ДЕРЖАВНА СЛУЖБА СТАТИСТИКИ УКРАЇНИ
РОЗ'ЯСНЕННЯ
30.08.2017 N 17.4-12/21
ЗАТВЕРДЖУЮ
Голова Державної служби статистики України
_____________ І. Є. Вернер
30 серпня 2017 року
Роз'яснення щодо форми N 9-сг (річна) "Звіт про використання добрив і пестицидів"
І. Загальні положення
1. Ці Роз’яснення містять інформацію щодо показників форми N 9-сг (річна) "Звіт про використання добрив і пестицидів" (далі - форма N 9-сг (річна)) державного статистичного спостереження щодо використання добрив і пестицидів під урожай сільськогосподарських культур.
2. Форма N 9-сг (річна) характеризує фактичні обсяги засобів захисту та підвищення врожайності сільськогосподарських культур (мінеральних та органічних добрив, матеріалів для підвищення родючості ґрунтів, пестицидів), використаних під урожай звітного року, та площі сільськогосподарських культур і багаторічних насаджень, оброблені цими засобами.
В обсягах внесення пестицидів враховані тільки хімічні засоби захисту рослин (фунгіциди та бактерициди, гербіциди, інсектициди та акарициди, молюскіциди, регулятори росту рослин та інші хімічні засоби захисту рослин).Для біологічних засобів захисту рослин (застосування живих організмів, продуктів їх життєдіяльності та біологічно активних речовин, що регулюють розвиток та розмноження шкідливих організмів) відображена тільки площа, на якій вони були застосовані.
3. Форма N 9-сг (річна) характеризує використання засобів захисту та підвищення врожайності сільськогосподарських культурна землях, що перебувають у володінні та користуванні підприємства згідно з чинним законодавством, уключаючи застосування цих речовин під посіви на землях, узятих у найм (оренду) в інших землекористувачів, за умови, що отримання земельних ділянок здійснене та оформлене договорами найму (оренди) згідно з чинним законодавством.
4. Обсяги використання засобів захисту та підвищення врожайності сільськогосподарських культур ураховано незалежно від того, власними силами чи із залученням сторонніх організацій були проведені роботи щодо їх застосування.
5. Значення показників форми N 9-сг (річна) мають формат представлення:
1) площі сільськогосподарських культур і багаторічних насаджень, які були оброблені добривами,пестицидами та іншими матеріалами для підвищення родючості ґрунтів, та площі, на яких були застосовані біологічні засоби захисту рослин - у гектарах (з двома знаками після коми);
2) обсяги внесених вапнякового борошна та гіпсу - в тоннах (у цілих числах);
3) обсяги внесених мінеральних добрив (у фізичній масі) - у центнерах (з двома знаками після коми);
4) обсяги внесених органічних добрив (у фізичній масі) - у тоннах (з двома знаками після коми);
5) обсяги застосованих пестицидів (у фізичній масі) - у кілограмах або літрах (з двома знаками після коми).
6. За відсутності даних рядки (графи) форми містять прочерк.
7. Показники форми N 9-сг (річна) ґрунтуються на даних документів первинного обліку:
1) первинних облікових документів за формами N ВЗСГ-1, N ВЗСГ-3, N ВЗСГ-4, затвердженими наказом Мінагрополітики від 21.12.2007 р. N 929;
2) актів про використання мінеральних, органічних і бактеріальних добрив та засобів хімічного захисту рослин;
3) прибутково-видаткових книг (журналів обліку протруєного насіння та журналів обліку застосування пестицидів (на посівах, у садах, теплицях й ін.));
4) актів про виконання робіт;
5) рахунку-фактури постачальника;
6) сертифікату якості добрив, пестицидів та агрохімікатів;
7) облікових листів трактористів-машиністів.
ІІ. Показники форми N 9-сг (річна)
1. Розділ 1 форми N 9-сг (річна) у графах 1, 2 і 3 характеризує загальну фізичну площу сільськогосподарських культур і багаторічних насаджень, оброблену добривами, пестицидами під урожай звітного року, незалежно від часу їх внесення та застосування: під пари і зяб, посів озимих культур восени попереднього року, а також перед сівбою, під час сівби (включаючи площі озимих та ярих сільськогосподарських культур,які загинули в зимовий та літній періоди та не пересівалися іншими культурами) та у вигляді підживлення в звітному році.
2. Площа, яка була оброблена добривами та пестицидами в звітному році під урожай наступного року, в графах 1, 2 і 3 не врахована. Також у графі 3 не врахована площа, на якій були внесені біологічні засоби захисту рослин під урожай звітного року (відображена в рядку 200).
