• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо надання індивідуальної податкової консультації

Державна податкова служба України | Індивідуальна податкова консультація від 02.05.2025 № ІПК
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 02.05.2025
  • Номер: ІПК
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 02.05.2025
  • Номер: ІПК
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
від 02.05.2025 р. N 2428/ІПК/99-00-07-03-01 ІПК
Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення фізичної особи - підприємця [...] (далі - Підприємець) від [...] (вх. ДПС N [...] від [...]) щодо надання індивідуальної податкової консультації, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє таке.
У зв'язку із складністю розуміння законодавства у сфері здійснення розрахунків Підприємець звернувся до контролюючого органу із такими питаннями:
1. Які потрібно виконати дії при помилково проведеній операції через реєстратор розрахункових операцій (далі - РРО) або програмний реєстратор розрахункових операцій (далі - ПРРО) або помилково вибраній формі оплати (готівка, картка, кредит тощо)?
2. Чи потрібно виконувати будь-які операції на РРО або ПРРО для фіксації помилкової операції (видатковий чек, чек на повернення товару тощо)?
Відповідно до баз даних ДПС у Підприємця на дату надходження звернення до ДПС відсутні належним чином зареєстровані ПРРО.
Такий чином, відповідь на питання щодо дій Підприємця при помилково проведеній операції через ПРРО не може супроводжуватись практичним застосуванням окремих норм податкового та іншого законодавства для автора звернення.
Перед наданням відповіді на питання звернення звертаємо увагу, що картка, кредит, тощо не є формами оплати.
Поряд із цим слід зауважити, що відповідно до Положення про форму та зміст розрахункових документів / електронних розрахункових документів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 21.01.2016 N 13 (в редакції наказу Міністерства фінансів України від 22.11.2024 N 601) існують три варіанти форми оплати "ГОТІВКА"; "БЕЗГОТІВКОВА" та "ІНШЕ".
Оскільки 1 та 2 питання у зверненні Підприємця є пов'язаними, ДПС вважає за необхідне надати відповідь на них одночасно.
Згідно з пунктом 7 глави III Порядку реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.06.2016 N 547 (далі - Порядок N 547), реєстрація видачі коштів при поверненні товару (відмови від послуги, прийняття цінностей під заставу, виплати виграшів у державні лотереї та в інших випадках) або скасування помилково проведеної через РРО суми розрахунку здійснюється шляхом реєстрації від'ємної суми.
При цьому забороняється реєструвати через РРО від'ємні суми з використанням операції "сторно".
Також під час скасування помилково проведеної через РРО суми розрахунку або помилково вибраної форми оплати складається акт, в якому вказуються дані про помилкову суму та реквізити розрахункового документа.
Акти про скасування помилково проведеної через РРО суми розрахунку, помилкової форми оплати складаються у разі якщо сума повернення перевищує 100 грн та зберігаються протягом трьох років.
Таким чином, як відповідь на питання 1 та 2 повідомляємо, що при помилково проведеній операції через РРО або помилково вибраній формі оплати необхідно зареєструвати від'ємну суму розрахунку, шляхом формування фіскального касового чеку видачі коштів та скласти акт із вказанням даних про помилкову суму та реквізитів розрахункового документа.
Звертаємо увагу, що жодним нормативно-правовим актом не передбачено механізму скасування помилково проведеної через РРО суми розрахунку після створення фіскального звітного чеку РРО.
У відповідності до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
____________
Ця індивідуальна податкова консультація діє до зміни / втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію