• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо деяких питань з оподаткування

Державна податкова адміністрація України  | Лист від 15.09.2006 № 4903/А/15-1114
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова адміністрація України
  • Тип: Лист
  • Дата: 15.09.2006
  • Номер: 4903/А/15-1114
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова адміністрація України
  • Тип: Лист
  • Дата: 15.09.2006
  • Номер: 4903/А/15-1114
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ
Л И С Т
15.09.2006 N 4903/А/15-1114
Про надання роз'яснення
Шановний <...>!
Державна податкова адміністрація України розглянула Ваші запити від 21.07.2006 N 2/15 та N 2/16 щодо деяких питань з оподаткування, надіслані зверненням Народного Депутата України <...> від 05.09.2006 N 2/25-2006 і повідомляє.
Щодо податкового обліку податку на прибуток при безоплатному наданні вугілля на побутові потреби працівникам.
Статтею 43 Гірничого Закону України від 06.10.1999 N 1127 встановлено, що підприємства з видобутку вугілля та вугледобувні підприємства безоплатно надають вугілля на побутові потреби у розмірі, що визначається колективним договором, таким категоріям осіб:
працівникам з видобутку (переробки) вугілля та вуглебудівних підприємств;
пенсіонерам, які пропрацювали на підприємствах з видобутку (переробки) вугілля, вуглебудівних підприємствах: на підземних роботах - не менше ніж 10 років для чоловіків і не менше 7 років 6 місяців - для жінок; на роботах, пов'язаних із підземними умовами, - не менше ніж 15 років для чоловіків і не менше 12 років 6 місяців - для жінок; на роботах технологічної лінії на поверхні діючих шахт чи на шахтах, що будуються, розрізах, збагачувальних та брикетних фабриках - не менше ніж 20 років для чоловіків і не менше 15 років - для жінок;
інвалідам і ветеранам війни та праці, особам, нагородженим знаками Шахтарської Слави або Шахтарської Доблесті трьох ступенів, особам, інвалідність яких настала внаслідок загального захворювання, у разі, якщо вони користувалися цим правом до настання інвалідності;
сім'ям працівників, які загинули (померли) на підприємствах з видобутку (переробки) вугілля, які отримують пенсії у зв'язку з втратою годувальника.
Підпунктом 5.2.11 п. 5.2 ст. 5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" (далі - Закон) встановлено, що до складу валових витрат включаються суми витрат, пов'язаних з безоплатним наданням працівникам вугільної промисловості, непрацюючим пенсіонерам, які мають стаж роботи на підприємствах галузі не менш як 10 років на підземних роботах або не менш як 20 років на поверхні, інвалідам з числа осіб, що під час роботи на цих підприємствах отримали каліцтво або професійні захворювання, а також сім'ям працівників вугільної промисловості, що загинули на виробництві, які отримують пенсію в разі втрати годувальника, вугілля на побутові потреби за нормами, що встановлюються у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 14.04.2004 N 462 "Деякі питання обкладення податком з доходів фізичних осіб вартості безоплатно наданих вугілля та вугільних брикетів" затверджено перелік професій осіб, які перебувають у трудових відносинах з вугледобувними підприємствами і до складу загального місячного або річного оподаткованого доходу яких не включається вартість безоплатно наданих їм вугілля та вугільних брикетів, а також встановлено, що обсяги вугілля та вугільних брикетів, вартість яких не включається до складу такого доходу визначаються у розмірах, що передбачені колективним договором, але не більш як 5,9 тонни на домогосподарство.
Таким чином, до складу валових витрат підприємства включаються суми витрат, пов'язаних з безоплатним наданням особам, визначеним пп. 5.2.11 п. 5.2 ст. 5 Закону, вугілля на побутові потреби у розмірах, що передбачені колективним договором, але не більше як 5,9 тонни на домогосподарство.
Щодо ставки єдиного податку.
Згідно Указу Президента України від 03.07.1998 N 727 "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" в редакції Указу Президента України від 26.06.1999 N 746/99 (далі - Указ) спрощена система запроваджується для фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності без створення юридичної особи при додержанні ними обов'язкових вимог, визначених статтею 1 цього Указу. Однією з таких вимог є те, що протягом календарного року у трудових відносинах з СПД, включаючи членів їх сімей, повинно перебувати не більше 10 осіб.
Статтею 2 Указу встановлено, що фізична особа - платник єдиного податку сплачує єдиний податок у фіксованому розмірі, який встановлюється місцевими радами за місцем державної реєстрації цього платника залежно від виду діяльності в межах від 20 до 200 грн. на місяць (з використанням найманої праці, включаючи членів його сім'ї, - збільшується на 50 відсотків на кожну особу).
За роз'ясненням Мінпраці України, згідно Кодексу законів про працю (п. 2 стаття 23) суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа, яка використовує найману працю, має право на період декретних відпусток укласти строковий договір з іншим працівником на час відсутності основного працівника.
В такому випадку, оскільки використовується праця працівника, прийнятого за строковим трудовим договором, ставка єдиного податку за нього збільшується на 50 відсотків, як і передбачено статтею 1 Указу.
При цьому чисельність найманих працівників буде збільшено на одну особу, але ставка єдиного податку буде збільшуватись на 50 відсотків тільки на тих працівників, працю яких фактично використовують.
Звертаємо увагу на дотримання в такому випадку платником єдиного податку вимоги статті 1 Указу щодо обмеження перебування у трудових відносинах, включаючи членів сім'ї, не більше 10 осіб.
Коли на місце працівника, що перебуває у відпустці по догляду за дитиною, не прийнято іншу особу, ставка єдиного податку для платника єдиного податку за такого найманого працівника, що знаходиться у такій відпустці, не збільшується.
Заступник Голови Л.Є.Боєнко