• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Звіт Антимонопольного комітету України про свою діяльність у 2005 році

Антимонопольний комітет України  | Звіт від 28.02.2006 № 65-р
Реквізити
  • Видавник: Антимонопольний комітет України
  • Тип: Звіт
  • Дата: 28.02.2006
  • Номер: 65-р
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Антимонопольний комітет України
  • Тип: Звіт
  • Дата: 28.02.2006
  • Номер: 65-р
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
АНТИМОНОПОЛЬНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ
ЗАТВЕРДЖЕНО
Розпорядження
Антимонопольного
комітету України
28.02.2006 N 65-р
ЗВІТ
Антимонопольного комітету України про свою діяльність у 2005 році
У 2005 році Антимонопольний комітет України під час забезпечення державного захисту конкуренції у підприємницькій діяльності, охорони прав та інтересів підприємців і споживачів від проявів монополізму першочергову увагу приділяв розв'язанню проблем на ринках товарів і послуг, які мають вирішальний вплив на підвищення добробуту, досягнення гідного рівня життя найширших кіл громадян нашої держави.
У своїй роботі протягом звітного року Антимонопольний комітет відчував дієву допомогу і підтримку з боку Верховної Ради України. Вона знайшла своє вираження, насамперед, в оновленні законодавчої бази діяльності Комітету. Можливості Антимонопольного комітету щодо виявлення та припинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції істотно розширило внесення змін до Закону України "Про захист економічної конкуренції" та Митного кодексу України згідно із Законом України від 31 травня 2005 року N 2596-IV. Удосконаленню державного регулювання суб'єктів природних монополій сприяло внесення розроблених Антимонопольним комітетом змін до статті 9 Закону України "Про природні монополії".
Чинником, що сприяв виконанню у 2005 році Антимонопольним комітетом України покладених на нього завдань, став високий рівень довіри з боку громадськості, підприємців і споживачів. Про її зміцнення свідчить істотне - на 18,7 відсотка - зростання кількості звернень до органів Антимонопольного комітету порівняно з 2004 роком (5997 проти 5053).
Помітне зростання рівня обізнаності громадян з діяльністю Комітету, що досягнув у 2005 році 90 відсотків, засвідчили результати незалежних соціологічних досліджень.
Водночас органами Антимонопольного комітету проводилась робота з активного виявлення порушень законодавства про захист економічної конкуренції. Протягом звітного року проведеними Комітетом перевірками було охоплено 1126 суб'єктів господарювання та державних органів.
Внаслідок вжитих органами Антимонопольного комітету України протягом 2005 року заходів виявлено та припинено 3197 порушень законодавства про захист економічної конкуренції. Як і в попередні роки основна частина їх (84,4 відсотка загальної кількості) - протиправні діяння, що безпосередньо створювали загрозу конкуренції на товарних ринках, порушували права споживачів: антиконкурентні узгоджені дії суб'єктів господарювання, зловживання монопольним (домінуючим) становищем, антиконкурентні дії державних органів, недобросовісна конкуренція. У звітному році посилилася профілактична складова діяльності органів Антимонопольного комітету. Сума безпосередніх втрат юридичних та фізичних осіб, попереджених внаслідок припинення за звітний період порушень законодавства про захист економічної конкуренції, становила 245,25 млн. грн., що в 2,3 разу більше, ніж у попередньому році. В цілому ж розмір втрат суспільства від обмежень конкуренції, монопольних зловживань, відшкодованих або відвернутих унаслідок вжитих Антимонопольним комітетом заходів, у 2005 році становив 262,6 млн. грн. (за 2004 рік - 146,48 млн. грн).
