• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо визначення податкового статусу осіб, з якими здійснювались операції

Державна податкова служба України | Податкова консультація від 10.07.2020 № 2782/6/99-00-05-05-02-06/ІПК
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Податкова консультація
  • Дата: 10.07.2020
  • Номер: 2782/6/99-00-05-05-02-06/ІПК
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Податкова консультація
  • Дата: 10.07.2020
  • Номер: 2782/6/99-00-05-05-02-06/ІПК
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
10.07.2020 N 2782/6/99-00-05-05-02-06/ІПК
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо визначення податкового статусу осіб, з якими здійснювались операції відповідно до пп. 140.5.10 та пп. 140.5.11 п. 140.5 ст. 140 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), та, керуючись ст. 52 Кодексу, у редакції чинній з 23.05.2020 р. повідомляє.
Як зазначено у зверненні платнику податку на прибуток для виявлення необхідності проведення коригування фінансового результату на податкові різниці необхідно визначати податковий статус осіб, з якими здійснювались операції.
У платника постало наступне питання: "З яких джерел платник може отримати інформацію для перевірки, що особи, з якими здійснювались операції за пп. 140.5.10 та пп. 140.5.11 п. 140.5 ст. 140 Кодексу, не є платником податку на прибуток або є платником податку за ставкою 0 відсотків відповідно до п. 44 підрозділу 4 розділу XX "Перехідних положень" Кодексу (реєстри ДПС, письмові запити до податкового органу, в якому особа, з якою здійснювались операції, перебуває на обліку, тощо)?
Відповідно до пп. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу об'єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства згідно з національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку або міжнародними стандартами фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень Кодексу.
Згідно з пп. 140.5.10 п. 140.5 ст. 140 Кодексу фінансовий результат податкового (звітного) періоду збільшується на суму перерахованої безповоротної фінансової допомоги (безоплатно наданих товарів, робіт, послуг) особам, що не є платниками податку (крім фізичних осіб, які є платниками податку на доходи фізичних осіб), та платникам податку, які оподатковуються за ставкою 0 відсотків відповідно до пункту 44 підрозділу 4 розділу XX "Перехідні положення" цього Кодексу, крім безповоротної фінансової допомоги (безоплатно наданих товарів, робіт, послуг), перерахованої неприбутковим організаціям, внесеним до Реєстру неприбуткових установ та організацій на дату такого перерахування коштів, передачі товарів, робіт, послуг, для яких застосовується положення підпункту 140.5.9 цього пункту.
Окрім того, згідно з пп. 140.5.11 п. 140.5 ст. 140 Кодексу фінансовий результат податкового (звітного) періоду збільшується на суму витрат від визнаних штрафів, пені, неустойок, відшкодування збитків, компенсації неодержаного доходу (упущеної вигоди), нарахованих відповідно до цивільного законодавства та цивільно-правових договорів, у тому числі у сфері зовнішньоекономічної діяльності, на користь осіб, які не є платниками податку (крім фізичних осіб, які є платниками податку на доходи фізичних осіб), та на користь платників податку, які оподатковуються за ставкою 0 відсотків відповідно до пункту 44 підрозділу 4 розділу XX "Перехідні положення" цього Кодексу, а також на суму штрафів, пені, нарахованих контролюючими органами та іншими органами державної влади за порушення вимог законодавства.
Отже, якщо отримувачем безповоротної фінансової допомоги (безоплатно наданих товарів, робіт, послуг) а також штрафів, пені, неустойок, відшкодування збитків, компенсації неодержаного доходу (упущеної вигоди), нарахованих відповідно до цивільного законодавства та цивільно-правових договорів, у тому числі у сфері зовнішньоекономічної діяльності виступають особи, які є резидентами - платниками податку на прибуток, які не оподатковуються за ставкою 0 відсотків відповідно до п. 44 підрозділу 4 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу та фізичні особи, які є платниками податку на доходи фізичних осіб, платник податку на прибуток не коригує фінансовий результат до оподаткування на суму понесених витрат за такими операціями. Такі операції відображаються згідно з правилами бухгалтерського обліку.
Зазначимо, що Кодекс не містить вимог щодо документального підтвердження статусу отримувача безповоротної фінансової допомоги, як платника податку на прибуток на загальних підставах. Отже, платник податків не обмежений у виборі способу та форми отримання інформації щодо контрагента.
У зверненні платник просить надати відповідь на наступне питання: "На яку дату необхідно визначати податковий статус платника боржника - боржника - на дату укладення договору чи на дату списання заборгованості у разі списання суми нестягнутої заборгованості, яка набула статусу фінансової допомоги, для проведення коригування відповідно до пп. 140.5.10 п. 140.5 ст. 140 Кодексу?"
Відповідно до пп. 14.1.257 п. 14.1 ст. 14 Кодексу фінансова допомога - фінансова допомога, надана на безповоротній або поворотній основі.
Безповоротна фінансова допомога - це сума заборгованості одного платника податків перед іншим платником податків, що не стягнута після закінчення строку позовної давності.
Згідно з пп. "а" пп. 14.1.11 п. 14.1 ст. 14 Кодексу безнадійна заборгованість - заборгованість, що відповідає одній з таких ознак, зокрема заборгованість за зобов'язаннями, щодо яких минув строк позовної давності.
Виходячи з викладеного вище, у разі коли заборгованість одного платника податків перед іншим платником податків, що не стягнута після закінчення строку позовної давності набуває статусу безповоротної фінансової допомоги, платник податку на прибуток збільшує фінансовий результат до оподаткування відповідно до пп. 140.5.10 п. 140.5 ст. 140 Кодексу на суму такої заборгованості у періоді, у якому минув строк позовної давності для стягнення такої заборгованості якщо отримувачем є особа, що не є платником податку на прибуток або є платником податку, який оподатковуються за ставкою 0 відсотків відповідно до п. 44 підрозділу 4 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).