• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Примірних правил внутрішньогосподарської діяльності сільськогосподарського кооперативу

Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України | Наказ, Правила від 06.04.2021 № 703
Реквізити
  • Видавник: Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України
  • Тип: Наказ, Правила
  • Дата: 06.04.2021
  • Номер: 703
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України
  • Тип: Наказ, Правила
  • Дата: 06.04.2021
  • Номер: 703
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО РОЗВИТКУ ЕКОНОМІКИ, ТОРГІВЛІ ТА СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА УКРАЇНИ
НАКАЗ
06.04.2021 № 703
Про затвердження Примірних правил внутрішньогосподарської діяльності сільськогосподарського кооперативу
Відповідно до частини п'ятої статті 9 Закону України "Про сільськогосподарську кооперацію"
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Примірні правила внутрішньогосподарської діяльності сільськогосподарського кооперативу, що додаються.
2. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України від 30 жовтня 2013 року № 643 "Про затвердження Примірних правил внутрішньогосподарської діяльності сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу".
3. Рекомендувати сільськогосподарським кооперативам під час розроблення правил внутрішньогосподарської діяльності сільськогосподарського кооперативу керуватися Примірними правилами внутрішньогосподарської діяльності сільськогосподарського кооперативу, затвердженими цим наказом.
Міністр розвитку економіки,
торгівлі та сільського
господарства України


І. Петрашко
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства розвитку
економіки, торгівлі
та сільського господарства
України
06 квітня 2021 року № 703
ПРИМІРНІ ПРАВИЛА
внутрішньогосподарської діяльності сільськогосподарського кооперативу
Розділ I. Загальні положення
1. Ці Примірні правила внутрішньогосподарської діяльності сільськогосподарського кооперативу розроблені відповідно до вимог Закону України "Про сільськогосподарську кооперацію" (далі - Закон) та мають рекомендаційний характер.
2. Правила внутрішньогосподарської діяльності сільськогосподарського кооперативу (далі - Правила) є внутрішнім нормативним документом сільськогосподарського кооперативу (далі - кооператив), що визначає механізми та способи реалізації положень Статуту сільськогосподарського кооперативу (далі - Статут), на підставі якого діє кооператив, з урахуванням особливостей його господарської діяльності.
3. Правила та зміни до них приймаються загальними зборами кооперативу в порядку, передбаченому Статутом, та виконуються всіма членами кооперативу.
Розділ II. Організація діяльності сільськогосподарського кооперативу відповідно до визначеного Статутом переліку видів його діяльності
1. Кооператив, що діє без мети отримання прибутку:
1) здійснює свою господарську діяльність, надаючи послуги виключно своїм членам за видами діяльності, відповідно до Статуту, а саме: переробку, заготівлю, закупівлю, зберігання, збут, продаж сільськогосподарської продукції, постачання засобів виробництва і матеріально-технічних ресурсів та інші види сервісного обслуговування членів кооперативу, зокрема надання технологічних, транспортних, меліоративних, ремонтних, будівельних послуг, послуг з ветеринарного обслуговування тварин і племінної роботи, з бухгалтерського обліку та аудиту, науково-консультаційного обслуговування;
2) не набуває права власності на сільськогосподарську продукцію, вироблену, вирощену, відгодовану, виловлену або зібрану (заготовлену) його членами - виробниками сільськогосподарської продукції, при цьому власниками сільськогосподарської продукції, що заготовлюється, переробляється, постачається, збувається (продається) таким кооперативом, є його члени.
2. Кооператив, що діє з метою отримання прибутку:
1) здійснює свою господарську діяльність за видами діяльності, відповідно до Статуту, а саме: виробництво, переробку, заготівлю, закупівлю, зберігання, збут, продаж сільськогосподарської продукції, постачання засобів виробництва і матеріально-технічних ресурсів та інші види сервісного обслуговування членів кооперативу, зокрема надання технологічних, транспортних, меліоративних, ремонтних, будівельних послуг, послуг з ветеринарного обслуговування тварин і племінної роботи, з бухгалтерського обліку та аудиту, науково-консультаційного обслуговування;
2) може надавати послуги, здійснювати операції, зокрема із закупівлі сільськогосподарської продукції, постачання засобів виробництва і матеріально-технічних ресурсів, з особами, які не є членами або асоційованими членами кооперативу, за умови, що сумарна вартість таких послуг та операцій не перевищує 20 відсотків виручки кооперативу за рік.