3. Площа, яка була оброблена добривами та пестицидами, врахована один раз, незалежно від кількості етапів застосування цих речовин (наприклад, внесення добрив під посів озимих культур восени попереднього року та весняне підживлення культури) і способів її обробітку.
4. Площа сільськогосподарських культур і багаторічних насаджень, яка була оброблена добривами та пестицидами під урожай звітного року, розрахована як різниця між посівною площею сільськогосподарської культури та площею тих ділянок, які зовсім не оброблялися. Розмір цієї площі не перевищує уточнену посівну площу відповідної сільськогосподарської культури/загальну площу багаторічних насаджень, яку характеризує форма N 29-сг (річна) "Звіт про площі та валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід і винограду", за винятком випадків, коли на одній і тій же площі були проведені повторні посіви, наприклад, після збирання озимої пшениці посіяно та зібрано соняшник, або за наявності міжрядних посівів сільськогосподарських культур.
5. Рядки 105 - 180 містять дані щодо площ окремих сільськогосподарських культур і багаторічних насаджень, які були оброблені добривами та пестицидами під урожай звітного року.
6. Рядок 105 характеризує сумарні площі пшениці озимої та ярої (без урахування площ тритикале озимого та ярого).
Площа, яка була оброблена добривами та пестицидами під урожай звітного року, за кожною із граф рядка 105 не перевищує площу, відображену в формі N 29-сг (річна)у графі 1 за сумою рядків 0050 і 0080, за винятком випадків, зазначених у пункті 4 розділу ІІ цих Роз’яснень.
7. Рядок 110 характеризує площі кукурудзи на зерно. Площі кукурудзи на кормові потреби (на силос, зелений корм, сінаж тощо) відображено в рядку 165; кукурудзи, яка була використана для консервування або всвіжому вигляді - в рядку 150.
Площа, яка була оброблена добривами та пестицидами під урожай звітного року, за кожною із граф рядка 115 не перевищує площу, відображену в формі N 29-сг (річна) у графі 1 рядка 0110, за винятком випадків, зазначених у пункті 4 розділу ІІ цих Роз’яснень.
8. Рядок 115 характеризує сумарні площі решти зернових і зернобобових культур, окрім пшениці (озимої та ярої) та зернової кукурудзи. Цей рядок ураховує площі тритикале (озимого та ярого), жита (озимого та ярого), ячменю (озимого та ярого), вівса, гречки, сорго, проса, рису,зернобобових культур (квасоля, боби кінські, сочевиця, горох, вика (озима та яра, чиста та в суміші), люпин, середела, вігна, чина, маш, інші зернобобові культури), інших зернових культур, їх гібридів і суміші колосових.
Площа, яка була оброблена добривами та пестицидами під урожай звітного року, за кожною із граф рядка 115 не перевищує площу, розраховану як різницю рядків 0030, 0050, 0080 і 0110 або як суму рядків 0130, 0140, 0160, 0170 та з 0190 до 0270 за графою 1 форми N 29-сг (річна), за винятком випадків, зазначених у пункті 4 розділу ІІ цих Роз’яснень.
9. Рядок 120 характеризує площі сої.
Площа, яка була оброблена добривами та пестицидами під урожай звітного року, за кожною із граф рядка 120 не перевищує площу, відображену в формі N 29-сг (річна) у графі 1 рядка 0410, за винятком випадків, зазначених у пункті 4 розділу ІІ цих Роз’яснень.
10. Рядок 125 характеризує сумарні площі ріпаку озимого та кользи (ріпаку ярого).
Площа, яка була оброблена добривами та пестицидами під урожай звітного року, за кожною із граф рядка 125 не перевищує площу, відображену в формі N 29-сг (річна) у графі 1 за сумою рядків 0490 і 0500,за винятком випадків, зазначених у пункті 4 розділу ІІ цих Роз’яснень.
11. Рядок 130 характеризує площі соняшнику на зерно (за сумою площ поточного року та площ посіву під зиму). Площі соняшнику на силос відображено в рядку 165.
Площа, яка була оброблена добривами та пестицидами під урожай звітного року, за кожною із граф рядка 130 не перевищує площу, відображену в формі N 29-сг (річна)у графі 1 рядка 0520, за винятком випадків, зазначених у пункті 4 розділу ІІ цих Роз’яснень.
