• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про визнання незаконним та скасування рішення про призначення проміжних виборів депутатів Берегової сільської ради міста Феодосії АР Крим від 25 лютого 2014 року

Спеціалізовані суди | Постанова від 17.03.2014 № 119/1227/14-а
Реквізити
  • Видавник: Спеціалізовані суди
  • Тип: Постанова
  • Дата: 17.03.2014
  • Номер: 119/1227/14-а
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Спеціалізовані суди
  • Тип: Постанова
  • Дата: 17.03.2014
  • Номер: 119/1227/14-а
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
Феодосійський міський суд Автономної Республіки Крим
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 119/1227/14-а17 березня 2014 року
Феодосійський міський суд Автономної Республіки Крим у складі: головуючого судді Микитюк О.А., за участю секретаря - Касянюк Т.М. розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Феодосії справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Берегової сільської виборчої комісії міста Феодосії АР Крим про визнання незаконним та скасування рішення про призначення проміжних виборів депутатів Берегової сільської ради міста Феодосії АР Крим від 25 лютого 2014 року,-
ВСТАНОВИВ:
позивач звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому просить суд визнати незаконним та скасувати постанову Берегової сільської виборчої комісії м. Феодосії Автономної Республіки Крим про призначення проміжних виборів депутатів Берегової сільської ради міста Феодосії АР Крим від 25 лютого 2014 року № 1. В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що він є депутатом Берегової сільської ради м. Феодосія по одномандатному виборчому округу №15, та зареєстрований депутатом на підставі постанови Берегової сільської виборчої комісії м. Феодосії АР Крим від 24.11.2010 року №51. 25.02.2014 року, на засіданні виборчої комісії була прийнята постанова про призначення проміжних виборів депутата Берегової сільської ради м. Феодосії АР Крим у одномандатному виборчому окрузі № 15 на 20 квітня 2014 року та про оголошення початку виборчого процесу з 01 березня 2014 року . Підставою для прийняття рішення стало рішення Берегової сільської ради № 873 від 10 лютого 2014 року, про депутата 15 виборчого округу - ОСОБА_1, яким було вирішено питання про направлення до Берегової сільської виборчої комісії м. Феодосії Автономної Республіки Крим постанови Феодосійського міського суду АР Крим від 30.12.2013 року та постанови Апеляційного суду АР Крим від 04.02.2014 року про вчинення корупційного правопорушення депутатом Берегової сільської ради ОСОБА_1
Однак, на його думку, постанова Берегової сільської виборчої комісії м. Феодосії АР Крим про призначення проміжних виборів депутатів Берегової сільської ради м. Феодосії АР Крим є незаконною та підлягає скасуванню, оскільки згідно Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», повноваження депутата місцевої ради припиняються достроково за наявності перелічених підстав, засвідчених офіційними документами, без прийняття рішення відповідної ради у разі набрання законної сили обвинувальним вироком суду, за яким його засуджено до позбавлення волі або набрання законної сили рішенням суду щодо притягнення його до відповідальності за корупційне правопорушення, пов'язане з порушенням обмежень, передбачених Законом України "Про засади запобігання і протидії корупції". А частиною другою статті 22 Закону України "Про засади запобігання і проти дії корупції" передбачено дострокове припинення повноважень депутата за корупційні правопорушення, пов'язані з порушенням обмежень, передбачених цим Законом.
Таким чином, оскільки він був притягнутий до адміністративної відповідальності за невиконання зобов'язань фінансового характеру, а не з приводу порушення обмежень, передбачених Законом України "Про засади запобігання і протидії корупції", вважає, що постанова про призначення проміжних виборів депутатів Берегової сільської ради міста Феодосії АР Крим від 25 лютого 2014 року суперечить діючому законодавству та перешкоджає йому, як депутату виконувати депутатські повноваження.
В судовому засіданні позивач та його представник підтримали позовні вимоги в повному обсязі з підстав викладених в позовній заяві та просили задовольнити позов.
Представник Берегової сільської виборчої комісії у судовому засіданні позовні вимоги не визнала і суду пояснила, що вважає законним рішення про призначення проміжних виборів, оскільки позивачем скоєне корупційне правопорушення, а отже його повноваження як депутата припинилися і є усі підставі для призначення виборів. Постанови про притягнення до адміністративної відповідальності набрали законної сили і не скасовані.
Суд, вислухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи, матеріали адміністративного матеріалу, оцінивши та проаналізувавши в сукупності всі докази по справі, дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з наступних підстав.
Частиною першою статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено право на справедливий суд, зокрема кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.
Вiдповiдно до частини 1 та 2 статтi 2 Кодексу адмiнiстративного судочинства України, завданням адмiнiстративного судочинства є захист прав, свобод та iнтересiв фiзичних осiб, прав та iнтересiв юридичних осiб у сфері публiчно-правових вiдносин вiд порушень з боку органiв державної влади, органiв мiсцевого самоврядування, їхнiх посадових i службових осiб, iнших суб'єктiв при здiйсненнi ними владних управлiнських функцiй на основi законодавства, в тому числi на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до статті 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
До адміністративного суду, як то зазначено у ч.1 ст.ст. 4, 104 КАС України, має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.
Відповідно до частини 3 ст. 5 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» спори щодо дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради вирішуються судом.