3. Відповідно до мети, визначеної Статутом, кооператив може провадити також інші види діяльності згідно із законодавством, а саме: ________________________________________________ (вказати).
4. Структура, обсяг та порядок виробництва сільськогосподарської продукції та/або надання послуг членам кооперативу можуть зазначатися в плані господарської діяльності кооперативу, який схвалюється загальними зборами кооперативу.
План господарської діяльності кооперативу рекомендовано формувати на підставі заявок членів кооперативу на послуги та/або спільне виробництво (товарів, сільськогосподарської продукції).
Для здійснення господарської діяльності кооперативу члени кооперативу та кооператив можуть укладати договори про спільне виробництво (товарів, сільськогосподарської продукції) та/або надання членам кооперативу послуг.
Правлінню (голові) кооперативу рекомендується визначати примірні форми та строки подання заявок та доводити до відома всіх членів.
5. Договори про участь у господарській діяльності кооперативу (з надання послуг та/або спільного виробництва), що укладаються між членами кооперативу і кооперативом, можуть містити такі умови:
види господарської діяльності;
територіальні межі діяльності;
перелік та обсяги продукції (послуг);
зобов'язання щодо участі в господарській діяльності;
графіки/періодичність виробництва (поставки);
вимоги до якості та підготовки продукції (надання послуг);
вартість продукції, послуг з її реалізації (виробництво, передпродажна підготовка, тимчасове зберігання, транспортування, інше);
порядок розрахунків;
санкції за невиконання умов договору.
6. До основних видів послуг, які кооператив надає своїм членам, можуть належати:
1) закупівля членам кооперативу засобів виробництва, що здійснюється на основі поданої членом кооперативу заявки, у якій вказуються перелік та обсяг необхідних матеріально-технічних засобів виробництва, бажаний строк їх поставки, інші суттєві умови;
2) технологічні послуги з виробництва сільськогосподарської продукції, які надаються у строки та за графіком, що складається згідно з планом господарської діяльності кооперативу. Графік може складатися в розрізі основних видів послуг та базових одиниць техніки, обладнання (тракторів, комбайнів, інших засобів) з урахуванням територій компактного надання послуг, оптимізації використання техніки, обладнання та мінімізації непродуктивних витрат (простоїв, холостих перегонів тощо).
Затверджені графіки надання послуг рекомендовано доводити до відома членів кооперативу. Зміна строків надання послуг може здійснюватися на основі обґрунтованої письмової заяви члена кооперативу та/або рішення виконавчого органу не пізніше 10 днів до настання строку надання послуг;
3) технологічні послуги з переробки, передпродажної підготовки та зберігання сільськогосподарської продукції, які надаються на основі договорів між членами кооперативу та кооперативом про надання відповідних послуг. Залежно від видів технологічних послуг правління (голова) кооперативу може розробляти та затверджувати норми природних втрат під час зберігання та нормативи виходу продукції від її переробки, які доводяться до відома членів кооперативу.
Залежно від видів послуг кооператив може розробляти та встановлювати для членів вимоги щодо відповідності продукції вимогам якості та безпечності. Ці вимоги можуть регламентувати обсяги продукції в розрізі її видів, сортів, порядок застосування хімічних засобів захисту рослин, дотримання норм та стандартів якості продукції, а також екологічних стандартів та вимог виробництва органічної продукції тощо. Правління (голова) кооперативу може відмовити члену кооперативу в разі документального підтвердження невиконання ним норм під час виробництва продукції щодо її відповідності встановленим вимогам, насамперед до якості та безпечності;
4) постачання продукції до кооперативу:
член кооперативу може самостійно пакувати свою продукцію та продавати її кооперативу;
член кооперативу може своїм транспортом поставляти продукцію до кооперативу або використовувати транспортні послуги кооперативу, якщо кооператив надає такі послуги;
документи про поставку і на транспортування продукції до кооперативу заповнюються і надаються членом кооперативу;
місце та порядок зважування, контролю кількості та якості продукції визначаються і затверджуються правлінням (головою) кооперативу, доводяться до відома членів кооперативу.
Умови постачання продукції, відповідальність за транспортування і розвантаження продукції можуть визначатися договором купівлі-продажу.
