НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
Департамент бухгалтерського обліку
Р Е К О М Е Н Д А Ц І Ї
N 12-211/1073 від 03.10.97
м.Київ
Обласним управлінням НБУ
Операційному управлінню НБУ
Центральній розахунковій палаті
Центру міждержавних розрахунків
Комерційним банкам
Асоціації українських банків
Щодо проведення робіт з реформування бухгалтерського обліку та звітності в комерційних банках
1. Пояснення до Плану рахунків
1.1. Порядок перенесення залишків за розподільчими рахунками NN 068, 071 у новий План рахунків.
У другому класі у розділі "Кошти до запитання і строкові кошти клієнтів банку" у групі "Кошти до запитання суб'єктів господарської діяльності" вводиться новий рахунок N 2603 "Розподільчі рахунки суб'єктів господарської діяльності". Кошти у до розподілу будуть обліковуватися за цим рахунком.
1.2. Порядок перенесення залишку на позабалансовому рахунку N 9707 "Несформований страховий фонд".
Ця інформація повинна вестись позасистемно, або, наприклад, на одному з рахунків восьмого класу.
1.3. Порядок перенесення у новий Плану рахунків залишки за рахунком N 711 "Вклади фізичних осіб до запитання".
Вклади фізичних осіб до запитання обліковуються за рахунком N 2620 "Поточні рахунки фізичних осіб". Одночасно доводимо до відома, що з нового Плану рахунків виключається рахунок N 2621 "Депозити до запитання фізичних осіб".
1.4. Порядок обліку бюджетних цільових коштів.
Бюджетні кошти, що виділяються організаціям та обліковуються за символами 205 "Виплата державної допомоги сім'ям з дітьми" і 206 "Виплата компенсацій і надання пільг громадянам, потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи" переносяться на такі рахунки: бюджетні кошти госпрозрахункових організацій - за балансовим рахунком N 2604 "Цільові кошти до запитання суб'єктів господарської діяльності", бюджетні кошти бюджетних організацій - за балансовими рахунками NN 2523, 2543, 2544, 2545. Символу 205 відповідає номер субрахунка 8, символу 206 - номер субрахунка 9.
1.5. Форма меморіального ордеру для позабалансових операцій.
Враховуючи, що облік за позабалансовими рахунками буде вестись методом подвійного запису, меморіальний ордер для позабалансових операцій буде мати таку саму форму, що і меморіальний ордер для балансових операцій.
1.6. Порядок кореспонденції позабалансових рахунків.
Як правило, рахунки дев'ятого класу розділів 90-98 кореспондують із контррахунками розділу 99. У проводках з перенесення сум на позабалансових рахунках у розряд "сумнівних" або при кореспонденції з рахунками цінностей "у дорозі" можлива пряма кореспонденція.
1.7. Порядок перенесення залишків за рахунками 077 і 078.
Залишки за рахунками 077 "Дебітори за акредитивами з іноземних операцій" і 078 "Кредитори за акредитивами з іноземних операцій" переносяться на рахунки N 2603 "Розподільчі рахунки суб'єктів господарської діяльності" або 1910 А "Дебітори за акредитивами" та 1920 П "Кредитори за акредитивами" в залежності від змісту залишків.
1.8. Порядок обліку коштів клієнтів банку, за рахунками яких записи про рух грошових коштів відсутні значний час.
Рахунки клієнтів банку, за якими операції не здійснювалися більше 1-го року визнаються недіючими рахунками.
Для обліку залишків грошових коштів за недіючими рахунками клієнтів банку в другому класі у розділі 29 вводиться об'єднаний балансовий рахунок:
N 2913 П "Кредиторська заборгованість клієнтів за недіючими рахунками".
Призначення рахунку: облік кредиторської заборгованості банку перед клієнтами за недіючими рахунками.
За кредитом рахунку проводяться суми кредиторської заборгованості перед клієнтами за недіючими рахунками.
За дебетом рахунку проводяться суми погашення кредиторської заборгованості за недіючими рахунками.
Залишки за недіючими рахунками необхідно списати на рахунок N 2913.