Предметом першочергової уваги органів Антимонопольного комітету України в 2005 році було запобігання та припинення порушень прав підприємців і споживачів унаслідок монопольних зловживань, обмежень конкуренції на ринках агропромислового комплексу, насамперед на ринках основних продуктів харчування. Унаслідок вжитих органами Антимонопольного комітету заходів усунуто обмеження конкуренції та зловживання монопольним становищем на ряді регіональних ринків хліба та хлібобулочних виробів, в окремих регіонах досягалося зниження цін на продукти харчування. Завдяки рекомендаціям Антимонопольного комітету України, наданим Міністерству аграрної політики України та Державному концерну "Укрспирт", не допущено зростання цін на спирт та спиртовмісну продукцію в масштабах всієї країни. Захищено від недобросовісної конкуренції ділову репутацію ряду відомих суб'єктів господарювання, зокрема, Феодосійської тютюнової фабрики, виробників пива (елю) "Сармат" і власників кондитерської торгової марки "Raffaello".
До пріоритетних напрямів роботи органів Антимонопольного комітету в 2005 році належало забезпечення захисту прав та інтересів сільськогосподарських товаровиробників. В одинадцяти областях на вимогу органів Антимонопольного комітету до економічно обґрунтованого рівня підвищено (у ряді випадків - на 30 - 33 відсотки) штучно занижені закупівельні ціни на молоко для промислової переробки. Зменшення витрат виробників зерна забезпечено внаслідок припинення зловживань монопольним (домінуючим) становищем на ринках послуг, пов'язаних із зберіганням та первинною обробкою зерна, переробкою цукрових буряків у тринадцяти регіонах України. При цьому, наприклад, лише внаслідок усунення цінової дискримінації під час оплати послуг із переробки цукрового буряку в Черкаській області та компенсації вартості меляси здавачам у Волинській області втрати виробників цукрового буряку зменшено відповідно на 2,17 та 2,49 млн. грн. за рік, у результаті зниження тарифів на послуги хлібоприймальних підприємств Харківської області сільгосптоваровиробниками зекономлено понад 1,86 млн. грн. Зменшенню витрат виробників сільськогосподарської продукції сприяло також зниження тарифів на послуги продовольчих ринків, досягнуте внаслідок заходів, вжитих органами Антимонопольного комітету, у шістнадцяти регіонах нашої держави.
Органи Антимонопольного комітету України у звітному році брали безпосередню участь у вирішенні низки гострих проблем на ринках паливно-енергетичного комплексу.
Через зростання цін на нафтопродукти, Комітетом було проведене поглиблене дослідження ринку світлих нафтопродуктів. За його результатами ТОВ "ЛИНОС" і ЗАТ "Укртатнафта" визнано такими, що займають монопольне (домінуюче) становище на загальнодержавному ринку моторних бензинів, а ТОВ "Торговий дім ТНК-Україна" - на загальнодержавному ринку великооптової торгівлі моторними бензинами за результатами діяльності у 2004 році. Водночас на ринках нафтопродуктів та їхніх замінників у сімнадцяти регіонах України було виявлено та припинено порушення законодавства про захист економічної конкуренції.
Захист законних інтересів суб'єктів господарювання - споживачів електричної енергії забезпечило виявлення та припинення органами Антимонопольного комітету зловживань монопольним (домінуючим) становищем з боку окремих обласних енергопостачальних компаній. При цьому, наприклад, лише внаслідок припинення практики нарахування АК "Харківобленерго" сум збитків до відшкодування без проведення експертизи приладів обліку електроенергії попереджено втрати споживачів у розмірі майже 1,3 млн. грн. за рік; ВАТ "Кіровоградобленерго" на вимогу територіального відділення Комітету в чотири рази знизило тариф на послуги зі зміни тарифних зон засобів обліку електричної енергії.
