• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо програми підвищення кваліфікації бухгалтерів підприємств і організацій для використання в закладах, що надають освітні послуги на підставі ліцензії

Міністерство фінансів України  | Лист, Програма, Рекомендації від 27.01.2006 № 31-34000-16-5/1441
Реквізити
  • Видавник: Міністерство фінансів України
  • Тип: Лист, Програма, Рекомендації
  • Дата: 27.01.2006
  • Номер: 31-34000-16-5/1441
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство фінансів України
  • Тип: Лист, Програма, Рекомендації
  • Дата: 27.01.2006
  • Номер: 31-34000-16-5/1441
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ
Л И С Т
27.01.2006 N 31-34000-16-5/1441
Міністерства,
інші центральні органи
виконавчої влади України
Міністерство фінансів України відповідно до статті 7 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" надсилає Рекомендації щодо програми підвищення кваліфікації бухгалтерів підприємств і організацій для використання в закладах, що надають освітні послуги на підставі ліцензії.
Заступник Міністра В.В.Регурецький
Додаток
до листа Міністерства
фінансів України
27.01.2006
N 31-34000-16-5/1441
РЕКОМЕНДАЦІЇ
щодо програми підвищення кваліфікації бухгалтерів
Постійне підтримання високої професійної компетентності бухгалтерів - різноплановий процес постійного професійного розвитку, який передбачає формування та оновлення професійних знань, вмінь та навичок, а також розуміння фахівцями закономірностей відтворювальних процесів в економіці у взаємозв'язку з розвитком політичних, культурних та інших суспільних явищ. Обов'язок професії бухгалтера полягає в забезпеченні впевненості користувачів фінансової звітності в тому, що бухгалтери продовжують розвивати, вдосконалювати та підтримувати професійну компетентність.
Відповідно до статті 7 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" та з урахуванням міжнародного стандарту освіти бухгалтерів (МСО.7) Міжнародної Федерації бухгалтерів Методологічна рада з бухгалтерського обліку як дорадчий орган при Міністерстві фінансів України з метою удосконалення системи перепідготовки та підвищення кваліфікації бухгалтерів схвалила рекомендації з Програми підвищення кваліфікації бухгалтерів. Програма містить навчальні програми блоку дисциплін спеціальної підготовки, вивчення яких може забезпечити рівень розвитку та підтримання професійної компетентності бухгалтерів для надання послуг високої професійної якості власникам (роботодавцям) та іншим користувачам фінансової звітності. Програма спрямована на її використання в процесі планування й організації підвищення кваліфікації бухгалтерів, для визначення змісту процесу розвитку професійної компетентності і запобігання надання неякісних послуг з підвищення кваліфікації бухгалтерів закладами, що надають освітні послуги на підставі ліцензії.
При застосуванні цих Рекомендацій заклади, що надають освітні послуги, враховують постійну зміну нормативно-методичного середовища та наступне.
1. Контингент слухачів
Програма підвищення кваліфікації бухгалтерів реалізується через навчальні плани, що повинні враховувати рівень слухачів, для яких організується навчання.
I рівень слухачів - бухгалтери без вищої економічної освіти, з практичним досвідом
II рівень слухачів - бухгалтери з вищою економічною освітою (або такі, що пройшли підготовку за першим рівнем), з практичним досвідом.
2. Гнучкість (варіативність) підготовки
Для II рівня слухачів Програма підвищення кваліфікації повинна передбачати вищий рівень і змістовне наповнення у порівнянні з Програмою для I рівня слухачів. Особливості змісту Програми зумовлюються вимогами до кінцевого результату - формування особистості, для якої професійні знання, уміння, навички та їх постійне оновлення складають основу самореалізації в економічній сфері суспільства.
3. Відповідальність
Відповідальність за якість послуг з підвищення кваліфікації бухгалтерів несе заклад, який організує навчання, зокрема щодо етичних принципів, що сформувалися та продовжують формуватися в процесі розвитку бухгалтерської професії.
Програма підвищення кваліфікації бухгалтерів охоплює наступні дисципліни спеціальної підготовки:
1) Фінансовий облік; 2) Внутрішньогосподарський (управлінський) облік; 3) Міжнародні стандарти фінансової звітності; 4) Інформаційні системи та технології обліку; 5) Оподаткування господарської діяльності в Україні; 6) Комерційне право; 7) Основи корпоративного управління; 8) Фінансовий менеджмент; 9) Аудит; 10) Професійна етика.
СХВАЛЕНО
Методологічною радою з
бухгалтерського обліку
при Міністерстві
фінансів України
02.11.2005 N 109
Додаток
до Рекомендацій щодо програми
підвищення кваліфікації
бухгалтерів
ПРОГРАМА
підвищення кваліфікації бухгалтерів з дисциплін спеціальної підготовки
I. Фінансовий облік
Тема 1. Система бухгалтерського обліку в Україні
Мета та сутність бухгалтерського обліку. Регулювання бухгалтерського обліку. Організація бухгалтерського обліку на підприємстві. Загальні вимоги до фінансової звітності. Основні принципи бухгалтерського обліку та фінансової звітності.
Тема 2. Облік матеріальних і нематеріальних необоротних активів
Визнання, класифікація та оцінка необоротних активів. Облік надходження необоротних активів та витрат на їх утримання. Шляхи надходження необоротних активів та облік капітальних інвестицій. Отримання необоротних активів від інших осіб. Створення необоротних активів власними силами.
Амортизація необоротних активів. Сутність, об'єкти та період амортизації. Ліквідаційна вартість та вартість, яка амортизується. Методи амортизації необоротних активів. Облік амортизації необоротних активів. Перегляд строку корисного використання та методу амортизації необоротних активів.
