Документ підготовлено в системі iplex
Державна податкова служба України | Індивідуальна податкова консультація від 12.06.2025 № ІПК
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
від 12.06.2025 р. N 3246/ІПК/99-00-07-03-01 ІПК
Державна податкова служба України розглянула звернення фізичної особи-підприємця [...] (далі - Підприємець) від [...] N [...] (вх. ДПС N [...] від [...]) про надання індивідуальної податкової консультації, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє таке.
Відповідно до звернення, Підприємець виробляє та реалізує продукцію шляхом гуртового продажу іншим суб'єктам господарювання.
У зв'язку із складністю розуміння законодавства у сфері здійснення розрахунків Підприємець звернувся до податкового органу із таким питаннями:
1. Чи є операція розрахунковою у разі оплати покупцем коштів виключно на поточний рахунок Підприємця, тобто коли Підприємець як продавець надає покупцю повні банківські реквізити для здійснення оплати (поточний рахунок у форматі IBAN)?
2. Чи потрібно при здійсненні таких операцій використовувати реєстратори розрахункових операцій та/або програмні реєстраторів розрахункових операцій (далі - РРО / ПРРО)?
Правові засади застосування реєстраторів РРО / ПРРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг встановлені Законом України від 06 липня 1995 року N 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (далі - Закон N 265) та нормативно-правовими актами, прийнятими на його виконання.
Відповідно до статті 2 Закону N 265 розрахункова операція - приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця. Для цілей цього Закону розрахунки при організації та проведенні азартних ігор є розрахунковими операціями.
Звертаємо увагу, що перелік безготівкових способів розрахунку за товари (послуги), наведений як у визначенні розрахункової операції, так і в статті 3 Закону N 265, містить слово "тощо", яке прямо вказує на невичерпність такого переліку.
Таким чином, як відповідь на питання 1 повідомляємо, що розрахунки з використанням реквізитів поточних (банківських) рахунків мають ознаки розрахункових операцій.
Обов'язок застосування РРО / ПРРО залежить не від форми розрахунків, а виникає виключно за наявності обставин, що супроводжують господарські операції суб'єкта господарювання, які чітко визначені законодавством, у тому числі, нормами його прямої дії, що встановлюють винятки із загальних правил.
До таких винятків належить, зокрема встановлені пунктом 2 статті 9 Закону N 265, відповідно до якого РРО / ПРРО та розрахункові книжки не застосовуються у випадку здійснення розрахунків за товари, роботи та послуги за допомогою банківських операцій.
Слід зазначити, що в розумінні Закону N 265 банківські операції здійснюються виключно банками (юридичними особами, котрі мають банківську ліцензію).
Враховуючи викладене вище, як відповідь на питання 2 повідомляємо, що якщо Підприємець надає покупцю для оплати за товар реквізити свого поточного рахунку у форматі IBAN Registry:2009, NEQ, ДСТУ-Н 7167:2010 і покупець (споживач) самостійно здійснює оплату з їх використанням (шляхом переказу коштів замовниками із поточного рахунку на поточний рахунок через установу банку або шляхом внесення коштів через касу банку (у тому числі інтернет-банкінг), а також у разі проведення розрахунків у касі банку через платіжний термінал та/або ПТКС, який належить банку), то у такому випадку застосування РРО / ПРРО не є обов'язковим, оскільки оплата товарів відбуватиметься за допомогою різновиду банківських операції.
У відповідності до пункту 52.2 статті 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер, може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
____________
Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни / втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію