НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
Департамент готівково-грошового обігу
Юридичний департамент
N 11-111/447-1892|18-118/795 від 23.03.2000 м.Київ |
Начальникам Кримського республіканського,
по м.Києву і області,
територіальних управлінь НБУ,
ОПЕРУ,
Комерційним банкам
( Дію Листа призупинено на підставі Листа Нацбанку
N 11-111/450-1925 від 24.03.2000 )
Щодо оформлення операцій з купівлі-продажу депозитних сертифікатів
До Національного банку України надходять численні запити від комерційних банків та територіальних управлінь НБУ стосовно документального оформлення касових операцій з купівлі-продажу депозитних сертифікатів. У зв'язку з цим роз'яснюємо.
Обіг ощадних (депозитних) сертифікатів регулюється Правилами здійснення депозитних операцій для банківських депозитів, затверджених постановою Правління Національного банку України від 30.06.98
N 250 (надалі - Правила).
Відповідно до п.8 цих Правил ощадний (депозитний) сертифікат - це письмове свідоцтво банку про депонування коштів, яке засвідчує право вкладника або його правонаступника на отримання після закінчення встановленого строку суми депозиту (вкладу) та процентів за ним. Правилами також передбачається (п.20), що, у разі настання строку вимоги депозиту банк здійснює платіж проти пред'явлення сертифіката на підставі заяви власника або особи, уповноваженої на здійснення цієї операції, в якій зазначається рахунок, на який мають бути зараховані кошти. Для фізичних осіб розрахунки за придбання сертифікатів та виплати сум за ними здійснюються як у готівковій, так і в безготівковій формі (п.21 Правил).
Нормативним документом, що регулює порядок проведення комерційними банками операцій з готівкою є Інструкція з організації емісійно-касової роботи в установах банків України
N 1, затверджена постановою Правління Національного банку України від 07.07.94 N 129. Зокрема, згідно з пунктами 78, 81 цієї Інструкції видача готівки з кас установ банку має здійснюватися за видатковими касовими ордерами, при одержанні яких касир зобов'язаний перевірити наявність даних про пред'явлення паспорта або іншого документа, який засвідчує особу одержувача грошей.
Необхідність встановлення особи, яка одержує готівку при погашенні ощадних сертифікатів, також підтверджується і вимогами ст.5 Декрету Кабінету Міністрів України
"Про прибутковий податок з громадян", згідно з якою не включаються до сукупного оподатковуваного доходу громадян доходи лише за іменними ощадними сертифікатами.
Крім того, згідно з Законом України
"Про Державний реєстр фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів" ідентифікаційний номер державного реєстру є обов'язковим для використання підприємствами, установами, організаціями всіх форм власності, включаючи установи Національного банку України, комерційні банки та інші фінансово-кредитні установи в разі виплати доходів, з яких утримуються податки та інші обов'язкові платежі згідно з чинним законодавством України.
Таким чином, фізичні особи при одержанні коштів при погашенні ощадних сертифікатів на пред'явника повинні надавати комерційним банкам паспорт або інший документ, що посвідчує особу власника, а також довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру, одержану відповідно до вимог Закону України "Про Державний реєстр фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів".
Заступник Голови | П.М.Сенищ |