Документ підготовлено в системі iplex
Державна податкова служба України | Індивідуальна податкова консультація від 12.06.2025 № ІПК
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
від 12.06.2025 р. N 3247/ІПК/99-00-21-03-03 ІПК
Державна податкова служба України відповідно до ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) розглянула звернення заявника щодо отримання індивідуальної податкової консультації та повідомляє наступне.
Заявник зазначає, що є платником податку на загальній системі оподаткування, як не зареєстрований платник ПДВ, основний вид економічної діяльності - 45.40 "Торгівля мотоциклами, деталями та приладдям до них. Технічне обслуговування і ремонт мотоциклів".
Також повідомляє, що здійснює роздрібну торгівлю електросамокатами, велосипедами з електродвигуном (код УКТ ЗЕД 8703 80 10 10). Як зазначено, у зверненні, заявник вважає, що роздрібна торгівля електросамокатами, велосипедами з електродвигуном не підпадає під оподаткування акцизним податком.
Заявник просить надати роз'яснення на питання:
1. Чи підпадає заявник під реєстрацію платником акцизного податку, подачу акцизної декларації, сплату акцизного податку?
2. Як відображується у фіскальному чеку акцизний податок?
3. Чи може заявник застосовувати спрощену систему оподаткування - єдиний податок 2-ї групи?
Щодо питання 1
Підпунктом 14.1.145 пункту 14.1 статті 14 Кодексу встановлено, що підакцизні товари (продукція) - товари за кодами згідно з УКТ ЗЕД, на які Кодексом встановлено ставки акцизного податку.
Разом з цим, відповідно до підпункту 14.1.212 пункту 14.1 статті 14 Кодексу під реалізацією підакцизних товарів (продукції) розуміється будь-які операції на митній території України, що передбачають відвантаження підакцизних товарів (продукції) згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами з передачею прав власності або без такої, за плату (компенсацію) або без такої, незалежно від строків її надання, а також безоплатного відвантаження товарів, у тому числі з давальницької сировини, реалізація суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.
Цим же підпунктом визначено, що реалізація суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів - це продаж пива, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюну, промислових замінників тютюну та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших об'єктах громадського харчування.
Статтею 215 Кодексу визначено вичерпний перелік підакцизних товарів, ставки податку на ці товари, код товару (продукції) згідно з УКТ ЗЕД і опис товару (продукції) згідно з УКТ ЗЕД.
Згідно з пунктом 215.1 статті 215 Кодексу до підакцизних товарів належать, зокрема, автомобілі легкові, кузови до них, причепи та напівпричепи, мотоцикли, транспортні засоби, призначені для перевезення 10 осіб і більше, транспортні засоби для перевезення вантажів.
Платниками акцизного податку, зокрема, є:
особа, постійне представництво, які виробляють підакцизні товари (продукцію) на митній території України, у тому числі з давальницької сировини (підпункт 212.1.1 пункту 212.1 статті 212 Кодексу);
особа - суб'єкт господарювання, постійне представництво, які ввозять підакцизні товари (продукцію) на митну територію України (підпункт 212.1.2 пункту 212.1 статті 212 Кодексу).
Об'єктами оподаткування акцизним податком є операції, зокрема, з:
реалізації вироблених в Україні підакцизних товарів (продукції) (підпункт 213.1.1 пункту 213.1 статті 213 Кодексу);
ввезення підакцизних товарів (продукції) на митну територію України (підпункт 213.1.3 пункту 213.1 статті 213 Кодексу).
Підпунктом 212.3.2 пункту 212.3.1 статті 212 Кодексу встановлено, що інші платники підлягають обов'язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, місцем проживання фізичних осіб - підприємців, не пізніше граничного терміну подання декларації акцизного податку за місяць, в якому розпочато господарську діяльність.
Відповідно до пункту 223.2 статті 223 Кодексу платники податку, визначені пунктом 212.1 статті 212 Кодексу (крім імпортерів підакцизних товарів, зазначених у підпунктах 215.3.4, 215.3.5, 215.3.5-1, 215.3.5-2, 215.3.6, 215.3.7, 215.3.8 пункту 215.3 статті 215 Кодексу), подають щомісяця не пізніше 20 числа наступного звітного (податкового) періоду контролюючому органу за місцем реєстрації декларацію з акцизного податку за формою, затвердженою у порядку, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 23.01.2015 N 14 (із змінами та доповненнями).
Підпунктом 215.3.5-1 пункту 215.3 статті 215 Кодексу визначено, що ставка податку для транспортних засобів, зазначених у товарних підкатегоріях 8703 80 10 10, 8703 80 90 10 згідно з УКТ ЗЕД оснащених виключно електричними двигунами (одним чи кількома), встановлюється у розмірі 1 євро за 1 кіловат-годину ємності електричного акумулятора таких транспортних засобів.
Для класифікації товарів в Україні використовують УКТ ЗЕД, яка є товарною номенклатурою Митного тарифу України, встановленого Законом України від 19 жовтня 2022 року N 2697-IX "Про Митний тариф України".
З метою забезпечення єдиного тлумачення і застосування УКТ ЗЕД в Україні запроваджено Пояснення до УКТ ЗЕД, затверджені наказом Державної митної служби України від 14.12.2022 N 543.
Згідно із Поясненням до УКТ ЗЕД транспортні засоби, що приводяться в рух тільки електричним двигуном (оснащені виключно електричними двигунами (одним чи декількома)) включаються до товарної позиції 8703 "Автомобілі легкові та інші моторні транспортні засоби, призначені головним чином для перевезення людей (крім моторних транспортних засобів товарної позиції 8702), включаючи вантажопасажирські автомобілі-фургони та гоночні автомобілі".