Облік оренди необоротних активів. Сутність та класифікація оренди. Відображення орендних операцій в обліку та звітності орендаря. Відображення орендних операцій в обліку та звітності орендодавця. Продаж з наступною орендою.
Переоцінка та зменшення корисності необоротних активів.
Облік вибуття необоротних активів. Продаж та передача необоротних активів. Списання (ліквідація) необоротних активів.
Розкриття інформації про основні засоби та нематеріальні активи у примітках до фінансової звітності.
Тема 3. Облік запасів
Визначення та класифікація запасів. Визнання та первісна оцінка запасів. Облік надходження запасів ( придбання, обмін, безоплатне отримання тощо). Облік, розподіл транспортно - заготівельних витрат. Методи оцінки вибуття запасів.
Облік виробничих запасів. Облік поточних біологічних активів і сільськогосподарської продукції. Особливості обліку малоцінних та швидкозношуваних предметів. Облік незавершеного виробництва, напівфабрикатів та готової продукції. Особливості обліку товарів.
Оцінка запасів на дату балансу.
Розкриття інформації про запаси у примітках до фінансової звітності.
Тема 4. Облік фінансових та інших активів
Визначення, склад і класифікація фінансових активів. Визначення грошових коштів. Облік грошових коштів та їх еквівалентів. Облік касових операцій. Облік коштів на рахунках у банках. Облік інших грошових коштів. Облік фінансових інвестицій.
Визначення та класифікація фінансових інвестицій. Облік поточних фінансових інвестицій. Облік довгострокових фінансових інвестицій. Розкриття інформації про фінансові інвестиції у фінансовій звітності.
Облік дебіторської заборгованості. Визначення та види дебіторської заборгованості. Дебіторська заборгованість за товари, роботи, послуги. Векселі отримані. Інша дебіторська заборгованість. Порядок створення та обліку резерву сумнівних боргів. Розкриття інформації про дебіторську заборгованість у фінансовій звітності. Особливості обліку похідних фінансових активів. Облік операцій в іноземних валютах. Облік витрат майбутніх періодів.
Тема 5. Облік власного капіталу
Визначення власного капіталу, його структура та призначення. Статутний капітал акціонерного товариства. Порядок формування та зміни статутного капіталу. Акції, їх типи та категорії. Роздрібнення та консолідація акцій. Облік продажу акцій (підписка на акції). Облік неоплаченого капіталу. Облік додатково внесеного капіталу. Облік нерозподіленого прибутку. Облік резервного капіталу. Облік дивідендів. Облік вилученого капіталу. Облік викупу акцій та операцій з викупленими акціями. Облік змін статутного капіталу.
Тема 6. Облік зобов'язань
Визнання, оцінка та класифікація зобов'язань. Облік забезпечень наступних витрат і платежів. Облік забезпечень виплат персоналу. Облік інших забезпечень. Облік коштів цільового фінансування і цільових надходжень. Розкриття інформації щодо забезпечень у примітках до фінансової звітності.
Облік довгострокових зобов'язань. Облік довгострокових кредитів банків. Облік інших довгострокових фінансових зобов'язань. Особливості обліку похідних фінансових зобов'язань. Облік інших довгострокових зобов'язань.
Облік поточних зобов'язань. Облік короткострокових кредитів банків. Облік зобов'язань, забезпечених виданими векселями. Облік кредиторської заборгованості за товари, роботи, послуги. Облік зобов'язань за розрахунками з оплати праці і страхування. Облік зобов'язань за розрахунками з учасниками. Облік інших поточних зобов'язань. Облік доходів майбутніх періодів.
Тема 7. Облік доходів, витрат і фінансових результатів
Загальні принципи та варіанти обліку доходів, витрат і фінансових результатів. Класифікація та визнання доходів. Класифікація та визнання витрат. Визначення та облік фінансових результатів.
Облік доходів, витрат і результатів операційної діяльності. Облік доходів і витрат від реалізації готової продукції. Облік доходів і витрат від реалізації товарів. Облік доходів і витрат від виконання робіт і надання послуг. Облік інших доходів і витрат операційної діяльності. Облік доходів, витрат і результатів фінансових операцій. Облік доходів, витрат і результатів іншої звичайної діяльності. Облік доходів, витрат і результатів від надзвичайних подій. Особливості обліку доходів і витрат за будівельними контрактами.
Тема 8. Облік поточних і відстрочених податків
Облік розрахунків за податками і платежами. Класифікація податків і зборів України. Джерела сплати податків підприємствами. Синтетичний облік податків. Аналітичний облік податків. Відображення податків у фінансовій звітності підприємств.
Облік податку на прибуток. Облік поточного податку на прибуток. Суть та види податкових різниць. Облік постійних різниць. Облік оподатковуваних тимчасових різниць. Облік тимчасових різниць, що не підлягають оподаткуванню. Облік податку на додану вартість. Узгодження прибутку підприємства за даними бухгалтерського обліку та прибутку, що оподатковується.
Облік податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість (ПДВ). Облік сум податку на додану вартість, які підлягають сплаті (відшкодуванню) до (з) бюджету. Відображення в обліку сум ПДВ по окремих господарських операціях.
Тема 9. Складання та подання фінансової звітності
Організація підготовки та подання фінансової звітності. Методика складання Балансу. Методика складання Звіту про фінансові результати. Методика складання Звіту про власний капітал. Методика складання Звіту про рух грошових коштів.
Виправлення помилок і зміни у фінансовій звітності.