В розрізі клієнтів банку - власників недіючих рахунків облік кредиторської заборгованості ведеться позасистемно, із зазначенням старого номеру розрахункового чи поточного рахунків клієнтів.
Приклад:
У банку є 3 клієнти, рахунки яких визнані як недіючі. Залишки за рахунками наступні:
клієнт N 1 - 100 грн.
клієнт N 2 - 50 грн.
клієнт N 3 - 30 грн.
_________
Разом: 180 грн.
За балансовим рахунком N 2913 обліковуватиметься сума - 180 грн.
Щодо обліку картотеки за недіючими рахунками, то облік розрахункових документів, що не оплачені своєчасно через відсутність коштів платників, здійснюватиметься за кожним платником позасистемно із зазначенням старого номеру розрахункового чи поточного рахунків клієнтів. За позабалансовим рахунком N 9803 за окремим особовим рахунком обліковуватиметься загальна сума неоплачених в строк платіжних документів, що обліковується тепер за рахунком N 9929.
1.9. Визначення аналітичних параметрів рахунку N 010 "Статутний фонд".
Рахунку N 010 "Статутний фонд" присвоюються параметри внутрішньобанківського рахунку.
1.10. Роз'яснення щодо загального підходу до застосування типових перехідних таблиць переходу від діючого плану рахунків до нового.
При визначенні відповідності аналітичних рахунків діючого плану рахункам нового плану слід в першу чергу керуватися суттю операцій за цими рахунками, оскільки у типових таблицях переходу не можуть бути передбачені всі можливі варіанти такої відповідності.
Наприклад, залишки на аналітичних рахунках балансового рахунку п'ятого розділу діючого плану рахунків N 139 "Рахунки домашніх господарств у вільно конвертованій валюті" в залежності від власника аналітичного рахунку будуть переноситися у новий план на рахунки розділу 26 N 2600 "Поточні рахунки суб'єктів господарської діяльності" або N 2620 "Поточні рахунки фізичних осіб".
1.11. Порядок перенесення у новий план рахунків залишків за позичковими рахунками.
Залишки за діючими позичковими рахунками переносяться у новий план рахунків на балансові рахунки другого класу розділів 20 "Кредити в поточну діяльність, які надані юридичним особам", 21 "Кредити, які надані органам загально-державного управління".
1.12. Порядок відкриття тимчасових рахунків для не зареєстрованих суб'єктів господарської діяльності обліку.
Облік коштів для формування статутного фонду до реєстрації суб'єктів господарської діяльності, здійснюється за рахунком N 2919 "Інша кредиторська заборгованість за операціями з клієнтами банку".
1.13. Порядок обліку довірчих операцій.
У другому класі нового Плану рахунків у розділі 26 "Кошти до запитання і строкові кошти клієнтів банку" у групі 260 "Кошти до запитання суб'єктів господарської діяльності" вводиться новий рахунок N 2601 "Рахунки за довірчими операціями суб'єктів господарської діяльності".
У другому класі нового Плану рахунків у розділі 26 "Кошти до запитання і строкові кошти клієнтів банку" у групі 262 "Кошти до запитання фізичних осіб" вводиться новий рахунок N 2621 "Рахунки за довірчими операціями фізичних осіб".
1.14. Порядок роботи рахунку N 5900 АП "Результат поточного року".
Доходи і витрати банку відображаються за рахунками 6 і 7 класів в кореспонденції з рахунками класів 1-4.
Різниця між шостим і сьомим класом являє собою поточний результат діяльності банку і відображається у економічному показнику R020 код 5900. Проводки за балансовим рахунком N 5900 "Результат поточного року" виконуються виключно в кінці року при звертанні рахунків доходів та витрат. Економічний показник R020 код 5900, що подається у звітності, формується шляхом обчислення різниці між шостим і сьомим класом і не є відображенням залишку балансового рахунку N 5900 "Результат поточного року". Значення економічного показника R020 код 5900 і залишку на балансовому рахунку N 5900 "Результат поточного року" співпадають лише в кінці року при звертанні рахунків доходів та витрат.
