Документ підготовлено в системі iplex
Державна податкова служба України | Індивідуальна податкова консультація від 26.06.2025 № ІПК
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
26.06.2025 № 3471/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК
Реорганізація покупця: правонаступник вимагає повернення передоплати, що з ПДВ?
Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення щодо проведення коригування та реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) розрахунку коригування при поверненні постачальником попередньої оплати правонаступнику і, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі - ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариством було отримано від покупця попередню оплату за товари та складено і зареєстровано в ЄРПН відповідну податкову накладну.
Надалі покупця було ліквідовано як субјєкта господарювання, правонаступник звернувся до Товариства (постачальника) з вимогою повернення йому попередньої оплати, яка була сплачена покупцем.
Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
1 - 2) яким чином Товариство може здійснити коригування податкового кредиту та зареєструвати в ЄРПН розрахунок коригування у ситуації, описаній у зверненні;
3) щодо можливих варіантів повернення коштів.
Разом з тим опис ситуації, наведений у зверненні, та порушені Товариством питання містять суперечності, а саме згідно з наданою у зверненні інформацією Товариство є постачальником товарів (який за операціями з постачання повинен нараховувати податкові зобовјязання), водночас питання стосуються порядку коригування Товариством податкового кредиту. У зв'язку з цим ДПС надає роз'яснення загальних норм податкового законодавства, які застосовуються у ситуації, описаній у зверненні.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з підпунктами "а" і "б" пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 розділу V ПКУ.
Пунктом 187.1 статті 187 розділу V ПКУ встановлено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше (далі - перша подія):
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку / небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, - дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису.
Відповідно до пунктів 201.1, 201.10 статті 201 розділу V ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги" та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) у встановлений ПКУ термін. У податковій накладній зазначаються в окремих рядках обов'язкові реквізити, зокрема повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, зокрема, покупця (отримувача) товарів/послуг.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до складу податкового кредиту.
Згідно з пунктом 192.1 статті 192 розділу V ПКУ, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.
Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача платника податку, підлягає реєстрації в ЄРПН отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.
Відповідно до підпункту 192.1.1 пункту 192.1 статті 192 розділу V ПКУ якщо внаслідок такого перерахунку відбувається зменшення суми компенсації на користь платника податку постачальника, то:
постачальник відповідно зменшує суму податкових зобов'язань за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок;
отримувач відповідно зменшує суму податкового кредиту за результатами такого податкового періоду в разі, якщо він зареєстрований як платник податку на дату проведення коригування, а також збільшив податковий кредит у зв'язку з отриманням таких товарів/послуг.
Постачальник має право зменшити суму податкових зобов'язань лише після реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування до податкової накладної.
Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ, опису питань і фактичних обставин, наведених у зверненні, ДПС повідомляє.
Щодо питань 1 - 3
В описаній у зверненні ситуації постачальник на дату отримання попередньої оплати від покупця повинен нарахувати податкові зобов'язання з ПДВ та скласти і зареєструвати в ЄРПН відповідну податкову накладну.
Якщо надалі покупця було ліквідовано як субјєкта господарювання і за вимогою його правонаступника сплачена покупцем попередня оплата повертається такому правонаступнику, то розрахунок коригування до податкової накладної, складеної за фактом отримання попередньої оплати від покупця, не може бути зареєстрований в ЄРПН. Підстав для складання розрахунку коригування на правонаступника з метою зменшення податкових зобов'язань у постачальника також відсутні, оскільки повернення попередньої оплати здійснюється не тій особі, від якої були отримані грошові кошти.
При цьому, з урахуванням норм підпункту 192.1.1 пункту 192.1 статті 192 розділу V ПКУ, постачальник має право зменшити нараховану суму податкових зобов'язань виключно після реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування до податкової накладної. Інших способів зменшення податкових зобов'язань постачальника у ситуації, описаній у зверненні, ПКУ не передбачено.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 глави 3 роздiлу II ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.