Документ підготовлено в системі iplex
Державна податкова служба України | Індивідуальна податкова консультація від 31.03.2025 № ІПК
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
від 31.03.2025 р. N 1711/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК
Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - ПКУ), розглянула Ваше звернення щодо списання боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) та в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у зверненні повідомила, що її чоловік був призваний на військову службу під час мобілізації, наразі зник безвісно. Від територіального центру комплектування та соціальної підтримки надійшло офіційне повідомлення, що чоловік зник безвісно за військових обставин. Також платник зазначила, що її чоловік є зареєстрованим як фізична особа - підприємець.
Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
1. Чи достатньо для списання боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску по фізичній особі - підприємцю надання платником (дружиною) до податкового органу витягу з Єдиного реєстру осіб зниклих безвісно за особливих обставин (далі - Витяг)?
2. Якщо відповідь на перше питання "Ні", то які документи необхідно подати для списання боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску по фізичній особі - підприємцю, який має статус безвісно відсутнього, що підтверджується Витягом?
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску, умови та порядок нарахування і сплати, повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначає Закон України від 08 липня 2010 року N 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон N 2464).
Дія Закону N 2464 поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов'язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску.
Відповідно до п. 4 частини першої ст. 4 Закону N 2464 платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування (крім електронних резидентів (е-резидентів)).
Ставка єдиного внеску для зазначеної категорій платників становить 22 відс. до бази нарахування єдиного внеску (частина п'ята ст. 8 Закону N 2464).
Згідно зі ст. 6 Закону N 2464 платник єдиного внеску зобов'язаний, зокрема:
своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок до податкового органу за основним місцем обліку платника єдиного внеску (п. 1 частини другої ст. 6 Закону N 2464);
подавати звітність, у тому числі про основне місце роботи працівника, про нарахування єдиного внеску в розмірах, визначених відповідно до Закону N 2464, у складі звітності з податку на доходи фізичних осіб (єдиного податку) до податкового органу за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки та порядку, встановлені Кодексом (п. 4 частини другої ст. 6 Закону N 2464).
Разом з цим відповідно до п. 9 розділу VI Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 N 449 (далі - Інструкція N 449), списанню підлягає борг (недоїмка) зі сплати єдиного внеску, зокрема у разі смерті фізичної особи, оголошення померлою, визнання її у судовому порядку безвісно відсутньою або недієздатною за умови відсутності осіб, які відповідно до Закону несуть зобов'язання зі сплати єдиного внеску, та засвідчення цього факту відділом державної реєстрації актів цивільного стану чи постановленням судового рішення.
Списанню підлягають суми нарахованого єдиного внеску, недоїмки зі сплати єдиного внеску, штрафів та пені, що обліковуються за даними ІКС.
До документів, що підтверджують наявність підстав для проведення списання, належать у разі смерті фізичної особи, оголошення померлою, визнання її в судовому порядку безвісно відсутньою або недієздатною - копія свідоцтва про смерть фізичної особи, чи повідомлення державного реєстратора щодо державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця у разі її смерті, оголошення померлою, визнання безвісно відсутньою, чи копія рішення суду про визнання фізичної особи безвісно відсутньою, недієздатною або оголошення померлою (абзац третій п. 10 розділу VI Інструкції N 449).
Повідомлення державного реєстратора здійснюється у порядку, визначеному Законом України від 15 травня 2003 року N 755-IV "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", із змінами та доповненнями (далі - Закон N 755).
Так, у разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця у зв'язку з її смертю, визнанням її безвісно відсутньою або оголошенням померлою подається, зокрема, копія свідоцтва про смерть фізичної особи, судове рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою (п. 2 частини четвертої ст. 18 Закону N 755).
Інформаційна взаємодія між Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - ЄДР) та інформаційними системами державних органів передбачена ст. 13 Закону N 755 та у випадках, визначених ст. 13 Закону N 755, здійснюється за допомогою електронних комунікацій в електронній формі у порядку, визначеному Міністерством юстиції України спільно з відповідними державними органами (частина перша ст. 13 Закону N 755).
Технічний адміністратор ЄДР в день проведення реєстраційної дії забезпечує передачу до інформаційних систем центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, - відомостей про проведення такої реєстраційної дії (частина друга ст. 13 Закону N 755).
Податкові органи проводять списання недоїмки з єдиного внеску на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) податкового органу, у якому перебуває на обліку платник єдиного внеску, про списання боргу (недоїмки) з єдиного внеску за формою згідно з додатком 10 до Інструкції N 449 щомісяця протягом 10 робочих днів, що настають за місяцем, у якому надійшли документи, зазначені в п. 10 розділу VI Інструкції N 449 (п. 11 розділу VI Інструкції N 449).
Рішення про списання боргу (недоїмки) долучається до справи платника та вноситься до ІКС не пізніше наступного робочого дня після підписання такого рішення.
При цьому якщо фізична особа, яка в судовому порядку визнана безвісно відсутньою або оголошена померлою, з'являється, або якщо фізичну особу, яку в судовому порядку було визнано недієздатною, в судовому порядку визнають дієздатною, списаний борг (недоїмка) зі сплати єдиного внеску таких осіб підлягає відновленню та стягненню в загальному порядку, починаючи з дня відновлення такого боргу (недоїмки), про що керівник податкового органу або його заступник, або уповноважена особа виносить рішення (п. 12 розділу VI Інструкції N 449).
Одночасно повідомляємо, що згідно даних ІКС "Податковий блок" станом на 27.03.2025 за [...] заборгованість з єдиного внеску не обліковується.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
____________
Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни / втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.