• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо укладення з фізичною особою договору безвітсоткової позики коштів

Державна податкова служба України | Індивідуальна податкова консультація від 07.08.2020 № 3234/ІПК/99-00-04-05-03-06
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 07.08.2020
  • Номер: 3234/ІПК/99-00-04-05-03-06
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 07.08.2020
  • Номер: 3234/ІПК/99-00-04-05-03-06
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
07.08.2020 N 3234/ІПК/99-00-04-05-03-06
Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) розглянула звернення щодо укладення з фізичною особою договору безвітсоткової позики коштів та в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у своєму зверненні повідомив, що планує укласти з фізичною особою договір безвітсоткової позики коштів. При цьому у позикодавця наявні всі документи, які підтверджують джерело їх походження.
Також платник просить надати консультацію щодо можливості укладення з фізичною особою договору безвітсоткової позики коштів з метою їх внесення до статутного капіталу товариства з обмеженою відповідальністю та щодо оподаткування отриманої позики.
Щодо можливості укладення з фізичною особою договору безвітсоткової позики коштів з метою їх внесення до статутного капіталу товариства з обмеженою відповідальністю
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів, регламентуються Кодексом, відповідно до якого позика - це грошові кошті, що надаються резидентами, які є фінансовими установами позичальнику на визначений строк із зобов'язанням їх повернення та сплатою процентів за користування сумою позики (пп. 14.1.267 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).
Отже, кошти, надані фізичною особою іншій фізичній особі, за договором позики у розумінні Кодексу не є позикою, оскільки її можуть надавати тільки фінансові установи (резиденти).
Щодо сплати податків з коштів, отриманих за укладеним з фізичною особою договором безвітсоткової позики коштів, з метою їх внесення до статутного капіталу товариства з обмеженою відповідальністю
Підпунктом 14.1.257 п. 14.1 ст. 14 Кодексу встановлено, що фінансова допомога - це допомога, надана на безповоротній або поворотній основі. Поворотна фінансова допомога - це сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов'язковою до повернення.
Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу, відповідно до пп. 162.1.1 п. 162.1 ст. 162 якого платниками податку є фізична особа - резидент, яка отримує, зокрема, доходи з джерела її походження в Україні.
Об'єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід (пп. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 Кодексу).
Статтею 165 Кодексу встановлено вичерпний перелік доходів, які не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, зокрема основна сума поворотної фінансової допомоги, наданої платником податку іншим особам, яка повертається йому, основна сума поворотної фінансової допомоги, що отримується платником податку (пп. 165.1.31 п. 165.1 ст. 165 Кодексу).
Крім того, пп. 1.7 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу передбачено, що звільняються від оподаткування військовим збором доходи, які згідно з розділом IV Кодексу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою).
Враховуючи викладене, основна сума поворотної фінансової допомоги, що отримується фізичною особою на підставі укладеного договору, протягом дії такого договору не є об'єктом оподаткування податком на доходи фізичних осіб і військовим збором.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.