• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо практичного застосування норм чинного законодавства

Державна податкова служба України | Індивідуальна податкова консультація від 16.05.2025 № ІПК
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 16.05.2025
  • Номер: ІПК
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 16.05.2025
  • Номер: ІПК
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
від 16.05.2025 р. N 2693/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК
Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), розглянула звернення (далі - Фонд) [...] щодо практичного застосування норм чинного законодавства та в межах компетенції повідомляє.
У своєму зверненні платник податків повідомив, що до Фонду звернувся військовослужбовець з проханням отримання благодійної (гуманітарної) допомоги у вигляді безоплатної передачі легкового транспортного засобу на підставі акта приймання-передачі.
Платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
1. Безоплатна передача авто військовослужбовцю як фізичній особі згідно акта приймання-передачі вважається цільовою чи нецільовою благодійною допомогою?
2. Чи буде така благодійна допомога підпадати під категорію доходів, які не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку?
3. Чи є Фонд податковим агентом у разі безоплатної передачі авто військовослужбовцю як фізичній особі згідно акта приймання-передачі? Чи зобов'язаний Фонд нарахувати та сплатити податок на доходи фізичних осіб та військовий збір, як податковий агент, у разі безоплатної передачі транспортного засобу військовослужбовцю як фізичній особі згідно акта приймання-передачі? Якщо так, то який порядок нарахування та сплати?
4. Чи потрібно для нарахування податку на доходи фізичних осіб та військового збору застосовувати натуральний коефіцієнт до суми передачі благодійної допомоги?
5. Які підстави та порядок підтвердження статусу осіб, які постраждали внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України у період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану, з метою невключення до оподатковуваного доходу фізичних осіб - платників податків доходів, отриманих у вигляді цільової або нецільової благодійної допомоги?
Щодо питань першого - четвертого
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються Кодексом (п. 1.1 ст. 1 Кодексу).
Оподаткування доходів фізичних осіб регулюється розділом IV Кодексу, відповідно до пп. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 якого об'єктом оподаткування фізичної особи - резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.
Перелік доходів, які не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків, визначено ст. 165 Кодексу.
Так, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків не включається сума (вартість) благодійної допомоги, яка виплачується (надається) благодійниками, у тому числі благодійниками - фізичними особами, які внесені до Реєстру волонтерів антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, в порядку, визначеному Законом України від 05 липня 2012 року N 5073-VI "Про благодійну діяльність та благодійні організації" (далі - Закон N 5073), або виплачується (надається) благодійниками, у тому числі благодійниками - фізичними особами, у порядку, визначеному Законом N 5073, на користь, зокрема:
учасників бойових дій, військовослужбовців (резервістів, військовозобов'язаних) та працівників, визначених абзацом другим пп. "в" пп. 165.1.54 п. 165.1 ст. 165 Кодексу.
Зазначені у пп. 165.1.54 п. 165.1 ст. 165 Кодексу доходи не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платників податку до 31 грудня включно року, наступного за роком, в якому завершено проведення антитерористичної операції та/або припинено або скасовано воєнний, надзвичайний стан в Україні, та/або завершено здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації (абзац п'ятнадцятий пп. "в" пп. 165.1.54 п. 165.1 ст. 165 Кодексу).
Відповідно до пп. 1.7 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу звільняються від оподаткування військовим збором доходи, що згідно з розділом IV Кодексу та підрозділом 1 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), крім доходів, зазначених у пп. 165.1.36 п. 165.1 ст. 165, п. п. 3 і 4 п. 170.13-1 ст. 170 Кодексу та п. 14 підрозділу 1 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу.
Порядок оподаткування благодійної допомоги регламентується п. 170.7 ст. 170 Кодексу, відповідно до пп. 170.7.1 якого не оподатковується та не включається до загального місячного або річного оподатковуваного доходу платника податку благодійна, у тому числі гуманітарна допомога (далі - благодійна допомога), яка надходить на його користь у вигляді коштів або майна (безоплатно виконаної роботи, наданої послуги) та відповідає вимогам, визначеним п. 170.7 ст. 170 Кодексу. Для цілей оподаткування благодійна допомога поділяється на цільову та нецільову.
