• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про проведення епідеміологічного вивчення розповсюдженості гепатиту А серед дітей та дорослих м. Києва

Міністерство охорони здоровя України  | Наказ, Програма від 06.11.2006 № 738
Реквізити
  • Видавник: Міністерство охорони здоровя України
  • Тип: Наказ, Програма
  • Дата: 06.11.2006
  • Номер: 738
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство охорони здоровя України
  • Тип: Наказ, Програма
  • Дата: 06.11.2006
  • Номер: 738
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ
Н А К А З
06.11.2006 N 738
Про проведення епідеміологічного вивчення розповсюдженості гепатиту А серед дітей та дорослих м. Києва
З метою вивчення розповсюдженості гепатиту А в залежності від віку та соціально-економічного статусу населення, що проводиться для надання подальших рекомендацій щодо необхідності проведення вакцинації проти гепатиту А,
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Програму епідеміологічного дослідження розповсюдженості гепатиту А серед дітей і дорослих, відповідно віку та соціального статусу (далі - Програма), що додається.
2. Перший етап досліджень провести в м. Києві протягом 2006-2007 років.
3. Головному державному санітарному лікарю м. Києва Козловій І.А. визначити бази для проведення досліджень відповідно до вікових груп, визначених у Програмі.
4. Начальнику Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення Київської міської державної адміністрації Качуровій Л.В. (за згодою) організувати проведення робіт за Програмою на визначених базах.
5. Другий етап досліджень буде проводитись у найбільш ендемічних областях України, які будуть визначені додатково, після отримання результатів першого етапу досліджень та їх аналізу.
6. Контроль за виконанням цього наказу покласти на директора Департаменту державного санітарно-епідеміологічного нагляду МОЗ України Пономаренко А.М.
Перший заступник Міністра,
Головний державний
санітарний лікар України


С.П.Бережнов
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ МОЗ України
06.11.2006 N 738
ПРОГРАМА
епідеміологічного дослідження розповсюдженості гепатиту А серед дітей і дорослих, відповідно віку та соціального статусу (далі - Програма)
Науковий Спонсор:ДП "Центр імунобіологічних препаратів"
Київ, вул. М. Амосова, 5
Головний ДослідникБілощицька Наталя
Міністерство охорони здоров'я України
Тел./факс +380 44 2538305
Науковий керівникМойсеєва Ганна
ІЕІХ АМН України, ДП "Центр
імунобіологічних препаратів"
Тел. +380 44 2752466,
факс +380 44 2750702
Епідеміолог і статистикШагінян Валерія
ІЕІХ АМН України
Тел. +380 44 2752400,
факс +380 44 2750702
Медичний ДиректорРасули Анвар
Sanofi Pasteur SA, 2, avenue
Pont Pasteur, F-69007
Lion, France
Тел. +33437377462
Медичний Директор
країни дослідження
Логінов Олександр
Тел. +7 495 935 86 90,
факс +7 495 935 86 96
Клінічний МоніторЛябіс Ольга
Тел. +7 495 935 86 90,
факс +7 495 935 86 96
1. Введення й обґрунтування
Гепатит А - гостре захворювання, що викликається РНК вірусом, з фекально-оральним механізмом передачі. Частіше спостерігаються водні і харчові спалахи цього захворювання. У країнах з низьким санітарним рівнем життя пік захворюваності приходиться на ранній дитячий і дошкільний вік. Діти зазвичай переносять захворювання в легкій формі і залишаються імунними на все життя. З поліпшенням умов життя захворюваність змішується на підлітковий вік і дорослих, у яких гепатит А протікає значно важче. Україна належить до географічної зони із середньою ендемічністю.
У ряді регіонів України в даний час склалася складна епідемічна ситуація, що характеризується високим рівнем інфікованості вірусом гепатиту А (ГА) усіх вікових груп населення. Так, у деяких регіонах України рівень захворюваності ГА складає 90,0-160,0 на 100 тисяч населення. Серед дорослого населення показник захворюваності становить 90,0, а серед дитячого населення може доходити до 430,0 на 100 тисяч населення. Найбільша питома вага (близько 80%) серед захворілих дітей складають школярі у віці від 7 до 14 років.
Захворюваність ГА в Україні характеризується територіальною нерівномірністю. Аналіз захворюваності ГА в областях України за останні 5 років дозволив умовно виділити території з низьким рівнем захворюваності - менш 50 випадків на 100000 населення, середнім - від 50 до 70 і високим - зареєстрована захворюваність перевищує 70 на 100000. Високі показники захворюваності ГА в останні 5 років реєструвалися переважно в західному регіоні України: Рівненській (середній показник - 163,5 на 100 тисяч населення), Івано-Франківській (142,7), Закарпатській (100,2), Чернівецькій (98,2), Волинській (92,5) і Тернопільській (86,9) областях.
У східному регіоні України високі показники реєструвалися в Донецькій області - середній показник за 5 років склав 76,4 на 100 тисяч населення, у південному - у Херсонській області (інтенсивний показник захворюваності - 71,5), у північному регіоні - у Житомирській області - 158,7. У центральному регіоні України в останні роки реєструються переважно невисокі показники захворюваності ГА.
З огляду на те, що за даними літератури соціально-економічний рівень життя є важливим чинником ризику захворювання на ГА, аналіз захворюваності різних вікових груп буде проведено з урахуванням даного фактора. Таким чином, з метою розробки подальших рекомендацій, в Україні буде проведене вивчення наявності антитіл до ГА в залежності від віку, місця проживання і соціально-економічного статусу.
