НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
П О Л О Ж Е Н Н Я
N 19029/1050 від 07.06.93 м.Київ |
( Положення втратило чинність на підставі Постанови Національного банку N 150 від 15.04.98 )
Правила здійснення операцій на міжбанківському валютному ринку
( Зміни в текст не внесені. Додатково див. Лист Національного банку N 19010/1428 від 22.07.93 Порядок Національного банку N 254 від 02.10.96 Постанову Національного банку N 248 від 24.07.97 )
Відповідно до пункту 1 статті 6 Декрету Кабінету Міністрів України від 19 лютого 1993 року N 15-93 "Про систему валютного регулювання і валютного контролю" Національний банк України визначив структуру міжбанківського валютного ринку, а також порядок та умови торгівлі іноземною валютою на міжбанківському валютному ринку України.
I. Структура міжбанківського валютного ринку України
1. Безпосереднє здійснення операцій на міжбанківському валютному ринку України дозволяється лише суб'єктам цього ринку, до яких відносяться:
- Національний банк України;
- уповноважені банки (комерційні банки, які отримали ліцензію Національного банку України на право здійснення операцій з валютними цінностями);
- інші кредитно-фінансові установи - резиденти (страхові, інвестиційні, ділерські тощо), які отримали ліцензії Національного банку України на право здійснення валютних операцій;
- юридичні особи, які уклали (відповідно до правил, що встановлені Національним банком України) з уповноваженими банками агентські угоди на відкриття пунктів обміну іноземних валют;
- кредитно-фінансові установи - нерезиденти (в тому числі іноземні банки), які отримали індивідуальний дозвіл Національного банку України на право здійснення операцій на міжбанківському ринку України.
2. Структура міжбанківського валютного ринку, крім зазначених вище суб'єктів, включає також валютні біржі або валютні підрозділи товарних і фондових бірж, які отримали ліцензію Національного банку України на право організації торгівлі іноземною валютою.
Порядок та умови отримання ліцензій на право здійснення та організації валютних операцій біржами, іншими кредитно-фінансовими установами - резидентами та нерезидентами визначається Національним банком України окремим рішенням.
II. Порядок торгівлі іноземною валютою (у безготівковій формі)
1. Валютна виручка юридичних осіб - резидентів (тобто сум валютних надходжень від продажу товарів та послуг на іноземну валюту незалежно від джерел їх походження), отримана в валютах, визначених Національним банком України, підлягає обов'язковому повному або частковому продажу на валютному ринку протягом 5 робочих днів.
2. Виручка в іноземній валюті, яка підлягає обов'язковому повному або частковому продажу, зараховується в повному обсязі на спеціальні розподільчі рахунки (балансовий рахунок N 071), які відкриваються і ведуться в розрізі клієнтів в уповноважених банках.
Зазначений рахунок ведеться в кодах усіх валют, віднесених до першої і другої групи валют.
3. Не підлягають обов'язковому продажу на валютному ринку валютні надходження, які:
- придбані у встановленому порядку через уповноважені банки або інші кредитно-фінансові установи, що мають ліцензію Національного банку України, на валютній біржі на здійснення операцій з валютними цінностями;
- одержані фізичними особами - резидентами (в тому числі у вигляді заробітної плати) від нерезидентів, за винятком коштів, отриманих від господарської діяльності.
- Належать дипломатичним, консульським, торговельним та іншим офіційним представництвам України за кордоном, які користуються імунітетом і дипломатичними привілеями, а також філіям і представництвам українських підприємств та організацій за кордоном, що не здійснюють підприємницької діяльності:
- належать уповноваженим банкам та іншим кредитно-фінансовим установам, які мають ліцензію Національного банку України на здійснення валютних операцій в межах, що не перевищують встановленого ліміту відкритої валютної позиції*;
- надійшли на рахунки юридичних осіб - резидентів, що виступають посередниками, як виручка від продажу товарів та послуг за дорученням (на підставі договорів комісії, консигнації, агентських угод тощо) інших суб'єктів господарської діяльності і підлягають перерахуванню останнім;
- спрямовуються безпосередньо на погашення заборгованості в іноземній валюті за кредитами, отриманими резидентами від іноземних кредиторів за дозволом Національного банку України або за гарантією уряду (копії цих документів передаються відповідному уповноваженому банку);
- надходять як благодійні кошти на рахунки резидентів в іноземній валюті**.
-------------------
* Це правило набуває чинності після встановлення Національним банком України порядку визначення та доведення до уповноважених банків та інших кредитно-фінансових установ лімітів відкритої валютної позиції.
** Це правило набуває чинності після встановлення порядку використання благодійних внесків в іноземній валюті.
Облік та використання перелічених валютних надходжень здійснюються в порядку, встановленому Правилами здійснення операцій з іноземною валютою на території України. Безпосередньо на балансовий рахунок 071 банком зараховуються тільки ті валютні надходження, джерело походження яких підтверджено відповідними документами і які однозначно не підлягають продажу. Інші валютні надходження, що перелічені в цьому пункті, зараховуються на балансовий рахунок 071 і лише за дорученням клієнта (наданим у 5-денний строк) перераховуються на балансовий рахунок 070.
4. Валютні кошти, придбані у встановленому порядку через уповноважені банки або інші кредитно-фінансові установи на валютній біржі, повинні бути використані резидентом протягом 5 робочих днів з моменту зарахування їх на його балансовий валютний рахунок на цілі, вказані в заяві на купівлю валюти.
