• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про пропозиції щодо вдосконалення законодавства України про вибори

Центральна виборча комісія | Постанова, Записка, Проект від 07.03.2006 № 858
Реквізити
  • Видавник: Центральна виборча комісія
  • Тип: Постанова, Записка, Проект
  • Дата: 07.03.2006
  • Номер: 858
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Центральна виборча комісія
  • Тип: Постанова, Записка, Проект
  • Дата: 07.03.2006
  • Номер: 858
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ЦЕНТРАЛЬНА ВИБОРЧА КОМІСІЯ
П О С Т А Н О В А
07.03.2006 N 858
Про пропозиції щодо вдосконалення законодавства України про вибори
Розглянувши пропозиції щодо вдосконалення законодавства України про вибори, підготовлені в Центральній виборчій комісії та викладені у формі проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", керуючись статтями 11, 12, пунктом 6 статті 17 Закону України "Про Центральну виборчу комісію", Центральна виборча комісія
постановляє:
1. Схвалити пропозиції щодо вдосконалення законодавства України про вибори, викладені у формі проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (додається).
2. Надіслати проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" Президенту України та Голові Верховної Ради України для вирішення питання щодо внесення його в порядку законодавчої ініціативи на розгляд Верховної Ради України.
Голова Центральної виборчої комісії Я.ДАВИДОВИЧ
Додаток
до постанови Центральної виборчої комісії
від 7 березня 2006 року N 858
Проект
З А К О Н У К Р А Ї Н И
Про внесення змін до деяких законодавчих актів України
Верховна Рада України
постановляє:
I. Внести до деяких законодавчих актів України такі зміни:
1. У статті 173 Кодексу адміністративного судочинства України (Відомості Верховної Ради України, 2005 р., N 35-36, N 37, ст. 446; 2005 р., N 52, ст. 562; 2006 р., N 1, ст. 16; 2005 р., N 52, ст. 566):
у частині третій слова "за два дні до дня голосування" замінити словами "за три години до закінчення часу голосування";
у частині четвертій слова "за два дні до дня голосування, - невідкладно" замінити словами "за два дні до дня голосування, напередодні та в день голосування, - невідкладно, але не пізніш як за одну годину до закінчення часу голосування".
2. У Законі України "Про вибори народних депутатів України" (Відомості Верховної Ради України, 2004 р., N 27-28, ст. 366; 2005 р., N 35-36, ст. 446; 2005 р., N 38-39, ст. 449; 2005 р., N 52, ст. 566):
1) у статті 28:
частину восьму викласти у такій редакції:
"8. У разі якщо в установлений абзацом першим частини шостої цієї статті строк не надійшли подання щодо складу дільничної виборчої комісії або якщо кількість запропонованих до складу дільничної виборчої комісії осіб становить менше ніж максимальна кількість, установлена частинами другою та третьою цієї статті, дільнична виборча комісія утворюється окружною виборчою комісією за поданням голови окружної виборчої комісії, яке складається з урахуванням пропозицій виконавчих комітетів сільських, селищних, міських (міст, де немає районних рад), районних у містах рад, а в разі відсутності таких органів - пропозицій відповідно сільських, селищних, міських голів, голів районних у містах рад або посадових осіб, які відповідно до закону здійснюють їх повноваження, у максимальній кількості, встановленій частиною другою або третьою цієї статті, з обов'язковим урахуванням поданих кандидатур від партій (блоків), передбачених абзацом першим частини шостої цієї статті.";