Щоденне формування економічного показника R020 код 5900 не оформляється бухгалтерською проводкою. Підтверджуючим документом за даним показником є баланс банку.
1.15. Порядок трансформування балансу.
Порядок трансформування балансу буде надано у грудні після прийняття остаточного рішення про перехід на облік за міжнародними стандартами бухгалтерського обліку.
2. Пояснення до "Методичних вказівок про ведення параметрів аналітичного обліку"
2.1. Параметри клієнтів (контрагентів) банку.
Контрагентами банку вважаються ті суб'єкти господарської діяльності або фізичні особи, які мають встановлені з банком постійні або тимчасові договірні відносини, що стосуються банківських операцій, які передбачені законодавством. Таким чином, контрагентами банку є його клієнти, банки - кореспонденти, банки або інші особи, з якими укладені угоди на розміщення або залучення коштів тощо; не визначаються контрагенти для, наприклад, внутрішньобанківських господарських операцій.
2.1.1. Пункт 2.1. Обов'язкові параметри
2.1.1.1. Параметр 2.1.1. Код контрагента
Код контрагента - це ключове поле, яке містить ідентифікатор контрагента у внутрішньому списку контрагентів. Цим кодом може бути, наприклад, номер клієнта по порядку. Банк самостійно визначає формат та зміст цього параметру та відповідає за його ведення.
2.1.1.2. Параметр 2.1.2. Ідентифікаційний код
Параметр містить код суб'єкта господарської діяльності відповідно до ЄДРПОУ або код фізичної особи - податкоплатника. На відміну від коду контрагента (п.2.1.1), цей параметр формується державними статистичними та податковими органами.
Ідентифікаційний код повинен обов'язково вказуватися для всіх діючих клієнтів.
Для банків-контрагентів також необхідно вказувати їх код по ЄДРПОУ, а не код МФО.
Для контрагентів, для яких статистичні органи не визначили код по ЄДРПОУ (первинні профспілкові організації, військові частини та інші), проставляється код, що рівний 0.
2.1.1.3. Параметр 2.1.3. Резидентність
Параметр резидентності визначається відносно контрагента, а не відносно власника коштів. Таким чином, кореспондентський рахунок у зарубіжному банку буде мати ознаку нерезидента, так само як і поточний рахунок клієнта-нерезидента.
Цей параметр необхідно заповнювати для контрагентів - суб'єктів господарської діяльності і для фізичних осіб.
2.1.1.4. Параметр 2.1.4. Код країни
Цей параметр необхідно заповнювати для контрагентів (резидентів і нерезидентів) - суб'єктів господарської діяльності і для фізичних осіб.
2.1.1.5. Параметр 2.1.5. Ознака податкового номера суб'єкта
господарської діяльності
Цей параметр включено на вимогу Державної податкової адміністрації. Повний податковий номер суб'єкта господарської діяльності має таку структуру:
XXXXXXX NN MM K (12 цифр),
де
XXXXXXX - перших 7 цифр (без останньої - ключового розряду) ідентифікаційного коду суб'єкта господарської діяльності (параметр 2.1.2.);
NN - код області;
MM - код району;
K - ключовий розряд.
Цей параметр необхідно заповнювати по мірі присвоєння податкових номерів клієнтам Державною податковою адміністрацією.
2.1.1.6. Параметр 2.1.6. Ознака інсайдера
Параметр 2.1.6 визначається банком самостійно відповідно до Інструкції N 10 "Про порядок регулювання та аналіз діяльності комерційних банків" Цей параметр необхідно заповнювати для контрагентів - суб'єктів господарської діяльності і для фізичних осіб.
2.1.1.7. Параметр 2.1.7. Інституційний сектор економіки
Параметр 2.1.7 визначається банком самостійно відповідно до "Методичних рекомендацій щодо класифікації інституційних секторів економіки України", які затверджені наказом Мінстату України від 25 липня 1994 року N 172.
Цей параметр необхідно заповнювати для контрагентів - суб'єктів господарської діяльності і для фізичних осіб.
2.1.1.8. Параметр 2.1.8. Форма власності
Цей параметр необхідно заповнювати тільки для контрагентів - суб'єктів господарської діяльності.
