НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
Юридичний департамент
N 18-111/943-2754 від 30.03.99 |
Кримському республіканському,
обласним та по місту Києву та
Київській області управлінням
Національного банку України,
комерційним банкам,
Асоціації українських банків
( Лист втратив актуальність на підставі Листа Національного банку N 57-0007/41228 від 09.08.2019 )
Роз'яснення щодо порядку застосування окремих положень Інструкції про відкриття банками рахунків у національній та іноземній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 18 грудня 1998 року N 527 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 24 грудня 1998 року (реєстраційний номер 819/3259)
Враховуючи велику кількість запитів від комерційних банків щодо порядку застосування окремих положень Інструкції про відкриття банками рахунків у національній та іноземній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 18 грудня 1998 року N 527 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 24 грудня 1998 року (реєстраційний номер 819/3259) (далі Інструкції), Національний банк України надає роз'яснення на наступні питання.
1. Питання: Роз'яснити порядок виконання установами банків вимог пункту 5 постанови Правління Національного банку України N 527 від 18.12.98.
Вимога по приведенню у відповідність юридичних справ до норм Інструкції про відкриття банками рахунків у національній та іноземній валюті стосується випадків, пов'язаних з переоформленням установчих та реєстраційних документів. Відповідно до п.1 вищевказаної Інструкції, у разі переоформлення рахунку у зв'язку з реорганізацією підприємства (злиття, приєднання, поділ, перетворення, виділення), повинні бути внесені зміни в реєстраційні та установчі документи. У разі проведення перереєстрації суб'єкта підприємницької діяльності, викликаної змінами назви, організаційно-правової форми, форми власності, власник рахунку зобов'язаний подати в установу банку заяву, нову копію свідоцтва про державну реєстрацію та зміни до установчих документів, завірені в установленому порядку відповідно до чинного законодавства і всі документи, які необхідні для відкриття рахунку.
2. Питання: Чи повинні установи банків вимагати від своїх клієнтів, які відкрили рахунки до набуття чинності Інструкції: нові заяви на відкриття рахунку, нову копію свідоцтва; нові картки із зразками підписів осіб і відбитком печатки; копію документа, що підтверджує взяття підприємства на податковий облік; довідку про реєстрацію в органах Пенсійного фонду України?
Відповідь: Не вимагається переоформлення заяви та картки із зразками підписів та відбитком печатки у зв'язку із введенням нових форм додатків до Інструкції. Вимоги щодо надання нової копії свідоцтва про реєстрацію можуть розповсюджуватися на тих клієнтів, які змінили своє місцезнаходження і відповідно в оригінал свідоцтва про державну реєстрацію внесені відповідні зміни. Оскільки свідоцтво про державну реєстрацію є одним із основних документів, необхідних для відкриття рахунків в установах банків, тому воно має відповідати вимогам чинного законодавства.
3. Питання: Чи повинні установи банків привести справи з юридичного оформлення закритих рахунків клієнтів у відповідність з вимогами Інструкції?
Відповідь: Поточні рахунки клієнтів, які закриті на підставі вимог пункту 8.3 Інструкції про відкриття банками рахунків у національній та іноземній валюті, не підлягають приведенню у відповідність з вимогами Інструкції. Вимоги щодо приведення у відповідність юридичних справ клієнтів стосуються раніше оформлених юридичних справ, за діючими (не закритими в установленому порядку) рахунками, які в даний час вже не відповідають вимогам чинного законодавства та Інструкції.
4. Питання: Чи є обов'язковим закриття старого рахунку та відкриття нового у будь-яких випадках перереєстрації суб'єкта підприємницької діяльності в органах державної влади? Зокрема, чи є підставою для цього перереєстрація суб'єкта підприємницької діяльності у зв'язку із зміною назви, організаційно-правової форми, форми власності тощо?
Відповідь: Відповідно до останнього абзацу пункту 2.1.3 Положення про організацію бухгалтерського обліку та звітності в банківських установах України, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 30.12.98, N 566, зареєстрованого Міністерством юстиції України 01.02.99 за N 56/3349, номери закритих рахунків не можуть бути присвоєні новим клієнтам банку. Оскільки в результаті зміни, наприклад, назви, здійснюється перереєстрація, тобто із державного реєстру виключається суб'єкт підприємницької діяльності із старою назвою і реєструється новий суб'єкт підприємницької діяльності, про що свідчить нове свідоцтво про його реєстрацію. Тому, враховуючи вищевикладене, у всіх випадках державної перереєстрації необхідно закривати старий рахунок та відкривати новий.