у частині десятій речення "Особа, включена до складу дільничної виборчої комісії за поданням голови окружної виборчої комісії, не може бути призначена на керівну посаду у виборчій комісії, крім випадків, коли до складу відповідної виборчої комісії не надійшли або надійшли у недостатній кількості подання від партій (блоків)" виключити;
2) у частині п'ятій статті 33 слова "або дільничної виборчої комісії є повноважним за умови присутності більше половини складу цієї комісії" замінити словами "виборчої комісії є повноважним за умови присутності більше половини складу цієї комісії, а дільничної виборчої комісії - за умови присутності не менше семи членів цієї комісії, крім випадків, передбачених частиною третьою статті 28 цього Закону.";
3) у статті 36:
частину третю після слів "в якому він бере участь" доповнити словами "але не пізніше третього засідання виборчої комісії після його включення,";
частину п'яту викласти в такій редакції:
"5. Відмова скласти присягу або нескладення її до четвертого засідання виборчої комісії після його включення означає відмову особи бути членом комісії.";
4) частину сьому статті 43 викласти в такій редакції:
"7. Скарга, зазначена у частині четвертій цієї статті, може бути подана до місцевого суду за місцем знаходження виборчої дільниці не пізніш як за три години до закінчення часу голосування. Така скарга розглядається судом у дводенний строк, але не пізніш як за два дні перед днем виборів, а подана за два дні до дня виборів, напередодні та в день голосування - невідкладно, але не пізніш як за одну годину до закінчення часу голосування. Рішення суду видається суб'єкту звернення зі скаргою у день його прийняття. Рішення суду подається до дільничної виборчої комісії не пізніш як за півгодини до закінчення часу голосування, а прийняті пізніш як за два дні до дня виборів, - також і до окружної виборчої комісії.";
5) частину другу статті 44 доповнити новим абзацом такого змісту:
"Дільнична виборча комісія приймає рішення про включення до списку виборців на цій виборчій дільниці членів комісії, які в день голосування не матимуть можливості прибути до виборчої дільниці, де вони включені до списку виборців, на підставі особистих заяв цих членів комісії. Якщо при включенні членів дільничної виборчої комісії до списку виборців на цій виборчій дільниці дільнична виборча комісія виявляє підстави для можливого включення цих членів комісії до списків виборців на одній чи кількох інших дільницях, вона не пізніше наступного дня після прийняття рішення про включення членів комісії до списку виборців на дільниці повідомляє окружну виборчу комісію територіального виборчого округу, до якого належить виборча дільниця, про включення до списку виборців цих членів комісії та про інші можливі місця їх включення до списків виборців. Окружна виборча комісія, яка отримала таке повідомлення, забезпечує невідкладну передачу його до окружних виборчих комісій територіальних виборчих округів, до яких належать виборчі дільниці, де вказані члени дільничної виборчої комісії могли бути включені до списків виборців, про включення їх до відповідного списку виборців.";
6) у статті 45:
частину сьому виключити;
частину дев'яту викласти в такій редакції:
"9. Внесення змін до списку виборців на виборчій дільниці пізніш як за два дні до дня виборів не допускається, крім випадків невідкладного внесення змін до списку виборців головою, заступником голови або секретарем дільничної виборчої комісії на підставі рішення суду, зазначеного в пункті 3 частини другої цієї статті.
