• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Ухвала Конституційного Суду України про відмову у відкритті конституційного провадження у справі за конституційним поданням 45 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) Закону України "Про внесення змін до деяких законів України" від 17 листопада 1999 року, постанов Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення заробітку для призначення пенсій особам льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації", "Про затвердження нормативних актів з питань призначення пенсій за вислугу років працівникам авіації і льотно-випробного складу"

Конституційний Суд України  | Ухвала від 20.11.2003 № 58-у/2003
Реквізити
  • Видавник: Конституційний Суд України
  • Тип: Ухвала
  • Дата: 20.11.2003
  • Номер: 58-у/2003
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Конституційний Суд України
  • Тип: Ухвала
  • Дата: 20.11.2003
  • Номер: 58-у/2003
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
У Х В А Л А
КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ
Ухвала Конституційного Суду України про відмову у відкритті конституційного провадження у справі за конституційним поданням 45 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) Закону України "Про внесення змін до деяких законів України" від 17 листопада 1999 року, постанов Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення заробітку для призначення пенсій особам льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації", "Про затвердження нормативних актів з питань призначення пенсій за вислугу років працівникам авіації і льотно-випробного складу", "Про внесення змін до Порядку призначення і виплати пенсій за вислугу років працівникам льотно-випробного складу цивільної авіації"
м. Київ
20 листопада 2003 року
N 58-у/2003
Справа N 2-35/2003

Конституційний Суд України у складі суддів Конституційного Суду України:
Шаповала Володимира Миколайовича - головуючий,
Вознюка Володимира Денисовича,
Євграфова Павла Борисовича,
Іващенка Володимира Івановича,
Костицького Михайла Васильовича,
Малинникової Людмили Федорівни,
Мироненка Олександра Миколайовича - суддя-доповідач,
Німченка Василя Івановича,
Пшеничного Валерія Григоровича,
Розенка Віталія Івановича,
Савенка Миколи Дмитровича,
Скоморохи Віктора Єгоровича,
Тихого Володимира Павловича,
Ткачука Павла Миколайовича,
Чубар Людмили Пантеліївни,
розглянув питання про відкриття конституційного провадження у справі за конституційним поданням 45 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) Закону України "Про внесення змін до деяких законів України" від 17 листопада 1999 року N 1222-XIV, Постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення заробітку для призначення пенсій особам льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації" від 10 лютого 2000 року N 264 (Офіційний вісник України, 2000 р., N 6, ст. 227), підпункту "в" пункту 7 Порядку призначення і виплати пенсій за вислугу років працівникам льотно-випробного складу цивільної авіації, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження нормативних актів з питань призначення пенсій за вислугу років працівникам авіації і льотно-випробного складу" від 21 липня 1992 року N 418 зі змінами, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до Порядку призначення і виплати пенсій за вислугу років працівникам льотно-випробного складу цивільної авіації" від 22 травня 1996 року N 550 (Зібрання постанов Уряду України, 1992 р., N 9, ст. 209; 1996 р., N 12, ст. 341).
Заслухавши суддю-доповідача Мироненка О.М. та вивчивши матеріали справи, Конституційний Суд України
установив:
1. Суб'єкт права на конституційне подання - 45 народних депутатів України - звернувся до Конституційного Суду України з проханням розглянути питання щодо відповідності Конституції України зазначених актів та окремих положень постанов Кабінету Міністрів України, а також роз'яснити, "чи повинен Пенсійний фонд України при чергових підвищеннях пенсій згідно з рішеннями Уряду України щодо Закону України "Про пенсійне забезпечення" підвищувати пенсії пенсіонерам із числа осіб льотного складу цивільної авіації".
2. Друга колегія суддів Конституційного Суду України своєю Ухвалою від 9 жовтня 2003 року відмовила у відкритті конституційного провадження у справі на підставі пунктів 2, З статті 45 Закону України "Про Конституційний Суд України" - невідповідність конституційного подання вимогам, передбаченим Конституцією України, Законом України "Про Конституційний Суд України", та непідвідомчість Конституційному Суду України питань, порушених у конституційному поданні.
