• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Ведення обліку доходів ФОП - платником ЄП третьої групи

Державна податкова служба України | Розяснення від 23.09.2022
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Розяснення
  • Дата: 23.09.2022
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Розяснення
  • Дата: 23.09.2022
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
РОЗ'ЯСНЕННЯ
від 23.09.2022 р.
Ведення обліку доходів ФОП - платником ЄП третьої групи
Роз'яснення Козельщинської ДПІ Головного управління ДПС у Полтавській області
Козельщинська ДПІ Головного управління ДПС у Полтавській області інформує, що тимчасово, з 01 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, положення розд. XIV Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI зі змінами та доповненнями (далі - ПКУ) застосовуються з урахуванням особливостей, визначених п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ "Перехідні положення" ПКУ.
Відповідно до абзацу першого пп. 9.2 п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ "Перехідні положення" ПКУ платниками єдиного податку третьої групи можуть бути, зокрема, фізичні особи - підприємці.
Платники єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування, встановлені п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ "Перехідні положення" ПКУ, звільняються від обов'язку нарахування та сплати податку на додану вартість за операціями з постачання товарів, робіт та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, та при ввезенні товарів на митну територію України, а також від подання податкової звітності з податку на додану вартість, а їх реєстрація платником податку на додану вартість є призупиненою (абзац перший пп. 9.5 п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ "Перехідні положення" ПКУ).
Пунктом 296.1 ст. 296 ПКУ визначено, зокрема, що платники єдиного податку третьої групи, які не є платниками податку на додану вартість, ведуть облік у довільній формі шляхом помісячного відображення отриманих доходів.
Облік доходів та витрат може вестися в паперовому та/або електронному вигляді, у тому числі через електронний кабінет.
Одночасно слід зазначити, що Наказом Міністерства фінансів України від 26.11.2020 р. №728 "Про визнання таким, що втратив чинність, наказ Міністерства фінансів України від 19 червня 2015 року №579" з 01 січня 2021 року втратили чинність форми Книги обліку доходів, Книги обліку доходів і витрат та порядки їх ведення, затверджені наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015р. №579, та скасовано реєстрацію книг у податкових органах.
Проте зміни, запроваджені з 01.01.2021р. щодо форми обліку доходів і витрат у довільній формі (в паперовому вигляді (зошиті, журналі тощо), в/електронному вигляді (в електронній таблиці у файлі Excel, Word тощо) чи через електронний кабінет), не скасовують обов'язку дотримуватися, зокрема платниками єдиного податку третьої групи, вимог заповнювати податкову декларацію платника єдиного податку/- фізичної особи/- підприємця на підставі первинних документів відповідно до норм п. 44.1 ст. 44 ПКУ, які мають право вивчати та перевіряти контролюючі органи під час проведення перевірок згідно з пп.20.1.6 п./20.1 ст.20 ПКУ.
Враховуючи вищезазначене, фізична особа/- підприємець - платник єдиного податку третьої групи, яка використовує особливості оподаткування на період дії воєнного стану в Україні, повинна на підставі первинних документів вести облік доходів в довільній формі в паперовому вигляді (зошиті, журналі тощо) чи в електронному вигляді (в електронній таблиці у файлі Excel, Word тощо) шляхом помісячного відображення отриманих доходів.