7. Організація виробничої діяльності в кооперативі, що діє з метою отримання прибутку, може здійснюватися в такий спосіб:
1) загальні збори кооперативу визначають:
перелік продукції, яку виробляє кооператив, для формування якого може застосовуватися класифікація видів економічної діяльності в галузях: сільське господарство, лісове господарство та рибне господарство, переробна промисловість;
територіальне розміщення виробництва, кількість, види і розміри виробничих підрозділів кооперативу, їх спеціалізації та умов виробничої діяльності, посадові інструкції працівників цих підрозділів;
вимоги до якості, ціни продукції та інші умови виробничої діяльності кооперативу;
2) правління (голова), а в разі прийняття рішення загальними зборами - виконавчий директор кооперативу, мають забезпечувати організацію виробництва відповідно до плану господарської діяльності кооперативу, затвердженого загальними зборами кооперативу, застосовуючи обґрунтовані форми і методи організації виробництва, а саме:
розробляти посадові інструкції, якими визначаються обов'язки та права спеціалістів і керівників виробничих підрозділів, чисельність працівників, розпорядок робочого дня, змінність роботи з урахуванням вимог технології процесів виробництва;
визначати форму і систему оплати праці, розмір відрахувань від доходу на матеріальне стимулювання, розмір тарифних ставок і посадових окладів;
приймати рішення про ведення обліку робочого часу, встановлювати порядок надання вихідних днів і відпусток без порушення необхідної узгодженості дій;
3) у кооперативі в разі наявності трудової участі може забезпечуватися матеріальне стимулювання працівників, зокрема, щодо виплати працівникам авансу за фактичний обсяг робіт або відпрацьований час;
4) у кооперативі в разі наявності трудової участі члена кооперативу - фізичної особи у виробничій (господарській) діяльності кооперативу правління (голова) кооперативу в разі прийняття відповідного рішення загальними зборами може визначати розмір, форму та періодичність відрахувань від фінансового результату (прибутку) кооперативу для матеріального стимулювання трудової участі членів кооперативу - фізичних осіб.
8. Для виконання статутних завдань і цілей кооператив може залучати до роботи за трудовим договором осіб, які не є членами кооперативу. За згодою сторін між кооперативом та найманим працівником трудовий договір може укладатися у формі контракту.
Розділ III. Рекомендації щодо форм участі членів кооперативу в його діяльності та документального оформлення зобов'язань членів кооперативу перед кооперативом щодо участі в його господарській діяльності
1. Члену кооперативу під час вступу до кооперативу рекомендовано самостійно визначати обсяги та форми участі в господарській діяльності кооперативу на перший рік роботи, про що зазначається в заяві про вступ до кооперативу, яка подається правлінню (голові) кооперативу.
2. Правлінням (головою) кооперативу може бути укладено договір про участь у господарській діяльності кооперативу на один календарний рік після прийняття заявника до членів кооперативу та схвалення (узгодження) обсягу послуг та/або спільного виробництва (товарів, сільськогосподарської продукції), а саме:
договір про надання послуг, істотними умовами якого можуть бути вид, обсяг та якість продукції, яка продається або закуповується через кооператив, обсяг, ціна та якість послуг, які надає кооператив, відповідальність кооперативу та його членів за виконання договірних зобов'язань;
та/або договір про спільне виробництво, істотними умовами якого може бути вид трудової участі члена кооперативу (спеціалізація, функції, тривалість робочого дня, порядок надання вихідних, безпечність умов праці, умови матеріальної винагороди за працю, відповідальність кооперативу та його членів за виконання договірних зобов'язань).
Для визначення обсягу та форм участі в господарській діяльності кооперативу членам кооперативу рекомендується надати правлінню (голові) кооперативу дані про структуру посівних площ або поголів'я дійних корів, урожайність або надої тощо у ____________ строк.
3. Автоматичне продовження договору на наступні календарні роки може здійснюватися, якщо жодна із сторін за 30 календарних днів до початку нового року не подала пропозицій щодо зміни умов договору або його припинення. Член кооперативу, який не планує поновлювати/продовжувати виконання умов договору, письмово попереджає кооператив про свої наміри.