Вносити будь-які зміни до списку виборців після закінчення голосування забороняється.";
7) частину п'яту статті 46 доповнити абзацом такого змісту:
"Члени дільничної виборчої комісії спеціальної виборчої дільниці можуть бути включені до списку виборців на цій виборчій дільниці в порядку, встановленому частиною другою статті 44 цього Закону.";
8) друге речення частини шостої статті 47 викласти в такій редакції:
"Повідомлення виборця про включення його до списку виборців на відповідній закордонній виборчій дільниці, адресу дільничної виборчої комісії, номер її телефону та розпорядок роботи, а також про час і місце голосування здійснюється дільничною виборчою комісією з урахуванням місцевих умов країни перебування.";
9) частину четверту статті 67 доповнити абзацом такого змісту:
"У разі скасування рішення про реєстрацію кандидата в депутати включеного до виборчого списку партії (блоку), з підстав та в порядку, встановлених частиною першою статті 64 цього Закону, після отримання на виборчу дільницю інформаційного плаката відповідної партії (блоку), дільнична виборча комісія приймає рішення про внесення змін до інформаційного плаката цієї партії (блоку). Такі зміни до інформаційного плаката вносяться членами дільничної виборчої комісії з використанням відповідного штампа невідкладно після прийняття зазначеного рішення. Штамп ставиться горизонтально і не може накладатися на текст у плакаті, що стосується іншого кандидата в депутати.";
10) частину восьму статті 79 доповнити абзацом такого змісту:
"У разі скасування рішення про реєстрацію одного з перших п'яти кандидатів у депутати, включених до виборчого списку партії (блоку), у строк, зазначений в абзаці першому цієї частини статті 79 цього Закону, Центральна виборча комісія приймає рішення про внесення змін до виборчого бюлетеня. Такі зміни до виборчих бюлетенів вносяться членами дільничних виборчих комісій шляхом викреслення прізвища, ім'я та по батькові кандидата в депутати, рішення про реєстрацію якого скасовано.";
11) у частині першій статті 80 слова "уповноваженого члена Центральної виборчої комісії або представника секретаріату Центральної виборчої комісії, уповноваженого рішенням Центральної виборчої комісії", "уповноваженим членом або представником секретаріату Центральної виборчої комісії, уповноваженим рішенням Центральної виборчої комісії" замінити відповідно словами "представника Центральної виборчої комісії", "представником Центральної виборчої комісії";
12) у статті 83:
частину третю доповнити новим абзацом такого змісту:
"У разі якщо дільнична виборча комісія працює у складі, меншому від встановленого частиною другою статті 28 цього Закону, надання виборцю можливості проголосувати може проводитись одним членом дільничної виборчої комісії у порядку, передбаченому цією статтею.";
друге речення частини п'ятої доповнити словами "за винятком випадків, передбачених частиною шостою цієї статті";
частину шосту викласти в такій редакції:
"6. Центральна виборча комісія може здійснювати заходи з метою забезпечення голосування виборців з обмеженими фізичними можливостями в межах коштів, виділених на організацію підготовки та проведення виборів депутатів.
Виборець - інвалід І групи по зору за умови пред'явлення ним відповідного посвідчення або довідки медико-соціальної експертної комісії має право скористатися послугами довіреної особи, яка повинна забезпечити йому надання необхідної допомоги в отриманні виборчого бюлетеня, ознайомленні з текстом бюлетеня, особистому внесенні виборцем до бюлетеня позначки, що засвідчує його волевиявлення, та особистому опусканні ним заповненого виборчого бюлетеня до виборчої скриньки в порядку, встановленому частиною п'ятою цієї статті.
З метою забезпечення надання виборцю - інваліду І групи по зору зазначеної допомоги довірена особа має право доступу разом з таким виборцем до кабіни для таємного голосування.
Довіреною особою виборця - інваліду І групи по зору може бути громадянин України, якому на день виборів виповнилося вісімнадцять років. Рішення про надання громадянину статусу довіреної особи приймається головою дільничної виборчої комісії на підставі особистої заяви виборця - інваліда І групи по зору, що особисто подається ним до дільничної виборчої комісії у день голосування. У заяві зазначаються причина неможливості самостійного голосування цим виборцем, прізвище, ім'я та по батькові, номер і серія паспорта пропонованої ним довіреної особи, місце її постійного проживання.";
у частині одинадцятій слова "Цей акт підписується двома членами дільничної виборчої комісії, що оформляли видачу бюлетеня, та виборцем, який зіпсував виборчий бюлетень, і долучається до списку виборців" замінити словами "Цей акт підписується двома членами дільничної виборчої комісії, що оформляли видачу бюлетеня (у разі надання одним членом комісії виборцю можливості проголосувати акт підписується одним членом комісії, що оформив видачу бюлетеня, та іншим членом комісії), та виборцем, який зіпсував виборчий бюлетень, і долучається до списку виборців.";
13) частину шістнадцяту статті 88 доповнити абзацом такого змісту:
"У разі визнання дільничною виборчою комісією голосування на виборчій дільниці недійсним з підстав і в порядку, встановленому статтею 90 цього Закону, виборчі бюлетені визнаються дільничною виборчою комісією недійсними.";
14) у частині третій статті 90 цифру "16" замінити цифрами "14-17";
15) у статті 92:
у частині шостій слово "усіх" вилучити;
у частині шістнадцятій цифру "16" замінити цифрами "14-17";
16) частину дванадцяту статті 108 викласти в такій редакції:
"12. Суб'єкт розгляду скарги приймає рішення про залишення скарги без розгляду по суті, якщо її подано з порушенням строків оскарження, встановлених цією статтею, неналежним суб'єктом звернення зі скаргою або до неналежного суб'єкта оскарження.".
