• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо практичного застосування окремих норм податкового законодавства

Державна податкова служба України | Індивідуальна податкова консультація від 09.06.2025 № ІПК
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 09.06.2025
  • Номер: ІПК
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 09.06.2025
  • Номер: ІПК
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
від 09.06.2025 р. N 3154/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК
Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), розглянула звернення ТОВ [...] щодо практичного застосування окремих норм податкового законодавства та в межах компетенції повідомляє.
Відповідно до інформації, наведеної у зверненні, Товариство - резидент України, створене виключно на основі приватної власності фізичної особи - резидента України, має намір збільшити кількість Учасників шляхом прийняття до їх складу Нового Учасника.
Новий Учасник, що є фізичною особою - нерезидентом без підприємницького статусу, планує здійснити внесок до статутного капіталу Товариства у вигляді власного нерухомого майна, яке розташовано на території України.
Грошова оцінка вкладу фізичної особи - нерезидента до статутного капіталу Товариства у відповідності до ст. 115 Цивільного кодексу України буде здійснюватися за згодою учасників Товариства, так як обов'язковості у проведені незалежної експертної оцінки майна при внесенні фізичною особою - нерезидентом частки до статутного капіталу Товариства, створеного виключно на основі приватної власності фізичних осіб, відповідно до Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні" не передбачено.
Підпунктом "в" пп. 14.1.54 п. 14.1 ст. 14 Кодексу визначено, що дохід з джерелом його походження з України - будь-який дохід, отриманий резидентами або нерезидентами від будь-яких видів їх діяльності на території України, включаючи дохід від продажу рухомого та нерухомого майна, доходів від відчуження корпоративних прав, цінних паперів, у тому числі акцій українських емітентів.
Згідно з пп. 14.1.202 п. 14.1 ст. 14 Кодексу під продажем (реалізацією) товарів розуміються будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатного надання товарів.
Відповідно до пп. 170.10.1 п. 170.10 ст. 170 Кодексу доходи з джерелом їх походження в Україні, що нараховуються (виплачуються, надаються) на користь нерезидентів, оподатковуються за правилами та ставками, визначеними для резидентів (з урахуванням особливостей, визначених деякими нормами розділу IV Кодексу для нерезидентів).
Підпунктом 165.1.44 п. 165.1 ст. 165 Кодексу передбачено, що сума майнового та немайнового внеску платника податку до статутного фонду юридичної особи - емітента корпоративних прав, в обмін на такі корпоративні права, не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника.
Враховуючи, що відповідно до ст. 163 Кодексу платниками податку на доходи фізичних осіб є фізична особа - нерезидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні, а також податкові агенти, визначення яких неведене у пп. 14.1.180 п.14.1 ст. 14 Кодексу, платник податку просить надати індивідуальну податкову консультації щодо питань:
1. Чи вважається внесення фізичною особою - нерезидентом до статутного фонду Товариства власного нерухомого майна, яке розташовано на території України, оподатковуваним доходом цієї фізичної особи - нерезидента у відповідності до розділу IV Кодексу?
2. У разі, якщо операція, зазначена у питанні N 1, включається до оподатковуваного доходу фізичної особи - нерезидента, то у якій сумі вимірюється цей дохід - у сумі грошової оцінки вкладу фізичної особи - нерезидента, проведеною за згодою Учасників, чи іншій? Якщо у іншій, то на підставі чого та як визначається ця сума?
3. У разі, якщо операція, зазначена у питанні N 1, включається до оподатковуваного доходу фізичної особи - нерезидента, чи є Товариство податковим агентом з точки зору пп. 14.1.180 п. 14.1 ст. 14 Кодексу щодо зобов'язання нарахувати, утримати та сплатити податок, передбачений розділом IV Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи із суми такого оподатковуваного доходу та за якою ставкою?
4. Чи є Товариство податковим агентом з точки зору пп. 14.1.180 п. 14.1 ст. 14 Кодексу щодо операції внесення фізичною особою - нерезидентом до статутного капіталу Товариства власного нерухомого майна, яке розташоване на території України, щодо зобов'язання вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам? Якщо так, до за якою ознакою доходу відображати такий дохід?
Щодо першого - третього питань
Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу, відповідно до пп. 162.1.2 п. 162.1 ст. 162 якого платником податку на доходи фізичних осіб є фізична особа - нерезидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні.
Об'єктом оподаткування нерезидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід з джерела його походження в Україні; доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання) (п. 163.2 ст. 163 Кодексу).
Порядок оподаткування доходів, отриманих нерезидентами, регулюється п. 170.10 ст. 170 Кодексу, яким встановлено, що доходи з джерелом їх походження в Україні, що нараховуються (виплачуються, надаються) на користь нерезидентів, оподатковуються за правилами та ставками, визначеними для резидентів (з урахуванням особливостей, визначених деякими нормами розділу IV Кодексу для нерезидентів) (пп. 170.10.1 п. 170.10 ст. 170 Кодексу).
Так, відповідно до пп. 165.1.44 п. 165.1 ст. 165 Кодексу до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається сума майнового та немайнового внеску платника податку до статутного капіталу юридичної особи - емітента корпоративних прав, в обмін на такі корпоративні права.
При цьому згідно пп. 1.7 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу передбачено, що звільняються від оподаткування військовим збором доходи, які згідно з розділом IV Кодексу та підрозділом 1 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), крім доходів, зазначених у пп. 165.1.36 п. 165.1 ст. 165, п. п. 3 і 4 п. 170.13-1 ст. 170 Кодексу та п. 14 підрозділу 1 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу.
Таким чином, сума майнового внеску (нерухомого майна) платника податку - фізичної особи - нерезидента до статутного капіталу юридичної особи - резидента в обмін на корпоративні права не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків, тобто не є об'єктом оподаткування податком на доходи фізичних осіб та військовим збором.
Щодо питання четвертого
Відповідно до пп. "б" п. 176.2 ст. 176 Кодексу особи, які відповідно до Кодексу мають статус податкових агентів, та платники єдиного внеску зобов'язані подавати у строки, встановлені Кодексом для податкового місяця, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, до контролюючого органу за основним місцем обліку (далі - Розрахунок). Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку - фізичній особі податковим агентом, платником єдиного внеску протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності із зазначених питань не допускається.
Наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 N 4, із змінами, затверджені форма Розрахунку та Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку (далі - Порядок).
Згідно з п. 4 розділу IV Порядку в додатку 4ДФ "Відомості про суми нарахованого доходу, утриманого та сплаченого податку на доходи фізичних осіб та військового збору" (далі - додаток 4ДФ) до Розрахунку у графі 6 "Ознака доходу" зазначається ознака доходу, наведена у розділі 1 "Довідник ознак доходів фізичних осіб" (далі - Довідник) додатка 2 до Порядку.
Довідником визначено, що сума майнового та немайнового внеску платника податку до статутного капіталу юридичної особи - емітента корпоративних прав в обмін на такі корпоративні права, відображається у Розрахунку під ознакою доходу "178".
Отже, Товариство як юридична особа - емітент корпоративних прав у разі отримання майнового внеску до статутного капіталу від фізичної особи - нерезидента зобов'язана виконати функцію податкового агента лише в частині відображення суми такого внеску у додатку 4ДФ до Розрахунку за ознакою доходу "178".
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.