Отже, електросамокати, велосипеди з електродвигуном є транспортними засобами, що належать до підакцизних товарів та підлягають оподаткуванню акцизним податком.
Декларація за звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, подається платником протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця, до контролюючого органу за місцем обліку такого платника.
Базовий податковий період для сплати акцизного податку відповідає календарному місяцю (пункт 223.1 статті 223 Кодексу).
Враховуючи викладене, якщо заявник у рамках здійснення своєї діяльності (загальна система оподаткування) реалізує товар, який класифікується за кодом 8703 80 10 10 згідно з УКТ ЗЕД, що входить до переліку підакцизних товарів (продукції) згідно з УКТ ЗЕД наведеному у пункті 215.3 статті 215 Кодексу, та не є виробником такого товару, то заявник при здійсненні операцій з реалізації даного товару не реєструється платником акцизного податку, не подає декларацію з акцизного податку та не сплачує акцизний податок за цими операціями.
Водночас операції з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів (електросамокатів, велосипедів з електродвигуном) не підпадають під визначення реалізація суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів у розумінні підпункту 14.1.212 пункту 14.1 статті 14 Кодексу та не підлягають оподаткуванню акцизним податком.
Щодо питання 2
У статті 212 Кодексу визначено, що платниками акцизного податку є, зокрема, особа - суб'єкт господарювання роздрібної торгівлі, яка здійснює реалізацію підакцизних товарів (крім тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах).
Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій (далі - РРО) та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій (далі - ПРРО) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг встановлені в Законі України від 06 липня 1995 року N 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (далі - Закон N 265) та нормативно-правових актах, прийнятих на його виконання.
Дія Закону N 265 поширюється на усіх суб'єктів господарювання (далі - СГ), їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) СГ, які здійснюють розрахунки у готівковій та/або безготівковій формі у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а порядок проведення таких розрахунків встановлено в розділі II Закону N 265.
Зокрема, у статті 3 Закону N 265 встановлено обов'язок СГ проводити розрахунки як у готівковій, так і в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо), на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО/ПРРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів.
Форми та зміст розрахункових документів визначені у Положенні про форму та зміст розрахункових документів / електронних розрахункових документів, затвердженому наказом Міністерства фінансів України від 21.01.2016 N 13 (далі - Положення N 13) у вигляді уніфікованих таблиць, що містять окремі визначені поля, а зміст розрахункового документа передає інформацію, що повинна зазначатись платниками податків у встановлених формою вигляді і полі - які є окремими реквізитами розрахункового документа.
У пункті 2 розділу II Положення N 13 передбачено, що обов'язковими реквізитами фіскального чека є, зокрема, для СГ роздрібної торгівлі, що здійснюють реалізацію підакцизних товарів та зареєстровані платниками акцизного податку (СГ, що зареєстровані платниками іншого податку, крім ПДВ), - окремим рядком літерне позначення, розмір ставки такого податку, загальна сума такого податку за всіма зазначеними в чеку товарами (послугами), на початку рядка друкується назва такого податку (рядок 22). У реквізиті "Акцизний податок" його назва наводиться згідно з Кодексом. За потреби дозволяється використовувати скорочення.
Слід зазначити, що сама по собі форма та зміст розрахункових документів не вимагає від платників податків виконання жодних додаткових обов'язків щодо адміністрування податків та/чи зборів.
При цьому заповнення полів форми розрахункових документів є обов'язковим лише за умови наявності у платника податків інформації, яка безпосередньо пов'язана з ним і відповідає змісту розрахункового документу, що формується.
Таким чином, заповнення реквізиту "Акцизний податок" рядка 22 фіскального чека є обов'язковим лише для СГ роздрібної торгівлі, які здійснюють реалізацію алкогольних напоїв, та зареєстровані платниками такого податку.
Щодо питання 3
Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку визначено главою 1 розділу XIV Кодексу.
Фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим главою 1 розділу XIV Кодексу, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою (пункт 291.3 статті 291 Кодексу).
Перелік видів діяльності, які не дають права на застосування спрощеної системи оподаткування, визначено пунктом 291.5 статті 291 Кодексу.
Відповідно до підпункту 3 підпункту 291.5.1 пункту 291.5 статті 291 Кодексу не можуть бути платниками єдиного податку першої - третьої груп суб'єкти господарювання, зокрема фізичні особи - підприємці, які здійснюють виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів (крім роздрібного продажу паливно-мастильних матеріалів в ємностях до 20 літрів та діяльності фізичних осіб, пов'язаної з роздрібним продажем пива, сидру, пері (без додання спирту) та столових вин).
Підпунктом 14.1.145 пункту 14.1 статті 14 Кодексу встановлено, що підакцизні товари (продукція) - товари за кодами згідно з УКТ ЗЕД, на які Кодексом встановлено ставки акцизного податку.
Перелік підакцизних товарів, що відповідають певним кодам товару (продукції) та їх описам згідно з УКТ ЗЕД та ставки акцизного податку визначені пунктом 215.3 статті 215 Кодексу. Тобто підставою для віднесення товару до підакцизного є відповідність коду товару згідно з УКТ ЗЕД опису такого товару, наведеному у пункті 215.3 статті 215 Кодексу.
Таким чином, якщо товари (продукція) є підакцизними, то відповідно фізична особа - підприємець не може обрати спрощену систему оподаткування для здійснення господарської діяльності.
Водночас, якщо товари (продукція) не віднесені до переліку, зазначеного у пункті 215.3 статті 215 Кодексу, то такі товари слід розглядати як не підакцизні, а отже обмежень щодо застосування спрощеної системи для фізичної особи - підприємця не виникає.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.