4. Про зміни обсягу та виду участі члена кооперативу в господарській діяльності кооперативу в разі об'єктивних причин кооператив повідомляється не пізніше ____ днів з моменту виникнення відповідних причин.
5. Для виконання умов договору щодо закупівлі засобів виробництва члену кооперативу рекомендується закуповувати через кооператив необхідні засоби виробництва в розмірі не менше ніж ____ % з тих їх видів, постачання яких здійснює кооператив, або не менше ніж ____ % їх річного обсягу, які планується використовувати в господарствах членів кооперативу.
6. Для виконання умов договору щодо використання технологічних послуг з виробництва сільськогосподарської продукції рекомендується:
1) члену кооперативу використовувати технологічні послуги кооперативу в обсязі не менше ніж ____ % річного обсягу, необхідного для виробництва сільськогосподарської продукції в його господарстві;
2) облік (реєстрація) обсягів та використання технологічних послуг вести персоніфіковано в розрізі членів кооперативу та в розрізі видів послуг із зазначенням їх фізичних обсягів та вартості.
7. Для виконання умов договору щодо постачання продукції до кооперативу члену кооперативу рекомендується збувати через кооператив:
1) у разі участі в господарській діяльності кооперативу у сфері зберігання, переробки та реалізації овочів, фруктів, ягід і винограду - не менше ніж ____ % такої виробленої продукції;
2) у разі участі в господарській діяльності кооперативу в частині зберігання, переробки та реалізації врожаю зернової продукції, кукурудзи, соняшнику, цукрового буряку, не враховуючи продукції, що залишається в господарстві на внутрішні потреби, - не менше ніж ____ % такої виробленої продукції;
3) у разі участі в господарській діяльності кооперативу у сфері переробки та реалізації продукції тваринництва, не враховуючи продукції, що залишається в господарстві на внутрішні потреби, - не менше ніж ____ % такої виробленої продукції.
8. Для виконання умов договору про спільне виробництво сільськогосподарської продукції члену кооперативу, що діє з метою отримання прибутку, рекомендується виконувати доручену роботу з дотриманням трудової дисципліни, використовувати робочий час згідно з правилами внутрішнього розпорядку, дотримуватись агротехнічних, зоотехнічних і ветеринарних правил, вимог з техніки безпеки, виробничої санітарії, передбачених відповідними правилами та інструкціями, берегти та охороняти природу.
9. Члени кооперативу можуть брати додаткові зобов'язання. Додатковими зобов'язаннями є використання технологічних послуг понад узяті зобов'язання. Заявка про додаткові зобов'язання подається в письмовій формі на розгляд правління (голови) кооперативу двічі на рік. Члена кооперативу мають повідомити про останній термін подання заяви за два тижні. Заяви розглядаються правлінням (головою) кооперативу щодо кожної одиниці техніки.
Членам кооперативу, які подають заявку на додаткове використання технологічних послуг, рекомендується надавати перевагу над тими, хто ще не використовував технологічні послуги. Якщо потужностей для надання технологічних послуг недостатньо, щоб задовольнити першу категорію членів кооперативу, право на взяття додаткових зобов'язань рекомендується розподіляти між ними пропорційно зобов'язанням, що вже були взяті. Членам кооперативу, які вже брали такі зобов'язання щодо використання додаткових технологічних послуг, рекомендується надавати перевагу над новими членами кооперативу.
10. Перевірку виконання умов договору щодо участі в господарській діяльності кооперативу рекомендується здійснювати в такий спосіб:
1) до проведення загальних зборів після закінчення кожного фінансового року правлінням (головою) та ревізором кооперативу може перевірятися дотримання умов договору кожним членом кооперативу за минулий рік. У разі недотримання взятих зобов'язань член кооперативу може надати кооперативу письмове пояснення у восьмиденний термін з дня отримання відповідного письмового запиту. Правління (голова) кооперативу, ураховуючи письмове пояснення члена кооперативу, приймає рішення про санкції, що можуть бути застосовані до нього;
2) за винятком випадку, коли правління (голова) та ревізор кооперативу можуть визнати пояснення члена кооперативу поважними, член кооперативу має компенсувати кооперативу суму постійних витрат, нараховану на обсяг узятих зобов'язань, у тому числі не дотриманих ним, про що може бути зазначено в договорі про участь у господарській діяльності кооперативу.