Призначення і склад Приміток до фінансової звітності. Примітки щодо облікової політики, зміни облікової політики та облікових оцінок. Примітки щодо виправлення помилок, допущених у фінансовій звітності минулих років. Примітки про події після дати балансу. Примітки про пов'язані сторони. Примітки про господарські та географічні сегменти підприємства. Примітки про діяльність підприємства, що припиняється.
Фінансова звітність в умовах гіперінфляції та примітки до неї.
Фінансова звітність малого підприємства.
Тема 10. Облік об'єднання підприємств. Консолідована фінансова звітність
Сутність та шляхи об'єднання підприємств. Облік придбання підприємства. Облік злиття підприємств. Облік перетворення підприємства.
Призначення консолідованої фінансової звітності та вимоги до її подання. Порядок складання консолідованої фінансової звітності. Розкриття інформації про об'єднання підприємств і консолідацію фінансової звітності.
II. Внутрішньогосподарський (управлінський) облік
Тема 1. Суть і організація внутрішньогосподарського (управлінського) обліку
Визначення внутрішньогосподарського (управлінського) обліку. Еволюція внутрішньогосподарського (управлінського) обліку і його сучасної концепції. Взаємозв'язок і відмінності фінансового, виробничого й внутрішньогосподарського (управлінського) обліку. Функції бухгалтера в системі управління. Використання облікової інформації для калькулювання собівартості продукції (товарів, робіт, послуг), планування, контролю і прийняття рішень. Поняття про систему управлінського контролю і центри відповідальності. Організація внутрішньогосподарського (управлінського) обліку на підприємствах. Процес формування облікової інформації за рівнями управління. Загальна характеристика процесу прийняття рішення. Потреба в обліковій інформації на різних етапах підготовки рішення. Облік за місцями виникнення витрат та центрами відповідальності.
Тема 2. Класифікація і поведінка витрат
Концепція і класифікації витрат. Витрати на продукцію (виробничі витрати, собівартість товарів) і витрати періоду (невиробничі витрати, витрати обігу, операційні витрати). Прямі і непрямі витрати. Основні і накладні витрати. Витрати на матеріали і витрати на обробку (конверсійні витрати). Фактичні, бюджетні та стандартні витрати. Контрольовані і не контрольовані витрати.
Поведінка витрат: змінні, постійні та напівзмінні витрати. Припущення поведінки витрат. Вплив керівництва на поведінку витрат. Лінійні і нелінійні функції витрат. Методи обчислення функції витрат: технологічний, аналізу рахунків, вищої - нижчої точки; візуального пристосовування; регресійний аналіз тощо.
Тема 3. Облік витрат і калькулювання собівартості продукції (робіт, послуг)
3.1 Основи калькулювання
Поняття та види собівартості. Фактори зниження собівартості продукції. Сутність калькулювання. Об'єкти та одиниці калькулювання.
3.2. Облік витрат за елементами та статтями калькуляції
Облік матеріальних витрат. Методи контролю за витрачанням матеріалів.
Облік витрат на оплату праці.
Облік витрат на підготовку та освоєння виробництва.
Склад виробничих накладних витрат і процедури їх розподілу. Методи розподілу витрат обслуговуючих підрозділів. Визначення ставки розподілу виробничих накладних витрат. Переваги і недоліки бюджетних (заздалегідь установлених) ставок. Облік і списання зайво розподілених і недорозподілених накладних витрат.
Розподіл накладних витрат у системі обліку на основі аналізу діяльності (операцій).
3.3.Методи обліку витрат і калькулювання собівартості продукції (робіт,послуг)
Облік витрат та фактори, що впливають на його побудову.
Класифікація методів обліку витрат і калькулювання.
Калькуляція собівартості замовлення. Калькуляція собівартості партії виробів. Облік відходів, втрат і витрат на виправлення браку.
Сутність і сфера застосування процесного калькулювання. Визначення калькуляційної одиниці. Поняття еквівалентної одиниці готової продукції. Методи калькулювання собівартості готової продукції, напівфабрикатів, незавершеного виробництва і браку: середньозважена собівартість, ФІФО, стандартна собівартість.
Методи калькулювання собівартості продукції комплексного (спільного) виробництва. Облік супутньої продукції і відходів.
Сутність і сфера застосування операційного калькулювання. Вибір калькуляційної одиниці. Калькулювання собівартості послуг.
Особливості обліку витрат в системі "якраз вчасно": калькулювання собівартості шляхом зворотного потоку.
3.4.Калькулювання повних і змінних витрат
Концепція маржинального доходу. Розбіжності між калькулюванням змінних витрат (директ - костингом, маржинальним калькулюванням) і калькулюванням повних виробничих витрат. Узгодження прибутку при різних методах калькулювання. Переваги і недоліки системи калькулювання повних виробничих витрат. Моделі маржинального калькулювання і їхнє практичне застосування.
Тема 4. Аналіз взаємозв'язку "витрати - обсяг - прибуток"
4.1. Зміст і методи аналізу взаємозв'язку "витрати - обсяг - прибуток"
Суть аналізу взаємозв'язку "витрати - обсяг- прибуток" і сфера його застосування.
Математичні методи аналізу: визначення точки беззбитковості; розрахунок обсягу діяльності, необхідного для одержання бажаного прибутку; визначення прибутку при визначеному обсязі діяльності.
Графічні методи аналізу: графік беззбитковості; графік взаємозв'язку прибутку й обсягу діяльності; графік маржинального доходу.
4.2. Аналіз чутливості прибутку до зміни витрат, ціни й обсягу продажу
Методи аналізу чутливості прибутку. Запас міцності (маржа безпеки) і ступінь ризику.
Структура витрат і операційний важіль. Використання операційного важеля для визначення чутливості прибутку.
