• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо практичного застосування окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи

Державна податкова служба України | Індивідуальна податкова консультація від 11.03.2025 № ІПК
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 11.03.2025
  • Номер: ІПК
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 11.03.2025
  • Номер: ІПК
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
Державна податкова служба України
Індивідуальна податкова консультація
11.03.2025 № 1248/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК
Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення (…) щодо практичного застосування окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи та в межах компетенції повідомляє наступне.
У своєму зверненні платник податків зазначив, що відповідно до п. 13 Порядку надання в автоматичному режимі статусу учасника бойових дій у період воєнного стану в районах ведення воєнних (бойових) дій або на тимчасово окупованих територіях, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2024 року № 1041 (далі – Порядок № 1041), особи, які набули статусу учасника бойових дій згідно з Порядком № 1041, мають право отримати витяг із Єдиного державного реєстру ветеранів війни.
Платник просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання:
Чи є витяг із Єдиного державного реєстру ветеранів війни підставою
для застосування податкової соціальної пільги до доходів працівника, який
є учасником бойових дій на території інших країн у період після Другої світової війни?
Відповідно до частини першої ст. 6 розділу II Закону України від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", зі змінами, (далі – Закон № 3551) встановлено, що:
учасники бойових дій на території інших країн – це військовослужбовці Радянської Армії, Військово-Морського Флоту, Комітету державної безпеки, особи рядового, начальницького складу і військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ колишнього Союзу РСР (включаючи військових та технічних спеціалістів і радників), працівники відповідних категорій, які за рішенням Уряду колишнього Союзу РСР проходили службу, працювали чи перебували у відрядженні в державах, де в цей період велися бойові дії, і брали участь у бойових діях чи забезпеченні бойової діяльності військ (флотів).
Військовослужбовці Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, поліцейські, особи рядового, начальницького складу і військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які за рішенням відповідних державних органів були направлені для участі
в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки або у відрядження
в держави, де в цей період велися бойові дії.
Перелік держав і періодів бойових дій на їх території затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 8 лютого 1994 року № 63 (п. 2 частини першої ст. 6 розділу II Закону № 3551);
військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані, добровольці Сил територіальної оборони) Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, особи рядового і начальницького складу Державного бюро розслідувань, особи начальницького складу Національного антикорупційного бюро України, особи, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь, зокрема у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.
Порядок надання статусу учасника бойових дій (крім осіб, особливості набуття статусу учасника бойових дій якими визначені у ст. 6-1 Закону № 3551) особам, зазначеним в абзаці першому п. 19 частини першої ст. 6 розділу II "Особи, які належать до учасників бойових дій" Закону № 3551, категорії таких осіб та терміни їх участі (забезпечення проведення) в антитерористичній операції, у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, визначаються Кабінетом Міністрів України (п. 19 частини першої ст. 6 розділу II Закону № 3551).
Разом з тим особливості набуття статусу учасника бойових дій у період дії воєнного стану в районах ведення воєнних (бойових) дій або на тимчасово окупованих територіях визначено ст. 6-1 розділу II Закону № 3551.
Так, у період дії воєнного стану під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, особам, зазначеним в абзаці першому п. 19 частини першої ст. 6
розділу II Закону № 3551 (крім військовослужбовців (резервістів, військовозобов'язаних) Служби безпеки України та осіб, які входять до складу розвідувальних органів України), які брали участь у виконанні бойових (службових, спеціальних) завдань у районах ведення воєнних (бойових) дій або на тимчасово окупованих територіях, статус учасника бойових дій надається незалежно від тривалості виконання таких завдань на підставі відомостей, що підтверджують виконання особою таких завдань, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та з урахуванням положень ст. 6-1 розділу II
Закону № 3551.
При цьому відповідно до частини першої ст. 6-1 Закону № 3551 Кабінетом Міністрів України затверджено Порядок № 1041.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються Кодексу (п. 1.1 ст. 1 Кодексу).
Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу, ст. 169 якого визначено порядок надання податкової соціальної пільги, її розмір, перелік категорій платників податку, які мають право на таку пільгу.
Порядок надання податкової соціальної пільги, її розмір, перелік категорій платників податку, які мають право на таку пільгу, встановлено ст. 169 Кодексу.
Відповідно до п.п. 169.1.1 п. 169.1 ст. 169 Кодексу будь-який платник податку має право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отримуваного від одного роботодавця у вигляді заробітної плати, на суму податкової соціальної пільги у розмірі, що дорівнює 50 відсотків розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи (у розрахунку на місяць), встановленому законом на 1 січня звітного податкового року.
Водночас учасник бойових дій на території інших країн у період після Другої світової війни, на якого поширюється дія Закону № 3551, крім осіб, визначених у п.п. "б" п.п. 169.1.4 п. 169.1 ст. 169 Кодексу має право на податкову соціальну пільгу у розмірі, що дорівнює 150 відсоткам суми пільги, визначеної п.п. 169.1.1 п. 169.1 ст. 169 Кодексу (п.п. "е" п.п. 169.1.3 п. 169.1 ст. 169 Кодексу).
Враховуючи те, що Вами отримано статус учасника бойових дій на підставі п. 19 частини першої ст. 6 розділу II Закону № 3551, у порядку, визначеному частиною першою ст. 6-1 Закону № 3551 та Порядку № 1041, тобто Ви
не відноситеся до учасників бойових дій на території інших країн, зазначених
у п. 2 частини першої ст. 6 розділу II Закону № 3551, то положення п.п. "е"
п.п. 169.1.3 п. 169.1 ст. 169 Кодексу у Вашому випадку не застосовуються.
Разом з тим згідно з абзацом першим п.п. 169.4.1 п. 169.4 ст. 169 Кодексу податкова соціальна пільга застосовується до доходу, нарахованого на користь платника податку протягом звітного податкового місяця як заробітна плата (інші прирівняні до неї відповідно до законодавства виплати, компенсації та винагороди), якщо його розмір не перевищує суми, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих
10 гривень.
Таким чином, якщо дохід у вигляді заробітної плати протягом звітного податкового місяця відповідає розміру, встановленому абзацом першим
п.п. 169.4.1 п. 169.4 ст. 169 Кодексу, а також платник податків належить до категорії платників, зазначених у п. 169.1 ст. 169 Кодексу, то за умови дотримання усіх інших вимог, визначених ст. 169 Кодексу, такий платник податків має право на застосовування податкової соціальної пільги.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
________________________________________________________________________________________________
Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.