У відповідності до ст. 46 ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад» та ч. 5 ст. 172 КАС України рішення виборчої комісії, дії чи бездіяльність виборчих комісії можуть бути оскаржені до місцевого загального суду, як суду першої інстанції за місцезнаходженням відповідної комісії.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 був обраний депутатом Берегової сільської ради м. Феодосії АР Крим в одномандатному виборчому окрузі № 15 про що свідчить постанова Берегової сільської виборчої комісії м. Феодосії АР Крим № 51 від 24.11.2010 року.
Його правовий статус, як представника інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу та рівноправного члена сільської ради, гарантії депутатської діяльності визначається Законом України «Про статус депутатів місцевих рад».
30 грудня 2013 року постановою Феодосійського міського суду АР Крим, ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ст.. 172-6 ч.1 КпАП України та накладене адміністративне стягнення у вигляді штрафу у сумі 340,00 грн. на користь держави (а.с 7-8)
Відповідно до постанови Апеляційного суду АР Крим від 04.02.2014 року, постанова Феодосійського міського суду АР Крим від 30.12.2013 року була залишена без змін.
25.02.2014 року Береговою сільською виборчою комісією міста Феодосії АР Крим була прийнята Постанова № 1 «Про призначення проміжних виборів депутатів Берегової сільської ради м. Феодосії АР Крим», згідно якої, комісією прийнято рішення про призначення проміжних виборів депутата Берегової сільської ради м. Феодосія АР Крим у одномандатному виборчому окрузі № 15 на 20 квітня 2014 року та оголошено про початок 01 березня 2014 року виборчого процесу проміжних виборів депутата у вказаному окрузі ( а.с. 5 ).
Вказана постанова прийнята на підставі п. 7 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», та ч. 5 ст. 14, ч. 3 ст. 15 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» згідно яких, у разі набрання законної сили обвинувальним вироком суду, за яким депутата місцевої ради засуджено до позбавлення волі, або набрання законної сили рішенням суду щодо його притягнення до відповідальності за корупційне правопорушення, відповідно до якої повноваження депутата місцевої ради достроково припиняються, а також, визначений порядок та строки призначення місцевих виборів .
Однак, на думку суду, дії Берегової сільської виборчої комісії міста Феодосії АР Крим при винесенні спірної постанови є неправомірними, тому рішення підлягає скасуванню виходячи з наступного.
У відповідності до вимог ч. 5 ст. 14 ЗУ «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» проміжні вибори депутата призначаються територіальною виборчою комісією в порядку, встановленому цим Законом, у разі дострокового припинення повноважень депутата, обраного в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі.
Згідно частини 2 ст. 22 ЗУ «Про засади запобігання і протидії корупції» дострокове припинення повноважень особи на виборній посаді, у зв'язку з притягненням до відповідальності за корупційне правопорушення, пов'язане з порушенням обмежень, передбачених цим Законом, а також відсторонення такої особи від виконання службових повноважень у випадках, передбачених частиною першою цієї статті, здійснюється з урахуванням особливостей, визначених Конституцією і законами України.
Статтею 5 ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад» також, визначено що повноваження депутата місцевої ради припиняються достроково за наявності підстав, засвідчених офіційними документами, без прийняття рішення відповідної ради у разі набрання законної сили рішенням суду щодо притягнення його до відповідальності за корупційне правопорушення, пов'язане з порушенням обмежень, передбачених Законом України "Про засади запобігання і протидії корупції".
У законодавстві України встановлено вимоги до осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, а також певні обмеження з метою запобігання конфлікту інтересів.
Конституцією та законами України для посадових і службових осіб органів державної влади та органів місцевого самоврядування встановлені певні правила поведінки, у тому числі й окремі обмеження щодо їх позаслужбової діяльності.
До заходів, спрямованих на запобігання і протидію корупції, які передбачені у Законі, належать обмеження щодо використання такими особами службового становища, стосовно сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності, одержання дарунків (пожертв), роботи близьких осіб. Статтями 6-10 ЗУ «Про засади запобігання і протидії корупції» визначенні обмеження для осіб - суб'єктів відповідальності за корупційні правопорушення, перелік яких є вичерпним.
Позивач ОСОБА_1 скоїв правопорушення, передбачене ст. 172-6 ч.1 КпАП України, а саме порушення вимог фінансового контролю, що є порушенням ЗУ «Про засади запобігання і протидії корупції», але не є порушенням обмежень, встановлених вказаним законом.
З огляду на вищенаведене, суд вважає що повноваження ОСОБА_1 не можуть вважатися автоматично припиненими, а тому він є діючим депутатом Берегової сільської ради м. Феодосія, обраним в одномандатному окрузі № 15 і підстав для призначення проміжних виборів відповідач не мав.
Виходячи з цього, суд вважає за необхідне визнати рішення Берегової сільської виборчої комісії міста Феодосії АР Крим щодо призначення проміжним виборів на 20 квітня 2014 року депутата Берегової сільської ради м. Феодосія у одномандатному окрузі № 15 незаконним та скасувати.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 4, 6, 70, 71, 76, 158- 163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати незаконною та скасувати постанову Берегової сільської виборчої комісії міста Феодосії АР Крим «Про призначення проміжних виборів депутатів Берегової сільської ради міста Феодосії АР Крим у одномандатному окрузі № 15 » № 1 від 25 лютого 2014 року в повному обсязі.
Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Севастопольського адміністративного апеляційного суду АР Крим протягом двох днів з дня проголошення. Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення апеляційної інстанції.
Головуючий (підпис)О.А. Микитюк
копія вірна: суддя - секретар -