Як і в попередні роки, у 2005 році постійну увагу органів Антимонопольного комітету привертали питання захисту інтересів споживачів житлово-комунальних послуг, насамперед, послуг тепло-, водопостачання та водовідведення. Зокрема, зловживання монопольним (домінуючим) становищем у вигляді неправомірного, необґрунтованого стягнення зі споживачів плати за фактично не надані послуги, нав'язування додаткових умов, що ущемляли права споживачів, виявлено та припинено, зокрема, на ринках тепло-, водопостачання і водовідведення у двадцяти шести регіонах України. На пропозицію Антимонопольного комітету України Міністерством будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства затверджено Порядок відключення приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення за відмови споживачів від централізованого теплопостачання. Велику увагу органи Антимонопольного комітету приділяли контролю за дотриманням вимог законодавства про захист економічної конкуренції під час укладення договорів між надавачами послуг та споживачами. Особливістю 2005 року стало більш широке застосування органами Антимонопольного комітету України повноважень щодо притягнення органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування до відповідальності через невиконання або неналежне виконання ними функцій з регулювання монопольних ринків житлово-комунальних послуг, що створювало на них умови для вчинення зловживань монопольним (домінуючим) становищем. Органи Антимонопольного комітету продовжували брати участь у проведенні перерахунків підприємств тепло- та водопостачання зі споживачами за не надані або надані не в повному обсязі послуги. Сума цих перерахунків за звітний період становила 329,121 млн. грн., а з 2001 року - 1 мільярд 825 млн. грн.
У галузі транспорту увага органів Антимонопольного комітету у звітному році зосереджувалася, насамперед, на проблемах ринків залізничних перевезень та внутрішньоміських пасажирських перевезень автотранспортом.
Внаслідок вжитих Антимонопольним комітетом України заходів припинено цінову дискримінацію підприємців, які здійснюють перевезення вантажів приватними вагонами, усунуто неправомірно встановлені окремими залізницями обмеження на перевезення експортних вантажів у власних (орендованих) вагонах. Зменшенню невиправданих витрат суб'єктів господарювання сприяло також припинення зловживань монопольним (домінуючим) становищем під час надання окремих видів додаткових послуг, пов'язаних із залізничними перевезеннями (подачі та забирання вагонів із відомчих залізничних колій, користування поромною переправою, супроводження вантажів відомчою воєнізованою охороною). Тільки внаслідок скасування неправомірно встановленої плати за користування вагонами під час очікування їхнього завантаження на пором попереджено втрати вантажовласників у розмірі майже 1 млн. грн. за рік.
Збереженню та розвитку конкурентних засад функціонування ринків перевезень пасажирів автомобільним транспортом загального користування сприяло припинення порушень під час організації та проведення місцевими органами влади, органами місцевого самоврядування конкурсів на пасажирські автоперевезення у чотирнадцяти регіонах України.
У галузі зв'язку першочергову увагу органів Антимонопольного комітету в 2005 році привертали проблемні питання, що виникали на ринках послуг, пов'язаних із запровадженням новітніх технологій. Так, унаслідок припинення антиконкурентних узгоджених дій дев'яти операторів міжміського та міжнародного телефонного зв'язку відновлено цінову конкуренцію на ринку послуг міжнародного телефонного зв'язку, що надаються із застосуванням технології IP-телефонії. Двом найбільшим операторам мобільного стільникового зв'язку (ЗАТ "Український мобільний зв'язок" та ЗАТ "Київстар Дж.С.М.") Комітетом було надано рекомендації скасувати плату за з'єднання під час надання послуг мобільного стільникового зв'язку.
В результаті заходів, вжитих органами Антимонопольного комітету на ринках засобів масової інформації, не допущено зростання тарифів на послуги кабельного телебачення в місті Києві та інших великих містах нашої держави. Внаслідок припинення зловживань монопольним (домінуючим) становищем на ринках послуг кабельного телебачення, зокрема, захищені права понад 140 тисяч мешканців Луганська, попереджені необґрунтовані додаткові витрати мешканців міста Борислав Львівської області в розмірі понад 380 тис. грн. за рік.
До найбільш вагомих за своїми соціальними наслідками заходів щодо припинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції, вжитих Антимонопольним комітетом України у 2005 році, належить завершення розгляду справи за ознаками зловживання монопольним (домінуючим) становищем з боку компанії "Вестерн Юніон Файненшл Сервісез Інк." (США). На вимогу Комітету компанія в 1,5 - 4,1 разу знизила тарифи на грошові перекази в Україну з Іспанії, Італії, Португалії, Польщі та Чехії. Компанією розглядається також питання про зменшення розміру тарифів на грошові перекази з Греції, Ізраїлю, Казахстану та Німеччини. Якщо зважити на досягнуте в минулому році зниження тарифів на перекази з Російської Федерації та на обставину, що за деякими оцінками за кордоном працюють майже 7 мільйонів громадян України, то з урахуванням членів їхніх родин заходи Антимонопольного комітету щодо усунення монопольних зловживань на ринку послуг міжнародних грошових переказів забезпечили захист інтересів майже 20 мільйонів наших співгромадян.
