• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо нової редакції Інструкції з бухгалтерського обліку операцій з цінними паперами в банках України

Національний банк України  | Лист від 28.10.2005 № 12-111/1636-10696
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Лист
  • Дата: 28.10.2005
  • Номер: 12-111/1636-10696
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Лист
  • Дата: 28.10.2005
  • Номер: 12-111/1636-10696
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
Л И С Т
28.10.2005 N 12-111/1636-10696
Головним управлінням
Національного банку України
в Автономній республіці Крим
та по м. Києву та Київській
області,
територіальним управлінням,
структурним підрозділам,
навчальним закладам
Національного банку України,
Асоціації українських
банків,
Київському банківському
союзу,
банкам України
Департамент бухгалтерського обліку направляє для використання і керівництва в роботі нову редакцію Інструкції з бухгалтерського обліку операцій з цінними паперами в банках України, затверджену постановою Правління Національного банку України від 3.10.2005 року N 358 та зареєстровану в Міністерстві юстиції України від 26.10.2005 року за N 1265/11545 (далі - Інструкція).
Інструкцію з бухгалтерського обліку операцій з цінними паперами в банках України розроблено відповідно до основних вимог міжнародних стандартів фінансової звітності (далі - стандарти).
Відповідно до Інструкції придбані цінні папери (крім цінних паперів у торговому портфелі) первісно оцінюються та відображаються в бухгалтерському обліку за справедливою вартістю, до якої додаються витрати на операції з придбання таких цінних паперів. Цінні папери у торговому портфелі первісно оцінюються за справедливою вартістю. Витрати на операції з придбання таких цінних паперів визнаються за рахунками витрат під час їх первісного визнання.
Визнання (припинення визнання) цінних паперів за стандартними процедурами відображається в бухгалтерському обліку із застосуванням методу їх визнання (припинення визнання) на дату розрахунку.
На кожну наступну після визнання дату балансу всі цінні папери, що придбані банком, оцінюються за їх справедливою вартістю, крім:
а) цінних паперів, що утримуються до погашення;
б) акцій та інших цінних паперів з нефіксованим прибутком у портфелі на продаж, справедливу вартість яких неможливо достовірно визначити;
в) інвестицій в асоційовані та дочірні компанії.
Дохід за цінними паперами у портфелях банку (крім торгового портфеля) визнається з використанням ефективної ставки відсотка. Відповідальність за використання методу ефективної ставки відсотка у процедурах оцінки цінних паперів покладається на ініціатора операцій фронт-офісу банку.
Інвестиції в дочірні компанії в індивідуальній фінансовій звітності відображаються на дату балансу за їхньою собівартістю. Гудвіл, що виникає під час придбання інвестицій в асоційовані та дочірні компанії, не амортизується, але на кожну дату балансу переглядається на зменшення корисності. Негативний гудвіл визнається доходом під час первісного визнання інвестиції.
Усі цінні папери, крім цінних паперів, які обліковуються в торговому портфелі, переглядаються на зменшення корисності.
Цінні папери у портфелях банку, крім торгового портфеля, можуть переводитися з одного портфеля до іншого з урахуванням відповідних вимог.
Звертаємо увагу на те, що для впровадження вимог Інструкції банкам необхідно переглянути склад портфелів цінних паперів та інвестицій, а також методи їх оцінки з метою подальшого обліку. Під час перекласифікації або зміни методу оцінки цінних паперів або інвестицій в дочірні компанії банк має застосовувати вимоги МСБО 8 "Облікова політика, зміни облікових оцінок і помилки", який передбачає, що зміни в обліковій політиці, що викликані змінами стандартів або тлумачень, відображаються ретроспективно за винятком ситуації, коли ретроспективний підхід є практично неможливим.
Якщо ретроспективне застосування є практично неможливим, банк має розкривати у фінансовій звітності інформацію про обставини, що призвели до виникнення відповідної умови та визначити, яким чином і з якого часу починають застосовуватися зміни в обліковій політиці.
Відповідно до МСФЗ 3 "Об'єднання бізнесу" гудвіл, що виникає в результаті придбання інвестицій в асоційовані або дочірні підприємства станом на 1 січня 2006 року, відображається на перспективній основі. Амортизація гудвілу за такими інвестиціями припиняється. У подальшому облік гудвілу має здійснюватися згідно з вимогами Інструкції. Негативний гудвіл за інвестицією, придбаною до 1 січня 2006 року, припиняє визнаватися в бухгалтерському обліку шляхом коригування нерозподіленого прибутку на початок 2006 року.
Одночасно звертаємо увагу на те, що відповідно до п. 5 постанови Правління Національного банку України від 03.10.2005 року N 358, вимоги Інструкції застосовуються для відображення в бухгалтерському обліку операцій з цінними паперами з 1 січня 2006 року. З часу набуття чинності Інструкції втрачає силу Інструкція з бухгалтерського обліку операцій з цінними паперами в банках України, затверджена постановою Правління Національного банку України від 20.08.2003 N 355 (із змінами). Протягом січня 2006 року банки мають привести у відповідність облікову політику та бухгалтерський облік до вимог Інструкції.
Заступник Голови П.М.Сенищ