• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо порядку визначення доходу при поверненні попередньої оплати (авансу) платником єдиного податку третьої групи

Державна податкова служба України | Індивідуальна податкова консультація від 30.05.2025 № ІПК
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 30.05.2025
  • Номер: ІПК
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 30.05.2025
  • Номер: ІПК
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
від 30.05.2025 р. N 2970/ІПК/99-00-04-03-03 ІПК
Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Товариства щодо порядку визначення доходу при поверненні попередньої оплати (авансу) платником єдиного податку третьої групи, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
Товариство повідомило, що є платником єдиного податку третьої групи за ставкою 5 %. У III кварталі 2024 році Товариство отримало від клієнта аванс за надання юридичних послуг.
Сума отриманого авансу включено Товариством до складу оподаткованого доходу за касовим методом за IV квартал 2024 року, відображено в податковій декларації платника єдиного податку за 2024 рік та з суми останнього сплачено єдиний податок за ставкою 5 %.
У II кварталі 2025 року Товариство має намір повернути клієнту частину отриманого авансу за заявою клієнта у зв'язку із зменшенням обсягу надання послуг та залишком невикористаної частини авансу, отриманого у IV кварталі 2024 року.
У зв'язку з викладеним Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
1. Чи необхідно Товариству відкоригувати показники декларації платника єдиного податку за 2024 рік, шляхом подання уточнюючої декларації платника єдиного податку за 2024 року, шляхом подання уточнюючої декларації на суму часткового повернення авансу у II кварталі 2025 року?
2. Якщо ні, то у якій податковій декларації платника єдиного податку за який звітний період та яким чином Товариству треба відобразити повернення частини отриманого авансу у минулому звітному річному періоді з урахуванням викладених обставин справи?
3. Чи виникне у Товариства переплата зі сплати єдиного податку за попередній звітний річний період у зв'язку із поверненням частини отриманого авансу у IV кварталі 2024 року, у II кварталі 2025 року?
Щодо першого - другого питання.
Оскільки, Товариством не надано інформації, достатньої для однозначної ідентифікації суті операцій, що ним здійснюються, ДПС надає загальні роз'яснення щодо оподаткування операцій, описаних у зверненні
Особливості застосування спрощеної системи визначено главою 1 розділу XIV Кодексу.
Відповідно до підпункту 2 пункту 292.1 статті 292 Кодексу визначено, що доходом платника єдиного податку для юридичних осіб є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пунктом 292.3 статті 292 Кодексу.
Пунктом 292.6 статті 292 Кодексу визначено, що датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг). Для платника єдиного податку третьої групи, який є платником ПДВ, датою отримання доходу є дата списання кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності.
Для платника єдиного податку третьої групи (юридичні особи) датою отримання доходу також є дата відвантаження товарів (виконання робіт, надання послуг), за які отримана попередня оплата (аванс) у період сплати інших податків і зборів, визначених Кодексом.
Дохід визначається на підставі даних обліку, який ведеться відповідно до ст. 296 Кодексу (пункт 292.13 стаття 292 Кодексу).
Юридичні особи - платники єдиного податку третьої групи використовують дані спрощеного бухгалтерського обліку щодо доходів та витрат з урахуванням положень підпунктів 44.2, 44.3 статті 44 Кодексу (абзац п'ятий пункт 296.1 стаття 296 Кодексу).
Підпунктом 5 пункту 292.11 статті 292 Кодексу визначено, що до складу доходу платника єдиного податку не включаються суми коштів (аванс, передоплата), що повертаються покупцю товару (робіт, послуг) - платнику єдиного податку та/або повертаються платником єдиного податку покупцю товару (робіт, послуг), якщо таке повернення відбувається внаслідок повернення товару, розірвання договору або за листом-заявою про повернення коштів.
Якщо зарахування та повернення авансу відбулося в одному звітному періоді після повернення товару, розірвання договору або за листом-заявою про повернення коштів, то такі кошти не включаються до складу доходу юридичної особи - платника єдиного податку та не підлягають відображенню у податковій декларації платника єдиного податку третьої групи (юридичні особи).
У разі якщо повернення коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) за товари (роботи, послуги) відбулося в іншому податковому періоді, то юридична особа - платник єдиного податку третьої групи повинна включити такий аванс до складу доходу у звітному періоді, в якому відбулося зарахування вказаних коштів, та здійснити перерахунок доходу у податковому періоді, в якому відбулось їх повернення. Такий перерахунок здійснюється шляхом подання уточненої декларації до раніше поданої декларації або уточнення показників у складі звітної декларації за наступний податковий період.
Як вбачається у змісті звернення, оскільки у III кварталі 2024 року Товариство отримало від клієнта попередню оплату за надання юридичних послуг, то відповідно до пункту 292.6 статті 292 Кодексу платник єдиного податку мав включити такий аванс до складу доходу у періоді, в якому відбулося зарахування вказаних коштів, а саме до декларації платника єдиного податку (юридичні особи) за III квартали 2024 року та у разі повернення у II кварталі 2025 року частини отриманого авансу за листом-заявою про повернення коштів, здійснити перерахунок доходу у податковому періоді, в якому відбулося його повернення
Такий перерахунок Товариством здійснюється шляхом подання податкової декларації платника єдиного податку третьої групи (юридичні особи) з відповідною позначкою "Уточнююча", в якій відображається зменшення суми раніше задекларованого доходу на суму за формою чинною на час подання податкової звітності.
Переплата з єдиного податку може утворитися через подання уточнюючої податкової декларації з єдиного податку (юридичні особи) на зменшення суми раніше задекларованого доходу лише в тому випадку, коли за відповідний період, який уточнюється задекларований податок був сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством.
При цьому, юридична особа - користувач електронного кабінету в меню Стан розрахунків з бюджетом має доступ до своїх особових рахунків із сплати податків, зборів та інших платежів.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Кодексу).