2.1.1.9. Параметр 2.1.9. Галузь економіки
Параметр 2.1.9. заповнюється відповідно до картки клієнта. На картці клієнта може одночасно вказуватись до шести основних галузей економіки. Проте, при створенні звітних форм, де передбачено галузевий розподіл, до уваги береться та галузь економіки, яка вказана на картці клієнта першою. Цей параметр необхідно заповнювати тільки для контрагентів - суб'єктів господарської діяльності.
2.1.1.10. Параметр 2.1.10. Види економічної діяльності
Параметр 2.1.10 передбачено для майбутньої заміни Загального класифікатора "Галузі народного господарства" (який використовується у параметрі 2.1.9) класифікатором "Види економічної діяльності" (КВЕД). Таким чином, цей параметр буде заповнюватись при введенні КВЕД.
На картці клієнта може одночасно вказуватись кілька видів економічної діяльності. Проте, при створенні звітних форм, де передбачено розподіл за видами економічної діяльності, до уваги береться той вид економічної діяльності, який вказаний в довідці реєстрацій Держкомстату першим.
Цей параметр необхідно заповнювати тільки для контрагентів - суб'єктів господарської діяльності.
2.2. Параметри рахунків.
2.2.1. Пункт 3.1. Обов'язкові параметри
2.2.1.1. Параметр 3.1.1. Номер аналітичного рахунку
Номер рахунка вказує на зовнішнє представлення ідентифікатора рахунка при розрахунках і у банківських документах. Номер включає до 14 цифр. Перші п'ять жорстко регламентовано. Інші (від 0 до 9 цифр) формуються банком самостійно відповідно до власних можливостей та потреб.
2.2.1.2. Параметр 3.1.2. Код валюти
Код валюти рахунка ведеться як окремий параметр рахунка. Не зобов'язується і не забороняється використовувати його як складову номера рахунка. Це зроблено з метою, з одного боку, не забороняти ведення "мультивалютних" рахунків і, з другого боку, для збереження можливості ведення "одновалютних" рахунків, коли код валюти рахунка включається у його номер.
Вимога інструкції щодо ведення параметрів аналітичного обліку - щоб бухгалтерська система знала, в яких валютах і які залишки зберігаються на аналітичному рахунку.
Загальний принцип - присутність обов'язкового параметра не означає, що його необхідно вказувати при відкритті рахунків, якщо існують інші шляхи досягнення існування інформації, що вимагається інструкцією. Інструкція - це вимоги до аналітичного обліку взагалі, а не тільки до номера аналітичного рахунку.
2.2.1.3. Параметр 3.1.1. Код контрагента
Цей параметр містить посилання на ключове поле - код контрагента у списку контрагентів для побудови зв'язку між списками рахунків і контрагентів.
2.2.1.4. Параметр 3.1.5. Характеристика аналітичного рахунку
Цей параметр містить інформацію про те, до якого розділу звіту віднести залишок рахунку при побудові звітів за формами 1Д-КБ, 1-КБ, 10-КБ, 11.
Таким чином:
рахунки, які мають ознаку "актив" або "контрактив", при побудові вказаних звітів відносяться до розділу активів (контрактивні рахунки - з від'ємним знаком),
рахунки з ознакою "пасив" або "контрпасив" - до розділу зобов'язань (контрпасивні рахунки - з від'ємним знаком),
рахунки з ознакою "капітал" - до розділу "Капітал",
рахунки з ознакою "доходи" або "збитки" - до розділу "Доходи" (рахунки з ознакою "збитки" - з від'ємним знаком. Це можуть бути, наприклад, збитки від торгових операцій з іноземною валютою),
рахунки з ознакою "витрати" - до розділу "Витрати",
рахунки з ознакою "позабалансовий актив" та "позабалансовий пасив" - до розділу "Позабалансові рахунки",
рахунки з ознакою "позабалансовий меморандний" не показуються у фінансовій звітності. Це можуть бути, наприклад, рахунки 8-го класу.
2.3. Про довідку про обов'язкові параметри клієнтів банків.