Розділ IV. Рекомендації щодо визначення розміру додаткового вкладу кожного члена кооперативу та його внесення, розміру загальної частки вкладів асоційованих членів у статутному капіталі кооперативу
1. Члени кооперативу можуть унести додатковий вклад понад вклад, який передається ними за власним бажанням до статутного капіталу кооперативу.
2. За рішенням загальних зборів кооперативу додаткові вклади членів кооперативу можуть обмежуватися, а їх розмір рекомендується визначати як відсоток загального розміру статутного капіталу кооперативу, який не може перевищувати ____ % його розміру. Додаткові вклади можуть бути переведені в обов'язкові вклади, якщо зобов'язання члена кооперативу зростають.
3. Член кооперативу може робити додаткові вклади в разі, якщо він сплатив 100 % обов'язкових вкладів.
4. За рішенням загальних зборів кооперативу вклади асоційованих членів кооперативу, який діє з метою отримання прибутку (у разі наявності), можуть визначатися таким чином:
1) частка асоційованого члена у статутному капіталі кооперативу не може перевищувати ____ % його розміру;
2) асоційовані члени можуть утримувати свої вклади у статутному капіталі кооперативу протягом щонайменше ____ років;
3) під час унесення вкладу в майновій формі асоційований член кооперативу має отримати згоду правління (голови) кооперативу. Майнові вклади обліковуються за цінами, погодженими між асоційованим членом кооперативу та правлінням (головою) кооперативу.
5. Рекомендовані умови внесення вкладів (додаткових вкладів):
1) для нового члена - унесення ____ % вкладу протягом місяця, решту - протягом трьох місяців після схвалення кандидатури правлінням кооперативу;
2) для асоційованого члена (у разі наявності) - ____ % вкладу протягом першого місяця після затвердження його кандидатури правлінням кооперативу, решту - відповідно до умов, визначених у його заяві про вступ;
3) унесення додаткових вкладів унаслідок збільшення участі в господарській діяльності (збільшення площі, обсягів поставок продукції тощо) - ____ % протягом першого місяця, решту - протягом трьох місяців з моменту надання членом (асоційованим членом) письмового повідомлення про зміни обсягу та форми участі в господарській діяльності кооперативу.
6. Для прийняття на баланс кооперативу вкладу в майновій формі правлінню (голові) кооперативу рекомендується утворення спеціальної комісії у складі трьох осіб - голова кооперативу, член ревізійної комісії (ревізор), бухгалтер.
Завданнями такої комісії мають бути обстеження об'єкта (предмета) вкладу на його відповідність технічним характеристикам, зазначеним у заяві члена (асоційованого члена) кооперативу, та перевірка технічної документації і правовстановлюючих документів.
7. Передання часток та вкладів членів кооперативу може здійснюватися таким чином:
1) члени кооперативу мають повідомляти кооператив про свої наміри щодо передання вкладу за 15 днів до дати укладення відповідної угоди;
2) якщо член кооперативу передає іншій особі лише свій додатковий вклад, він зберігає статус члена. В іншому випадку передання вкладу розглядається як вихід члена з кооперативу;
3) якщо член кооперативу отримує частку в статутному капіталі іншого члена кооперативу, така частка вважається переданою йому з моменту прийняття відповідного рішення правлінням, про що вноситься відповідний запис до реєстру членів;
4) передання членом, асоційованим членом (у разі наявності) кооперативу права користування земельною ділянкою як вкладу до статутного капіталу кооперативу здійснюється відповідно до земельного законодавства та рішенням загальних зборів кооперативу.
8. Персоніфікований облік вкладів та додаткових вкладів у грошовому та натуральному обчисленні ведеться бухгалтерією кооперативу.
9. Облік членів, асоційованих членів (у разі наявності) кооперативу та передання часток у статутному капіталі рекомендується вести в реєстрах за формою, затвердженою правлінням кооперативу. Реєстри можуть поділятися на реєстри членів, асоційованих членів (у разі наявності) та реєстри сплати/передання часток у статутному капіталі кооперативу. Реєстри ведуться на паперових носіях у формі журналу з нумерацією аркушів, прошнурованих та скріплених підписом голови кооперативу, та завіряються печаткою кооперативу. Реєстр членів кооперативу ведеться та зберігається, зокрема, секретарем правління кооперативу.
