ДЕРЖАВНИЙ МИТНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ
Л И С Т
N 11/18-3143 від 20.07.95 м.Київ |
Начальникам територіальних
митних управлінь
Начальникам митниць
( Лист втратив чинність на підставі Листа Державної митної служби N 11/2-2560 від 24.03.97 )
Щодо митного оформлення транспортних засобів, придбаних за кордоном за договорами доручення, видачі довіреностей на право користування тимчасово ввезеними в Україну транспортними засобами та порядку їх відчуження
1. Цивільним кодексом України (стаття 386 та пункт 1 статті 391) визначено, що видача доручення на придбання за межами України предметів (транспортних засобів) передбачає забезпечення повіреного коштами необхідними для виконання доручення. В той же час чинним Порядком переміщення валюти через митний кордон України, затвердженим Національним банком України, встановлено, що передача іноземної валюти при вивезенні громадянами дозволяється тільки подружжю (при наявності нотаріально засвідченого доручення) і тільки на підставі документів на цю валюту, виданих митними органами при її ввезенні в Україну.
Таким чином виконання доручень, виданих на придбання за межами України предметів (транспортних засобів), пов'язане з порушенням чинного законодавства.
У зв'язку з викладеним, у разі з'ясування, що транспортний засіб, ввезений в Україну за дорученням, виданим на його придбання за межами України, був придбаний за незаконно вивезену за межі України іноземну валюту - осіб, які здійснили зазначене порушення, необхідно притягати до відповідальності, передбаченої чинним законодавством за таке порушення.
Якщо буде з'ясовано, що транспортний засіб був придбаний і ввезений в Україну за власні кошти повіреного, митне оформлення транспортного засобу необхідно здійснювати на ім'я його власника (оскільки в такому випадку договір доручення фактично не виконується) незважаючи на те, що документи, якими підтверджується право власності, оформлені на довірителя (згідно з статтею 58 Цивільного кодексу України.
2. Частиною другою статті 3 Декрету Кабінету Міністрів України від 11.01.93 р. N 2-93 передбачено, що транспортні засоби можуть ввозитись в Україну тимчасово на термін до одного року без сплати ввізного мита тільки для особистого користування. У зв'язку з цим на ввезені в Україну тимчасово транспортні засоби не може видаватись довіреність на право користування іншим особам, а не тим, які ввезли їх на митну територію України (довіреність може видаватись тільки на право відчуження).
3. Транспортні засоби, тимчасово ввезені в Україну громадянами-резидентами за довіреностями, виданими громадянами-нерезидентами, та транспортні засоби, що надійшли з-за кордону у вантажних відправленнях* на адреси громадян в Україні (незалежно від того ким вони були відправлені - громадянином-нерезидентом чи громадянином-резидентом), необхідно розглядати як ввезені громадянами-нерезидентами. Тобто у таких випадках тимчасово ввезені транспортні засоби при їх відчуженні на митній території України з дозволу митних органів та транспортні засоби, що надійшли на адреси громадян в Україні для постійного використання на митній території України, підлягають обкладенню ввізним митом відповідно до статті 3 Декрету Кабінету Міністрів України від 11.01.93 р. N 2-93 (незалежно від країни їх походження).
_____________________________
* Вантажні відправлення - предмети, що надходять в Україну на адреси громадян, і які не є несупроводжуваним багажем.
Заступник Голови Комітету | Ю.Саловков |