Комерційний банк на вимогу "свого" клієнта (тобто клієнта, який має в цьому банку поточний рахунок) повинен надати йому довідку про всі обов'язкові параметри клієнта, з якими був зареєстрований цей клієнт у цьому банку.
Це необхідно для того, щоб полегшити процес заповнення обов'язкових параметрів цього клієнта у інших банках, з якими клієнт має стосунки (депозит, кредит тощо).
2.4. Порядок ведення книги реєстрації відкритих рахунків.
Кожний комерційний банк повинен вести книгу відкритих рахунків головної бухгалтерської книги. При відкритті або закритті рахунків головної книги (поточних, позичкових, депозитних, внутрішньобанківських та інших) необхідно реєструвати зміни у книзі відкритих рахунків. Книга відкритих рахунків може вестися у електронному вигляді. Кожний місяць зміни до книги відкритих рахунків, що сталися протягом останнього місяця роздруковуються і підшиваються окремо.
У випадку закриття рахунку в книзі реєстрації відкритих рахунків проставляється дата і причина його закриття.
Реєстрація відкритих рахунків ведеться в такому розрізі:
N Балансового рахунку __________
------------------------------------------------------------------
Номер |Назва |Код |Найменуван-|Дата |Дата |Підстава для
особо- |особо- |контр-|ня контр- |відкриття|закриття|відкриття
вого |вого |агента|агента |рахунка |рахунка |або закриття
рахунка|рахунка| | | | |рахунку
-------+-------+------+-----------+---------+--------+------------
| | | | | |
------------------------------------------------------------------
1) Для внутрішньобанківських рахунків графи 3, 4 не заповнюються.
2) Для фізичних осіб реєстр може вестися окремо.
2.5. Порядок ведення реєстру контрагентів.
Реєстр контрагентів ведеться в такому розрізі:
------------------------------------------------------------------
Код | Назва |Ідентифікаційний | Наявність |Обов'язкові
контрагента|контрагента | код | поточного | параметри
| | контрагента | рахунку |
-----------+------------+-----------------+-----------+-----------
| | | |
------------------------------------------------------------------
2.6. Присвоєння аналітичних параметрів рахункам доходів та витрат.
Аналітичні параметри рахунків доходів і витрат присвоюються банком самостійно відповідно до вибраної системи податкового обліку.
2.7. Порядок визначення аналітичних параметрів при відкритті анонімних валютних рахунків.
При відкритті анонімних валютних рахунків параметр резидентності контрагента завжди визначається як "Резидент".
2.8. Порядок нумерації аналітичних рахунків доходів Державного бюджету N 2510.
Порядок нумерації аналітичних рахунків доходів Державного бюджету наведено у додатку 1.
2.9. Порядок нумерації аналітичних рахунків Державних позабюджетних фондів N 2560, 2561, 2562.
Порядок нумерації аналітичних рахунків Державних позабюджетних фондів наведено у додатку 2.
3. Пояснення до звітності
3.1. Порядок заповнення колонок шостого і сьомого класів балансу комерційного банку (форми N 1Д-КБ, 1-КБ).
В балансі вказується тільки сума у колонці "Усього" та сума у графі "Резиденти, Національна валюта"
3.2. Порядок заповнення колонки "за звітний місяць" минулого року у "Звіті про прибутки і збитки" комерційного банку (форма N 2-КБ).
Дані для порівняння за минулий рік необхідно показувати починаючи з 1999 року.
3.3. Представлення у звітності контрактивних та контрпасивних рахунків.
При передачі звітності за економічними показниками залишок передається без знаку плюс або мінус, а з характеристикою залишку (дебетовий або кредитовий). Тобто, у випадку контрактивного чи контрпасивного рахунку вказується вид залишку (дебетовий або кредитовий) і сума без знаку. Характеристика рахунку враховується при формуванні балансу, а не показників.
3.4. Зміни до інструкції N 10-НБУ "Оборотносальдовий баланс Національного банку України", N 10-КБ "Оборотно-сальдовий баланс комерційного банку і N 10Н "Оборотно-сальдовий баланс філій українських комерційних банків, що розташовані за межами України".