4.3. Особливості аналізу "витрати-обсяг-прибуток" в умовах асортименту
Методи визначення точки беззбитковості в умовах асортименту. Структура продажу і середньозважений маржинальний дохід. Вплив асортименту на беззбитковість і прибуток.
Припущення, що покладені в основу аналізу "витрати-обсяг-прибуток".
Тема 5. Аналіз витрат і вигод для прийняття управлінських рішень
5.1. Принципи і методи аналізу релевантної інформації
Загальна характеристика процесу прийняття рішення. Потреба в обліковій інформації на різних етапах підготовки рішення. Критерії визначення релевантної інформації. Релевантні і не релевантні доходи і витрати. Кількісні і якісні релевантні дані. Проблеми, пов'язані з визначенням релевантних витрат. Дійсні й альтернативні витрати. Підходи до аналізу варіантів рішень: диференціальний аналіз; аналіз беззбитковості; моделі лінійного програмування. Моделі аналізу в умовах невизначеності і ризику: ймовірність майбутніх подій; розрахунок очікуваного розміру; дерево рішень; стандартне відхилення від очікуваного розміру.
5.2. Використання релевантної інформації для прийняття рішень
Аналіз для прийняття рішення щодо спеціального замовлення. Чинники, що впливають на прийняття рішення. Визначення мінімальної ціни спеціального замовлення. Аналіз витрат і доходів для прийняття рішення щодо розширення або скорочення діяльності. Методика аналізу для прийняття рішення: "виробляти чи купувати?". Якісні чинники, що впливають на ухвалення рішення. Аналіз для прийняття рішення "продавати чи обробляти далі?".
Методика аналізу з метою оптимального використання обмежених ресурсів. Поняття маржинального доходу на одиницю обмежувального чинника.
Рішення, що стосуються ціноутворення. Ціноутворення на основі собівартості. Ціноутворення на основі вартості часу і матеріалів. Поняття про цільове калькулювання.
5.3. Особливості аналізу для прийняття довгострокових рішень
Види довгострокових рішень. Грошові потоки пов'язані з довгостроковими інвестиціями та їх дисконтування. Методи оцінки проектів капітальних інвестицій: чиста теперішня вартість; внутрішня норма прибутковості; період окупності; облікова норма прибутковості; індекс рентабельності.
Аналіз для прийняття рішення щодо капітальних інвестицій для розширення діяльності. Аналіз для прийняття рішення про заміну обладнання. Проблеми порівняльної оцінки альтернативних проектів. Методика аналізу для прийняття рішення: "орендувати чи купувати?". Вплив податків та інфляції на прийняття рішення.
Тема 6. Бюджетне планування і контроль
6.1. Сутність і методи бюджетування
Роль бюджетного планування і контролю в системі управління. Функції бюджетування. Визначення та види бюджетів. Операційні і фінансові бюджети. Статичні і гнучкі бюджети. Періодичне і беззупинне бюджетування. Бюджетування через прирощення і бюджетування "з нуля". Використання кількісних методів у процесі бюджетування: крива досвіду; лінійне програмування; регресивний аналіз тощо.
Управління бюджетуванням. Бюджетний регламент.
6.2. Складання й узгодження бюджетів
Стадії процесу бюджетування. Складання операційних бюджетів: продажу, виробництва, запасів, закупівлі, витрат. Підготовка бюджетного звіту про прибуток. Методика і техніка складання бюджету грошових коштів. Складання бюджетного балансу. Узагальнення операційних і фінансових бюджетів і підготовка зведеного бюджету.
6.3. Контроль виконання бюджетів і аналіз відхилень
Суть бюджетного контролю. Проблеми контролю в умовах використання статичних бюджетів. Визначення й аналіз відхилень за допомогою гнучкого бюджету. Види й інтерпретація відхилень. Методи дослідження відхилень.
Тема 7. Облік і аналіз за центрами відповідальності
7.1. Організація обліку за центрами відповідальності
Концепція центрів обліку і аналізу відповідальності. Види центрів відповідальності. Проблеми закріплення відповідальності. Вибір показників для оцінки діяльності. Чинники, що впливають на вибір показників оцінки: характер і галузь діяльності; ступінь децентралізації; сфера відповідальності тощо. Контрольовані і неконтрольовані показники. Внутрішні і зовнішні показники. Фінансові і не фінансові показники. Взаємозв'язок і розбіжності показників оцінки діяльності бізнесу і менеджера.
Облік витрат і доходів за центрами відповідальності. Призначення та зміст звітів про результати діяльності центрів відповідальності.
7.2. Оцінка діяльності центрів відповідальності
Оцінка діяльності центрів витрат. Система калькулювання нормативних (стандартних) витрат. Розрахунок і аналіз відхилень від установлених норм. Звітність про відхилення від норм. Поняття про управління за відхиленнями від норм.
Оцінка діяльності центрів доходу. Методика визначення відхилень від запланованого доходу. Деталізація відхилень доходу.
Оцінка діяльності центрів прибутку. Методика визначення відхилень від запланованого прибутку. Проблеми і принципи оцінки діяльності центрів прибутку.
Показники діяльності центрів інвестицій, їхній взаємозв'язок. Переваги і вади показників прибутковості інвестицій і залишкового прибутку. Проблеми, пов'язані з виміром прибутку й інвестованого капіталу. Сутність і переваги показника економічної доданої вартості.
Поняття трансфертної ціни та її вплив на оцінку діяльності центрів відповідальності. Методи встановлення трансфертної ціни, їхньої переваги і недоліків.
Тема 8. Стратегічний внутрішньогосподарський (управлінський) облік
Стратегічний внутрішньогосподарський (управлінський) облік: визначення та огляд.
