• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо вимог законодавства стосовно ліцензування роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами, перебування на спрощеній системі оподаткування (єдиний податок четвертої групи) при проведення роздрібної торгівлі алкогольними і тютюновими виробами

Державна податкова служба України | Індивідуальна податкова консультація від 18.03.2025 № ІПК
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 18.03.2025
  • Номер: ІПК
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 18.03.2025
  • Номер: ІПК
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
від 18.03.2025 р. N 1469/ІПК/99-00-04-03-03 ІПК
Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення державного підприємства (далі - Підприємство) на отримання індивідуальної податкової консультації щодо вимог законодавства стосовно ліцензування роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами, перебування на спрощеній системі оподаткування (єдиний податок четвертої групи) при проведення роздрібної торгівлі алкогольними і тютюновими виробами, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
У своєму зверненні Підприємство поінформувало, що є платником єдиного податку четвертої групи, основний вид діяльності 01.11 - вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур. У липні 2024 року Підприємство відкрило магазин, з наміром проводити роздрібну торгівлю алкогольними напоями і тютюновими виробами, у лютому 2024 року додані види діяльності 47.11, 47.25, які передбачають торгівлю алкогольними напоями і тютюновими виробами. Торгове місце Підприємства оснащене програмним реєстратором розрахункових операцій, площа приміщення становить 47 кв. м.
Підприємство просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:
1. Чи має право сільськогосподарське підприємство, яке є платником єдиного податку четвертої групи отримати ліцензію та проводити роздрібну торгівлю алкогольними напоями (горілка, коньяк, шампанське, пиво та інше) і тютюновими виробами?
2. Чи є підставою для анулювання реєстрації платника єдиного податку четвертої групи отриманням зазначених ліцензій та проведення роздрібної торгівлі алкогольними і тютюновими виробами?
Щодо першого та другого питань
Главою 1 розд. XIV Кодексу встановлено правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку.
Відповідно до пп. а пп. 4 п. 291.4 ст. 291 Кодексу до платників єдиного податку, які відносяться до четвертої групи - сільськогосподарські товаровиробники, належать юридичні особи незалежно від організаційно-правової форми, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків.
Сільськогосподарський товаровиробник - зокрема, юридична особа незалежно від організаційно-правової форми, яка займається виробництвом сільськогосподарської продукції та/або розведенням, вирощуванням та виловом риби у внутрішніх водоймах (озерах, ставках та водосховищах) та її переробкою на власних чи орендованих потужностях, у тому числі власновиробленої сировини на давальницьких умовах, та здійснює операції з її постачання (пп. 14.1.235 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).
Разом з цим пунктом 291.5-1 ст. 291 Кодексу встановлено перелік обмежень для платників єдиного податку четвертої групи.
Відповідно до пп. 291.5-1.2 п. 291.5-1 ст. 291 Кодексу не можуть бути платниками єдиного податку четвертої групи суб'єкти господарювання, зокрема, що провадять діяльність з виробництва підакцизних товарів, крім виноматеріалів виноградних (коди згідно з УКТ ЗЕД 2204 29 - 2204 30), вироблених на підприємствах первинного виноробства для підприємств вторинного виноробства, які використовують такі виноматеріали для виробництва готової продукції, виноматеріалів виноградних (коди згідно з УКТ ЗЕД 2204 29 - 2204 30), вироблених на підприємствах первинного виноробства, які експортуються цими підприємствами, вин виноградних, вин плодово-ягідних та/або напоїв медових, вироблених та розлитих у споживчу тару малими виробництвами виноробної продукції з виноматеріалів виключно власного виробництва (не придбаних), отриманих шляхом переробки плодів, ягід, винограду, меду власного виробництва та/або придбаних плодів, ягід, винограду, меду, за умови що такі придбані плоди, ягоди, виноград, мед мають виключно українське походження.
Основні засади державної політики щодо оптової і роздрібної торгівлі, алкогольними напоями, тютюновими виробами визначає Закон України від 18 червня 2024 року N 3817-IX "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" (далі - Закон N 3817).
Відповідно до частини першої ст. 1 Закону N 3817:
ліцензія - право суб'єкта господарювання на провадження відповідного виду (кількох видів) господарської діяльності (п. 40 частини першої ст. 1 Закону N 3817);
роздрібна торгівля - діяльність з продажу товарів (у тому числі з їх відвантаженням для подальшої доставки) кінцевим споживачам для особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив без фактичного споживання у місці продажу або на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших закладах громадського харчування (п. 76 частини першої ст. 1 Закону N 3817).
Відповідно до частини сьомої ст. 16 Закону N 3817 роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин), а для малих виробників виноробної продукції - алкогольними напоями без додавання спирту (вин виноградних, вин плодово-ягідних, напоїв медових), у тому числі через мережу Інтернет, може здійснюватися суб'єктами господарювання, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями.
Згідно з частиною першою ст. 23 Закону N 3817 роздрібну торгівлю тютюновими виробами та/або рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюють суб'єкти господарювання за наявності у них однієї з таких ліцензій: на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами, на право роздрібної торгівлі рідинами, що використовуються в електронних сигаретах.
Частиною третьою ст. 41 Закону N 3817 встановлено, що на кожний вид господарської діяльності надається окрема ліцензія, крім випадків, передбачених цим Законом.
Отже, платнику єдиного податку четвертої групи не заборонено здійснювати роздрібну торгівлю алкогольними напоями за наявності у нього ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, та роздрібну торгівлю тютюновими виробами - за наявності однієї з таких ліцензій: на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами, на право роздрібної торгівлі рідинами, що використовуються в електронних сигаретах.
Разом з тим, повідомляємо, що перелік доходів, що включаються до доходу сільськогосподарського товаровиробника, отриманого від реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки, визначений пп. 298.8.3 п. 298.8 ст. 298 Кодексу.
Частка сільськогосподарського товаровиробництва для цілей глави 1 розділу XIV Кодексу - питома вага доходу сільськогосподарського товаровиробника, отриманого від реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки, у загальній сумі його доходу, що враховується під час визначення права такого товаровиробника на реєстрацію як платника податку (пп. 14.1.262 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).
Форма розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробництва (далі - Розрахунок) затверджена наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 26.12.2011 N 772 "Про затвердження Розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробництва", який зареєстровано у Міністерстві юстиції України 06.04.2012 за N 510/20823 (далі - Розрахунок).
Суми доходів, отримані від роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами включаються до загальної суми доходу сільськогосподарського товаровиробника у Розрахунку та не включаються до доходу сільськогосподарського товаровиробника, отриманого від реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки.
Оскільки частка сільськогосподарського товаровиробництва визначається шляхом співвідношення суми доходу сільськогосподарського товаровиробника, отриманого від реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва, до його скоригованого доходу, включення до складу загального доходу сум доходів, отриманих від роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами вплине на розмір частки сільськогосподарського товаровиробництва.
Слід зазначити, що кожен конкретний випадок має розглядатись з урахуванням всіх суттєвих обставин та первинних документів.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
____________