МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ
ЛИСТ
24.06.2015 № 31-11120-02-2/21022 |
(Витяг)
Міністерство фінансів відповідно до пункту 7 Прикінцевих положень Закону надає аналіз ефективності запровадження системи електронного адміністрування податку на додану вартість у перехідний період, підготовлений за інформацією Державної фіскальної служби України (далі - ДФС), що надана листами від 12.05.2015 р. № 1169/1/99-99-19-03-01-13, від 05.06.2015 р. № 1428/4/99-99-19-03-08-13 та від 18.06.2015 р. № 1522/4/99-99-19-03-01-13.
Щодо технічної готовності системи
<...> з метою створення дистанційних зручних умов для платників податків ДФС розроблено такі додаткові електронні сервіси для платників ПДВ:
надсилання платнику Витягу з ЄРПН на Запит щодо отримання відомостей з ЄРПН (надається за виданими податковими накладними та розрахунками коригування, зареєстрованими з порушенням граничного терміну реєстрації, за запитуваний період);
надсилання платнику Витягу з системи електронного адміністрування ПДВ на Запит щодо суми збільшення, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні / розрахунки коригування до податкових накладних в ЄРПН (SНакл), за рахунок сум від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів до 1 лютого 2015 року.
З метою інформування платника податку про реквізити його електронного рахунка внесено зміни до форми Витягу з реєстру платників ПДВ. Починаючи з січня 2015 року реквізити взятого на облік ПДВ-рахунка зазначаються у Витягу з реєстру платників ПДВ, який видається платнику за його запитом.
Під час роботи системи у тестовому режимі забезпечено удосконалення програмного забезпечення з метою його безперебійного функціонування після 01.07.2015 р. На сьогодні, за інформацією ДФС, система електронного адміністрування ПДВ технічно готова до її функціонування.
Також слід зауважити, що рівень кваліфікації фахівців ДФС є достатнім для забезпечення безперебійного функціонування вказаної системи.
<...>
Щодо існуючих ризиків функціонування системи електронного адміністрування ПДВ
Ризиком для системи електронного адміністрування є перенесення до неї залишків від'ємного значення ПДВ, що було сформовано до запровадження вказаної системи, без попередньої перевірки їх достовірності.
Так, пункт 33 підрозділу 2 розділу XX Кодексу передбачає збільшення суми податку, на яку платник має право зареєструвати податкову накладну / розрахунок коригування в ЄРПН, на суму від'ємного значення суми ПДВ, що було сформовано у такого платника станом на 01.02.2015 р. та залишилось непогашеним. Таке збільшення відбувається за заявою платника на суму, зазначену в такій заяві, без проведення перевірок таких сум (камеральна перевірка звітності, документальна позапланова виїзна перевірка).
Щодо відволікання обігових коштів платників податків
З 01.07.2015 р. система електронного адміністрування ПДВ передбачає реєстрацію всіх податкових накладних та розрахунків коригування в ЄРПН на суму податку, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 Кодексу .
При цьому депонування коштів на рахунках в системі електронного адміністрування ПДВ відбуватиметься в розмірі ПДВ з доданої вартості, тобто реєстрація податкових накладних / розрахунків коригування в ЄРПН здійснюватиметься на суму ПДВ, зазначеного в отриманих податкових накладних та сплаченого на митниці, лише у разі недостатності якого платник для забезпечення такої реєстрації повинен поповнити свій рахунок в системі електронного адміністрування ПДВ на суму такої недостачі.
Крім того, з метою уникнення відволікання обігових коштів платників ПДВ Кодексом передбачено збільшення суми податку, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні в ЄРПН:
на суму від'ємного значення, яке виникло за звітні (податкові) періоди до 01.02.2015 р. (за заявою платника);
на суму надміру зарахованих до бюджету коштів станом на 01.07.2015 р. (автоматично);
на суму середньомісячного розміру податку, задекларованого та сплаченого платником до бюджету протягом попередніх 12 місяців (автоматично 01.07.2015 р.).
Таким чином, відволікання обігових коштів платника не відбуватиметься.
Одночасно слід зазначити, що відповідно до Кодексу реєстрація податкових накладних / розрахунків коригування в ЄРПН здійснюється без застосування штрафних санкцій протягом 15 календарних днів з дати їх складання.
Водночас із запровадженням системи електронного адміністрування ПДВ базові принципи оподаткування залишились без змін, тобто впровадження системи не передбачає необхідності збільшення сум сплати податку.
<...>
Міністр | Н. Яресько |