• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо ухилення від оподаткування податком на додану вартість через здійснення експортних операцій, не властивих основному виду діяльності

Державна фіскальна служба України | Лист від 28.01.2019 № 2559/7/99-99-12-03-01-17
Реквізити
 • Видавник: Державна фіскальна служба України
 • Тип: Лист
 • Дата: 28.01.2019
 • Номер: 2559/7/99-99-12-03-01-17
 • Статус: Документ діє
 • Посилання скопійовано
Реквізити
 • Видавник: Державна фіскальна служба України
 • Тип: Лист
 • Дата: 28.01.2019
 • Номер: 2559/7/99-99-12-03-01-17
 • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ЛИСТ
28.01.2019 № 2559/7/99-99-12-03-01-17
ДФС здійснено аналіз господарської діяльності платників податків у 2018 році, зокрема в частині здійснення експортних операцій.
Незважаючи на запровадження Реєстру заяв відшкодування ПДВ та автоматичного контролю його забезпечення, залишаються випадки мінімізації податкових зобов'язань з податку на додану вартість шляхом використання схем ухилення від оподаткування податком на додану вартість через здійснення експортних операцій, невластивих основному виду діяльності, так званий "нетиповий експорт".
З огляду на зазначене, зобов'язую провести детальний аналіз виявлених суб'єктів господарювання та вжити комплексних заходів щодо належного відпрацювання. В ході відпрацювання необхідно забезпечити належну взаємодію підрозділів та здійснити дослідження предмету реальності господарських операцій між "номінальним власником" та "реальним експортером" і реальність зміни майнового стану першого.
Також необхідно забезпечити аналіз:
застосування цін на предмет відповідності звичайним;
факту здійснення господарських операцій (чи лише складання документів) та дійсних змін в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства у зв'язку з його господарською діяльністю та встановлення таких елементів:
встановлення спеціальної правосуб'єктності учасників господарської операції;
встановлення зв'язку між фактом придбання товарів (послуг) і господарською діяльністю платника податку;
встановлення дотримання платником податку спеціальних вимог щодо документального підтвердження сум податкового кредиту та/або бюджетного відшкодування з податку на додану вартість;
встановлення факту надмірної сплати податку на додану вартість у ціні товарів (послуг), що придбані платником податку.
Доцільно врахувати, що товар завжди перепродається експортером з невеликою націнкою, а такі операції майже завжди мають позитивний фінансовий результат, що дозволяє говорити про наявність розумної економічної мети. У той же час суди неодноразово вказували на те, що незважаючи на наявність позитивного фінансового результату, податкова вигода від таких операцій для платника податків є набагато більш значною. Це, в свою чергу, нівелює суть господарської діяльності, оскільки суб'єкт повинен прагнути до отримання економічного ефекту від приросту активів, а не від мінімізації податкових зобов'язань. Таким чином, якщо розмір доходу від операції не є істотним порівняно з розміром податкової вигоди, то така операція може вважатися неправомірною.
Враховуючи зазначене, зобов'язую начальників Головних управлінь у областях, м. Києва та Офісу ВПП під особисту відповідальність організувати роботу з комплексного відпрацювання доведеної категорії платників та належну взаємодію ввірених підрозділів для забезпечення виконання доведених індикативів з податку на додану вартість.
Першу інформацію про відпрацювання надати 20.02.2019 року та в подальшому подекадно Департаменту податків і зборів з юридичних осіб...
В.о. заступника ГоловиЄ. Бамбізов