5. Питання: Чи повинні функціонувати як поточні рахунки - субрахунки, відкриті відповідно до пункту 2.1.3 по раніше діючій Інструкції N 3, без спеціального переоформлення?
Відповідь: Оскільки відповідно до пункту 2 постанови Правління Національного банку України від 18 грудня 1998 року N 527 раніше діюча Інструкція N 3 втратила чинність і згідно з Планом рахунків бухгалтерського обліку комерційних банків України, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 21.11.97 N 388 із змінами і доповненнями, затвердженими постановою Правління Національного банку України від 16.12.98 N 520 не передбачено відкриття субрахунків, установам банків слід вжити заходів по переоформленню субрахунків (у разі наявності таких) - на поточні рахунки, що відкривалися на підставі раніше діючої Інструкції N 3, затвердженої постановою Правління від 27.05.96 N 121.
6. Питання: Чи повинні установи банків на виконання п.5 постанови Правління від 18.12.98 N 527 вимагати по рахунках, що відкриті раніше, копії сторінок з паспорту осіб, які подавали документи на відкриття рахунку?
Відповідь: Вимоги п.1.9 Інструкції щодо зберігання в юридичній справі копії сторінок з паспорту розповсюджуються на справи по юридичному оформленню рахунків відкритих після 12 листопада 1998 року.
7. Питання: Чи повинні установи банків при додатковому наданні клієнтом документів до юридичної справи, перевірити повноваження особи, яка подає документи, та зробити копії перших чотирьох сторінок паспорта?
Відповідь: Зазначена вимога передбачена пунктом 1.9 не тільки при відкритті, а й при переоформленні банківських рахунків, тому у даному випадку слід керуватися вимогами пункту 1.9.
8. Питання: Чи повинні установи банків у разі задоволення клієнтами вимог щодо додаткового надання документів перевірити повноваження особи, що подає документи її паспорт, та зробити у присутності цієї особи копії перших чотирьох сторінок паспорта керівника чи головного бухгалтера?
Відповідь: Зазначене питання врегульоване п.1.9. Документи на відкриття, переоформлення банківських рахунків суб'єктів підприємницької діяльності подає у банк особисто його керівник чи головний бухгалтер. У разі переоформлення не потребує повторного зняття копії сторінок паспорту керівника чи головного бухгалтера, якщо ці копії вже є в справі з юридичного оформлення рахунку
9. Питання: Чи можуть установи банків відкривати рахунки підприємствам, якщо документи на відкриття рахунку подає особа-громадянин України з паспортом старого зразку (колишнього СРСР)?
Відповідь: Постановою Кабінету Міністрів України від 31 грудня 1993 р. N 1086 "Про першочергові заходи щодо забезпечення видачі паспортів громадянина України" (ЗП України, 1994 р., N 5, ст. 114) із змінами і доповненнями, внесеними постановами Кабінету Міністрів України від 2 серпня 1996 року N 888, від 21 серпня 1997 року N 900 передбачено, що видані раніше громадянам України паспорти старого зразку, до яких органами внутрішніх справ у встановленому порядку внесено напис "Україна", чинні до їх обміну на паспорти громадян України і є підставою для відкриття банківських рахунків.
10. Питання: Чи повинен банк припинити розрахунково-касове обслуговування клієнта по причині недооформлення юридичної справи, в зв'язку із відмовою клієнта надати в банк документи, які раніше не були передбачені Інструкцією про відкриття банками рахунків у національній та іноземній валюті?
Відповідь: Відповідно до статті 16 Закону України "Про банки і банківську діяльність", Національний банк України видає нормативні акти з питань, що входять до його повноважень, які є обов'язковими для всіх юридичних і фізичних осіб. Крім того, нормативні акти Національного банку України не можуть суперечити законодавству України і не мають зворотної сили. Невиконання вимог нормативного акту НБУ є підставою для розірвання договору на розрахунково-касове обслуговування відповідно до вимог чинного законодавства, в тому числі, у разі не досягнення згоди у судовому порядку.
11. Питання: Чи вправі установи банків закрити недіючі поточні рахунки клієнтів, залишки коштів за якими обліковуються на об'єднаному рахунку N 2903?
