Таким чином, Підприємство має дебіторську заборгованість в сумі 120 тис. грн. та кредиторську в сумі 120 тис. грн. по покупцю. Дебіторська та кредиторська заборгованість погоджена сторонами. За умовами договорів строк сплати заборгованості настав, вимоги зустрічні та однорідні.
Підприємство не має непогашених податкових зобов'язань або податкового боргу по податкам або зборам, його майно не знаходиться в податковій заставі, з постачальником підакцизної продукції здійснено розрахунки в повному обсязі грошовими коштами.
З врахуванням викладеного, Підприємство запитує:
1. Чи порушать підприємства норми Кодексу або Закону України від 19 грудня 1995 року N 481/95-ВР " Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" (далі - Закон N 481) у разі здійснення заліку однорідних вимог на суму 120 тис. грн?
2. Чи порушать підприємства норми Кодексу або Закону N 481 у разі здійснення заліку однорідних вимог частини ціни підакцизної продукції на суму 110 тис. грн., а за іншу частину (акцизний податок) у сумі 10 тис. грн. будуть перераховані грошові кошти?
3. Чи порушать підприємства норми Кодексу або Закону N 481 у разі здійснення заліку однорідних вимог частини ціни підакцизної продукції на суму 90 тис. грн., а за іншу частину акцизний податок у сумі 10 тис. грн. та ПДВ у сумі 20 тис. грн. будуть перераховані грошові кошти?
До зазначених запитань.
Частиною шістдесят четвертою статті 15 Закону N 481 забороняється сплата акцизного податку з алкогольних напоїв шляхом взаємних заліків, зустрічних зобов'язань, векселями та в інших формах, які не передбачають сплату такого акцизного податку коштами.
У разі продажу (інших видах відчуження) алкогольних напоїв у межах бартерних (товарообмінних) операцій або інших операцій, що не передбачають їх оплати в грошовій формі, у тому числі векселями чи іншими видами боргових зобов'язань, покупець (отримувач) підакцизної продукції зобов'язаний здійснити сплату суми акцизного податку, включеного до ціни продукції, а також податку на додану вартість, нарахованого на таку ціну, виключно у грошовій формі. У такому ж порядку здійснюється оплата вартості виготовлення (переробки, обробки) підакцизної продукції на давальницьких умовах (частина шістдесят п'ята статті 15 Закону N 481).
Відповідно до частини другої статті 17 Закону N 481 до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі сплати сум акцизного податку та податку на додану вартість шляхом взаємних заліків, зустрічних зобов'язань, векселями, в тому числі казначейськими, та в інших формах, які не передбачають сплату таких платежів коштами, - у розмірі вартості відвантаженої продукції.
Тобто згідно з нормами чинного законодавства не існує винятків щодо можливості сплати зазначених податків при здійсненні господарських операцій з поставки алкогольних напоїв в іншій формі, ніж грошовій. Тому зарахування зустрічних однорідних вимог щодо сплати акцизного збору та податку на додану вартість суперечить вищенаведеним нормам Закону N 481.
Таким чином розрахунки в частині акцизного податку та ПДВ за алкогольні напої, які Підприємство відвантажило покупцю мають бути здійснені у грошовій формі, а тому у разі здійснення заліку однорідних вимог згідно наведеного Підприємством прикладу:
на загальну вартість алкогольних напоїв (суму 120 тис грн) або частини вартості алкогольних напоїв на суму 110 тис грн та сплати грошовими коштами акцизного податку (10 тис грн) - буде порушенням порядку розрахунків у разі продажу (інших видах відчуження) алкогольних напоїв;
частини вартості алкогольних напоїв на суму 90 тис грн та сплати грошовими коштами акцизного податку (10 тис грн) та ПДВ (20 тис грн) - не буде порушенням щодо розрахунків у разі продажу (інших видах відчуження) алкогольних напоїв.
Поряд з цим інформуємо, що пунктом 52-8 підрозділу 10 розділу XX Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема статтями 52 і 53 розділу II Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.