Ключові чинники успіху. Внутрішньогосподарський (управлінський) облік та система збалансованих показників.
Концепція вартісного ланцюжка. Виявлення й оцінка витрат вартісного ланцюжка. Використання інформації про вартісний ланцюжок з метою стратегічних рішень. Стратегічний аналіз прибутку. Управління на основі аналізу діяльності. Аналіз прибутковості замовників. Бюджетування життєвого циклу продукції. Цільове калькулювання, "конструювання" вартості і безупинне удосконалювання. Аналіз витрат на якість.
III. Міжнародні стандарти фінансової звітності
Тема 1. Концептуальна основа міжнародних стандартів фінансової звітності
Мета, статус і сфера застосування концептуальної основи МСФЗ.
Користувачі фінансової звітності та їхні інформаційні потреби.
Мета складання та подання фінансових звітів.
Основоположні припущення та якісні характеристики фінансових звітів.
Елементи фінансових звітів, їх визнання і оцінка.
Концепції капіталу і збереження капіталу.
Тема 2. Загальні вимоги до фінансової звітності
2.1. Подання фінансової звітності
Сфера застосування МСБО 1 (IAS 1).
Призначення і склад фінансової звітності. Вимога достовірного подання та відповідності МСФЗ. Безперервність та принцип нарахування.
Підходи до подання інформації у фінансовій звітності: послідовність; суттєвість та об'єднання статей; згортання активів і зобов'язань; порівняльна інформація.
Ідентифікація фінансової звітності. Звітний період.
Баланс.
Класифікація статей на поточні та непоточні.
Інформація, яка підлягає поданню безпосередньо в балансі.
Інформація, яку слід розкривати безпосередньо в балансі або примітках.
Звіт про прибутки та збитки.
Прибуток або збиток за період.
Інформація, яка підлягає відображенню в звіті про прибутки та збитки або в примітках. Підходи до аналізу витрат: за функцією або за характером витрат.
Подання та розкриття інформації про прибуток на акцію згідно МСБО 33 (IAS 33).
Звіт про зміни у власному капіталі, його зміст і формат.
Вимога щодо розкриття дивіденду на акцію. Примітки до фінансової звітності: структура і послідовність подання інформації.
Розкриття інформації про облікову політику, джерела невизначеності оцінки та іншої інформації.
2.2. Звіт про рух грошових коштів
Сфера застосування МСБО 7 (IAS 7).
Мета складання звіту про рух грошових коштів.
Подання руху коштів за видами діяльності. Характеристика операційної, інвестиційної та фінансової діяльності.
Подання руху грошових коштів від операційної діяльності: прямий та непрямий методи, їх сутність, переваги та вади.
Подання інформації про рух коштів від інвестиційної та фінансової діяльності.
Подання та розкриття руху грошових коштів: на нетто-основі; в іноземній валюті; відсотки та дивіденди; податок на прибуток; інвестиції в дочірні, асоційовані та спільні підприємства; придбання та продаж дочірніх та інших підприємств.
Розкриття інформації про негрошові операції.
Розкриття інформації про компоненти грошових коштів та їхніх еквівалентів.
Розкриття іншої інформації.
2.3. Облікова політика, зміни в облікових оцінках та помилки
Сфера застосування МСБО 8 (IAS 8).
Вибір і застосування облікової політики.
Зміни в обліковій політиці та їх застосування.
Відображення змін в облікових оцінках.
Підходи до відображення помилок попередніх періодів.
Неможливість щодо ретроспективного застосування та ретроспективного перерахування.
Розкриття інформації про облікову політику, зміни в облікових оцінках і помилки.
2.4. Події після дати балансу
Сфера застосування МСБО 10 (IAS 10).
Визначення події після дати балансу.
Визнання та оцінка подій після дати балансу. Події, які вимагають коригування статей балансу. Події, які не вимагають коригування статей балансу.
Підхід до відображення дивідендів, оголошених після дати балансу.
Розкриття інформації про події після дати балансу.
2.5. Проміжна фінансова звітність
Сфера застосування МСБО 34 (IAS 34).
Форма і зміст проміжних фінансових звітів. Періоди, за які слід подавати проміжні фінансові звіти.
Визнання і оцінка інформації в проміжних фінансових звітах. Розкриття інформації в річних фінансових звітах.
Тема 3. Довгострокові активи
3.1. Основні засоби
Сфера застосування МСБО 16 (IAS 16).
Визначення та визнання основних засобів. Первісна оцінка основних засобів. Оцінка основних засобів, придбаних в обмін на інші немонетарні активи.
Підхід до подальших витрат, пов'язаних з основними засобами (ремонт, обслуговування, модернізація тощо).
Оцінка основних засобів після первісного визнання: модель собівартості та модель переоцінки.
Методика проведення переоцінки основних засобів і відображення її результатів.
Амортизація основних засобів: об'єкти, сума, що амортизується, ліквідаційна вартість і період амортизації, методи та їх перегляд, початок і припинення нарахування амортизації.
Визначення і перегляд строків корисної експлуатації основних засобів.
Припинення визнання основних засобів.
Розкриття інформації про основні засоби.
3.2. Нематеріальні активи
Сфера застосування МСБО 38 (IAS 38).
Визначення нематеріального активу. Визнання та оцінка нематеріальних активів: активи, придбані окремо; придбання як частина об'єднання бізнесу; придбання за рахунок грантів; придбання шляхом обміну на інші активи.
Підходи до внутрішньогенерованого гудвілу.
Визнання нематеріальних активів, створених власними силами: стадія дослідження і стадія розробки.
Собівартість нематеріальних активів, створених власними силами.
