• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо визначення первинних документів, на підставі яких платник податку має вести податковий облік з ПДВ, зокрема, складати податкові накладні

Державна податкова служба України | Податкова консультація від 14.04.2020 № 1499/6/99-00-07-03-02-06/ІПК
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Податкова консультація
  • Дата: 14.04.2020
  • Номер: 1499/6/99-00-07-03-02-06/ІПК
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Податкова консультація
  • Дата: 14.04.2020
  • Номер: 1499/6/99-00-07-03-02-06/ІПК
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
14.04.2020 N 1499/6/99-00-07-03-02-06/ІПК
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо визначення первинних документів, на підставі яких платник податку має вести податковий облік з ПДВ, зокрема, складати податкові накладні, та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі - ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, платник податку має намір укласти договір поставки товару. З метою складання податкових накладних за операціями з поставки товарів в межах виконання такого договору планується використовувати такі первинні (бухгалтерські) документи:
для зазначення ціни товарів - погоджений сторонами "прайс-лист", який є невід'ємною частиною договору,
для зазначення кількості товарів - накладна, яка міститиме кількість товару, але не міститиме ціни такого товару та обсягу поставки.
Згідно з підпунктами "а" і "б" пункту 185.1 статті 185 ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 ПКУ. Дата виникнення податкових зобов'язань за операціями з постачання товарів/послуг визначається відповідно до пункту 187.1 статті 187 ПКУ.
Пунктом 201.1 статті 201 ПКУ встановлено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений ПКУ термін. Також зазначеним пунктом визначено перелік обов'язкових реквізитів, які повинні зазначатися у податковій накладний, зокрема, опис (номенклатура) товарів/послуг, їх кількість, обсяг та ціна постачання без урахування податку.
Податкова накладна складається за формою та в порядку, затвердженими наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 р. N 1307, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.01.2016 р. за N 137/28267 (далі - Порядок N 1307).
Пунктом 16 Порядку N 1307 визначено, що до розділу Б податкової накладної вносяться дані у розрізі номенклатури постачання товарів/послуг, зокрема до графи 2 - номенклатура товарів/послуг постачальника (продавця), до графи 6 - дані щодо кількості (об'єму, обсягу) постачання товарів/послуг, до графи 7 - ціна постачання одиниці товару/послуги без урахування податку на додану вартість.
Відповідно до пункту 44.1 статті 44 ПКУ для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 ПКУ.
Частиною першою статті 9 Закону України від 16 липня 1999 року N 996-ХIV "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні"зі змінами та доповненнями (далі - Закон N 996) встановлено, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи.
Первинний документ - це документ, який містить відомості про господарську операцію (абзац одинадцятий статті 1 Закону N 996).
Перелік обов'язкових реквізитів, які повинні мати первинні документи визначено частиною другою статті 9 Закону N 996.
Щодо питань 1 та 4
Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (пункт 2 статті 6 Закону N 996). Тому з питання віднесення накладної та "прайс-листа", які складаються в описаній у зверненні ситуації, до первинних документів, та щодо документів, на підставі яких в описаній ситуації укладатиметься Акт звірки розрахунків між Сторонами, платнику податку доцільно звернутися до Міністерства фінансів України.
Щодо питань 2 та 3
З урахуванням положень пункту 44.1 статті 44 ПКУ, дані, зазначені у податковій накладній (зокрема, номенклатура товарів/послуг, їх кількість та ціна), повинні відповідати даним первинних документів, які складені відповідно до встановлених Законом N 996 вимог, та містять відомості про господарську операцію за якою складається така податкова накладна.
Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов'язані самостійно декларувати свої податкові зобов'язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.