• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо оподаткування податком на прибуток виплати дивідендів за 1 квартал та півріччя 2021 року

Державна податкова служба України | Індивідуальна податкова консультація від 26.05.2021 № 2034/ІПК/99-00-21-02-02-06
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 26.05.2021
  • Номер: 2034/ІПК/99-00-21-02-02-06
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 26.05.2021
  • Номер: 2034/ІПК/99-00-21-02-02-06
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
26.05.2021 N 2034/ІПК/99-00-21-02-02-06
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо оподаткування податком на прибуток виплати дивідендів за 1 квартал та півріччя 2021 року, та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє.
Як зазначено у зверненні ТОВ одна з найбільших компаній серед небанківських організацій по грошовим переказам.
У платника виникли питання стосовно оподаткування податком на прибуток виплати дивідендів за 1 квартал та півріччя 2021, а саме, чи:
повинен платник податку при виплаті дивідендів за підсумками звітного (наприклад, 1-го) кварталу 2021 року сплачувати авансовий внесок, якщо на дату виплати дивідендів податкова декларація з податку на прибуток за звітний 1 квартал 2021 року подана та зобов'язання з податку на прибуток сплачені в бюджет в повному обсязі;
може платник податку зарахувати у зменшення податкових зобов'язань з податку на прибуток за 1 квартал 2021 року авансовий внесок сплачений при виплаті дивідендів за 1 квартал 2021 року у разі, якщо дивіденди та авансовий внесок з податку на прибуток за 1 квартал 2021 року були виплачені після кінця звітного 1 кварталу 2021 року, але до моменту сплати зобов'язання з податку на прибуток за 1 квартал 2021 року;
підлягає зарахуванню у зменшення нарахованого податкового зобов'язання з податку на прибуток за такий період (1-й квартал 2021 року) сума попередньо сплачених авансових внесків при виплаті дивідендів, якщо така виплата відбулася після кінця звітного 1 кварталу 2021 року, але до моменту подачі декларації з податку на прибуток та сплати зобов'язання з податку на прибуток за такий період (1 квартал 2021 року);
може платник податку зарахувати у зменшення податкових зобов'язань з податку на прибуток за 1 півріччя 2021 року авансовий внесок сплачений при виплаті дивідендів за 1 квартал 2021 року;
повинен платник податку при виплаті дивідендів за підсумками півріччя 2021 року сплачувати авансовий внесок, якщо на дату виплати дивідендів існує переплата з податку на прибуток, яка повністю перекриває такий авансовий внесок.
Щодо питання 1.
Відповідно до пп. 14.1.49 п. 14.1 ст. 14 Кодексу дивіденди - платіж, що здійснюється юридичною особою, в тому числі емітентом корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів чи інших цінних паперів, на користь власника таких корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів та інших цінних паперів, що засвідчують право власності інвестора на частку (пай) у майні (активах) емітента, у зв'язку з розподілом частини його прибутку, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку.
Згідно з пп. 57.11.1 п. 57.11ст. 57 Кодексу у разі прийняття рішення щодо виплати дивідендів платник податку на прибуток - емітент корпоративних прав, на які нараховуються дивіденди, проводить зазначені виплати власнику таких корпоративних прав незалежно від того, чи є оподатковуваний прибуток, розрахований за правилами, визначеними статтею 137 цього Кодексу.
Відповідно до пп. 57.11.2 п. 57.11ст. 57 Кодексу крім випадків, передбачених підпунктом 57.11.3 цього пункту, емітент корпоративних прав, який приймає рішення про виплату дивідендів своїм акціонерам (власникам), нараховує та вносить до бюджету авансовий внесок із податку на прибуток.
Авансовий внесок розраховується з суми перевищення дивідендів, що підлягають виплаті, над значенням об'єкта оподаткування за відповідний податковий (звітний) рік, за результатами якого виплачуються дивіденди, грошове зобов'язання щодо якого погашене. У разі наявності непогашеного грошового зобов'язання авансовий внесок розраховується зі всієї суми дивідендів, що підлягають виплаті.
