• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо вимог до змісту установчих документів юридичної особи - акціонерного товариства

Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва  | Лист від 09.02.2010 № 1494
Реквізити
  • Видавник: Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва
  • Тип: Лист
  • Дата: 09.02.2010
  • Номер: 1494
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва
  • Тип: Лист
  • Дата: 09.02.2010
  • Номер: 1494
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ
РЕГУЛЯТОРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ПІДПРИЄМНИЦТВА
Л И С Т
09.02.2010 N 1494
Державний комітет з питань регуляторної політики та підприємництва (далі - Держкомпідприємництво) опрацював звернення щодо вимог до змісту установчих документів юридичної особи - акціонерного товариства та повідомляє таке.
Відповідно до статті 80 Господарського кодексу України (далі - ГКУ) акціонерним товариством є господарське товариство, яке має статутний фонд, поділений на визначену кількість акцій однакової номінальної вартості, і несе відповідальність за зобов'язаннями тільки майном товариства, а акціонери несуть ризик збитків, пов'язаних із діяльністю товариства, в межах вартості належних їм акцій.
Частиною другою статті 82 ГКУ визначено, що установчі документи господарського товариства повинні містити відомості про вид товариства, предмет і цілі його діяльності, склад засновників та учасників, склад і компетенцію органів товариства та порядок прийняття ними рішень, включаючи перелік питань, з яких необхідна одностайність або кваліфікована більшість голосів, інші відомості, передбачені статтею 57 цього Кодексу.
Згідно із частиною третьою зазначеної статті статут акціонерного товариства, крім зазначених у частині другій цієї статті відомостей, повинен містити також відомості про види акцій, що випускаються, їх номінальну вартість, співвідношення акцій різних видів, кількість акцій, що купуються засновниками, наслідки невиконання зобов'язань з викупу акцій.
Як вбачається зі статті 4 Закону України "Про господарські товариства", акціонерне товариство створюється і діє на підставі статуту. Статут акціонерного товариства повинен містити відомості про вид товариства, предмет і цілі його діяльності, склад засновників та учасників, найменування та місцезнаходження, розмір та порядок утворення статутного (складеного) капіталу, порядок розподілу прибутків та збитків, склад та компетенцію органів товариства та порядок прийняття ними рішень, включаючи перелік питань, з яких необхідна кваліфікована більшість голосів, порядок внесення змін до установчих документів та порядок ліквідації і реорганізації товариства.
Отже, чинне законодавство містить вимоги щодо зазначення у статуті акціонерного товариства відомостей про засновників та учасників товариства.
Згідно із статтею 81 ГКУ засновники акціонерного товариства укладають між собою договір, який визначає порядок здійснення ними спільної діяльності зі створення акціонерного товариства.
На підставі наведеного вище можна дійти висновку, що після створення акціонерного товариства засновники акціонерного товариства стають акціонерами і до всіх членів акціонерного товариства застосовується термін "акціонер".
Разом з тим Законом України "Про Національну депозитарну систему та особливості обігу цінних паперів в Україні" передбачено ведення реєстру власників іменних цінних паперів, складеного реєстратором на певну дату списку власників іменних цінних паперів, у якому фіксується перехід права власності на акції, а стаття 154 Цивільного кодексу України не містить приписів щодо зазначення у статуті акціонерного товариства складу акціонерів цього товариства.
Крім цього, 30 квітня 2009 р. набрав чинності Закон України від 17.09.2008 р. "Про акціонерні товариства" (далі - Закон про товариства).
Як вбачається зі змісту статті 13 Закону про товариства установчим документом акціонерного товариства є його статут. Статут акціонерного товариства повинен містити відомості про: повне та скорочене найменування товариства українською мовою, тип товариства, розмір статутного капіталу, розмір резервного капіталу, номінальну вартість і загальну кількість акцій, кількість кожного типу розміщених товариством акцій, у тому числі кількість кожного класу привілейованих акцій, а також наслідки невиконання зобов'язань з викупу акцій, умови та порядок конвертації привілейованих акцій певного класу у прості акції товариства чи у привілейовані акції іншого класу у випадках, якщо товариством передбачений випуск привілейованих акцій, права акціонерів - власників привілейованих акцій кожного класу, наявність переважного права акціонерів приватного товариства на придбання акцій цього товариства, які пропонуються їх власником до продажу третій особі, та порядок його реалізації, порядок повідомлення акціонерів про виплату дивідендів, порядок скликання та проведення загальних зборів, компетенцію загальних зборів, спосіб повідомлення акціонерів про зміни у порядку денному загальних зборів, склад органів товариства та їх компетенцію, порядок утворення, обрання і відкликання їх членів та прийняття ними рішень, а також порядок зміни складу органів товариства та їх компетенції, порядок внесення змін до статуту, порядок припинення товариства.
Частиною п'ятою Прикінцевих положень Закону про товариства визначено, що статути та інші внутрішні положення акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, підлягають приведенню у відповідність з нормами цього Закону не пізніше ніж протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом.
Враховуючи наведене вище, на думку Держкомпідприємництва, зазначення у статуті акціонерного товариства поіменного переліку акціонерів не відповідає чинному законодавству України.
Також інформуємо, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Заступник Голови С.Третьяков