12. Рядок 135 характеризує сумарні площі цукрового буряку: площі, продукція з яких надійшла для переробки на цукрові заводи та інші підприємства; площі, на яких було проведено посів цукрових буряків насінням для одержання у звітному році маточних коренів; площі, на яких навесні були посаджені маточні корені для одержання в звітному році насіння цукрових буряків. Площі цукрового буряку, продукція з яких використана на годівлю сільськогосподарських тварин,відображено в рядку 165.
Площа, яка була оброблена добривами та пестицидами під урожай звітного року, за кожною із граф рядка 135 не перевищує площу, відображену в формі N 29-сг (річна)у графі 1 за сумою рядків 0750, 0760 і 0770, за винятком випадків, зазначених у пункті 4 розділу ІІ цих Роз’яснень.
13. Рядок 140 характеризує сумарні площі решти технічних культур, окрім сої, ріпаку озимого та кользи (ріпаку ярого), соняшнику, цукрового буряку (фабричного, маточного та насінників). Цей рядок ураховує площі льону кудряшу (олійного), кунжуту, рицини, гірчиці, рижію, маку олійного, інших олійних культур, льону-довгунцю та коноплі (незалежно від господарського використання посівів: на насіння, солому, волокно, тресту, стебло), прянощів, ефіроолійних і лікарських рослин, тютюну, махорки, рослин, що використані переважно в парфумерії, фармацевтиці або як інсектициди, фунгіциди тощо, рослин, які безпосередньо використанідля виробництва біопалива або інших видів відновлювальної енергії (плантації різних видів верби і тополі або інших видів рослин, трав) та інших технічних культур.
Площі технічних культур, продукція з яких використана для годівлі сільськогосподарських тварин, відображені в рядку 165.
Площа, яка була оброблена добривами та пестицидами під урожай звітного року, за кожною із граф рядка 140 не перевищує площу, розраховану як різницю рядків 0390, 0410, 0490, 0500, 0520, 0750, 0760 і 0770 за графою 1 форми N 29-сг (річна), за винятком випадків, зазначених у пункті 4 розділу ІІ цих Роз’яснень.
14. Рядок 145 характеризує площі коренеплодів і бульб їстівних з високим вмістом крохмалю та інуліну (картоплі, топінамбуру, інших коренеплодів і бульб їстівних з високим вмістом крохмалю та інуліну).
Площа, яка була оброблена добривами та пестицидами під урожай звітного року, за кожною із граф рядка 145 не перевищує площу, відображену в формі N 29-сг (річна) у графі 1 рядка 1240, за винятком випадків, зазначених у пункті 4 розділу ІІ цих Роз’яснень.
15. Рядок 150 характеризує площі культур овочевих відкритого ґрунту (включаючи площі насінників і маточників), рядок 155 - площі культур овочевих закритого ґрунту (площі, які використані тільки під перший оборот). Площі під баштанними культурами (продовольчими та кормовими) та їх насінниками в рядку 150 не враховані.
Площа, яка була оброблена добривами та пестицидами під урожай звітного року, за кожною із граф рядка 150 не перевищує площу, відображену в формі N 29-сг (річна) у графі 1 за сумою рядків 1321, 1940, 2020, 2040 і 2060; рядка 155 - площу, відображену в формі N 29-сг (річна) у графі 1 рядка 5010, поділену на 10000, за винятком випадків, зазначених у пункті 4 розділу ІІ цих Роз’яснень.
16. У культурах овочевих ураховано площі під:
1) овочами листковими та стебловими (капуста всяка, салат, кріп, щавель, шпинат, ревінь, кінза, інші салатні овочі, листя та стебла культур овочевих зелених (уключаючи пряносмакові рослини), стебла цикорію);
2) овочами плодовими (перець солодкий та гіркий, огірки та корнішони, помідори, баклажани, гарбузи столові, кабачки столові, патисони, кукурудза цукрова, початки якої призначені для консервування або використання у свіжому вигляді на продовольчі потреби, тощо);
3) овочами цибулинними (часник та всі види цибулі (ріпчаста, шалот, порей, батун, шніт тощо) на ріпку, зелену та на сіянку);
4) овочами бобовими зеленими (овочеві сорти гороху, квасолі), які призначені для використання в зеленому вигляді (у стручках чи очищені). У площах овочів бобових не враховано площі під бобовими культурами, які використані на зерно або для годівлі сільськогосподарських тварин;
5) коренеплодами овочевими (буряк столовий, морква столова, хрін, петрушка коренева, селера коренева, пастернак, ріпа, редька, редиска, бруква тощо);
6) культурами овочевими іншими, не перерахованими вище.
17. Рядок 160 характеризує площі під кавунами та динями, включаючи насінники цих культур. Площі баштанних культур, продукція з яких використана для годівлі сільськогосподарських тварин, відображені в рядку 165.
