• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо розяснення норм чинного законодавства

Державна податкова служба України | Індивідуальна податкова консультація від 21.03.2023 № 593/ІПК/99-00-24-03-03-06
Реквізити
 • Видавник: Державна податкова служба України
 • Тип: Індивідуальна податкова консультація
 • Дата: 21.03.2023
 • Номер: 593/ІПК/99-00-24-03-03-06
 • Статус: Документ діє
 • Посилання скопійовано
Реквізити
 • Видавник: Державна податкова служба України
 • Тип: Індивідуальна податкова консультація
 • Дата: 21.03.2023
 • Номер: 593/ІПК/99-00-24-03-03-06
 • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
21.03.2023 №593/ІПК/99-00-24-03-03-06
Щодо роз'яснення норм чинного законодавства
(витяг)
Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), розглянула звернення щодо роз'яснення норм чинного законодавства і/в/межах компетенції повідомляє.
Платник податків у зверненні повідомив що є фізичною особою - підприємцем - платником єдиного податку третьої групи та отримує дохід у рамках підприємницької діяльності.
Платник податку планує для отримання доходу від своєї підприємницької діяльності відкрити рахунок в іноземному банку за межами території України. За надання послуг в рамках підприємницької діяльності фізична особа/- підприємець планує отримувати кошти з/джерел за межами України від нерезидентів на рахунок в іноземному банку відповідно до договорів про надання послуг та інвойсів.
Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:
1. Чи мають право фізичні особи - підприємці - платники єдиного податку відкривати рахунки у фінансових установах (банках) інших країн для отримання такою особою доходу від підприємницької діяльності за договором про надання послуг, укладеним з нерезидентом?
2. Чи вважаються кошти, отримані за надання послуг фізичною особою - підприємцем/- платником єдиного податку, з джерел за межами України від нерезидентів на рахунок за межами території України ст. 292 Кодексу?
3. Чи підлягають оподаткуванню єдиним податком такі доходи, отримані з джерел за межами України на рахунки у фінансових установах (банках) за межами території України, відповідно до п. 292.1 ст. 292 Кодексу?
Відповідно до п. 292.1 ст. 292 Кодексу доходом для фізичної особи - підприємця є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 Кодексу. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.
Дохід, виражений в іноземній валюті, перераховується у гривнях за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим НБУ на дату отримання такого доходу (п. 292.5 ст. 292 Кодексу).
Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг).
Таким чином, для фізичної особи - підприємця усі вартісні показники, що включаються до доходу, відображаються у національній валюті України.
Показники, виражені в іноземній валюті, перераховуються у національній валюті за офіційним курсом гривні до іноземних валют, встановленим НБУ на дату їх отримання.
Порядок оподаткування доходів фізичних осіб визначено розділом IV Кодексу, відповідно до пп. 163.1.3 п. 163.1 ст. 163 якого об'єктом оподаткування резидента є іноземні доходи - доходи, отримані з джерел за межами України.
Оподаткування іноземних доходів встановлено п. 170.11 ст. 170 Кодексу.
Також зазначені доходи є об'єктом оподаткування військовим збором (пп. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу).
Згідно із п. 164.4 ст. 164 Кодексу під час нарахування (отримання) доходів, отриманих у вигляді валютних цінностей або інших активів (вартість яких виражена в іноземній валюті або міжнародних розрахункових одиницях), такі доходи перераховуються у гривні за валютним курсом НБУ, що діє на момент нарахування (отримання) таких доходів.
Враховуючи викладене, якщо фізичною особою - підприємцем з метою здійснення підприємницької діяльності за кордоном відкривається рахунок в іноземному банку як на фізичну особу - громадянина, а не для підприємницької діяльності і на такий рахунок надходять кошти за надані послуги в межах такої діяльності, то дохід у вигляді отриманих коштів включається до загального річного оподатковуваного доходу як іноземний дохід з відповідним оподаткуванням.
Зауважуємо, що відповідь на питання щодо можливості та правомірності відкриття фізичними особами - підприємцями рахунків за кордоном як суб'єктами господарювання, а не як фізичними особами, та порядок оподаткування доходів, отриманих ними на такі рахунки, ДПС буде готова надати після отримання позиції з порушеного питання від Національного банку України та узгодження її з Міністерством фінансів України як центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію єдиної державної податкової і митної політики.
'...'