ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
25.03.2019 № 1241/ІПК/15-32-12-04-17 |
Щодо розміру ставки платником єдиного податку третьої групи (юридичною особою)
Головне управління ДФС в Одеській області на запит Товариства щодо визначення розміру ставки платником єдиного податку третьої групи -юридичної особи до доходу, отриманого у вигляді процентів від розміщення строкового депозиту в банку, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VІ, із змінами та доповненнями (далі - ПКУ), повідомляє.
Товариство повідомило, що є платником єдиного податку третьої групи зі ставкою 5 відс. Товариство планує відкрити вкладний рахунок у банку з метою розміщення грошових коштів на строковий депозит із нарахуванням процентів, і просить надати відповідь на запитання:
"За яким розміром ставки єдиного податку, Товариство зобов'язано нарахувати та сплачувати єдиний податок до пасивного доходу, отриманого у вигляді процентів від розміщення строкового депозиту в банку, а саме: 5 відс. або 10 відс., тобто за подвійним розміром, у разі здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування (пп. 3 п. 293.5 ст. 293 ПКУ)?".
Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлено главою 1 розділу XIV ПКУ (п. 291.1 ст. 291 ПКУ).
Обов'язковою умовою, за якою суб'єкт господарювання - Платник не може перебувати на спрощеній системі оподаткування, є обрані види господарської діяльності, зазначені у пп. 291.5.1 п. 291.5 ст. 291 ПКУ.
Порядок визначення доходів та їх склад для платників єдиного податку третьої групи встановлюються ст. 292 ПКУ.
Відповідно до ч. 2 п. 292.1 ст. 292 ПКУ об'єктом оподаткування єдиним податком для юридичної особи вважається отриманий у податковому (звітному) періоді будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 ПКУ.
Датою отримання доходу вважається дата отримання платником єдиного податку коштів (п. 292.6 ст. 292 ПКУ).
Платник, повинен використовувати дані спрощеного бухгалтерського обліку щодо доходів та витрат з урахуванням положень п.п. 44.2, 44.3 ст. 44 ПКУ (пп.296.1.3 п.296.1 ст. 296 ПКУ).
Для платників єдиного податку третьої групи (юридичних осіб) дохід визначається на підставі даних обліку (спрощеного бухгалтерського обліку) (п. 292.13 ст. 292, пп. 296.1.3 п. 296.1 ст. 296 ПКУ), який здійснюється згідно з національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку та/або іншими нормативно-правовими актами Міністерства фінансів України з питань бухгалтерського обліку; зареєстрованим у Міністерствіюстиції України 15.03.2000 за № 161/4382 (далі - П(С)БО 25).
Відповідно до пп,2.4 п.2 розд. ІІІ "Спрощений фінансовий звіт суб'єкта малого підприємництва" П(С)БО 25 у статті "Інші доходи" відображаються суми інших доходів від операційної та звичайної діяльності підприємства, крім доходу (виручки) від реалізації продукції (товарів, робіт послуг): дохід від операційної оренди активів; дохід від операційних курсових різниць; відшкодування раніше списаних активів; дохід від реалізації оборотних активів, відсотки, доходи від участі в капіталі та інші доходи, отримані від фінансових інвестицій; дохід від реалізації фінансових інвестицій, необоротних активів, дохід від неопераційних курсових різниць, інші доходи.
Підпунктом 14.1.268 п. 14.1 ст. 14 ПКУ визначено, що до пасивних доходів відносяться - доходи, зокрема, отримані у вигляді процентів на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок, на вклад (депозит) у кредитних спілках, інших процентів (у тому числі дисконтних доходів).
Подвійний розмір ставок, згідно з п. 293.5 ст. 293 ПКУ платники єдиного податку третьої групи (юридичні особи) застосовують до:
- суми перевищення граничного обсягу доходу;
- доходу, отриманого в разі застосування негрошового способу розрахунків;
- доходу, отриманого від здійснення видів діяльності, які не дають право застосувати спрощену систему оподаткування.
Отримання юридичною особою - платником єдиного податку пасивних доходів у вигляді процентів, отримані від банку за користування коштами на рахунку (як депозитному, так і поточному) не належить до заборонених видів діяльності.
Отже, з метою оподаткування пасивного доходу, вимоги п. 293.5 ст. 293 ПКУ для платників єдиного податку (юридичних осіб) не застосовуються.
Таким чином, пасивний дохід у вигляді процентів, отриманий від банку, оподатковуються Платником за відсотковою ставкою відповідно до вимог п.293.3. ст. 293 ПКУ, тобто у розмірі 5 відс.
Відповідно до ст. 52 ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.