МІЖВІДОМЧА КОМІСІЯ З МІЖНАРОДНОЇ ТОРГІВЛІ
Р І Ш Е Н Н Я
N АД-12/2000/52-45 від 07.12.2000
Про застосування остаточних антидемпінгових заходів щодо експортних поставок електроенергії до Болгарії, Республіки Молдова, Республіки Польща, Румунії, Словацької Республіки, Чеської Республіки та Угорської Республіки
Відповідно до абзацу другого частини сьомої статті 9 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" Міжвідомча комісія з міжнародної торгівлі (далі - Міжвідомча комісія) на своєму засіданні від 7 грудня 2000 року розглянула "Звіт Міністерства економіки України (далі - Міністерство) про результати антидемпінгового розслідування щодо експортних поставок електроенергії до Болгарії, Республіки Молдова, Республіки Польща, Румунії, Словацької Республіки, Чеської Республіки та Угорської Республіки" та рекомендації Міністерства про доцільність застосування остаточних антидемпінгових заходів щодо експортних поставок електроенергії до Болгарії, Республіки Молдова, Республіки Польща, Румунії, Словацької Республіки, Чеської Республіки та Угорської Республіки.
1. На цьому засіданні було встановлено:
1.1. 23 листопада 1999 року за поданням Генеральної прокуратури України було порушено та проводилося антидемпінгове розслідування щодо експортних поставок електроенергії до Болгарії, Республіки Молдова, Республіки Польща, Румунії, Словацької Республіки, Чеської Республіки та Угорської Республіки.
1.2. У процесі антидемпінгового розслідування, що проводилося Міністерством, було зроблено попередній та остаточний позитивний висновок щодо наявності демпінгу та шкоди, яка є його наслідком.
1.3. З огляду на попередній позитивний висновок щодо наявності демпінгу та шкоди, яка є його наслідком та з метою запобігання подальшому заподіянню істотної шкоди та загрози її заподіяння Міністерство економіки України прийняло рішення про застосування попередніх антидемпінгових заходів щодо експортних поставок електроенергії до Болгарії, Республіки Молдова, Республіки Польща, Румунії, Словацької Республіки, Чеської Республіки та Угорської Республіки.
1.4. 16 серпня 2000 року Міністерство видало наказ від 16.08.2000 р. N 178 стосовно застосування попередніх антидемпінгових заходів щодо експортних поставок електроенергії до Болгарії, Республіки Молдова, Республіки Польща, Румунії, Словацької Республіки Чеської, Республіки та Угорської Республіки.
1.5. Відповідно до наказу Міністерства від 16 серпня 2000 року N 178 попередні антидемпінгові заходи застосовувалися у зв'язку з демпінговими поставками електроенергії, що заподіювали істотну шкоду та загрожували її заподіянням.
1.6. Попередні антидемпінгові заходи були застосовані за рішенням Міжвідомчої комісії строком на чотири місяці від дати опублікування такого Рішення.
1.7. Попередні антидемпінгові заходи щодо експортних поставок електроенергії до країн імпорту застосовувалися шляхом встановлення мінімальної ціни еквівалентної 0,019 долара США та остаточного антидемпінгового мита на експортні поставки електроенергії, у разі її поставки за ціною нижче мінімальної.
1.8. Протягом строку застосування попередніх антидемпінгових заходів Міністерство економіки України продовжило здійснення антидемпінгового розслідування.