3. У Законі України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" (Відомості Верховної Ради України, 2004 р., N 30-31, ст. 382; 2005 р., N 35-36, ст. 446):
1) у частині сьомій статті 32 слова "за два дні до дня голосування" замінити словами "за три години до закінчення часу голосування";
2) частину другу статті 32-1 доповнити абзацом такого змісту:
"Дільнична виборча комісія приймає рішення про включення до списку виборців на цій виборчій дільниці членів комісії на підставі їх особистих заяв. Якщо при включенні членів дільничної виборчої комісії до списку виборців на цій виборчій дільниці дільнична виборча комісія виявляє підстави для можливого включення цих членів комісії до списків виборців на одній чи кількох інших дільницях, вона не пізніше наступного дня після прийняття рішення про включення членів комісії до списку виборців на дільниці повідомляє територіальну (окружну) виборчу комісію виборчого округу, до якого належить виборча дільниця, про включення до списку виборців цих членів комісії та про інші можливі місця їх включення до списків виборців. Територіальна (окружна) виборча комісія, яка отримала таке повідомлення, забезпечує невідкладну передачу його до територіальних (окружних) виборчих комісій виборчих округів, до яких належать виборчі дільниці, де вказані члени дільничної виборчої комісії могли бути включені до списків виборців, про включення їх до відповідного списку виборців.";
3) у статті 32-2:
частину першу доповнити абзацом третім такого змісту:
"Члени дільничної виборчої комісії спеціальної виборчої дільниці можуть бути включені до списку виборців на цій виборчій дільниці в порядку, встановленому частиною другою статті 32-1 цього Закону.";
частину другу статті 32-2 виключити;
4) у статті 32-3:
частину сьому виключити;
частину дев'яту викласти в такій редакції:
"9. Внесення змін до списку виборців на виборчій дільниці пізніш як за два дні до дня виборів не допускається, крім випадків невідкладного внесення змін до списку виборців головою, заступником голови або секретарем дільничної виборчої комісії на підставі рішення суду, зазначеного в пункті 2 частини другої цієї статті.
Вносити будь-які зміни до списку виборців після закінчення голосування забороняється.";
5) частину п'яту статті 52 доповнити абзацом такого змісту:
"У разі скасування рішення про реєстрацію кандидата в депутати включеного до виборчого списку місцевої організації партії (блоку), з підстав та в порядку, встановлених частиною другою статті 48 цього Закону, після отримання на виборчу дільницю інформаційного плаката відповідної місцевої організації партії (блоку), дільнична виборча комісія приймає рішення про внесення змін до інформаційного плаката цієї місцевої організації партії (блоку). Такі зміни до інформаційного плаката вносяться членами дільничної виборчої комісії з використанням відповідного штампа невідкладно після прийняття зазначеного рішення. Штамп ставиться горизонтально і не може накладатися на текст у плакаті, що стосується іншого кандидата в депутати.";
6) у частині дванадцятій статті 63 слова "лише з одного боку" замінити словами "з одного або з обох боків";
7) у статті 64:
в абзаці першому частини першої слова "державними та комунальними" виключити;
абзац третій частини першої після слів "міська (міста районного значення)" доповнити словами "районна в місті";
доповнити частиною чотирнадцятою такого змісту:
"14. У разі скасування рішення про реєстрацію всіх кандидатів у депутати, включених до виборчого списку місцевої організації партії (блоку), після виготовлення виборчих бюлетенів для голосування в багатомандатному виборчому окрузі відповідна територіальна виборча комісія приймає рішення про внесення змін до виборчого бюлетеня чи передрукування виборчих бюлетенів. Такі зміни за рішенням територіальної виборчої комісії можуть бути внесені до виборчих бюлетенів членами дільничних виборчих комісій з використанням відповідного штампа.