Визнання нематеріальних об'єктів витратами. Оцінка нематеріальних активів після первісного визнання: модель собівартості та модель переоцінки.
Період корисного використання нематеріальних активів. Нематеріальні активи з визначеним періодом корисного використання: період і метод амортизації; ліквідаційна вартість; перегляд періоду і методу амортизації.
Нематеріальні активи з невизначеним терміном корисного використання.
Вибуття та списання нематеріальних активів.
Розкриття інформації про нематеріальні активи.
3.3. Оренда
Сфера застосування МСБО 17 (IAS 17).
Визначення і класифікація оренди.
Критерії віднесення угоди до фінансової оренди. Особливості класифікації оренди земельної ділянки з будівлею.
Відображення фінансової та операційної оренди у фінансовій звітності орендаря.
Відображення фінансової та операційної оренди у фінансовій звітності орендодавця.
Особливості обліку зворотної оренди (продажу з наступною орендою).
3.4. Зменшення корисності активів
Сфера застосування МСБО 36 (IAS 36).
Ознаки зменшення корисності активів. Визначення суми очікуваного відшкодування. Вартість при використанні та справедлива вартість за вирахуванням витрат на продаж.
Методика оцінки майбутніх грошових потоків, пов'язаних з активом.
Визнання та оцінка збитку від зменшення корисності активу.
Застосування обліку зменшення корисності до одиниці, яка генерує грошові кошти та гудвілу. Сторнування збитку від зменшення корисності: окремого активу; одиниці, яка генерує грошові кошти і гудвілу. Розкриття інформації про зменшення корисності активів.
3.5. Інвестиційна нерухомість
Сфера застосування МСБО 40 ( IAS 40).
Поняття інвестиційної нерухомості та нерухомості, яка зайнята власником.
Визнання та первісна оцінка інвестиційної нерухомості.
Оцінка інвестиційної нерухомості після первісного визнання: модель переоцінки і модель собівартості.
Переведення нерухомості до та зі складу інвестиційної нерухомості.
Вибуття інвестиційної нерухомості.
Розкриття інформації про інвестиційну нерухомість.
3.6. Непоточні активи, що утримуються для продажу, та припинена діяльність
Сфера застосування МСФЗ 5 (IFRS 5).
Класифікація непоточних активів (або ліквідаційної групи), що утримуються для продажу.
Оцінка непоточних активів, що утримуються для продажу.
Подання та розкриття інформації про непоточні активи, що утримуються для продажу, і про діяльність, що припиняється.
Тема 4. Запаси
Сфера застосування МСБО 2 (IAS 2).
Визначення запасів та їх оцінка.
Собівартість (первісна вартість) запасів: витрати на придбання; витрати на переробку; інші витрати.
Собівартість запасів суб'єкта, що надає послуги. Собівартість запасів сільськогосподарської продукції.
Методи визначення собівартості запасів: (ФІФО); середньозваженої собівартості; нормативна (стандартна) собівартість; ціни продажу ідентифікованої собівартості.
Визначення чистої вартості реалізації запасів. Порядок відображення різниці між балансовою вартістю запасів та їх чистою вартістю реалізації.
Визнання запасів витратами звітного періоду.
Розкриття інформації про запаси.
Тема 5. Зобов'язання
5.1 Зобов'язання щодо виплат працівникам
Сфера застосування МСБО 19 (ІАS 19).
Визнання, оцінка та розкриття інформації про короткострокові виплати працівникам. Визнання, оцінка та розкриття інформації про виплати по закінченні трудової діяльності: програми з визначеною виплатою; програми з визначеним внеском.
Довгострокові виплати працівникам. Виплати при звільненні.
5.2 Забезпечення та непередбачені події
Сфера застосовування МСБО 37 (ІАS 37).
Визначення та класифікація забезпечень.
Критерії визнання забезпечення.
Оцінка та використання забезпечень.
Особливості визначення та оцінки забезпечень щодо обтяжливих контрактів, реструктуризації, витрат на виведення з експлуатації та захист довкілля.
Підходи до відображення непередбачених зобов'язань і непередбачених активів.
Розкриття інформації про забезпечення, непередбачені зобов'язання і непередбачені активи.
Тема 6. Доходи, витрати та податок на прибуток
6.1 Доходи
Сфера застосування МСБО 18 (ІАS 18).
Визначення доходу. Оцінка та визнання доходу.
Дохід від продажу продукції (товарів).
Дохід від надання послуг. Дохід від використання активів підприємства іншими сторонами (відсотки, роялті, дивіденди).
Розкриття інформації про доходи у фінансовій звітності.
6.2 Витрати на позики
Сфера застосування МСБО 23 (IAS 23).
Визначення витрат на позики та кваліфікованого активу.
Підходи до обліку витрат на позики.
Капіталізація витрат на позики.
Витрати на позики, що підлягають капіталізації. Початок, призупинення та припинення капіталізації витрат на позики.
Розкриття інформації про витрати на позики.
6.3 Особливості обліку доходу і витрат за будівельними контрактами
Сфера застосування МСБО 11 (IAS 11).
Визначення будівельного контракту та їх види.
Об'єднання і сегментування будівельних контрактів.
Доходи та витрати за контрактом, їх визначення та оцінка.
Визначення очікуваних збитків.
Зміни в оцінках доходів і витрат за контрактом.
Розкриття інформації про будівельні контракти.
6.4 Податок на прибуток
Сфера застосування МСБО 12 (IAS 12).
Поняття податкової бази активів і зобов'язань.
Сутність та види тимчасових різниць.
Визнання поточних податкових зобов'язань і активів.
Визнання відстрочених податкових зобов'язань і активів.