Абзаци 10 форми 10-НБУ, 12 форми 10-КБ та 10Н викласти у такій редакції:
"Обороти за операціями, що здійснюються в іноземній валюті, колонки (3, 4, 6, 7, 10, 11, 13, 14) та залишки (17, 18, 20, 21) відображаються в національній валюті. Перерахування оборотів в національну валюту здійснюється щоденно за офіційним курсом НБУ на момент здійснення операцій. Перераховані обороти в гривневий еквівалент накопичуються щоденно."
4. До Плану рахунків бухгалтерського обліку комерційних банків України з описом рахунків в редакції, затвердженій постановою Правління НБУ від 17.06.97 р. N 191 буде внесено такі зміни:
4.1. Зміни у класі 1 "Казначейські та міжбанківські операції"
У розділ 14 вводиться група 141 "Боргові зобов'язання Уряду України, що рефінансуються Національним банком України, у портфелі банку на інвестиції" в яку включаються рахунки:
1410 А "Облігації внутрішньої державної позики, що рефінансуються Національним банком України у портфелі банку на інвестиції"
1416 П (контрактивний) "Неамортизований дисконт за борговими зобов'язаннями Уряду України, що рефінансуються Національним банком України, у портфелі банку на інвестиції"
1417 А "Неамортизована премія за борговими зобов'язаннями Уряду України, що рефінансуються Національним банком України, у портфелі банку на інвестиції"
1418 А "Нараховані доходи за борговими зобов'язаннями Уряду України, що рефінансуються Національним банком України, у портфелі банку на інвестиції"
У розділі 14 група 140 рахунків змінює назву: група 140 "Боргові зобов'язання Уряду України, що рефінансуються Національним банком України, у портфелі банку на продаж" і рахунки, що в неї входять, отримують нові назви:
1400 А "Облігації внутрішньої державної позики, що рефінансуються Національним банком України у портфелі банку на продаж"
1406 П (контрактивний) "Неамортизований дисконт за борговими зобов'язаннями Уряду України, що рефінансуються Національним банком України, у портфелі банку на продаж"
1407 А "Неамортизована премія за борговими зобов'язаннями Уряду України, що рефінансуються Національним банком України, у портфелі банку на продаж"
1408 А "Нараховані доходи за борговими зобов'язаннями Уряду України, що рефінансуються Національним банком України, у портфелі банку на продаж"
Вводиться розділ 19 "Дебітори і кредитори за операціями з банками", який містить такі рахунки:
Група 191 "Дебітори за акредитивами"
рахунок 1910 А "Дебітори за акредитивами"
Призначення рахунку: облік розрахунків з банками за акредитивами, що виконуються банками за дорученням банків - кореспондентів.
За дебетом рахунку проводяться суми акредитивів, виконаних банком за дорученням банків - кореспондентів.
За кредитом рахунку проводяться суми покриття здійснених виплат за виконаними акредитивами. Одночасно ці суми списуються з рахунку банку, який дав доручення про виконання акредитиву.
Група 192 "Кредитори за акредитивами"
рахунок 1920 П "Кредитори за акредитивами"
Призначення рахунку: облік акредитивів, що виконуються банком - кореспондентом за дорученням банку.
За кредитом рахунку проводяться суми акредитивів, що виконуються за дорученням банків банками-кореспондентами, суми збільшення акредитивів.
За дебетом рахунку проводяться суми виплат за використаними акредитивами і також суми зменшення або невикористані суми, які перераховуються на рахунки клієнтів.
4.2. Зміни у класі 2 "Операції з клієнтами"
У розділі 25 перенести рахунок N 2514 А з групи 251 до групи 250 - після рах. N 2500.
У групі 251 рахунок N 2515 слід поставити після балансового рахунку N 2510.
У другому класі у розділі "Кошти до запитання і строкові кошти клієнтів банку" у групі "Кошти до запитання суб'єктів господарської діяльності" вводиться новий рахунок N 2603 "Розподільчі рахунки суб'єктів господарської діяльності". Кошти до розподілу будуть обліковуватися за цим рахунком.