Постійну увагу органи Антимонопольного комітету в 2005 році приділяли захисту конкурентних засад функціонування ринків страхування. Зокрема, Антимонопольним комітетом України прийняте рішення про припинення антиконкурентних дій Міністерства внутрішніх справ України, окремих державних підприємств, заснованих Міністерством, та трьох страхових компаній, якими цим страховикам надавалися неправомірні переваги, що істотно спотворювало конкуренцію на ринках ряду обов'язкових видів страхування. На вимогу Антимонопольного комітету України Міністерством освіти і науки України скасовані нормативні документи, які створювали НАСК "Оранта" неправомірні переваги під час здійснення обов'язкового страхування дітей-сиріт за державні кошти. Втручання органів Антимонопольного комітету у звітному році в ряді випадків потребувало становище, що склалося на ринках послуг, пов'язаних із здійсненням функцій держави. Зокрема, Комітет взяв участь у вирішенні низки проблем у сфері оформлення відносин власності на землю. Державному комітету України з земельних ресурсів Антимонопольним комітетом було надано рекомендації відкликати у суб'єкта господарювання - Центру державного земельного кадастру - неправомірно надані функції щодо здійснення на платній основі реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі, що призводило до завищення вартості цих послуг для споживачів на 20 відсотків. Київській міській раді Антимонопольним комітетом України надані рекомендації переглянути положення деяких нормативних актів, що дозволяють надавати земельні ділянки комунальної власності в місті Києві не на конкурентних засадах, а також припинити практику неправомірного стягнення з переможців земельних торгів і конкурсів пайових внесків на розвиток інфраструктури міста. Порушення законодавства про захист економічної конкуренції на ринках послуг, пов'язаних із наданням земельних ділянок, оформленням прав власності на землю, виявлені та припинені органами Антимонопольного комітету також у шістнадцяти областях нашої держави.
За результатами проведеного дослідження ринків послуг з технічної інвентаризації та реєстрації прав власності на нерухоме майно Антимонопольний комітет рекомендував Державному комітету України з питань житлово-комунального господарства привести до економічно обґрунтованих норми часу на роботи і послуги, які виконуються бюро технічної інвентаризації. Внаслідок врахування цих рекомендацій норми часу на виконання цих робіт і послуг були зменшені в 2,5 - 3,5 разу, що відповідно призвело до зниження вартості послуг БТІ. Поряд із цим, зменшення витрат споживачів послуг БТІ внаслідок припинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції було досягнуто у чотирнадцяти регіонах України.
Захист інтересів широких кіл громадян забезпечили заходи Комітету, вжиті стосовно ринків послуг, пов'язаних із дозвільною діяльністю держави. Так, Міністерством внутрішніх справ України з урахуванням рекомендацій Антимонопольного комітету скасовано практику вимагання платних довідок про відсутність судимості під час оформлення паспортів для виїзду громадян України за кордон. У результаті зниження на вимогу органів Антимонопольного комітету плати за послуги з реєстраційно-екзаменаційної діяльності та послуги, пов'язані із забезпеченням безпеки дорожнього руху, що надавалися органами УДАІ МВС України у Львівській області, споживачами зекономлено понад 3,6 млн. грн. на рік. Порушення законодавства про захист економічної конкуренції на ринках платних послуг органів Державтоінспекції на ринках платних послуг органів Державтоінспекції було виявлено та припинено ще у чотирьох областях України.