Визнання поточних і відстрочених податків.
Подання та розкриття інформації про податок на прибуток у фінансовій звітності.
Тема 7. Фінансові інструменти
Сфера застосування МСБО 32 (IAS 32) і МСБО 39 (IAS 39).
Визначення та класифікація фінансових інструментів.
Визнання фінансових інструментів.
Припинення визначення фінансових активів і фінансових зобов'язань. Подання та згортання фінансових активів і фінансових зобов'язань.
Оцінка фінансових інструментів. Підходи до визначення справедливої вартості фінансових інструментів. Амортизована собівартість та списання дисконту або премії з використанням ефективної ставки відсотку.
Зменшення корисності фінансових активів та сумнівна заборгованість.
Оцінка та подання інструментів власного капіталу.
Особливості обліку складних і похідних фінансових інструментів.
Сутність та облік хеджування.
Хеджування справедливої вартості. Хеджування грошових потоків. Хеджування чистих інвестицій в закордонну діяльність.
Розкриття інформації про фінансові інструменти.
Тема 8. Пов'язані сторони та консолідована фінансова звітність
8.1 Об'єднання бізнесу
Сфера застосування МСФ3 3 (IFRS 3).
Визначення об'єднання бізнесу.
Метод обліку об'єднання бізнесу.
Застосування методу придбання: визначення покупця; вартість об'єднання бізнесу та її розподіл; гудвіл і негативний гудвіл.
Поетапне та зворотне придбання.
Коригування після первісного відображення об'єднання бізнесу.
Розкриття інформації про об'єднання бізнесу.
8.2 Консолідована фінансова звітність
Сфера застосування МСБО 27 (IAS 27).
Визначення консолідованої та окремої фінансової звітності.
Вимоги щодо подання та змісту консолідованої фінансової звітності.
Процедури консолідації: виключення внутрішньогрупових операцій та внутрішньогрупового сальдо, визначення та подання гудвілу і частки меншості. Облік інвестицій у дочірні, асоційовані та спільні підприємства. Розкриття інформації у консолідованій фінансовій звітності.
8.3 Інвестиції в асоційовані підприємства
Сфера застосування МСБО 28 (IAS 28).
Визначення асоційованого підприємства.
Методи обліку інвестицій в асоційовані підприємства.
Застосування методу участі в капіталі. Зміна методу обліку інвестицій.
Розкриття інформації по інвестиції в асоційовані підприємства у фінансовій звітності.
8.4 Частки участі в спільних підприємствах
Сфера застосування МСБО 31 (IAS 31).
Визначення та форми спільних підприємств: спільно контрольовані операції, спільно контрольовані активи та спільно контрольовані суб'єкти господарювання.
Відображення частки участі в СП у фінансовій звітності контролюючого учасника: пропорційно консолідації і метод участі в капіталі.
Відображення операцій між контролюючим учасником та СП.
Розкриття у фінансовій звітності інформації про частки та участь в СП.
8.5 Розкриття інформації щодо пов'язаних сторін
Сфера застосування МСБО 24 (IAS 24).
Визначення пов'язаних сторін, облік операцій з пов'язаною стороною.
Мета і вимоги щодо розкриття інформації про відносини та операції пов'язаних сторін.
Тема 9. Вплив змін валютних курсів та інфляції.
9.1 Операції та звітність в іноземних валютах
Сфера застосування МСБО 21 (IAS 21).
Відображення операцій в іноземній валюті у функціональній валюті підприємства.
Подання в балансі статей в іноземній валюті.
Визнання та відображення курсових різниць.
Зміна функціональної валюти.
Переведення функціональної валюти у валюту подання фінансової звітності.
Переведення закордонної діяльності у валюту подання фінансової звітності.
Розкриття інформацій про вплив змін валютних курсів.
9.2 Фінансова звітність в умовах гіперінфляції
Сфера застосування МСБО 29 (IAS 29).
Ознаки гіперінфляційної економіки.
Методика перерахунку статей фінансової звітності відображених за історичною собівартістю.
Фінансова звітність за поточною собівартістю.
Постгіперінфляційна економіка та інтерпретація переобрахованих показників фінансової звітності.
Розкриття інформації про коригування показників фінансової звітності на вплив інфляції.
Тема 10. Перше застосування МСФЗ
Сфера застосування МСФЗ 1(IFRS1).
Процедури переходу до МСФ3: початковий баланс; вибір облікової політики; коригування, перекласифікація та перерахунок статей балансу.
Виняток з принципів оцінки та ретроспективного застосування МСФЗ.
Перше застосування МСФЗ до проміжної і консолідованої фінансової звітності.
IV. Інформаційні системи та технології обліку
Тема 1. Теоретичні основи комп'ютеризації бухгалтерського обліку
Роль інформації та комп'ютерної техніки на підприємстві. Нормативна база комп'ютеризації бухгалтерського обліку.
Тема 2. Інформаційні системи і технології на підприємстві
Використання комп'ютерної техніки на підприємстві. Поняття економічної інформації. Роль облікової інформації в управлінні. Інформаційні системи та технології. Види та структура інформаційних систем підприємств. Етапи розвитку інформаційних технологій.
Тема 3. Апаратне та програмне забезпечення інформаційних технологій
Технічне забезпечення комп'ютерних систем бухгалтерського обліку (КСБО). Електронні обчислювальні мережі та їх призначення. Види електронних мереж. Мережеві комп'ютери. Поняття операційних систем. Класифікація програмного забезпечення.