Площа, яка була оброблена добривами та пестицидами під урожай звітного року, за кожною із граф рядка 160 не перевищує площу, відображену в формі N 29-сг (річна) у графі 1 за сумою рядків 1960 і 2070, за винятком випадків, зазначених у пункті 4 розділу ІІ цих Роз’яснень.
18. Рядок 165 характеризує сумарні площі кормових культур, уключаючи їхні насінники та маточники, але без урахування площ сіножатей та культивованих пасовищ.
Площа, яка була оброблена добривами та пестицидами під урожай звітного року, за кожною із граф рядка 165 не перевищує площу, відображену в формі N 29-сг (річна) у графі 1 рядка 2160, за винятком випадків, зазначених у пункті 4 розділу ІІ цих Роз’яснень.
19. У культурах кормових ураховано площі:
1) кормових коренеплодів, буряку цукрового для годівлі сільськогосподарських тварин, буряку кормового (мангольд), брукви, турнепсу тощо, кормових баштанних, кукурудзи кормової на силос, зелений корм та сінаж, сіяних однорічнихі багаторічних трав(посіву поточного та минулих років), інших кормових культур (вика, включаючи викові суміші, кормові боби, люпин, кормова капуста, соняшник, сорго, горох та інші культури, які були використані для виробництва силосу), інших кормових рослин;
2) однорічних трав, у складі яких ураховано райграс однорічний, суданку, чумизу, сорго трав’янисте та технічне, могар, перко (гібрид китайської капусти і ріпаку), тифон (гібрид китайської капусти і турнепсу), амарант, пелюшку (різновидність гороху польового осипаючого), інші однорічні трави; ярі зернові та зернобобові культури (крім кукурудзи), які були використані на силос, зелений корм, сінаж тощо; редьку олійну, кормовий люпин тощо;
3) багаторічних трав, у складі яких ураховано посіви під люцерною, конюшиною, еспарцетом, тимофіївкою, житняком, пирієм безкореневищним, стоколосом, китником, лядвенцем рогатим, буркуном, кострицею лучною, райграсом багаторічним, грястицею збірною та іншими багаторічними травами.
20. Рядки 170 і 175 характеризують відповідно площі сіножатей (природних і поліпшених) і культивованих пасовищ.
Площа, яка була оброблена добривами та пестицидами під урожай звітного року, за кожною із граф рядка 170 не перевищує площу, відображену в формі N 29-сг (річна) у графі 2 за сумою рядків 2350 і 2360; рядка 175 - у графі 2 за сумою рядків 2380 і 2390.
21. Рядок 180 характеризує сумарні площі багаторічних насаджень: садів, ягідників, виноградників та інших багаторічних плодових насаджень, хмільників тощо, незалежно від віку, включаючи нові сади, які посаджені у звітному році, а також площі під деревами та кущами, які ростуть окремо поза садом або виноградником, міжрядні насадження ягідників.
Площа, яка була оброблена добривами та пестицидами під урожай звітного року, за кожною із граф рядка 180 не перевищує площу, відображену в формі N 29-сг (річна) у графі 1 за сумою рядків 3210, 3260, 3410, 3481, 3640, 3700, 3770, 3920 і 1200.
22. Рядок 200 характеризує сумарну площу всіх сільськогосподарських культур, на якій були застосовані біологічні засоби захисту рослин (хижаки та паразити по відношенню до комах (наприклад, жужелиці, сонечка, бабки), віруси та мікроорганізми, а також звірі та птахи, які поїдають комах) під урожай звітного року та яка не врахована в графі 3 рядків 105 - 180.
23. Розділ 2 форми N 9-сг (річна) у графі 1 характеризує площу, на якій з метою підвищення родючості ґрунтів під урожай звітного року внесено в районах кислих ґрунтів - вапно та вапнякові матеріали, в районах засолених (солонцевих і солончакових) ґрунтів - гіпста інші гіпсовмісні матеріали; у графі 2 - обсяг (у фізичній масі) цих матеріалів.
24. Розділ 3 форми N 9-сг (річна) характеризує загальні обсяги використаних мінеральних та органічних добрив, пестицидів під фактично вирощені сільськогосподарські культури та багаторічні насадження урожаю звітного року, незалежно від часу внесення та застосування цих речовин: під пари і зяб, посів озимих культур восени попереднього року, а також перед сівбою, під час сівби (включаючи посіви озимих та ярих сільськогосподарських культур, які загинули в зимовий та літній періоди та не пересівались іншими культурами) та в вигляді підживлення в звітному році.