10. Кооперативу рекомендується ведення окремого реєстру членів кооперативу, до якого вносяться дані про особу члена, а також розмір його частки у статутному капіталі кооперативу. Реєстр членів кооперативу може містити порядковий номер, прізвище, ім'я та по батькові, адресу, дату подання заяви про вступ, дату прийняття рішення правлінням кооперативу, дату вступу члена, розмір зобов'язань, суми, сплачені в рахунок частки у статутному капіталі, та дату виходу з кооперативу.
11. Протягом ___ днів після схвалення загальними зборами кооперативу рішення правління (голови) кооперативу про приймання членів кооперативу секретарем правління кооперативу видається кожному з членів посвідчення про членство. Затверджувати форму посвідчення може правління кооперативу.
Розділ V. Рекомендації щодо визначення розміру, нарахування та розподілу патронажних дивідендів у розрізі видів діяльності кооперативу, що діє з метою одержання прибутку
1. У кооперативі, що діє з метою одержання прибутку, частина фінансового результату (прибутку), визначеного до розподілу, може спрямовуватися на нарахування і виплату патронажних дивідендів членам кооперативу відповідно до вимог статті 26 Закону:
1) пропорційно до частки кожного з них в обороті з кооперативом;
2) та/або пропорційно до трудової участі члена кооперативу (у разі, якщо Статутом передбачена трудова участь членів кооперативу в його діяльності).
2. Трудова участь члена кооперативу, яка здійснюється на підставі трудового договору або цивільно-правового договору з кооперативом, не враховується під час визначення розміру патронажних дивідендів такому члену кооперативу відповідно до частини другої статті 26 Закону.
Розділ VI. Розподіл фінансового результату (прибутку) кооперативу, що залишається після сплати податків, зборів та інших обов'язкових платежів, передбачених законом
1. Загальні збори кооперативу можуть приймати рішення щодо здійснення розподілу фінансового результату (прибутку), що залишається після сплати податків, зборів та інших обов'язкових платежів, передбачених законодавством (далі - фінансовий результат (прибуток) кооперативу), або щодо покриття збитків кооперативу, у разі якщо такі повноваження не віднесені Статутом до компетенції правління кооперативу.
2. Фінансовий результат (прибуток) кооперативу визначається відповідно до вимог статті 25 Закону як коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності кооперативу відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень Податкового кодексу України.
3. Відповідно до статті 25 Закону фінансовий результат (прибуток) кооперативу розподіляється загальними зборами кооперативу за результатами його діяльності за рік у порядку, передбаченому Статутом, у вигляді відрахувань до фондів кооперативу, а для кооперативу, що діє з метою одержання прибутку, - також на сплату патронажних дивідендів членам кооперативу, дивідендів членам і асоційованим членам кооперативу та здійснення відрахувань на інші цілі, не заборонені законодавством. Загальні збори кооперативу, а якщо це передбачено Статутом - правління можуть прийняти рішення про виключення фінансового результату (прибутку) кооперативу чи його частини з розподілу між членами кооперативу.
4. Відповідно до частини п'ятої статті 21 Закону розмір щорічних відрахувань від фінансового результату (прибутку) кооперативу, що діє з метою одержання прибутку, може спрямовуватися до:
фонду розвитку, що визначається Статутом, але не може становити менше ніж частка фінансового результату (прибутку), що залишається після сплати податків, зборів та інших обов'язкових платежів, передбачених законом, кооперативу, пропорційно до частки залишкової вартості матеріальних і нематеріальних активів фонду розвитку в загальній залишковій вартості матеріальних і нематеріальних активів кооперативу, та менше ніж п'ять відсотків фінансового результату (прибутку), що залишається після сплати податків, зборів та інших обов'язкових платежів, передбачених законом;
резервного фонду, що визначається Статутом.
5. Виплата дивідендів може здійснюватися у грошовій формі, товарами, цінними паперами, а також у формі збільшення частки та інших формах, передбачених Статутом. Рішення про проведення виплати дивідендів приймається загальними зборами кооперативу відповідно до частини другої статті 27 Закону.
6. У разі якщо кооператив діє без мети одержання прибутку, членам такого кооперативу:
дивіденди та патронажні дивіденди не виплачуються;
за рішенням загальних зборів кооперативу може повертатися частина попередньо надлишково сплаченої вартості наданих кооперативом послуг протягом _____ після їх надання.