У разі скасування рішення про реєстрацію одного з перших п'яти кандидатів у депутати, включених до виборчого списку місцевої організації партії (блоку), після виготовлення виборчих бюлетенів для голосування в багатомандатному виборчому окрузі відповідна виборча комісія приймає рішення про внесення змін до виборчого бюлетеня чи передрукування виборчих бюлетенів. Такі зміни за рішенням територіальної виборчої комісії можуть бути внесені до виборчих бюлетенів членами дільничних виборчих комісій шляхом викреслення прізвища, ім'я та по батькові кандидата в депутати, рішення про реєстрацію якого скасовано.
Про зміни, внесені до виборчого бюлетеня, повідомляється кожному виборцю під час видачі виборчого бюлетеня.";
8) частину дев'яту статті 66 викласти в такій редакції:
"9. Виборчий бюлетень заповнюється виборцем особисто в кабіні (кімнаті) для таємного голосування. Під час заповнення виборчого бюлетеня забороняється присутність інших осіб, за винятком випадків, передбачених абзацом третім цієї частини статті 66 цього Закону. Виборець, який внаслідок фізичних вад не може самостійно заповнити виборчий бюлетень, має право з відома голови або іншого члена дільничної виборчої комісії скористатися допомогою іншої особи, крім членів виборчої комісії, кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, уповноважених осіб місцевих організацій партій (блоків), довірених осіб кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, офіційних спостерігачів.
Виборець - інвалід І групи по зору за умови пред'явлення ним відповідного посвідчення або довідки медико-соціальної експертної комісії має право скористатися послугами довіреної особи, яка повинна забезпечити йому надання необхідної допомоги в отриманні виборчого бюлетеня, ознайомленні з текстом бюлетеня, особистому внесенні виборцем до бюлетеня позначки, що засвідчує його волевиявлення, та особистому опусканні ним заповненого виборчого бюлетеня до виборчої скриньки.
З метою забезпечення надання виборцю - інваліду І групи по зору зазначеної допомоги довірена особа має право доступу разом з таким виборцем до кабіни для таємного голосування.
Довіреною особою виборця - інваліда І групи по зору може бути громадянин України, якому на день виборів виповнилося вісімнадцять років. Рішення про надання громадянину статусу довіреної особи приймається головою дільничної виборчої комісії на підставі особистої заяви виборця - інваліда І групи по зору, що особисто подається ним до дільничної виборчої комісії у день голосування. У заяві зазначаються причина неможливості самостійного голосування цим виборцем, прізвище, ім'я та по батькові, номер і серія паспорта пропонованої виборцем довіреної особи, місце її постійного проживання.".