25. Обсяги добрив і пестицидів, які були використані у звітному році під урожай наступного року (наприклад, під посіви озимини під урожай наступного року), в показниках цього розділу не враховані.
26. Обсяги біологічних засобів захисту рослин, які були застосовані під урожай звітного року, в показниках цього розділу не враховані.
27. Обсяги використаних добрив і пестицидів під урожай звітного року для кожної із культур, інформацію щодо оброблених площ якої містить розділ 1 форми N 9-сг (річна), наведено за всіма операціями, етапами та способами застосування цих речовин. Наприклад, якщо при вирощуванні пшениці в звітному році перед посівом пшениці озимої були внесені добрива, а весною посіви підживлені; під площі пшениці ярої також були внесені добрива, а потім на цих площах були застосовані пестициди (наприклад, від хвороб та гризунів), то за кодом культури 105 відображені конкретні види мінеральних та органічних добрив, пестицидів, які були внесені та/або застосовані за кожною із вище перелічених операцій.
При цьому, якщо певний вид добрив та/або пестицидів під конкретну культуру було застосовано в декілька етапів (наприклад, перший - під основний обробіток, а другий - у рядки з посівом як міжрядна обробка), то у розділі 3 відображено сумарний обсяг того засобу, який був використаний в обох операціях, тобто за кожною із культур кожен вид добрив та/або пестицидів відображено один раз, уключаючи обсяги протруйників, які були використані при підготовці насіннєвого матеріалу до посіву.
28. Графа 1 містить код сільськогосподарської культури та багаторічних насаджень відповідно до кодів рядків розділу 1.
29. Графа 2 містить код мінеральних та органічних добрив, пестицидів, які були використані під урожай відповідної культури, відповідно до коду виду засобу, зазначеного у графі 1 Довідника засобів захисту та підвищення врожайності сільськогосподарських культур (ДЗПВСК) для проведення державних статистичних спостережень, графа 3 - назву цих засобів відповідно до графи 2 ДЗПВСК.
30. У складі мінеральних добрив ураховані азотні прості, фосфорні прості, калійні прості добрива та комплексні мінеральні добрива (азотно-фосфорно-калійні, азотно-фосфорні, азотно-калійні та фосфорно-калійні).
Мікро- та макродобрива, які у своєму складі не містять азоту, фосфору та калію (наприклад, сульфат магнію), як мінеральні добрива не враховано.
31. У разі використання компостів як органічних добрив облік проведено за тією речовиною, що переважає в субстраті.
32. В обсягах гною сільськогосподарських тварин та пташиного посліду враховано речовини як у сухому, так і в рідкому вигляді (в чистому вигляді та у вигляді компостів).
33. В обсягах мулу (прудового, озерного, річкового, болотного, канавного тощо) і сапропелю враховано речовини як у чистому вигляді, так і увигляді компостів.
34. В обсягах торфу та його субстратів ураховано торфо-мінерально-аміачні добрива, торфогній, торфокомпости, тощо.
35. В обсягах інших добрив органічних ураховано тирсу та деревну кору, солому, зелене добриво, промислові та господарські відходи, тощо.
36. У разі відсутності у ДЗПВСК застосованого засобу його код і назва відображені за тим засобом, який має аналогічну активну (для пестицидів)/поживну (для мінеральних добрив) речовину та її вміст в одиниці маси засобу відповідно до довідкової інформації, наведеної у графах 4 і 5 ДЗПВСК.
37. Графа 4 характеризує обсяги внесених мінеральних та органічних добрив, пестицидів у фізичній масі, тобто без перерахунку на поживні та активні речовини. Наприклад, при внесенні 100 центнерів аміачної селітри та 10 тонн гною сільськогосподарських тварин, у графі 4 відображено 100,00 ц та 10,00 т відповідно; при використанні 4 упаковок інсектициду "Актара 240 SC" місткістю 0,25 літра кожна в графі 4 відображено обсяг 1,00 літр (0,25 л x 4); при використанні 2 упаковок гербіциду "Антисапа" масою 1 кілограм - відповідно обсяг 2,00 кілограми (1кг x 2).
38. Роз’яснення щодо окремих показників державного статистичного спостереження за формою N 9-б-сг "Внесення мінеральних, органічних добрив, гіпсування та вапнування ґрунтів під урожай 20_ року" (річна)від 08.11.2013 р. N 18.1-12/25 є недійсними з 01 грудня 2018 року.
В. о. директора департаменту статистики сільського господарства та навколишнього середовища Держстату | С. М. Масюк |