• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо порядку використання права на податкову знижку

Державна податкова служба України | Індивідуальна податкова консультація від 16.04.2021 № 1572/ІПК/99-00-04-03-03-09
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 16.04.2021
  • Номер: 1572/ІПК/99-00-04-03-03-09
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 16.04.2021
  • Номер: 1572/ІПК/99-00-04-03-03-09
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
16.04.2021 N 1572/ІПК/99-00-04-03-03-09
Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), розглянула Ваше звернення щодо порядку використання права на податкову знижку та повідомляє, що відповідь надається з урахуванням фактичних обставин, викладених у листі.
У зверненні платник податків зазначив, що є фізичною особою, яка провадить незалежну професійну діяльність (адвокат індивідуально) та отримує доходи від здійснення такої індивідуальної адвокатської діяльності, а також пенсію.
У платника податку є син, який навчається у вітчизняному закладі вищої освіти. Між платником податків, як батьком, та навчальним закладом укладено договір про освітні послуги, відповідно до якого платник податків сплачує закладу освіти кошти за навчання сина.
Платник податків (адвокат) просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо порядку застосування податкової знижки по витратах, понесених платником податку за освітні послуги, що надаються вітчизняним закладом вищої освіти.
Відповідно до підпункту 14.1.170 пункту 14.1 статті 14 Кодексу податкова знижка для фізичних осіб, які не є суб'єктами господарювання, - це документально підтверджена сума (вартість) витрат платника податку - резидента у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів - фізичних або юридичних осіб протягом звітного року, на яку дозволяється зменшення його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року у вигляді заробітної плати, у випадках, визначених Кодексом.
Право платника податку на податкову знижку, підстави для її нарахування, перелік витрат, дозволених до включення до податкової знижки, обмеження права на її нарахування визначені статті 166 Кодексу.
Згідно до підпункту 166.3.3 пункту 166.3 статті 166 Кодексу платник податку має право включити до податкової знижки у зменшення оподатковуваного доходу платника податку за наслідками звітного податкового року, визначеного з урахуванням положень пункту 164.6 статті 164 Кодексу, фактично здійснені ним протягом звітного податкового року витрати у вигляді суми коштів, сплачених платником податку на користь вітчизняних закладів дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти для компенсації вартості здобуття відповідної освіти такого платника податку та/або члена його сім'ї першого ступеня споріднення.
До податкової знижки включаються фактично здійснені протягом звітного податкового року платником податку витрати, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема, квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і особу, яка звертається за податковою знижкою (їх покупця (отримувача), а також копіями договорів за їх наявності в яких обов'язково повинно бути відображено вартість таких товарів (робіт, послуг) і строк оплати за такі товари (роботи, послуги) (підпункт 166.2.1 пункту 166.2 статті 166 Кодексу).
Членами сім'ї фізичної особи першого ступеня споріднення для цілей розділу IV ПКУ вважаються її батьки, її чоловік або дружина, діти такої фізичної особи, у тому числі усиновлені (підпункт 14.1.263 пункту 14.1 статті 14 Кодексу).
При цьому, відповідно до підпункту 166.4.2 пункту166.4 статті 166 Кодексу загальна сума податкової знижки, нарахована платнику податку в звітному податковому році, не може перевищувати суми річного загального оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого як заробітна плата, зменшена з урахуванням положень пункту 164.6 статті 164 Кодексу.
Для цілей розділу IV Кодексу заробітна плата - це основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) платнику у зв'язку з відносинами трудового найму згідно із законом (підпункт 14.1.48 пункту 14.1 статті 14 Кодексу).
Враховуючи викладене, у разі якщо фізична особа, яка провадить незалежну адвокатську діяльність не є найманим працівником і не отримує дохід у вигляді заробітної плати, то така особа не має права на застосування податкової знижки.
Право на податкову знижку має право фізична особа, яка є найманою особою, виключно до доходів, одержаних протягом року у вигляді заробітної плати.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.