У розділі 26 групі 262 закривається рахунок N 2621 "Депозити до запитання фізичних осіб".
У розділі 26 групі 260 закривається рахунок N 2601 "Депозити до запитання суб'єктів господарської діяльності".
У другому класі нового Плану рахунків у розділі 26 "Кошти до запитання і строкові кошти клієнтів банку" у групі 260 "Кошти до запитання суб'єктів господарської діяльності" вводиться новий рахунок N 2601 "Рахунки за довірчими операціями суб'єктів господарської діяльності".
У другому класі нового Плану рахунків у розділі 26 "Кошти до запитання і строкові кошти клієнтів банку" у групі 262 "Кошти до запитання фізичних осіб" вводиться новий рахунок N 2621 "Рахунки за довірчими операціями фізичних осіб".
Для обліку залишків грошових коштів за недіючими рахунками клієнтів банку вводиться об'єднаний балансовий рахунок:
2913 П "Кредиторська заборгованість клієнтів за недіючими рахунками".
Призначення рахунку: облік кредиторської заборгованості банку перед клієнтами за недіючими рахунками.
За кредитом рахунку проводяться суми кредиторської заборгованості перед клієнтами за недіючими рахунками.
За дебетом рахунку проводяться суми погашення кредиторської заборгованості за недіючими рахунками.
4.3. Зміни у класі 3 "Операції з цінними паперами та інші активи та зобов'язання"
У розділі 38 "Позиція банку щодо іноземної валюти та банківських металів" у групі 380 "Позиція банку щодо іноземної валюти та банківських металів" закривається рахунок 3802 "Нереалізований результат з переоцінки іноземної валюти".
4.4. Зміни у класі 6 "Доходи"
У класі 6 "Доходи" розділу 60 "Процентні доходи"
У групі 601 "Процентні доходи за коштами, розміщеними в банківському секторі"
Змінити назву рахунку 6013 "Процентні доходи за короткостроковими депозитами та кредитами банкам" на назву "Процентні доходи за короткостроковими депозитами банкам".
Змінити назву рахунку 6014 "Процентні доходи за довгостроковими депозитами та кредитами банкам" на назву "Процентні доходи за довгостроковими депозитами банкам".
Ввести рахунок 6016 "Процентні доходи за короткостроковими кредитами банкам".
Ввести рахунок 6017 "Процентні доходи за довгостроковими кредитами банкам".
Змінити назву групи 602 "Процентні доходи за кредитами клієнтам" на назву "Процентні доходи за кредитами суб'єктам господарської діяльності".
Змінити назву рахунку 6020 "Процентні доходи за рахунками за овердрафтом" на назву "Процентні доходи за рахунками за овердрафтом суб'єктів господарської діяльності".
Змінити назву рахунку 6021 "Процентні доходи за коштами, які надані за операціями Репо" на назву "Процентні доходи за коштами, які надані за операціями Репо суб'єктів господарської діяльності".
Змінити назву рахунку 6022 "Процентні доходи за рахунками за врахованими векселями" на назву "Процентні доходи за рахунками за врахованими векселями суб'єктів господарської діяльності".
Змінити назву рахунку 6023 "Процентні доходи за рахунками за факторинговими операціями" на назву "Процентні доходи за рахунками за факторинговими операціями суб'єктів господарської діяльності".
Змінити назву рахунку 6024 "Процентні доходи за кредитами за внутрішніми торговельними операціями" на назву "Процентні доходи за кредитами за внутрішніми торговельними операціями суб'єктів господарської діяльності".
Змінити назву рахунку 6025 "Процентні доходи за кредитами за експортно-імпортними операціями " на назву "Процентні доходи за кредитами за експортно-імпортними операціями суб'єктів господарської діяльності".
Змінити назву рахунку 6026 "Процентні доходи за іншими кредитами в поточну діяльність" на назву "Процентні доходи за іншими кредитами в поточну діяльність суб'єктів господарської діяльності".
Змінити назву рахунку 6027 "Процентні доходи за кредитами в інвестиційну діяльність" на назву "Процентні доходи за кредитами в інвестиційну діяльність суб'єктів господарської діяльності".