3. Конституційний Суд України, проаналізувавши зміст конституційного подання та матеріали справи, встановив, що авторів конституційного подання цікавлять питання не щодо відповідності Конституції України чи офіційного тлумачення положень частини третьої статті 53 Закону України "Про пенсійне забезпечення", а стосовно інтерпретації норм низки постанов Кабінету Міністрів України, що випливають з цього Закону, та їх належного виконання органами Пенсійного фонду України, який народні депутати України й звинувачують у порушенні статті 24 Конституції України внаслідок недотримання актів Кабінету Міністрів України про підвищення розмірів пенсій, а саме: "Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат пенсіонерам" від 10 листопада 2000 року N 1686, "Про підвищення розмірів трудових пенсій" від 14 березня 2001 року N 227, "Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат пенсіонерам" від 27 червня 2001 року N 741, "Про підвищення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 19 грудня 2001 року N 1706, "Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету" від 3 січня 2002 року N 1, "Про підвищення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 13 березня 2002 року N 279 та інших.
4. Вирішуючи питання щодо відкриття конституційного провадження, Конституційний Суд України виходить з такого.
Відповідно до частини першої статті 39 Закону України "Про Конституційний Суд України" конституційне подання - це письмове клопотання до Конституційного Суду України про визнання правового акта (його окремих положень) неконституційним, про визначення конституційності міжнародного договору або про необхідність офіційного тлумачення Конституції України та законів України. У конституційному поданні обов'язково зазначається правове обгрунтування тверджень щодо неконституційності правового акта (його окремих положень) або необхідності в офіційному тлумаченні (пункт 4 частини другої статті 39 Закону України "Про Конституційний Суд України". Вимог цих законодавчих положень авторами конституційного подання не додержано.
Питання щодо конституційності приписів зазначеного у поданні закону чи актів Кабінету Міністрів України народними депутатами України не ставиться. Обгрунтування, які саме положення інших нормативно-правових актів і яким статтям Конституції України вони не відповідають, у клопотанні відсутнє.
Немає підстав і для офіційного тлумачення відповідних положень Закону України "Про пенсійне забезпечення", оскільки уповноважений на це законодавцем Кабінет Міністрів України в низці актів, прийнятих на виконання, у тому числі й зміненої частини третьої статті 53 названого Закону, застосовує його норми суто однозначно.
З матеріалів, доданих до конституційного подання, вбачається, що по суті питання, порушене в ньому, стосується забезпечення виконання законодавства України, його додержання і правильного застосування, а також законності дій органів Пенсійного фонду України та листів-роз'яснень Міністерства праці та соціальної політики України. Згідно з положеннями пункту 1 статті 116 Конституції України забезпечення виконання законів України покладено на Кабінет Міністрів України, тобто й ці питання виходять за межі повноважень Конституційного Суду України. На сьогодні нагляд за додержанням і правильним застосуванням законів Кабінетом Міністрів України, міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади, їх посадовими особами здійснюється Генеральним прокурором України і підпорядкованими йому прокурорами (стаття 1 Закону України "Про прокуратуру".
Відповідно до частини другої статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Виходячи з положень статей 147, 150 Конституції України, статті 14 Закону України "Про Конституційний Суд України" питання законності дій та рішень органів державної влади, їх посадових осіб також не підлягають розгляду в Конституційному Суді України, а належать до компетенції судів загальної юрисдикції.
Враховуючи наведене та керуючись частиною другою статті 147, статтею 150 Конституції України, статтями 14, 39, 45, 50, 93 Закону України "Про Конституційний Суд України", Конституційний Суд України
ухвалив:
1. Відмовити у відкритті конституційного провадження у справі за конституційним поданням 45 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) Закону України "Про внесення змін до деяких законів України" від 17 листопада 1999 року, Постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення заробітку для призначення пенсій особам льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації", підпункту "в" пункту 7 Порядку призначення і виплати пенсій за вислугу років працівникам льотно-випробного складу цивільної авіації, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження нормативних актів з питань призначення пенсій за вислугу років працівникам авіації і льотно-випробного складу" від 21 липня 1992 року N 418 зі змінами, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до Порядку призначення і виплати пенсій за вислугу років працівникам льотно-випробного складу цивільної авіації" від 22 травня 1996 року N 550 на підставі пунктів 2, 3 статті 45 Закону України "Про Конституційний Суд України" - невідповідність цього подання вимогам, передбаченим Конституцією України, Законом України "Про Конституційний Суд України"; непідвідомчість Конституційному Суду України питань, порушених у конституційному поданні.
2. Ухвала Конституційного Суду України є остаточною і не може бути оскаржена.
КОНСТИТУЦІЙНИЙ СУД УКРАЇНИ