ДФСУ
Лист
28.12.2015 № 12211/П/99-99-17-02-02-14 |
Державна фіскальна служба України розглянула звернення _______ щодо надання послуг неприбутковим організаціям фізичними особами - підприємцями на другій групі єдиного податку і відповідно до ст. 52 Податкового кодексу України (далі - ПКУ) повідомляє.
Спрощена система оподаткування є особливим механізмом справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, визначених п. 297.1 ст. 297 ПКУ, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, встановлених главою 1 розділу ХIV ПКУ, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності (п. 291.2 ст. 291 ПКУ).
Згідно із частиною третьою п. 291.4 ст. 291 ПКУ до третьої групи платників єдиного податку належать юридичні особи - суб'єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 20000000 гривень.
Порядок визначення доходів та їх склад для платників єдиного податку третьої групи встановлені ст. 292 ПКУ. Так, для юридичної особи - платника єдиного податку доходом є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 цієї статті.
Підпунктом 14.1.121 п. 14.1 ст. 14 ПКУ визначено, що неприбутковими підприємствами, установами та організаціями є підприємства, установи та організації, основною метою діяльності яких є не одержання прибутку, а провадження благодійної діяльності та меценатства й іншої діяльності, передбаченої законодавством.
Юридична особа чи фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим главою 1 розділу XIV ПКУ, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою (п. 291.3 ст. 291 ПКУ).
Відповідно до частини другої п. 291.4 ст. 291 ПКУ суб'єкти господарювання - платники єдиного податку другої групи - це фізичні особи - підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв:
не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб;
обсяг доходу не перевищує 1500000 гривень.
Таким чином, платники єдиного податку другої групи не мають права надавати послуги неприбутковим підприємствам (установам, організаціям), оскільки такі суб'єкти господарювання не є платниками спрощеної системи оподаткування.
Державна фіскальна служба України розглянула звернення _______щодо оподаткування податком на додану вартість обсягів реалізації кукурудзи та соняшнику і відповідно до ст. 52 Податкового кодексу України (далі - ПКУ) повідомляє.
Згідно із частиною другою п. 185.1 ст. 185 ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 ПКУ.
Постачання товарів - це будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (п.п. 14.1.191 п. 14.1 ст. 14 ПКУ).
Відповідно до п. 189.12 ст. 189 ПКУ у випадках, коли платник податку здійснює операції з постачання особам, які не зареєстровані як платники податку, сільськогосподарської продукції та продуктів її переробки, раніше придбаних (заготовлених) таким платником податку у фізичних осіб, які не є платниками цього податку, об'єктом оподаткування є торгова націнка (надбавка), встановлена таким платником податку.
Для застосування зазначеного порядку оподаткування необхідно, щоб виконувалися такі умови:
продукція або продукти її переробки мають класифікуватися як сільськогосподарські;
продукція та продукти її переробки реалізуються у тому вигляді, у якому їх було придбано, тобто проведення технологічних процесів, пов'язаних з її обробкою, доробкою, переробкою тощо, не повинно бути;
придбання продукції та продуктів її переробки здійснено лише у фізичних осіб, які не є платниками податку на додану вартість;
продаж здійснюється виключно неплатникам податку на додану вартість.
В інших випадках реалізація продукції є операцією з постачання товарів, яка відповідно є об'єктом оподаткування ПДВ та по якій у платника виникають податкові зобов'язання.
Разом з тим пунктом 15-2 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ встановлено, що тимчасово, до 31 грудня 2017 року включно, від оподаткування ПДВ звільняються операції з постачання на митній території України зернових культур товарних позицій 1001 - 1008 згідно з УКТ ЗЕД та технічних культур товарних позицій 1205 і 1206 00 згідно з УКТ ЗЕД, крім першого постачання таких зернових та технічних культур сільськогосподарськими підприємствами - виробниками та підприємствами, які безпосередньо придбали такі зернові та технічні культури у сільськогосподарських підприємств - виробників.