Цільовою є благодійна допомога, що надається під визначені умови та напрями її витрачання, а нецільовою вважається допомога, яка надається без встановлення таких умов або напрямів.
Підпунктом 170.7.8 п. 170.7 ст. 170 Кодексу визначено, що не включається до оподатковуваного доходу благодійна допомога, що надається згідно з пп. 165.1.54 п. 165.1 ст. 165 Кодексу у будь-якій сумі (вартості), що надається, зокрема:
платникам податку, визначеним абзацом другим пп. "в" пп. 165.1.54 п. 165.1 ст. 165 Кодексу, - для закупівлі або у вигляді спеціальних засобів індивідуального захисту (касок, бронежилетів, виготовлених відповідно до військових стандартів), технічних засобів спостереження, лікарських засобів, засобів особистої гігієни, продуктів харчування, предметів речового забезпечення чи інших товарів (робіт, послуг) за переліком, що визначається Кабінетом Міністрів України, чи для оплати (компенсації) вартості лікарських засобів, донорських компонентів, виробів медичного призначення, технічних та інших засобів реабілітації, платних послуг з лікування (обстеження, діагностики), забезпечення виробами медичного призначення, технічними та іншими засобами реабілітації, послуг медичної реабілітації, санаторно-курортного оздоровлення (пп. "а" пп. 170.7.8 п. 170.7 ст. 170 Кодексу).
Перелік засобів, товарів (робіт, послуг), сума (вартість) благодійної допомоги для закупівлі або у вигляді яких не включається до оподатковуваного доходу платників податку на доходи фізичних осіб, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2016 року N 112, у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 31 січня 2025 року N 110 (далі - Перелік).
Так, до оновленого Переліку внесені "автомобілі для перевезення вантажів, для пасажирських перевезень, для перевезення не менш як 10 осіб, автомобілі спеціального призначення, причепи, квадроцикли, багі (та інші подібні до них), засоби і устаткування для транспортних засобів, їх частини та комплектувальні вироби".
Враховуючи викладене, у разі якщо транспортний засіб (автомобіль), який зазначений у Переліку, надається Фондом військовослужбовцю як благодійна допомога, то дохід у вигляді вартості такого автомобіля не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків (військовослужбовця), тобто не оподатковується податком на доходи фізичних осіб. При цьому Фонд як юридична особа виконує функції податкового агента лише в частині відображення зазначеного доходу у Додатку 4ДФ до Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, за формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 N 4, зі змінами, незалежно від того, що вказаний дохід не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків.
Щодо питання п'ятого
Порядок підтвердження статусу осіб, які постраждали внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України у період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану, з метою невключення до оподатковуваного доходу фізичних осіб - платників податку доходів, отриманих у вигляді цільової або нецільової благодійної допомоги, визначається Кабінетом Міністрів України.
Разом з тим згідно з п. 26 підрозділу 1 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу тимчасово, починаючи з дати введення в Україні воєнного стану, що введений Указом Президента України від 24 лютого 2022 року N 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року N 2102-IX "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні", до його припинення або скасування положення пп. "в" пп. 170.7.2 п. 170.7 ст. 170 Кодексу застосовуються з урахуванням такої особливості: до прийняття Кабінетом Міністрів України порядку підтвердження статусу осіб, які постраждали внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України у період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану, з метою не включення до оподатковуваного доходу фізичних осіб - платників податку доходів, отриманих у вигляді цільової або нецільової благодійної допомоги, статус таких осіб визначається самостійно надавачами цільової або нецільової благодійної допомоги.
Враховуючи викладене, благодійна допомога (цільової або нецільової благодійної допомоги), яка надається благодійниками, на користь фізичних осіб, зазначених у пп. "в" пп. 170.7.2 п. 170.7 ст. 170 Кодексу, звільняється від оподаткування податком на доходи фізичних осіб за умови, що такі особи підтверджують свій статус. При цьому благодійник самостійно визначає статус зазначених осіб.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
____________
Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни / втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.