Заступник Голови | Юрій ГЕЛЕТІЙ |
Документ підготовлено в системі iplex
Національний банк України | Лист від 17.03.2025 № 12-0008/20062
НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 17.03.2025 р. N 12-0008/20062
Аудиторська палата України
вул. Стрітенська, 10, оф. 434, м. Київ, 04053, Україна
info@apu.com.ua
Про надання інформації
Національний банк України (далі - Національний банк) розглянув лист Аудиторської палати України від 13.02.2025 N 01-36/315 щодо надання роз'яснення в частині визначення рівня ієрархії за справедливої вартості облігацій внутрішніх державних позик (далі - ОВДП), яка оприлюднюється на сайті офіційного Інтернет-представництва Національного банку, та повідомляє таке.
Відповідно до вимог частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Національний банк згідно зі статтею 2 Закону України "Про Національний банк України" (далі - Закон про Національний банк) є центральним банком України, особливим центральним органом державного управління, юридичний статус, завдання, функції, повноваження і принципи організації якого визначаються Конституцією України, Законом про Національний банк та іншими законами України.
Перелік функцій, що виконує Національний банк, передбачений статтями 6, 7 Закону про Національний банк.
Функціями Національного банку не передбачено здійснення регулювання питання в частині визначення методів оцінки справедливої вартості суб'єктів господарювання, зокрема визначення методик справедливої вартості ОВДП та віднесення їх до конкретного рівня ієрархії справедливої вартості з метою формування достовірної інформації у примітках до фінансової звітності суб'єктів господарювання.
Разом із тим зазначаємо, що Міжнародний стандарт фінансової звітності 13 "Оцінка справедливої вартості" (далі - МСФЗ 13) не містить конкретних правил або детальних вказівок щодо того, як потрібно здійснювати оцінку справедливої вартості, тому потребує застосування значних професійних суджень, які мають формуватися на основі принципів концепції МСФЗ 13.
Відповідно до параграфів 62, 67, 73 МСФЗ 13 для оцінки справедливої вартості суб'єкт господарювання може застосовувати різні методи оцінки вартості, що відповідають одному або кільком зазначеним у стандарті підходам (ринковий, витратний, дохідний). Методи оцінки вартості використовують різні доречні вхідні дані (відкриті, закриті, їх комбінацію). У деяких випадках вхідні дані, що використовуються для оцінки справедливої вартості активу чи зобов'язання, можуть бути віднесені до різних рівнів ієрархії справедливої вартості. У таких випадках оцінка справедливої вартості відноситься до певної категорії повністю до того ж рівня ієрархії справедливої вартості, що і вхідні дані найнижчого рівня, які є важливими для всієї оцінки.
Водночас Національний банк визначає справедливу вартість ОВДП за методикою відповідно до Порядку оцінки за справедливою вартістю цінних паперів резидентів, що перебувають у власності Національного банку України або приймаються ним як забезпечення виконання зобов'язань, схваленого постановою Правління Національного банку України від 26.10.2015 N 732 (зі змінами) (далі - Порядок 732). Основою цієї методики є побудова кривих безкупонної дохідності за групами ОВДП. Зауважуємо, що вищезазначений документ не є нормативно-правовим актом Національного банку, який би був обов'язковим для інших юридичних осіб, натомість є розпорядчим актом Національного банку, розробленим для формулювання єдиного підходу до визначення справедливої вартості державних облігацій України та інших цінних паперів резидентів, що перебувають у власності Національного банку та відображаються в бухгалтерському обліку та фінансовій звітності за справедливою вартістю, прийняті ним або пропонуються йому як забезпечення виконання зобов'язань.
У своїй Консолідованій фінансовій звітності за рік, що закінчився 31.12.2023, та в проміжній фінансовій звітності за 2024 рік Національний банк визначав справедливу вартість цінних паперів України (до яких належать різні випуски ОВДП) відповідно до Порядку 732 на підставі дохідного підходу та відносив їх до другого та третього рівнів ієрархії справедливої вартості.