Змінити назву групи 603 "Процентні доходи за цінними паперами" на назву "Процентні доходи за кредитами органам загально-державного управління".
Змінити назву рахунку 6030 "Процентні доходи за казначейськими та іншими цінними паперами, що рефінансуються Національним банком України" на назву "Процентні доходи за кредитами Центральному Уряду".
Змінити назву рахунку 6031 "Процентні доходи за цінними паперами в портфелі банку на продаж" на назву "Процентні доходи за кредитами місцевим органам виконавчої влади".
Закрити рахунки:
6032 "Процентні доходи за цінними паперами в портфелі банку на інвестиції";
6039 АП "Амортизація дисконту (премії) за борговими цінними паперами".
Відкрити групу 604 "Процентні доходи за кредитами фізичним особам", в якій відкрити наступні рахунки:
6040 "Процентні доходи за рахунками за овердрафтом фізичних
осіб"
6041 "Процентні доходи за кредитами під платіжні картки
фізичним особам "
6042 "Процентні доходи за іншими кредитами на поточні потреби
фізичних осіб"
6043 "Процентні доходи за кредитами в інвестиційну діяльність
фізичних осіб"
Відкрити групу 605 "Процентні доходи за цінними паперами", в якій відкрити наступні рахунки:
6050 "Процентні доходи за казначейськими та іншими цінними
паперами, що рефінансуються Національним банком України"
6051 "Процентні доходи за цінними паперами в портфелі банку
на продаж "
6052 "Процентні доходи за цінними паперами в портфелі банку
на інвестиції"
6059АП "Амортизація дисконту (премії) за борговими цінними
паперами"
4.5. Зміни у класі 7 "Витрати"
У класі 7 "Витрати" розділу 70 "Процентні витрати"
У групі 701 "Процентні витрати за коштами, одержаними від
інших банків"
Змінити назву рахунку 7013 "Процентні витрати за короткостроковими депозитами та кредитами банкам" на назву "Процентні витрати за короткостроковими депозитами банкам".
Змінити назву рахунку 7014 "Процентні витрати за довгостроковими депозитами та кредитами банкам" на назву "Процентні витрати за довгостроковими депозитами банкам".
Ввести рахунок 7016 "Процентні витрати за короткостроковими кредитами банкам".
Ввести рахунок 7017 "Процентні витрати за довгостроковими кредитами банкам".
Головний бухгалтер -директор департаменту П.М.СенищДодаток 1
Нумерація рахунків доходу бюджету та позабюджетних фондів Нумерація рахунків доходу бюджету
Нумерацію рахунків доходу бюджетів пропонується вести за наступною схемою:
AAAA B 7 CCC NNN EE
де:
AAAA - балансовий рахунок B - контрольний розряд
ССС - символ звітності банку (параметр S230)
NNN - код міністерства (параметр S231)
EE - додаткова характеристика рахунку
Додаткова характеристика рахунку може включати, зокрема, порядковий номер відділення Державного казначейства.
Додаток 2
Перелік бюджетних та позабюджетних фондів, що не ввійшли до державного бюджету на 1997 рік
AAAA B 7 FF EEEEEE
де:
AAAA - балансовий рахунок
B - контрольний розряд
FF - код відповідно до "Переліку бюджетних та позабюджетних фондів, що не ввійшли до державного бюджету" (див. таблицю)
EEEEEE - додаткова характеристика рахунку
Відповідно до листа Головного управління Державного Казначейства України N 02-09/335-2818 від 20.08.1997 наводимо перелік бюджетних та позабюджетних фондів, що не ввійшли до державного бюджету на 1997 рік:
------------------------------------------------------------------
Код FF| Назва фонду
------+-----------------------------------------------------------
01 |Державний фонд охорони праці
02 |Галузеві фонди охорони праці
03 |Державний фонд сприяння конверсії
04 |Державний цільовий фонд розвитку промисловості
05 |Фонд розвитку паливно-енергетичного комплексу
06 |Фонд державного майна
07 |Фонд сприяння виробництву та впровадження приладів обліку
|споживання газу в побуті
------------------------------------------------------------------