1.9. У процесі антидемпінгового розслідування, що проводилося Міністерством економіки України, було остаточно встановлено, що:
1.9.1. Демпінгові експортні поставки електроенергії здійснювало ТОВ "Енергоальянс";
1.9.2. ДПЗД "Укрінтеренерго" не здійснювало демпінгові експортні поставки електроенергії та був відсутнім факт демпінгу та заподіяння шкоди у зв'язку з експортними поставками електроенергії, що здійснювало ДПЗД "Укрінтеренерго";
1.9.3. Мали місце демпінгові поставки електроенергії до Республіки Молдова;
1.9.4. Існувала загроза нових демпінгових експортних поставок до Болгарії, Республіки Молдова, Республіки Польща, Румунії, Словацької Республіки, Чеської Республіки та Угорської Республіки;
1.9.5. Ці демпінгові експортні поставки зростали у значних обсягах протягом періоду розслідування та у процесі цього розслідування стосовно попередніх періодів:
1.9.6. Ці демпінгові експортні поставки зростали у відносних або в абсолютних величинах стосовно обсягів виробництва чи споживання в Україні електроенергії:
1.9.7. Внаслідок цих демпінгових експортних поставок заподіювалася шкода українським експортерам;
1.9.8. Ця шкода була визначена у двох з трьох її форм, а саме як істотна шкода та загроза заподіяння істотної шкоди;
1.9.9. Існувала істотна шкода і загроза її заподіяння українським експортерам;
1.9.10. Існував причинно-наслідковий зв'язок між зазначеними демпінговими експортними поставками та заподіянням шкоди;
1.10. За остаточними результатами антидемпінгового розслідування Міністерство зробило остаточний позитивний висновок щодо наявності демпінгу та шкоди, яка є наслідком цього демпінгу та що національні інтереси потребують застосування остаточних антидемпінгових заходів.
1.11. З урахуванням Генеральної угоди з тарифів і торгівлі (ГАТТ), угод Світової організації торгівлі (зокрема Антидемпінгового кодексу СОТ і Антисубсидиційного кодексу СОТ) і практики ГАТТ/СОТ застосування антидемпінгових заходів щодо експортних поставок з країни експорту до країни імпорту суперечить положенням Статті VI ГАТТ та відповідним угодам про її імплементацію.
1.11.1. Відповідно до статті 2 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" запроваджується принцип неприпустимості демпінгу при ввезенні та вивезенні товарів.
1.11.2. Відповідно до статті 13 Закону України "Про Єдиний митний тариф" встановлюється, що факт демпінгу має місце у разі вивезення за межі митної території України товарів за ціною, істотно нижчою за ціни інших експортерів подібних або безпосередньо конкуруючих товарів на момент цього вивезення, якщо таке вивезення заподіює шкоду.
1.11.3. Відповідно до статті 26 Закону України "Про Єдиний митний тариф" у разі, якщо міжнародним договором України встановлено інші правила, ніж ті, що містяться у цьому Законі та інших актах законодавства України про митний тариф, то застосовуються правила міжнародного договору.
1.11.4. У міжнародних договорах України з Естонською Республікою, Європейським Співтовариством, Канадою, Литовською Республікою, Королівством Норвегія, Республікою Словенія, Швейцарською Конфедерацією Україна взяла зобов'язання щодо застосування антидемпінгових і компенсаційних заходів відповідно до Статей VI, XVI, XXIII ГАТТ та угод про їх застосування (зокрема Антидемпінгового кодексу СОТ і Антисубсидиційного кодексу СОТ).
1.11.5. Параграф 1 Статті VI ГАТТ запроваджує заборону демпінгування, якщо воно заподіює шкоду в одній з її форм, а параграф 2 Статті VI дозволяє запровадити справляння мита з товарів, що є об'єктом демпінгу або субсидування. Ця норма не вказує на дії країн-експорту. Тому Стаття VI ГАТТ не запроваджує обгрунтування для заходів, що обмежують експорт або продаж на експорт товару, всупереч параграфу 1 Статті XI ГАТТ. Таким чином, Стаття VI ГАТТ недвозначно забороняється будь-якій 2 стороні, що домовляється, застосування щодо імпорту будь-яких інших заходів, за винятком антидемпінгових або компенсаційних, для нейтралізації демпінгування або субсидування.
1.11.6. У 1988 році питання застосування інших заходів, за винятком антидемпінгових або компенсаційних, для нейтралізації демпінгування або субсидування, було об'єктом розгляду Комітету ГАТТ з антидемпінгової практики. За висновками цього комітету була підтверджена заборона на застосування будь-яких інших заходів, за винятком антидемпінгових або компенсаційних, для нейтралізації демпінгування або субсидування.