При цьому у разі якщо дивіденди виплачуються за неповний календарний рік, то для обрахунку суми зазначеного перевищення використовується значення об'єкту оподаткування, обчислене пропорційно кількості місяців, за які сплачуються дивіденди. Зазначений авансовий внесок вноситься до бюджету до/або одночасно з виплатою дивідендів.
Отже, у разі якщо на дату виплати дивідендів податкова декларація з податку на прибуток за звітний 1 квартал 2021 року подана та зобов'язання з податку на прибуток задекларовані у цій декларації, погашені (сплачені в бюджет в повному обсязі) платник повинен при виплаті дивідендів за підсумками звітного 1 кварталу 2021 року сплатити авансовий внесок, який вноситься до бюджету до/або одночасно з виплатою дивідендів.
При цьому зарахування у зменшення податкових зобов'язань з податку на прибуток підприємств сум авансових внесків, сплачених при виплаті дивідендів здійснюється в тому податковому (звітному) періоді, на який припадає виплата дивідендів та сплата авансового внеску.
До питання 2, 3, 5
Відповідно до пп. 57.11.2 п. 57.11ст. 57 Кодексу сума попередньо сплачених протягом податкового (звітного) періоду авансових внесків з податку на прибуток під час виплати дивідендів підлягає зарахуванню у зменшення нарахованого податкового зобов'язання з податку на прибуток, задекларованого у податковій декларації за такий податковий (звітний) період.
У разі якщо сума авансового внеску, попередньо сплаченого протягом звітного періоду, перевищує суму нарахованого податкового зобов'язання підприємством - емітентом корпоративних прав за такий податковий (звітний) період, сума такого перевищення переноситься у зменшення податкових зобов'язань наступних податкових (звітних) періодів до повного його погашення, а під час отримання від'ємного значення об'єкта оподаткування такого наступного періоду - на зменшення податкових зобов'язань майбутніх податкових (звітних) періодів до повного його погашення.
Таким чином авансовий внесок, сплачений при виплаті дивідендів за 1 квартал 2021 року у ІІ кварталі 2021 року, підлягає зарахуванню у зменшення нарахованого податкового зобов'язання з податку на прибуток у звітному періоді - півріччі 2021 року.
Відповідно до Порядку заповнення реквізиту "Призначення платежу" розрахункових документів на переказ у разі сплати (стягнення) податків, зборів, платежів на бюджетні рахунки та/або єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на небюджетні рахунки, а також на єдиний рахунок, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.07.2015 р. N 666 (зі змінами та доповненнями), сплата за кожним видом платежу та за кожним кодом виду сплати має оформлятися окремим документом на переказ. При заповненні розрахункових документів платниками податків в полі "Призначення платежу" зазначаються коди видів сплати, зокрема код 101 - для суми грошового зобов'язання, код 125 - для авансових внесків, нарахованих на суму дивідендів та прирівняних до них платежів.
Тобто, сплата податку на прибуток та авансових внесків, нарахованих на суму дивідендів та прирівняних до них платежів здійснюється з різними кодами виду сплати.
Отже, врахування надміру сплаченого грошового зобов'язання з податку на прибуток у сплату авансового внеску з податку на прибуток при виплаті дивідендів не передбачено.
До питання 4
Згідно з п. 137.4 ст. 137 Кодексу податковими (звітними) періодами для податку на прибуток підприємств, крім випадків, передбачених п. 137.5 ст. 137, є календарні: квартал, півріччя, три квартали, рік. При цьому податкова декларація розраховується наростаючим підсумком.
Сума нарахованого та сплаченого авансового внеску з податку на прибуток при виплаті дивідендів, яка залишилась не зарахованою у зменшення податкового зобов'язання з податку на прибуток у декларації за півріччя 2021 року може бути зарахована у зменшення податкових зобов'язань з податку на прибуток у наступних звітних періодах до повного його погашення.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.