ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
05.03.2024 № 1113/ІПК/16-31-24-04-07 |
Щодо оподаткування ваучера (бюджетного гранту) - часткової компенсації витрат суб'єктів малого і середнього підприємництва для створення/розвитку підприємницької діяльності
Головне управління Державної податкової служби у Полтавській області за результатами розгляду звернення '...' (далі - Управління) щодо практичного застосування норм чинного законодавства в частині оподаткування ваучера (бюджетного гранту) - часткової компенсації витрат суб'єктів малого і середнього підприємництва для створення/розвитку підприємницької діяльності (далі - ваучер) та керуючись ст. 52 глави 3 розд. ІІ Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI зі змінами та доповненнями (далі - ПК України), в межах компетенції повідомляє.
У своєму зверненні платник податків повідомив, що відповідно до Програми сприяння розвитку малого та середнього підприємництва (далі - Програма) передбачається надання підтримки ветеранського бізнесу в період воєнного стану шляхом надання ваучера, що надається на безоплатній і безповоротній основі за кошти місцевих бюджетів, міжнародної технічної допомоги для реалізації проєктів.
Враховуючи вищевикладене, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:
1. Чи включається до оподатковуваного доходу платника податків ваучер, що надається на безоплатній і безповоротній основі за кошти місцевого бюджету в рамках реалізації заходів Програми?
2. Під яку статтю ПК України підпадають ці виплати у частині оподаткування доходів фізичних осіб?
3. Чи є Управління податковим агентом у частині оподаткування доходів фізичних осіб - підприємців?
4. Яку ознаку доходу зазначити у додатку 4ДФ при заповненні та поданні Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску?
Щодо питань 1 - 2 повідомляємо таке.
Відповідно до пп. 14.1.277-1 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI зі змінами та доповненнями (далі - ПК України) бюджетний грант - цільова допомога у вигляді коштів або майна, що надаються на безоплатній і безповоротній основі за рахунок коштів державного та/або місцевих бюджетів, міжнародної технічної допомоги для реалізації проєкту або програми у сферах культури, туризму та у секторі креативних індустрій, спорту та інших гуманітарних сферах у порядку, встановленому законом. Перелік надавачів бюджетних грантів визначає Кабінет Міністрів України.
Згідно з переліком надавачів бюджетних грантів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 18 серпня 2021 року №867 із змінами і доповненнями, визначено таких надавачів бюджетних грантів:
Український культурний фонд;
Фонд розвитку підприємництва.
Оподаткування доходів фізичних осіб - підприємців на загальній системі оподаткування визначено ст. 177 розд. ІV ПК України.
Об'єктом оподаткування фізичної особи - підприємця на загальній системі оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) i документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи - підприємця (п. 177.2 ст. 177 ПК України).
У разі якщо фізична особа - підприємець отримує інші доходи, ніж від провадження підприємницької діяльності, у межах обраних ним видів такої діяльності, такі доходи оподатковуються за загальними правилами, встановленими цим Кодексом для платників податку - фізичних осіб (п. 177.6 ст. 177 ПК України).
Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлено гл. 1 розд. XIV ПК України.
Відповідно до пп. 1 п. 292.1 ст. 292 ПК України доходом для фізичної особи - підприємця - платника єдиного податку є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 ПК України. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.
Крім того, до складу доходу фізичної особи - підприємця - платника єдиного податку також не включаються суми коштів цільового призначення, що надійшли від Пенсійного фонду та інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, з бюджетів або державних цільових фондів, у тому числі в межах державних або місцевих програм (пп. 4 п. 292.11 ст. 292 ПК України).
Таким чином, оскільки Програмою не передбачається виробництво (виготовлення) та/або реалізація товарів, виконання робіт, надання послуг таким фізичними особами - підприємцями на користь Управління, а лише надання ваучера, тобто вказаний дохід не пов'язаний з результатом від здійснення господарської діяльності фізичної особи - підприємця, тому такий дохід включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу фізичної особи та оподатковується за загальними правилами, встановленими ПК України для платників податку - фізичних осіб.
Згідно з пп. 164.2.20 п. 164.2 ст. 164 ПК України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються інші доходи, крім зазначених у ст. 165 ПК України.
При цьому нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичних осіб і військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 ПК України.
Так, згідно з пп. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 ПК України податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку 18 відс., визначену ст. 167 ПК України.
Також вказані доходи є об'єктом оподаткування військовим збором (пп. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України).
Ставка військового збору становить 1,5 відс. об'єкта оподаткування, визначеного пп. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України (пп. 1.3 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України).
Враховуючи зазначене, дохід у вигляді надання ваучера, який виплачується Управлінням фізичній особі - підприємцю, включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу фізичної особи як інший дохід та оподатковується податком на доходи фізичних осіб і військовим збором на загальних підставах. При цьому юридична особа зобов'язана виконати усі функції податкового агента, визначені ПК України, зокрема подати Податковий розрахунок.
Щодо питань 3 - 4 повідомляємо таке.
Згідно з пп. 14.1.180 п. 14.1 ст. 14 ПК України податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, інвестор (оператор) за угодою про розподіл продукції, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV ПК України, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV ПК України.
Згідно з пп. "б" п. 176.2 ПК України особи, які відповідно до ПК України мають статус податкових агентів, та платники єдиного внеску зобов'язані подавати у строки, встановлені ПК України для податкового кварталу, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (з розбивкою по місяцях звітного кварталу) до контролюючого органу за основним місцем обліку.
Відповідно до довідника ознак доходів фізичних осіб наведеного в додатку 2 до Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску від 13.01.2015 №4, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30 січня 2015 р. за №111/26556 зі змінами та доповненнями, дохід, виплачений у вигляді ваучера, відображається у додатку 4ДФ "Відомості про суми нарахованого доходу, утриманого та сплаченого податку на доходи фізичних осіб та військового збору" до Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за ознакою доходу "127" - інші доходи.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 ПК України індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.