2. Епідеміологія гепатиту А в Україні
В останні роки ГА в Україні обумовлений переважно спалахами захворювання, основним фактором яких є питна вода. Ці спалахи відзначалися в різних регіонах України. Так, несприятлива екологічна ситуація, пов'язана з масовим забрудненням стічними водами водопровідно-каналізаційних мереж і дефіциту питної води, привели до погіршення санітарно-епідеміологічного стану і спалаху ГА. У 2004 р. було зареєстровано 4 спалахи ГА - три з них у Житомирській області, що були пов'язані із вживанням неякісної питної води, четвертий - в Івано-Франківській області, причиною спалаху було забруднення ґрунтових вод.
3. Мета та основні завдання Програми
3.1. Мета:
Встановити рівень серопозитивності за антитілами до ГА серед різних вікових груп.
3.2. Основні завдання:
1. Встановити наявність зв'язку між серопозитивністю до ГА і соціально-економічним статусом населення.
2. Визначити ступінь ризику зараження ГА в залежності від місця проживання в різних вікових групах.
3. У випадку, якщо пацієнт буде серопозитивним до ГА, дати рекомендації на його подальше обстеження і лікування. У випадку, якщо пацієнт буде серонегативним, дати рекомендації з вакцинації проти гепатиту А.
4. Механізми та етапи виконання Програми
4.1. Популяція
1-й етап - населення (діти і дорослі), що проживають протягом усього життя в м. Києві;
2-й етап - населення (діти і дорослі), що проживають у найбільш ендемічних областях України.
Вікові групи дослідження: діти від 1 до 5 років, 6-11 років, 12-17 років; дорослі 18-50 років, старші 50 років.
4.2. Дизайн
Сероепідеміологічне дослідження в м. Києві та згідно з отриманими даними по інших регіонах країни, що оформляється доповненням до даної Програми.
4.3. Обсяг вибірки
Обсяг вибірки визначався можливістю установити статистично достовірні розходження в розподілі захворюваності, а також між особами із середнім і високим соціально-економічним рівнем життя. Перший етап вивчення буде виконано за участю 200 дітей і дорослих у кожній віковій групі. В середині кожної групи суб'єкти дослідження будуть рандомізовані на дві підгрупи: 100 чоловік з родин з низьким соціально-економічним рівнем життя (дохід на кожного члена родини нижче 750 грн. на місяць) і 100 - з родин з високим соціально-економічним рівнем життя (дохід на кожного члена родини вище 750 грн. на місяць). Рандомізація в групи проводиться відповідно до заповнених анкет 1:1. Загальна кількість першого етапу дослідження 1000 чоловік.
4.4. Процедура
Мінімальна кількість у кожній віковій групі буде відібрана методом випадкової вибірки. Суб'єкти будуть прийняті в дослідження тільки при наявності інформованої згоди, а для дітей при наявності згоди їхніх батьків або опікунів, підписаної не пізніше ніж за 30 днів до моменту забору крові.
Критерії включення в дослідження на 1-му етапі:
- постійне проживання в м. Києві;
- відсутність в анамнезі даних про захворюваність на гепатит А;
- відсутність документально підтвердженої інформації про вакцинації проти гепатиту А;
- інформована згода;
- заповнена анкета.
Критерії виключення:
- наявність даних про перенесений раніше гепатит А;
- наявність документально підтвердженої інформації про вакцинації проти гепатиту А;
- відсутність інформованої згоди.
Анкета заповнюється індивідуально для кожного суб'єкта дослідження.
Дата включення першого суб'єкта - жовтень 2006 року.
Дата включення останнього суб'єкта - лютий 2007 року.
Кров у кількості 5 мл буде відібрано внутрішньовенно, одноразовими спеціальними системами, персоналом, що має відповідну кваліфікацію, у медичних кабінетах установ, що увійдуть у Програму. Після забору кров транспортується в референс-лабораторію спеціальним транспортом. Сироватка буде відділена від крові і зберігатиметься в лабораторії при -20 град. C. Сироватки будуть протестовані на наявність антитіл до ГА методом імуноферментного аналізу на тест-системах з чутливістю не нижче 20 МО/л.
4.5. Статистика
Результати будуть оброблені статистично для вирішення питання про значимість отриманих показників та ймовірність розходжень між ними.
З метою визначення значимості величин, що виражені у відсотках, обчислюють середню помилку за формулою:
P (100 - P)
m = +- __________
p n
де m - середня помилка,
p
P - отримана частота у відсотках,
n - число спостережень (при n < 30 у формулі замість n використовують n-1).
Для визначення вірогідності різниці двох отриманих величин (у відсотках) обчислюють критерій Стьюдента за формулою:
P - P
1 2
T = -----------
p | 2 2
V m + m
1 2
Дослідження буде припинено за умови виконання поставлених задач або за причин форс-мажорних обставин.
Списки суб'єктів дослідження та документування результатів буде здійснюватися в двох варіантах: електронному та на папері (оригінал).
Будь-які відхилення від затвердженого статистично обґрунтованого плану будуть належним чином описані і пояснені у додатках до протоколу і/або в заключному звіті.
5. Фінансове забезпечення Програми
Фінансування Програми передбачається здійснювати за рахунок коштів, наданих спонсором - фірмою Sanofi Pasteur SA, Франція та за підтримкою Всесвітньої організації охорони здоров'я.
6. Очікувані результати
Вивчення епідеміологічних особливостей поширення ГА дозволить дати обґрунтування до рекомендації з вакцинації проти ГА в Україні. Як правило, рекомендації по вакцинації відрізняються в залежності від країни, а також можуть розрізнятися всередині країни (різні області, міське і сільське населення).
У цілому виконання Програми сприятиме покращанню санітарно-епідеміологічного благополуччя населення та зниженню захворюваності на зазначену інфекційну хворобу.