5. Валютні кошти, які надійшли на рахунки юридичних осіб-резидентів, що виступають посередниками, як виручка від продажу товарів та послуг за дорученням (на підставі договорів комісії, консигнації, агентських угод тощо) інших суб'єктів господарської діяльності, повинні бути перераховані на рахунки останніх протягом 5 робочих днів з моменту отримання посередником письмового підтвердження про зарахування відповідних коштів на його банківський рахунок, але не пізніше ніж через 12 днів з моменту фактичного надходження цих коштів на банківський рахунок посередника.
Комісійна винагорода за посередницькі послуги оплачується в українських карбованцях. Іноземна валюта, необхідна посереднику для сплати фінансових зобов'язань, що випливають з його господарської діяльності, купується на валютному ринку згідно з встановленими правилами на загальних підставах.
6. Валютні кошти, які спрямовуються безпосередньо на погашення заборгованості в іноземній валюті за кредитами, отриманими резидентами за дозволом Національного банку України або за гарантією уряду, повинні бути перераховані на рахунок кредитора протягом 90 робочих днів відповідно до графіка погашення боргу за контрактом.
7. Валютні кошти, які не підлягають продажу на валютному ринку і знаходяться на балансовому рахунку 070 (крім тих, які вказані в пп.4 - 6), можуть бути використані на цілі, передбачені чинним законодавством, або продані на валютному ринку за бажанням власника коштів.
8. Проценти по залишках на спеціальному розподільчому балансовому рахунку 071 не нараховуються. Комісійна винагорода по операціях на вказаному рахунку уповноваженими банками не стягується.
При зарахуванні валютної виручки на спеціальний розподільчий рахунок уповноважений банк не пізніше наступного робочого дня повідомляє про це власника рахунку.
9. Валютні кошти, які підлягають обов'язковому продажу, можуть бути продані за дорученням підприємства-власника валютних коштів уповноваженому банку протягом 5 робочих днів. Уповноважений банк зобов'язаний купувати у підприємств валютні кошти, які підлягають обов'язковому продажу за курсом покупця, що визначається згідно з правилами, встановленими Національним банком України*.
10. Уповноважені банки зобов'язані продавати всю іноземну валюту, куплену згідно з вимогами п.9, на найближчих торгах валютної біржі*.
-------------------
* Положення, викладені в цьому пункті Правил, стосуються лише російських рублів. Поширення їх дії на операції з іншими валютами буде визначено окремим рішенням.
11. Уповноважені банки мають право купувати валюту за власний рахунок і використовувати її на цілі, передбачені чинним законодавством. При цьому уповноважені банки зобов'язані створити спеціальний фонд страхування валютних ризиків (балансовий рахунок N 818). До вказаного фонду підлягає перерахуванню не менш як 50 відсотків прибутку уповноваженого банку, що утворився внаслідок курсової різниці під час проведення операцій купівлі-продажу іноземної валюти. Перерахування здійснюється не пізніше 10 числа місця наступного за звітним.
Кошти спеціального фонду страхування валютних ризиків використовуються для покриття збитків уповноважених банків, які можуть статися в результаті змін валютних курсів.
12. Юридичні особи-резиденти можуть купувати іноземну валюту через уповноважені банки або інші кредитно-фінансові установи, які мають валютну ліцензію Національного банку України, на валютних біржах:
- для забезпечення їх зобов'язань перед нерезидентами щодо сплати продукції, послуг, робіт, прав інтелектуальної власності та інших майнових прав, за винятком оплати валютних цінностей;
- для забезпечення витрат на службові відрядження за кордон в межах норм, встановлених Міністерством фінансів України;
- для забезпечення переказів за кордон пенсій, стипендій та аліментів в порядку, передбаченому Угодами про неторгові платежі з відповідними країнами;
- для сплати за межі України процентів за кредити, отримані за дозволом Національного банку України;
- для репатріації капіталу, що належить іноземному інвестору, який попередньо було інвестовано на території України, або прибутків на цей капітал (при наявності документального підтвердження про здійснення інвестиції та про розмір фактично отриманих в результаті цього прибутків іноземного інвестора).
13. Юридичні особи-нерезиденти можуть купувати іноземну валюту через уповноважені банки на валютних біржах (або безпосередньо в уповноважених банках, якщо це не забороняється правилами, встановленими Національним банком України):
- для зворотної конвертації коштів, номінованих в українських карбованцях, які були отримані в результаті попереднього продажу іноземної валюти уповноваженому банку та зараховані на відкритий цим банком на ім'я нерезидента рахунок типу "С".
14. Грошові кошти, номіновані в валютах, які відносяться до першої та другої груп, згідно з Класифікатором іноземних валют і щодо яких Національним банком України не встановлено правил обов'язкового повного або часткового продажу, вільно купуються та продаються уповноваженими банками за власними курсами за умов дотримання по вказаних валютах закритої валютної позиції.
15. Операції з іноземними валютами, які не віднесені до першої та другої груп, згідно з Класифікатором іноземних валют уповноваженими банками та іншими кредитно-фінансовими установами не здійснюються.
16. Комісійні винагороди в іноземній валюті здійсненні уповноваженими банками операцій купівлі-продажу іноземної валюти можуть отримуватися лише при наявності відповідного дозволу Національного банку України.
Комісійна винагорода за операції уповноважених банків, що пов'язані з формуванням офіційного валютного резерву Національного банку України, не стягується.
Заступник голови правління НБУ | О.ШАРОВ |