НАЦІОНАЛЬНА РАДА УКРАЇНИ З ПИТАНЬ
ТЕЛЕБАЧЕННЯ І РАДІОМОВЛЕННЯ
Р І Ш Е Н Н Я
06.07.2011 N 1343 |
( Рішення втратило чинність на підставі Рішення Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення N 2982 від 28.12.2011 )
Про затвердження нової редакції Системи візуальних позначок класифікації кіновідеопродукції залежно від аудиторії, на яку вона розрахована
Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення, керуючись статтями 13, 17 та частиною 1 статті 24 Закону України "Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення", статтями 4, 5, 12 та 14 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності",
ВИРІШИЛА:
1. Затвердити нову редакцію Системи візуальних позначок класифікації кіновідеопродукції залежно від аудиторії, на яку вона розрахована, що додається.
2. Управлінню правового забезпечення подати це рішення на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Відділу зв'язків із ЗМІ та громадськістю оприлюднити це рішення на офіційному сайті Національної ради.
4. Визнати такими, що втратили чинність, рішення Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення N 985 від 13.11.2002, N 781 від 18.06.2003, N 832 від 14.07.2004 та N 369 від 11.05.2006 "Про затвердження Системи візуальних позначок класифікації кіновідеопродукції залежно від аудиторії, на яку вона розрахована".
5. Контроль за виконанням цього рішення покласти на управління правового забезпечення, відділ зв'язків із ЗМІ та громадськістю, контрольно-аналітичне управління, управління координації роботи представників та секретаріатів представників, першого заступника голови Національної ради О.Головатенко.
6. Це рішення набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
Голова Національної ради Заступник голови Національної ради | В.Манжосов Л.Мудрак |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення Національної
ради України
з питань телебачення
і радіомовлення
06.07.2011 N 1343
СИСТЕМА
візуальних позначок класифікації кіновідеопродукції залежно від аудиторії, на яку вона розрахована
1. Кіновідеопродукція, що транслюється на телеекранах України, поділяється на три категорії, залежно від аудиторії, на яку вона розрахована. Її показ по телебаченню має супроводжуватися відповідними візуальними позначками:
"О" Категорія I - без обмежень (загальнодоступна);
Зелений колір
" /\ " Категорія II - перегляд неповнолітніми
/____\ глядачами рекомендується разом
з батьками або з відома
Жовтий колір батьків;
-----
"| |" Категорія III - перегляд рекомендується
----- тільки дорослими
Червоний колір
I категорія (зелене коло) - стосується фільмів класифікації "ДА" та "ЗА", встановленої Міністерством культури та туризму України згідно з Положенням про державне посвідчення на право розповсюдження і демонстрування фільмів.
Фільми цієї категорії розраховані на глядачів будь-якого віку, в тому числі і на дітей. Вони максимально прийнятні для сімейного перегляду, оскільки порушують теми, цікаві та зрозумілі більшості глядачів, незалежно від віку, інтелектуального рівня, світогляду та політичних переконань, соціального стану тощо. У цих фільмах немає сцен, які можуть негативно впливати на психіку людей, а особливо дітей: натуралістичного показу жорстокості і насильства, фізіології сексу, споживання наркотичних речовин тощо. Допускається естезована демонстрація оголеного тіла, орієнтована на зразки високого мистецтва.
II категорія (жовтий трикутник) - стосується фільмів, переглядати які дітям рекомендується спільно з батьками або з дозволу батьків та опікунів. Прирівнюється до фільмів класифікації "14" та "16", встановленої Міністерством культури та туризму України згідно з Положенням про державне посвідчення на право розповсюдження і демонстрування фільмів.
Фільми цієї категорії можуть мати сцени з обмеженим ступенем насильства та жорстокості (бійки, застосування зброї без надмірного кровопролиття, нещасні випадки та катастрофи). У цих фільмах допустимі епізодичні зображення оголеного тіла, сцен закоханості без сексуальної поведінки, а також використання грубих слів та ненормативної лексики, якщо вона підкреслює належність персонажів до певних прошарків суспільства, присутня в оригіналі за задумом режисера і продиктована розвитком сюжету. Ці сцени повинні бути художньо виразними, їх необхідність має обумовлюватися логікою сценарію. Можуть порушуватися проблеми нетрадиційних сексуальних відносин - за умови, якщо вони вирішуються коректно і тільки на вербальному рівні.
До цієї категорії відносяться також фільми з важливими для сприйняття сюжету сценами, що виходять за межі загальноприйнятої моралі, але мають художню цінність, створені в руслі сучасних течій та напрямків кіномистецтва чи молодіжної субкультури.
III категорія (червоний квадрат) - охоплює фільми, що рекомендуються тільки для дорослих. Фільми цієї категорії прирівнюються до фільмів класифікації "18" та "X21", встановленої Міністерством культури та туризму України згідно з Положенням про державне посвідчення на право розповсюдження і демонстрування фільмів. Це фільми, перегляд яких заборонено особам віком до 18 років.
До цієї категорії належать фільми таких жанрів, як бойовики, трилери, містика, специфічними атрибутами яких є сцени насильства, жорстокості, показ жахливого (часом патологічного) натуралізму. Однак їх наявність має бути виправдана логікою сюжету та втілена на екрані з певною умовністю.
У фільмах цієї категорії можуть мати місце художньо виправдані епізоди надмірного насильства, в тому числі сексуального, зображення катастроф і жахів, відвертої оголеності, імітації сексуальних актів, вживання непристойної мови тощо. До цієї категорії належать також фільми, що мають вмотивовані сцени відверто антисоціальної поведінки.
Фільми, заборонені для розповсюдження і демонстрування в Україні та без права показу на телеканалах, не підпадають під жодну категорію.
2. Єдиний розмір візуальних позначок повинен складати: висота чи діаметр позначки - 5% від висоти кадру телевізійного зображення або 31 рядок телевізійного растру. Візуальна позначка повинна бути суцільно зафарбована.
3. Кіновідеопродукція, що відноситься до I категорії, супроводжується відповідною позначкою на телеекранах протягом перших трьох хвилин трансляції.
4. Під час трансляції візуальна позначка на телеекрані кіновідеопродукції категорії II та III має постійно знаходитися у правому нижньому куті.
5. Телекомпанії зобов'язані подавати візуальні позначки категорії II (трикутник) та III (квадрат) у друкованих програмах своїх передач.
6. Телерадіоорганізації України зобов'язані демонструвати фільми, що мають обмеження глядацької аудиторії, згідно з умовами Державного посвідчення на право розповсюдження і демонстрування фільмів та часу демонстрування фільмів за встановленою класифікацією в певні проміжку часу:
"14" - з 18 години до 6 ранку;
"16" - з 21 години до 6 ранку;
"18" - з 23 години до 6 ранку;
"X21" - з 00 годин до 6 ранку.
7. Телерадіоорганізаціям України заборонено рекламне анонсування кіновідеопродукції, яка має обмеження глядацької аудиторії, в телеефірі з 6 ранку до 22 години щодоби.
8. Відповідальність за фільмопоказ та ідентифікацію програм і передач несуть керівники телекомпаній.
В.о. заступника начальника контрольно-аналітичного управління | П.Бочек |