• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо розяснення норм чинного законодавства

Державна податкова служба України | Індивідуальна податкова консультація від 03.05.2023 № 1086/ІПК/99-00-24-03-03-06
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 03.05.2023
  • Номер: 1086/ІПК/99-00-24-03-03-06
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 03.05.2023
  • Номер: 1086/ІПК/99-00-24-03-03-06
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
03.05.2023 р. №1086/ІПК/99-00-24-03-03-06
Щодо роз'яснення норм чинного законодавства
(витяг)
Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), розглянула звернення фізичної особи - підприємця щодо роз'яснення норм чинного законодавства і в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у своєму зверненні повідомив, що є фізичною особою - підприємцем/- платником єдиного податку третьої групи за ставкою 5 відсотків, який надає послуги клієнту - іноземній юридичній особі та на вимогу клієнта, можливо, буде отримувати дохід за надані послуги на рахунок в іноземному банку в іноземній валюті.
Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання:
Якщо іноземну валюту, отриману від клієнта, фізична особа - підприємець перераховує на свій власний особистий банківський рахунок в Україні, який вона відкрила як фізична особа, а не як фізична особа - підприємець, і цю валюту буде знято готівкою в іноземній валюті в Україні, то чи буде в цьому разі оподатковуватись цей дохід єдиним податком за ставкою 5 відсотків або за іншою ставкою?
Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а/також справляння єдиного податку визначено главою 1 розділу ХІV Кодексу.
Відповідно до п. 292.1 ст. 292 Кодексу доходом для фізичної особи - підприємця є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 Кодексу. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.
Дохід, виражений в іноземній валюті, перераховується у гривнях за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим Національним банком України (далі - НБУ) на дату отримання такого доходу (п. 292.5 ст. 292 Кодексу).
Відповідно до п. 292.6 ст. 292 Кодексу датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг).
Таким чином, для фізичної особи - підприємця усі вартісні показники, що включаються до доходу, відображаються у національній валюті України. При цьому показники, виражені в іноземній валюті, перераховуються у національній валюті за офіційним курсом гривні до іноземних валют, встановленим НБУ на дату їх отримання.
Порядок оподаткування доходів фізичних осіб визначено розділом IV Кодексу, відповідно до пп. 163.1.3 п. 163.1 ст. 163 якого об'єктом оподаткування резидента є іноземні доходи/- доходи, отримані з джерел за межами України.
Оподаткування іноземних доходів встановлено п. 170.11 ст. 170 Кодексу.
Також зазначені доходи є об'єктом оподаткування військовим збором (пп. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу).
Згідно з п. 164.4 ст. 164 Кодексу під час нарахування (отримання) доходів, отриманих у вигляді валютних цінностей або інших активів (вартість яких виражена в іноземній валюті або міжнародних розрахункових одиницях), такі доходи перераховуються у гривні за валютним курсом НБУ, що діє на момент нарахування (отримання) таких доходів.
Враховуючи викладене, якщо фізичною особою - підприємцем з метою здійснення підприємницької діяльності за кордоном відкривається рахунок в іноземному банку як на фізичну особу/- громадянина, а не для підприємницької діяльності і на такий рахунок надходять кошти за надані послуги в межах такої діяльності, які будуть переведені на особистий рахунок платника податків в Україні, то дохід у вигляді отриманих валютних коштів, включається до загального річного оподатковуваного доходу як іноземний дохід з відповідним оподаткуванням. '...'