Щодо надання податкової консультації

Державна податкова служба України Податкова консультація від 26.03.2020 №1249/6/99-00-05-04-01-06/ІПК
Остання редакція від 26.03.2020. Прийняття
Реквізити

Видавник: Державна податкова служба України

Тип Податкова консультація

Дата 26.03.2020

Номер 1249/6/99-00-05-04-01-06/ІПК

Статус Діє

Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
26.03.2020 N 1249/6/99-00-05-04-01-06/ІПК
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо надання податкової консультації та в порядку статті 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) повідомляє.
Чи зобов'язаний суб'єкт господарювання фізична особа підприємець платник єдиного податку 2 групи з річним доходом менше 1 млн. грн., який надає стоматологічні послуги, використовувати реєстратори розрахункових операцій (далі - РРО) при проведенні розрахунків (питання 1)?
Закон N 265 визначає правові засади застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг. Дія цього Закону поширюється на усіх суб'єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.
Встановлення норм щодо незастосування РРО в інших законах, крім Податкового кодексу України (далі - Кодекс), не допускається.
Так, статтею 3 Закону N 265 встановлено обов'язок суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу:
проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;
видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.
Відповідно до пункту 6 статті 9 РРО та розрахункові книжки не застосовуються при продажу товарів (крім технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, а також лікарських засобів та виробів медичного призначення) (наданні послуг) фізичними особами - підприємцями, які відносяться відповідно до Податкового кодексу України до груп платників єдиного податку, що не застосовують РРО.
Пунктом 296.10 РРО не застосовуються платниками єдиного податку:
першої групи;
другої - четвертої груп (фізичні особи - підприємці) незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1,0 млн. гривень. У разі перевищення в календарному році обсягу доходу понад 1,0 млн. грн. застосування РРО для такого платника єдиного податку є обов'язковим. Застосування РРО розпочинається з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення, та продовжується у всіх наступних податкових періодах протягом реєстрації суб'єкта господарювання як платника єдиного податку.
Норми цього пункту не поширюються на платників єдиного податку, які здійснюють реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, а також лікарських засобів та виробів медичного призначення.
Водночас, Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 17.03.2020 р. N 533-ІХ (далі - Закон N 533), який вступив в дію з 18.03.2020 р., перенесено обов'язок застосування РРО для платників єдиного податку другої - четвертої груп (фізичних осіб - підприємців), які здійснюють розрахунки в готівковій та безготівковій формі із застосуванням платіжних карток при наданні платних послуг у сфері охорони здоров'я, до 1 січня 2021 року.
Враховуючи викладене, починаючи з 01 січня 2021 року фізичні особи - підприємці платники єдиного податку, у разі проведення розрахункових операцій в готівковій та/або безготівковій формі при наданні стоматологічних послуг, зобов'язані проводити розрахункові операції через РРО.
Які безкоштовні програмні засоби контролю розрахункових операцій рекомендуєте застосовувати (питання 2)?
Щодо безкоштовних програмних засобів контролю розрахункових операцій та відтермінування перевірок їх використання. Закон України від 20 вересня 2019 року N 128-ІХ "Про внесення змін до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" та інших законів України щодо детінізації розрахунків в сфері торгівлі і послуг" (далі - Закон N 128), створив правові підстави для запровадження програмних реєстраторів розрахункових операцій (далі - програмний РРО) як альтернативи класичним реєстраторам розрахункових операцій (далі - РРО).
З врахуванням змін, внесених Законом N 533 до Закону N 128, можливість використовувати програмні РРО настане для суб'єктів господарювання з 1 серпня 2020 року.
Законом N 128 встановлено обов'язок ДПС забезпечити безкоштовне програмне рішення для використання суб'єктами господарювання під час проведення розрахункових операцій, відповідно до вимог якого таке рішення розроблене (розміщене за посиланням https://prrosto.kmu.gov.ua ) та запропоноване до тестування.
Після набрання чинності Законом N 128 суб'єкти господарювання за власним вибором з огляду на фінансові можливості та власні потреби можут використовувати РРО, безкоштовне програмне рішення або будь-яке комерційне рішення (програмний РРО), що буде запропоноване ринком та яке забезпечить суб'єкту господарювання дотримання вимог Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".
Чи є відтермінування (мораторій) на проведення перевірок застосування РРО (питання 3)?
Чи підпадають під перевірку періоди в які діяв мораторій на проведення перевірок застосування РРО (питання 4)?
Які штрафи передбачені при виявлені порушень застосування РРО у період в який діяв мораторій на проведення перевірок застосування РРО (питання 5)?
Законом N 533 запроваджено мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок з 18 березня по 31 травня 2020 року.
Водночас, у разі встановлення порушень порядку застосування РРО (допущених під час дії мораторію на проведення перевірок) перевірками, що будуть проведені після закінчення мораторію, суб'єкти господарювання будуть нести відповідальність передбачену розділом V Закону N 265.
У відповідності до п. 52.2 ст. 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
26.03.2020 N 1249/6/99-00-05-04-01-06/ІПК
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо надання податкової консультації та в порядку статті 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) повідомляє.
Чи зобов'язаний суб'єкт господарювання фізична особа підприємець платник єдиного податку 2 групи з річним доходом менше 1 млн. грн., який надає стоматологічні послуги, використовувати реєстратори розрахункових операцій (далі - РРО) при проведенні розрахунків (питання 1)?
Закон N 265 визначає правові засади застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг. Дія цього Закону поширюється на усіх суб'єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.
Встановлення норм щодо незастосування РРО в інших законах, крім Податкового кодексу України (далі - Кодекс), не допускається.
Так, статтею 3 Закону N 265 встановлено обов'язок суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу:
проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;

Новини від Дт-Кт «Дебету-Кредиту» – тепер у Viber!