Внаслідок здійснення Антимонопольним комітетом України у 2005 році державного контролю над узгодженими діями, концентрацією суб'єктів господарювання не допущено монополізації на ринку хліба та хлібобулочних виробів в місті Кривому Розі та Криворізькому районі Дніпропетровської області; усунуто або пом'якшено негативний вплив узгоджених дій, концентрації на конкуренцію, зокрема, на загальнодержавних ринках окремих типів насосних станцій, механізованих кріплень, кускової руди та аглоруди, шамотних вогнетривів, робіт з будівництва, реконструкції, ремонту і реабілітації гідроенергетичних об'єктів. Антимонопольним комітетом України відповідно до вимог Закону України "Про захист економічної конкуренції" було відмовлено у наданні дозволу на створення державної літакобудівної корпорації "Національне об'єднання "Антонов" (м. Київ).
На основі проведених досліджень ринків, аналізу практики застосування законодавства про захист економічної конкуренції Антимонопольним комітетом протягом 2005 року було розроблено та надіслано уповноваженим органам державної влади низку пропозицій з актуальних проблем обмеження монополізму та розвитку конкуренції. Зокрема, до Президента України, Прем'єр-міністра України, Кабінету Міністрів України та Секретаріату Президента України були надіслані аналітичні матеріали та конкретні пропозиції щодо стану ринків нафтопродуктів, заходів з його стабілізації, запобігання збуренням на цьому ринку, стану та підвищення ефективності функціонування ринку цукру, стану та перспектив розвитку ринків хліба і хлібобулочних виробів, стану ринку мінеральних добрив, розв'язання проблем, які мають місце в житлово-комунальному господарстві.
З метою вироблення спільних рішень щодо розв'язання найбільш гострих проблем у сфері обмеження монополізму та захисту конкуренції, у практику роботи Комітету у 2005 році широко увійшло проведення спільних нарад з органами галузевого управління. Вони були проведені, зокрема, з Мінекономіки, Мінтрансзв'язку Держжитлокомунгоспом, Держбудом, Держкомпідприємництва, Держкомземом.
У 2005 році з ініціативи Комітету за відсутності незалежного регулятора галузі створена і почала діяти спільна робоча група Комітету, Мінтрансзв'язку та Укрзалізниці щодо порядку формування тарифів на вантажні та пасажирські перевезення залізничним транспортом.
У галузі міжнародного співробітництва з питань захисту економічної конкуренції Антимонопольним комітетом України в 2005 році підписано Угоду між Антимонопольним комітетом України і Радою з питань конкуренції Латвійської Республіки про співробітництво в галузі конкурентної політики, тривала реалізація Меморандуму про співробітництво між Антимонопольним комітетом України та Генеральною дирекцією з конкуренції, споживання та боротьби із шахрайством Міністерства економіки, фінансів і промисловості Франції. Комітет брав участь у роботі ряду міжнародних організацій, що опікуються питаннями антимонопольної та конкурентної політики, зокрема, Міждержавної ради з антимонопольної політики держав - учасниць СНД (Голова Антимонопольного комітету України є водночас головою Міждержавної ради), Глобального Форуму ОЕСР з питань конкуренції, Картельної конференції та Міжнародної мережі з питань конкуренції.
Діяльність Антимонопольного комітету України в 2005 році здійснювалася на засадах гласності та відкритості. Комітетом було продовжено практику обговорення найважливіших проблем розвитку конкуренції, обмеження монополізму за участю представників підприємницького загалу, громадськості. Знаходженню взаєморозуміння, кращому інформуванню широких кіл підприємців та громадськості про завдання, напрями, стан реалізації антимонопольно-конкурентної політики сприяли проведені в Комітеті наради та "круглі столи", в яких, зокрема, брали участь Представництво Європейської Комісії в Україні, Рада підприємців при Кабінеті Міністрів України, провідні представники цукрової галузі, транспортних та експедиторських організацій, страховиків, бюро технічної інвентаризації, оператори ринків телекомунікацій, юридичних фірм. У 2005 році започатковано діяльність Громадської колегії при Антимонопольному комітеті України.
Фахівці Комітету протягом року систематично виступали у засобах масової інформації з питань діяльності Комітету, пропаганди законодавства про захист економічної конкуренції. Тривало видання журналу "Конкуренція. Вісник Антимонопольного комітету України".