ГУ ДФС в Одеській області
Лист
16.09.2016 № 2042/10/15-32-12-01-14
Головне управління ДФС в Одеській області розглянуло запит щодо відповідності окремих пунктів проекту статуту ОСББ вимогам законодавства щодо неприбуткових організацій, та керуючись ст. 52 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року N 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – Податковий кодекс) повідомляє наступне.
Відповідно до п.п. 133.4.1 п.133.4 ст. 133 Податкового кодексу неприбутковим підприємством, установою та організацією є підприємство, установа та організація (далі - неприбуткова організація), що одночасно відповідає таким вимогам:
- утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації;
- установчі документи якої містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб;
- установчі документи якої передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до
доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення) Положення цього абзацу не поширюється на об'єднання та асоціації об'єднань співвласників багатоквартирних будинків;
- внесена контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Поряд з цим, п.п.133.4.6. п.133.4 ст. 133 Податкового кодексу вказано, що до неприбуткових організацій, що відповідають вимогам вказаного пункту Кодексу і не є платниками податку, зокрема, можуть бути віднесені: об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, асоціації власників жилих будинків.
Обов’язковою умовою для неприбуткових організацій є використання своїх доходів виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами (п.п.133.4.2 п.133.4 ст. 133 Податкового кодексу).
При розгляді запропонованих Вами положень примірного статуту ОСББ, для збереження об’єднанням статусу неприбутковості він може мати положення, викладені у пунктах 3 або 4 Вашого листа.
Щодо пунктів 1 та 2 листа, то ними дозволено розподіл отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників, членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб шляхом виплат по договорах цивільно-правового характеру. Оскільки нарахування єдиного соціального внеску проводиться на винагороду не за всіма договорами цивільно-правового характеру, а тільки за тими, які передбачають використання праці громадян (договори підряду), то положення вищевказаних пунктів проекту статуту виписано не коректно на предмет його відповідності вимогам абз. 3 п.п. 133.4.1 п.133.4 ст. 133 Податкового кодексу.
Щодо порядку ліквідації ОСББ, то обидва варіанти цього положення, викладені у пунктах 3 та 4 Вашого листа, не суперечать вимогам законодавства щодо неприбутковості установ/організацій.
А саме: згідно п.п. 133.4.1 п.133.4 ст. 133 Податкового кодексу, як уже було зазначено вище, вимоги щодо зазначення в установчих документах передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення) не поширюється на об'єднання та асоціації об'єднань співвласників багатоквартирних будинків.
Поряд з цим, порядок ліквідації ОСББ визначено ст. 28 Закону України від 29.11.2001 № 2866-III "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку". В якій зазначено, що у разі ліквідації об'єднання кошти, що залишилися після задоволення вимог кредиторів, розподіляються між усіма співвласниками пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку, що перебувають у їхній власності. При цьому здійснюється залік заборгованості кожного співвласника перед об'єднанням відповідно до статуту цього об'єднання. Якщо співвласник має борг перед цим об'єднанням, сума якого перевищує суму його частки в майні, і відмовляється сплатити цей борг, спір вирішується у судовому порядку.
Отже, для збереження об’єднанням статусу неприбутковості, пункти щодо порядку ліквідації ОСББ можуть бути викладені у редакції згідно пунктів 3 або 4 листа.
Також повідомляємо, що згідно п.52.2 ст. 52 Податкового кодексу дана податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
Перший заступник начальника | Н.Л.Гулакова |