Документ підготовлено в системі iplex
Державна податкова служба України | Індивідуальна податкова консультація від 12.06.2025 № ІПК
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
від 12.06.2025 р. N 3254/ІПК/99-00-21-02-02 ІПК
Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення ТОВ "" (далі - ТОВ) щодо формування витрат на оплату перших п'яти днів тимчасової непрацездатності працівника за рахунок коштів роботодавця, та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
З метою правильності виплати та віднесення на витрати підприємства оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця, по листам непрацездатності відкритим у вихідні дні - суботу чи неділю, які на підприємстві є неробочими ТОВ просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:
чи підлягають оплаті за рахунок коштів підприємства календарні дні відкриття листа непрацездатності субота та (або) неділя, незважаючи на те, що на період початку тимчасової непрацездатності працівника припали вихідні дні, які для нього є неробочими? У разі якщо вихідні дні відкриття листа непрацездатності підлягають оплаті, чи правомірне віднесення виплат по листам непрацездатності за вихідні дні відкриття, на витрати підприємства?
Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючим громадянам щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, у разі нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, охорони їхнього життя та здоров'я регулює Закон України від 23 вересня 1999 року N 1105-XIV "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (зі змінами) (далі - Закон N 1105-XIV).
Відповідно до частини другої ст. 15 Закону 1105-XIV оплата перших п'яти днів тимчасової непрацездатності у випадках, зазначених у пунктах 1 і 7 частини першої ст. 15 цього Закону здійснюється за рахунок коштів роботодавця у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Порядок оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві, за рахунок коштів роботодавця затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26.06.2015 N 440.
Згідно з пп. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу об'єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями цього Кодексу.
Положення Кодексу не передбачено різниць для коригування фінансового результату до оподаткування на суму витрат на оплату перших п'яти днів тимчасової непрацездатності працівника, які здійснюються за рахунок коштів роботодавця.
Такі операції відображаються згідно з правилами бухгалтерського обліку при формуванні фінансового результату до оподаткування.
Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку та аудиту, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (частина друга ст. 6 Закону України від 16 липня 1999 року N 996-XIV "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" (зі змінами)).
Отже, порядок формування витрат у бухгалтерському обліку на оплату перших п'яти днів тимчасової непрацездатності працівника за рахунок коштів роботодавця належить до компетенції Міністерства фінансів України.
При цьому з питання порядку оплати листа непрацездатності працівника підприємства доцільно звернутись до Міністерства соціальної політики України.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).