Відповідь: При переході з 1 січня 1998 року банківської системи на міжнародні стандарти бухгалтерського обліку і звітності Департамент бухгалтерського обліку надав роз'яснення (лист НБУ від 08.01.98 N 12-211/25, що у зв'язку із неможливістю заповнити базу даних обов'язкових параметрів клієнтів, установи банків обліковують на об'єднаному рахунку N 2903 рахунки клієнтів, за якими не здійснювалися операції протягом 1 року і більше з дня проведення останньої операції. У разі наявності залишків коштів клієнта, їх перенесення на об'єднаний рахунок N 2903 не вважається юридичним закриттям рахунків. Враховуючи викладене, такі рахунки можуть бути закриті тільки після розірвання, у встановленому законодавством порядку, договору на розрахунково-касове обслуговування, оскільки, відповідно до статті 162 Цивільного кодексу України одностороння відмова від виконання зобов'язань по договору не допускається, тому установи банків вправі закривати рахунки на умовах визначених договорами або за рішенням суду.
12. Питання: Чи можна закривати поточний рахунок клієнта на підставі його заяви, а також у випадках передбачених договором на розрахунково-касове обслуговування (відсутність операцій по рахунку) в той час, коли розпорядженням органів ДПА припинено операції на рахунку?
Відповідь: В пункті 8.6 Інструкції передбачено, що у разі тимчасового припинення операцій на рахунках такі рахунки не закриваються до отримання повідомлення відповідного органу про відміну рішень про припинення операцій.
13. Питання: Чи правомірне використання термінів основний та додатковий поточний рахунок в іноземній валюті?
Відповідь: Відповідно до до статті 4 розділу II Прикінцевих положень Закону України "Про внесення до деяких законів України змін щодо відкриття банківських рахунків" від 16.12.97 р. N 725/97-ВР основним визначається тільки рахунок в національній валюті, який призначається для обліку заборгованості, що списується в безспірному порядку і тому всі валютні рахунки клієнтів є додатковими рахунками відносно основного.
14. Питання: Чи необхідно профспілковій організації при відкритті рахунку надавати документ про взяття на податковий облік?
Відповідь: Відповідно до пункту 2.2.5 Інструкції не вимагається надання профспілковими організаціями в установи банків при відкритті рахунку документа про взяття на податковий облік.
15. Питання: Що є підставою для надання установою банку документа, що засвідчує сплату власником внеску до статутного фонду? Чи надають банки довідку у разі внесення частки статутного фонду у негрошовій формі?
Відповідь: Відповідно до підпункту "г" пункту 3 Положення про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.05.98 р. N 740, для державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності - юридичної особи власник (власники), уповноважений ним (ними) орган чи особа (заявник) особисто або поштою (рекомендованим листом) подають до органу державної реєстрації документ, що засвідчує сплату власником (власниками) внеску до статутного фонду суб'єкта підприємницької діяльності в розмірі, передбаченому законом. Відповідно до ст. 52 Закону України "Про господарські товариства" до моменту реєстрації товариства з обмеженою відповідальністю кожен з учасників зобов'язаний внести не менше 30 відсотків вказаного в установчих документах вкладу, що підтверджено документами, виданими банківською установою. Враховуючи, що відповідно до п.2.2.13. Інструкції про відкриття банками рахунків у національній та іноземній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 18.12.98 N 527, для зарахування грошових коштів, що вносяться для формування статутного фонду господарського товариства банки відкривають рахунки цим товариствам. Довідки, які надаються банками можуть містити лише інформацію щодо розміру грошових внесків внесених для формування статутного фонду.
16. Питання: Чи необхідно повідомляти податкові органи про відкриття в установі банку кредитних та розподільчих рахунків клієнтів?
Відповідь: Відповідно до пункті 1.6 Інструкції передбачається, що у разі відкриття (закриття) або зміни номерів усіх видів рахунків (крім рахунків фізичних осіб та офіційних представництв), передбачених цією Інструкцією. Кредитні і розподільчі рахунки є балансовими обліковими рахунками банку, тому повідомлення про відкриття таких рахунків податковим органам не надсилається.
17. Питання: В якій установі банку відкривається поточний рахунок за спеціальним режимом використання: по місцю відкриття основного поточного рахунку, по місцю відкриття додаткового поточного рахунку, в обох установах?
Відповідь: Відповідно до останнього абзацу пункту 2.1.1 Інструкції про відкриття банками рахунків у національній та іноземній валюті рахунок за спеціальним режимом використання відноситься до поточних рахунків, тому згідно статті 31 Закону України "Про банки і банківську діяльність" клієнти банків відкривають такі рахунки у банках за своїм вибором і за згодою цих банків.
18. Питання: Чи вправі банк застосовувати довільну форму картки із зразками підписів для відкриття поточного рахунку фізичній особі у разі засвідчення таких підписів уповноваженим працівником банку?
Відповідь: Вправі. Дотримуючись при цьому вимог чинного законодавства.
Заступник Голови Правління | Я.Ф.Солтис |