II. Цей Закон набирає чинності з дня його опублікування.
Секретар Центральної виборчої комісії С.ДУБОВИК
ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів України
1. Обґрунтування необхідності прийняття акта
Запропоновані зміни спрямовані, насамперед, на реалізацію та захист виборчих прав громадян України, забезпечення виконання повноважень членами дільничних виборчих комісій зокрема та дільничними виборчими комісіями з виборів народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад, сільських, селищних, міських голів у цілому. У цьому контексті пропонується передбачити відновлення можливості громадян України оскаржити до суду неправильності, допущені при складанні списків виборців на виборчих дільницях, зокрема невключення, неправильне включення або виключення зі списку виборців, не лише за два дні до дня проведення голосування, а й після цього строку, в тому числі і безпосередньо в день голосування на парламентських і місцевих виборах. Водночас проектом забезпечується право членів дільничних виборчих комісій проголосувати на тих виборчих дільницях, де вони працюють у складі дільничних виборчих комісій. Пропонується також законодавчо врегулювати можливість формування складу дільничних виборчих комісій у разі неподання кандидатур політичними партіями, блоками політичних партій за рахунок пропозицій відповідних органів місцевого самоврядування тощо.
Крім того, в законопроекті окрему увагу приділено вдосконаленню правового регулювання особливостей участі у виборчому процесі громадян з обмеженими фізичними можливостями.
У новій редакції Закону України "Про вибори народних депутатів України" законодавцем були зроблені спроби максимально врахувати особливі потреби осіб з фізичними вадами щодо забезпечення їх участі у всіх етапах виборчого процесу, в тому числі під час голосування. Наприклад, частиною шостою статті 83 цього Закону передбачено таку новелу, як виготовлення для забезпечення голосування виборців з вадами зору трафаретів для бюлетенів рельєфно-крапковим шрифтом (за методом Брайля) з розрахунку по два трафарети на звичайну виборчу дільницю.
Однак, на жаль, на практиці виявилося, що чинне законодавство не в змозі повністю вирішити проблему голосування незрячих громадян. Зокрема, реалії поліграфічного друку бюлетенів і трафаретів не здатні при практичному використанні забезпечити їх повне співпадання, враховуючи розміри виборчого бюлетеня для голосування. Практика проведення минулих виборів Президента України показує, що були суттєві проблеми з фіксацією трафарету та бюлетеня, їх правильним суміщенням тощо. У більшості випадків інвалід самостійно не міг визначити, якою стороною слід класти бюлетень під трафарет, самостійно не був у змозі переконатись у тому, що авторучка зробила бажану позначку.
Існують також проблеми і з застосуванням рельєфно-крапкового шрифту Брайля. Переважній більшості інвалідів із суттєвими вадами зору трафарети, надруковані рельєфно-крапковим шрифтом, взагалі не можуть реально допомогти під час голосування, як це передбачено частиною шостою статті 83 Закону "Про вибори народних депутатів України", а відтак відсутній сенс у їх виготовленні.
Крім того, в Україні на сьогодні відсутні технічні можливості виготовлення трафаретів для бюлетенів рельєфно-крапковим шрифтом (за методом Брайля).
2. Цілі і завдання
Метою проекту є законодавче забезпечення реалізації громадянами свого права голосу на виборах народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, у тому числі вирішення проблеми голосування виборців із суттєвими вадами зору, а також забезпечення реалізації виборцями свого права на оскарження неправильностей, допущених при складанні списку виборців на виборчій дільниці, що повною мірою відповідатиме статтям 55, 70, 71 Конституції України.
3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту
Законопроектом пропонується відновити можливість оскарження виборцями до місцевого суду за місцем знаходження виборчої дільниці неправильностей, допущених при складанні списків виборців на виборчій дільниці, в будь-який час, у тому числі в день проведення голосування на парламентських і місцевих виборах. З огляду на це пропонуються відповідні зміни до Законів України "Про вибори народних депутатів України", "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів". Також пропонується внести зміни до статті 173 Кодексу адміністративного судочинства України з метою узгодження встановлених законодавством строків оскарження допущених у списках виборців неправильностей та строків розгляду таких судових справ. Так, законопроектом передбачено внесення змін до зазначених законодавчих актів у частині продовження строків оскарження, фактично надаючи можливість приймати відповідні рішення про включення або виключення зі списку виборців за три години до закінчення часу голосування в день виборів.