Норми п. 15-2 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ не застосовуються до операцій з постачання зернових культур товарної позиції 1006 та товарної підкатегорії 1008 10 00 00 згідно з УКТ ЗЕД і такі операції оподатковуються ПДВ у порядку, встановленому ПКУ.
Зазначений пункт внесено змінами до ПКУ, які набрали чинності з 01.01.2015 згідно із Законом України від 28 грудня 2014 року № 71-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи".
Відповідно до п. 15-1 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ аналогічна норма звільнення від оподаткування операцій з постачання на митній території України зернових культур товарних позицій 1001 - 1008 згідно з УКТ ЗЕД та технічних культур товарних позицій 1205 і 1206 00 згідно з УКТ ЗЕД діяла до 31 грудня 2014 року включно.
Отже, операції з постачання на митній території України зернових культур товарних позицій 1001 - 1008 згідно з УКТ ЗЕД, технічних культур товарних позицій 1205 і 1206 згідно з УКТ ЗЕД фізичними особами - підприємцями звільняються від оподаткування.
Відповідно до п. 198.1 ст. 198 ПКУ до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій, зокрема, з придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг.
Не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими п. 201.11 ст. 201 ПКУ (п. 198.6 ст. 198 ПКУ).
Таким чином, операції з придбання фізичними особами - підприємцями зернових культур товарних позицій 1001 - 1008 згідно з УКТ ЗЕД, технічних культур товарних позицій 1205 і 1206 згідно з УКТ ЗЕД у сільськогосподарських підприємств - виробників або у підприємств, які безпосередньо придбали такі зернові та технічні культури у сільськогосподарських підприємств - виробників, є оподатковуваними операціями та дають право на формування податкового кредиту на підставі податкових накладних, зареєстрованих такими постачальниками в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно з п. 209.6 ст. 209 ПКУ для цілей оподаткування ПДВ сільськогосподарським підприємством вважається підприємство, основною діяльністю якого є постачання вироблених (наданих) ним сільськогосподарських товарів (послуг) на власних або орендованих основних фондах, а також на давальницьких умовах, в якій питома вага вартості сільськогосподарським товарів/послуг становить не менш як 75 відсотків вартості всіх товарів/послуг, поставлених протягом попередніх 12 послідовних звітних податкових періодів сукупно.
З метою підтвердження того факту, що постачальник належить до сільськогосподарських підприємств - виробників, покупцю необхідно звернутися до відповідних територіальних органів Міністерства аграрної політики та продовольства України.
Крім того, на офіційному веб-порталі ДФС функціонує електронний сервіс "Дані реєстру платників ПДВ", де відображається інформація про реєстрацію певного платника як суб'єкта спеціального режиму оподаткування (http://sfs.gov.ua/reestr_new).
Всі суми податку на додану вартість, нараховані (сплачені) при придбанні товарів/послуг, відображаються в розділі ІІ податкової декларації з податку на додану вартість (далі - декларація), форма та порядок заповнення якої затверджені наказом Міністерства фінансів України від 23.09.2014 № 966 (далі - наказ № 966).
Згідно із п.п. 1 п. 4 наказу № 966 до розділу II "Податковий кредит" (рядки 10 - 15 декларації) включаються обсяги придбання (виготовлення, будівництва, спорудження, створення) з податком на додану вартість або без податку на додану вартість товарів/послуг, необоротних активів на митній території України, ввезених на митну територію України товарів, необоротних активів, отриманих на митній території України від нерезидента послуг з метою їх подальшого використання у межах господарської діяльності платника податку, а також тих, які не призначаються для використання у господарській діяльності або придбані з метою використання для постачання послуг за межами митної території України, та послуг, що здійснюються за межами митної території України з урахуванням їх місця постачання відповідно до п.п. 186.2, 186.3 ст. 186 ПКУ, окремо за напрямами використання (здійснення операцій, які підлягають оподаткуванню, звільнені від оподаткування, не є об'єктом оподаткування).