Розділ VII. Ціноутворення та фінансові відносини з членами кооперативу
1. Ціни на послуги кооперативу та порядок введення їх у дію рекомендується затверджувати загальними зборами кооперативу.
2. Правління кооперативу може щороку розробляти та виносити на розгляд загальних зборів проект цін на послуги кооперативу, які будуть надаватися членам кооперативу.
3. Під час розроблення проекту цін на послуги кооперативу правлінню кооперативу рекомендується дотримуватися структури ціни, яка передбачає:
1) прямі витрати (сировина, матеріали, оплата праці, інші прямі витрати);
2) накладні витрати - не більше ніж ____ % суми прямих витрат;
3) цінову безпеку (прогнозований рівень інфляції та ціновий запас у разі збільшення вартості матеріалів/послуг інших організацій) - не більше ніж ____ % суми прямих та накладних витрат;
4) розмір податку за обраною кооперативом системою оподаткування.
4. Коригування цін на послуги в межах до ____ % може здійснюватися правлінням (головою) кооперативу у випадку перевищення закладеного в структурі ціни рівня інфляції та/або підвищення ринкової вартості основних складових прямих витрат кооперативу. В інших випадках коригування цін здійснюється за рішенням загальних зборів кооперативу.
5. Кориговані ціни на послуги кооперативу можуть бути введені в дію не раніше ніж 30 календарних днів з дня їх затвердження та оприлюднення для членів кооперативу.
6. Розрахунки за надані кооперативом послуги можуть здійснюватися таким чином:
член кооперативу оплачує надані кооперативом послуги за фактом їх виконання або у формі попередньої оплати на умовах, зазначених у договорі про участь у господарській діяльності кооперативу, зокрема:
1) оплата за постійні (регулярні) послуги (наприклад, із збору, охолодження та реалізації молока) здійснюється один раз у місяць з розрахунку обсягу та вартості наданих послуг протягом 10 календарних днів з дня отримання відповідного рахунку;
2) оплата разових послуг (наприклад, обробіток землі, збір урожаю, транспортні послуги тощо) здійснюється на основі відповідних рахунків протягом 10 календарних днів з дня їх отримання.
Розрахунки за послуги можуть здійснюватись у готівковій формі через касу кооперативу або в безготівковій формі шляхом перерахунку коштів через банківські установи.
7. Умови оплати та надання відстрочки членам кооперативу можуть бути такими:
1) кооператив може надавати послуги або постачати матеріально-технічні засоби виробництва з відстрочкою платежу виключно для своїх членів на термін не більше ніж ____ місяців за умови, що розмір його вкладу у статутний капітал кооперативу не менше суми відстрочки. Для цього члену кооперативу рекомендується подати правлінню (голові) кооперативу заявку на отримання послуг або матеріально-технічних засобів виробництва з відстроченням платежу;
2) на момент подання такої заявки члену кооперативу рекомендується сплатити ____ % попередньої ціни, а решту - у момент отримання свого замовлення або в момент отримання послуг;
3) рішення про надання послуг або постачання матеріально-технічних засобів виробництва з відстроченням платежу рекомендується приймати правлінню (голові) кооперативу суму не більше ніж ____ гривень. Термін прийняття рішення має становити днів з моменту подання заявки членом кооперативу;
4) правління (голова) кооперативу може відмовити члену кооперативу в наданні послуг, постачанні матеріально-технічних засобів виробництва з відстроченням платежу, у випадку:
відсутності фінансових можливостей кооперативу;
неплатоспроможності члена.
8. У разі схвалення рішення правлінням (головою) кооперативу про надання послуги або постачання матеріально-технічних засобів виробництва з відстроченням платежу між членом та кооперативом може бути укладений відповідний договір.
Розділ VIII. Прикінцеві положення
1. Правила можуть містити також інші пов'язані з особливостями діяльності кооперативу положення, що не суперечать вимогам законодавства та Статуту.
Голова кооперативу________________________
Примітка.
Рекомендовано обрати відповідні положення розділів I - VI цих Правил залежно від мети, визначеної у Статуті чи відповідному модельному статуті сільськогосподарського кооперативу, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2021 № 175.
( Текст взято з сайту Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України https://agro.me.gov.ua )