Тема 4. Комп'ютерні форми та системи обліку. Види і структура інформаційних систем підприємства
Передумови впровадження комп'ютерних форм обліку. Види комп'ютерних форм бухгалтерського обліку. Комп'ютерні системи обліку. Класифікація і можливості інформаційних систем підприємства. MRP/ERP системи. Перспективні інформаційні системи. Особливості організації бухгалтерського обліку при застосуванні КСБО.
Тема 5. Внутрішній контроль в комп'ютерній бухгалтерії
Здійснення контролю із використанням обчислювальної техніки. Цілі контролю. Юридичне підтвердження облікової інформації. Контроль роботи облікового апарату. Контроль за виконанням облікових записів. Захист та безпека даних в бухгалтерії. Сучасні вимоги щодо внутрішніх систем контролю.
Тема 6. Загальні підходи та принципи створення КСБО
Передумови створення КСБО на підприємствах. Принципи створення КСБО. Вимоги до програм бухгалтерського обліку. Способи впровадження КСБО. Рівні програмування КСБО. Характеристика персоналу КСБО. Вимоги до працівників комп'ютерної бухгалтерії.
Тема 7. Послідовність створення КСБО на підприємствах
Етапи створення КСБО. Проектування системи та узгодження проекту з урахуванням особливостей господарської діяльності. Впровадження та удосконалення КСБО. Програмні засоби для створення КСБО. Витрати на КСБО та її економічна ефективність.
Тема 8. Класифікація та вибір програмного забезпечення бухгалтерського обліку
Загальна класифікація програмного забезпечення. Класифікація програм бухгалтерського обліку за побудовою та призначенням. Класифікація програм бухгалтерського обліку по відношенню до індивідуального замовлення. Класифікація програм бухгалтерського обліку за можливістю ведення аналітичного обліку. Вимоги до програм бухгалтерського обліку. Порядок тестування та вибору програми бухгалтерського обліку.
Тема 9. Побудова структури облікового апарату в комп'ютерній бухгалтерії
Основні принципи побудови облікового підрозділу. Особливості побудови бухгалтерії при застосуванні обчислювальної техніки. Побудова облікового підрозділу при застосуванні КСБО. Створення структури комп'ютерної бухгалтерії. Перспективні структури облікового апарату.
Тема 10. Вплив Internet-технологій на організацію бухгалтерського обліку. Електронна комерція на підприємстві
Загальні принципи функціонування і розвитку мережі Інтернет. Електронна пошта. Інтернет, Інтранет та Екстранет мережі. Використання мережі Інтернет в роботі підприємств. Банківська система електронних платежів. Формування і виконання ділових операцій та угод з використанням електронних засобів. Типи електронних платежів, методів захисту інформації з використанням електронної комерції. Організація бізнесу підприємства за допомогою Інтернету. Правові аспекти використання електронної комерції.
V. Оподаткування господарської діяльності в Україні
Тема 1. Система оподаткування України
Цілі та значення оподаткування. Принципи оподаткування. Порядок встановлення та скасування податків і зборів. Система оподаткування України. Елементи системи оподаткування. Суть і функції податків. Класифікація податків, її ознаки. Податкові пільги. Платники податків та зборів (обов'язкових платежів). Порядок зарахування податків та зборів до бюджетів та державних фондів. Уникнення подвійного оподаткування. Органи стягнення податків, їх структура та повноваження. Обов'язки, права та відповідальність платників податків та зборів.
Тема 2. Прямі загальнодержавні податки та збори
2.1. Податок на прибуток
Платники податку. Об'єкти оподаткування. Валовий дохід. Суми, які не включаються до складу валового доходу. Валові витрати. Суми, які не включаються до складу валових витрат. Особливості віднесення витрат подвійного призначення до складу валових витрат платника податку. Порядок врахування від'ємного значення об'єкта у результатах наступних податкових періодів. Оподаткування операцій особливого виду. Оподаткування товарообмінних (бартерних) операцій. Оподаткування страхової діяльності. Оподаткування прибутку від операцій із розрахунками в іноземній валюті. Оподаткування прибутку від операцій з пов'язаними особами. Оподаткування прибутку від операцій з торгівлі цінними паперами та деривативами. Оподаткування прибутку від спільної діяльності на території України без створення юридичної особи. Оподаткування дивідендів. Оподаткування прибутку від операцій з борговими вимогами та зобов'язаннями. Порядок оподаткування доходів від виконання довгострокових договірних зобов'язань. Оподаткування результатів діяльності неприбуткових установ і організацій. Особливості оподаткування доходів підприємств та організацій, громадських організацій інвалідів. Особливості оподаткування доходів окремих платників податку. Амортизація, її визначення. Визначення основних фондів та їх груп. Порядок визначення та нарахування сум амортизаційних відрахувань. Порядок обліку основних фондів, наданих в лізинг. Норми амортизації. Поточний і капітальний ремонт, реконструкція основних фондів. Ставки податку. Правила ведення податкового обліку. Безнадійна заборгованість. Порядок відшкодування сум безнадійної заборгованості за рахунок страхового резерву платника податків. Оподаткування нерезидентів. Оподаткування доходів виробників сільськогосподарської продукції. Порядок нарахування та строки сплати податку. Усунення подвійного оподаткування.
2.2. Податок з доходів фізичних осіб
Платники податку. Податковий агент. Об'єкт оподаткування. Загальний оподатковуваний дохід. Доходи, які не включаються до складу оподатковуваного доходу. Податковий кредит. Податкові соціальні пільги. Ставка податку. Порядок нарахування, утримання та сплати податку до бюджету. Особливості нарахування та сплати окремих видів доходів. Оподаткування доходу, отриманого платником податку як подарунок. Особи, відповідальні за нарахування, утримання та сплату податку до бюджету. Забезпечення виконання податкових зобов'язань. Відповідальність.