1.11.7. Будь-які висновки Комітету ГАТТ з антидемпінгової практики с обов'язковими для всіх країн-членів СОТ.
1.11.8. В Антидемпінговому кодексі СОТ (параграф 18.1 статті 18 "Прикінцеві положення") і Антисубсидиційному кодексі СОТ (параграф 32.1 статті 32 "Інші прикінцеві положення") були запроваджені відповідні положення про заборону застосування до демпінгування або субсидування інших заходів, ніж антидемпінгові або компенсаційні. У виносках до цих параграфів відповідні норми також не дозволяють (без згоди СОТ) застосовувати інші заходи, ніж антидемпінгові або компенсаційні.
1.11.9. Положення Статей VI, XVI, XX ГАТТ та угод про їх застосування (зокрема Антидемпінгового кодексу СОТ і Антисубсидиційного кодексу СОТ) є обов'язковими для України у стосунках з Естонською Республікою, Європейським Співтовариством, Канадою, Литовською Республікою, Королівством Норвегія, Республікою Словенія, Швейцарською Конфедерацією.
1.11.10. Таким чином, у двосторонніх відносинах з Естонською Республікою, Європейським Співтовариством, Канадою, Литовською Республікою, Королівством Норвегія, Республікою Словенія, Швейцарською Конфедерацією забороняється застосування антидемпінгових і компенсаційних заходів щодо експортних поставок будь-яких товарів.
1.12. Відповідно до статті 2 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" та статті 13 Закону України "Про Єдиний митний тариф" не забороняється застосування антидемпінгових заходів щодо експортних поставок електроенергії до Болгарії, Республіки Молдова, Республіки Польща, Румунії, Словацької Республіки, Чеської Республіки та Угорської Республіки.
1.13. Будь-які антидемпінгові заходи щодо експортних поставок з країни експорту до країни імпорту є надзвичайними заходами, що не заохочуються СОТ.
1.14. Будь-які антидемпінгові, компенсаційні та спеціальні заходи щодо експортних поставок з України можуть застосовуватися відповідно до чинного законодавства України (зокрема до статей статті 11-15 Закону України "Про Єдиний митний тариф") виключно до дати вступу України до СОТ та у перехідний період (якщо на це буде згода СОТ), а після цієї дати - щодо експорту до країн, що не є членами СОТ.
2. Беручи до уваги зазначене вище, на виконання Законів України "Про зовнішньоекономічну діяльність" та "Про Єдиний митний тариф" Міжвідомча комісія В И Р І Ш И Л А:
2.1. Звіт Міністерства про результати антидемпінгового розслідування щодо експортних поставок електроенергії до Болгарії, Республіки Молдова, Республіки Польща, Румунії, Словацької Республіки, Чеської Республіки та Угорської Республіки прийняти до уваги;
2.2. Застосувати остаточні антидемпінгові заходи щодо експортних поставок електроенергії до країн імпорту шляхом встановлення мінімальної ціни еквівалентної 0,019 долара США за одну кіловат-годину та остаточного антидемпінгового мита на експортні поставки електроенергії ставка остаточного антидемпінгового мита має дорівнювати 53,6% від вартості експортних поставок електроенергії до країн імпорту у разі її поставки за ціною нижче мінімальної;
2.3. У відповідності до статті 16 Закону України "Про захист національного товаровиробника від демпінгового імпорту" антидемпінгове розслідування щодо експортних поставок електроенергії до Болгарії, Республіки Молдова, Республіки Польща, Румунії, Словацької Республіки, Чеської Республіки та Угорської Республіки припинити;
2.4. Міністерству економіки України поінформувати Кабінет Міністрів України та Генеральну прокуратуру України про результати проведення цього антидемпінгового розслідування;
2.5. Міністерству економіки України забезпечити публікацію повідомлення про це Рішення у засобах масової інформації.
3. Це Рішення набирає чинності з дня опублікування повідомлення.