Враховуючи практичну ситуацію навколо формування дільничних виборчих комісій, а також у зв'язку з необхідністю здійснення цими комісіями виборчих процедур пропонується визначити законодавчо механізм формування складу дільничних виборчих комісій за поданням голів відповідних окружних виборчих комісій.
На стабілізацію роботи виборчих комісій спрямовані також пропозиції щодо внесення змін до положень частини п'ятої статті 33 Закону України "Про вибори народних депутатів України" в частині наявності кворуму в день голосування та в дні встановлення підсумків голосування і результатів виборів. Згідно з цими змінами пропонується встановити, що засідання дільничних виборчих комісій у вказані дні є повноважними за умови присутності не менше семи членів цих комісій, крім випадків, передбачених частиною третьою статті 28 вказаного Закону.
На підвищення рівня дисциплінованості членів виборчих комісій, а також у цілому роботи виборчих комісій спрямовані пропозиції щодо внесення змін до частин третьої, п'ятої статті 36 Закону України "Про вибори народних депутатів України".
Як зазначалося вище, законопроектом пропонується врегулювати питання щодо голосування виборців з вадами зору з метою забезпечення реалізації їх прав на виборах до Верховної Ради України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів.
Насамперед передбачається надати можливість Центральній виборчій комісії вживати відповідних заходів для забезпечення участі в голосуванні виборців з суттєвими вадами зору зокрема та інших виборців з обмеженими фізичними можливостями в цілому.
У той же час з огляду на значні складнощі практичного використання виборцями з суттєвими вадами зору трафаретів для виборчих бюлетенів, надрукованих рельєфно-крапковим шрифтом (за методом Брайля), законопроект передбачає скасування вимоги щодо друку таких трафаретів.
Крім того, запропонованими в законопроекті змінами передбачено що виборець - інвалід I групи по зору за пред'явленням відповідного посвідчення або довідки медико-соціальної експертної комісії має право скористатись послугами довіреної особи, яка повинна забезпечити йому надання необхідної допомоги в отриманні виборчого бюлетеня, ознайомленні з текстом бюлетеня, особистому внесенні виборцем до бюлетеня позначки, що засвідчує його волевиявлення, та особистому опусканні ним заповненого виборчого бюлетеня до виборчої скриньки. При цьому для надання виборцю з суттєвою вадою зору зазначеної допомоги довірена особа має право доступу разом з цим виборцем до кабіни для таємного голосування.
З метою встановлення гарантій належного забезпечення участі у голосуванні виборця з суттєвими вадами зору законопроект передбачає, що довіреною особою виборця - інваліда I групи по зору може бути тільки громадянин України, якому на день виборів виповнилося вісімнадцять років.
Законопроект врегульовує також процедурні питання надання статусу довіреної особи інваліда І групи по зору.
4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання
Порушене в законопроекті питання регулюється нормами Конституції України та іншими нормами чинного законодавства України. Відповідно до статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження у суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб. Статтею 124 Конституції України встановлено, що правосуддя в Україні здійснюється виключно судами, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.
Згідно з положеннями статей 70, 71 Конституції України право голосу на виборах і референдумах мають громадяни України, які досягли на день їх проведення вісімнадцяти років. Не мають права голосу лише громадяни, яких визнано судом недієздатними. Вибори до органів державної влади та органів місцевого самоврядування є вільними і відбуваються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування. Виборцям гарантується вільне волевиявлення.
5. Фінансово-економічне обґрунтування
Підготовлений проект Закону України не потребує додаткових видатків з Державного та місцевих бюджетів.
6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта
Прийняття Закону України про внесення змін до статті 35 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" дозволить створити належну правову основу для реалізації виборчих прав громадян України, належні умови для забезпечення вільної і безперешкодної реалізації громадянами з суттєвими вадами зору своїх конституційних виборчих прав, сприятиме забезпеченню захисту гарантованих Конституцією України прав громадян України на судовий захист, поліпшенню загального стану демократії в Україні.