• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про деякі питання практики забезпечення позову

Вищий господарський суд України  | Лист від 12.12.2006 № 01-8/2776
Реквізити
  • Видавник: Вищий господарський суд України
  • Тип: Лист
  • Дата: 12.12.2006
  • Номер: 01-8/2776
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Вищий господарський суд України
  • Тип: Лист
  • Дата: 12.12.2006
  • Номер: 01-8/2776
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ІНФОРМАЦІЙНИЙ ЛИСТ
12.12.2006 N 01-8/2776
Господарські суди України
Про деякі питання практики забезпечення позову
У зв'язку з необхідністю правильного та однакового вжиття господарськими судами заходів до забезпечення позову, додержання у зв'язку з цим прав та охоронюваних законом інтересів суб'єктів господарювання, а також питаннями, що постають у застосуванні відповідних приписів Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), Вищий господарський суд України вважає за необхідне звернути увагу господарських судів на таке.
1. Відповідно до статті 66 ГПК України заходи до забезпечення позову можуть бути вжиті як за заявою учасника судового процесу (сторони, прокурора чи його заступника, який подав позов), так і за ініціативою господарського суду.
1.1. У першому із зазначених випадків заявник повинен обґрунтувати причини звернення із заявою про забезпечення позову. З цією метою та з урахуванням загальних вимог, передбачених статтею 33 ГПК України, обов'язковим є подання доказів наявності фактичних обставин, з якими пов'язується застосування певного заходу до забезпечення позову.
У вирішенні питання про забезпечення позову господарський суд має здійснити оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням такого:
розумності, обґрунтованості і адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову;
забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу;
наявності зв'язку між конкретним заходом до забезпечення позову і предметом позовної вимоги, зокрема, чи спроможний такий захід забезпечити фактичне виконання судового рішення в разі задоволення позову;
імовірності утруднення виконання або невиконання рішення господарського суду в разі невжиття таких заходів;
запобігання порушенню у зв'язку із вжиттям таких заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками даного судового процесу.
1.2. У разі вжиття заходів до забезпечення позову з ініціативи господарського суду відповідні дії мають бути мотивовані з урахуванням, зокрема, припису пункту 3 частини другої статті 86 ГПК України та наведеного в підпункті 1.1 пункту 1 цього листа.
2. Адекватність заходу до забезпечення позову, що застосовується господарським судом, визначається його відповідністю вимогам, на забезпечення яких він вживається. Оцінка такої відповідності здійснюється господарським судом, зокрема, з урахуванням співвідношення права (інтересу), про захист яких просить заявник, з вартістю майна, на яке вимагається накладення арешту, або майнових наслідків заборони відповідачеві вчиняти певні дії.
3. Господарським судам необхідно враховувати також викладене в роз'ясненні президії Вищого арбітражного суду України від 23.08.94 N 02-5/611 "Про деякі питання практики застосування заходів до забезпечення позову".
Заступник Голови Вищого
господарського суду України

В.Москаленко