• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про окремі питання діяльності Маріупольської міської виборчої комісії Донецької області

Центральна виборча комісія | Постанова від 02.11.2015 № 518
Реквізити
  • Видавник: Центральна виборча комісія
  • Тип: Постанова
  • Дата: 02.11.2015
  • Номер: 518
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Центральна виборча комісія
  • Тип: Постанова
  • Дата: 02.11.2015
  • Номер: 518
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ЦЕНТРАЛЬНА ВИБОРЧА КОМІСІЯ
ПОСТАНОВА
від 2 листопада 2015 року № 518
Про окремі питання діяльності Маріупольської міської виборчої комісії Донецької області
До Центральної виборчої комісії 26 жовтня 2015 року надійшло звернення Маріупольської міської виборчої комісії Донецької області (далі - Маріупольська міська виборча комісія) за № 185, датоване тим самим днем, відповідно до якого станом на 20 годину 25 жовтня 2015 року не забезпечено передачу виборчих бюлетенів районним у місті Маріуполі виборчим комісіям Донецької області та відповідним дільничним виборчим комісіям.
До вказаного звернення також додано акти, складені Орджонікідзевською, Іллічівською, Жовтневою та Приморською районними у місті Маріуполь виборчими комісіями Донецької області, що засвідчують факт непередачі їм виборчих бюлетенів з виборів депутатів Маріупольської міської ради Донецької області та Маріупольського міського голови та неможливість реалізації виборцями відповідних районів у місті Маріуполь Донецької області свого виборчого права.
Розглянувши зазначені документи та інші наявні в Центральній виборчій комісії матеріали, Комісія встановила.
Згідно з частиною третьою статті 19 Закону України "Про місцеві вибори" (далі - Закон) виборчі комісії зобов'язані діяти відповідно до Конституції України та інших законів України.
За змістом пункту 7 частини п'ятої та пункту 5 частини шостої статті 25 Закону міська виборча комісія затверджує текст виборчих бюлетенів по виборах депутатів міської ради, виборах міського голови, забезпечує виготовлення виборчих бюлетенів, передає їх відповідним територіальним, дільничним виборчим комісіям.
Так, пунктом 1 частини першої статті 75 Закону встановлено, що міська (міста обласного значення) виборча комісія на підставі договору, укладеного між нею і поліграфічним підприємством, забезпечує виготовлення виборчих бюлетенів для голосування на місцевих виборах не пізніш як за десять днів до дня голосування та отримує виготовлені виборчі бюлетені не пізніш як за дев'ять днів до дня голосування в упаковці підприємства-виготовлювача на підставі акта приймання-передачі за формою, встановленою Центральною виборчою комісією.
За змістом частини четвертої статті 75 Закону не пізніше наступного дня після отримання виборчих бюлетенів міська (у містах з районним поділом) територіальна виборча комісія на своєму засіданні передає виборчі бюлетені з виборів депутатів міської ради, міського голови районним у місті територіальним виборчим комісіям.
Частиною п'ятою статті 75 Закону визначено, що районна в місті територіальна виборча комісія не раніш як за три дні до дня голосування на своєму засіданні передає відповідним дільничним виборчим комісіям виборчі бюлетені в упаковці підприємства-виготовлювача для голосування з кожних місцевих виборів.
Виборчі бюлетені в упаковці підприємства-виготовлювача від імені відповідної дільничної виборчої комісії отримують не менш як три члени цієї комісії, уповноважені на це її рішенням, які повинні бути представниками різних суб'єктів подання кандидатур до складу відповідної дільничної виборчої комісії.
Про передачу відповідним територіальним виборчим комісіям виборчих бюлетенів для голосування з відповідних місцевих виборів територіальна виборча комісія, яка передає виборчі бюлетені, складає у трьох примірниках протокол за формою, встановленою Центральною виборчою комісією (частина шоста статті 75 Закону).
За змістом частин сьомої, дев'ятої статті 75 Закону міська, селищна, сільська територіальна виборча комісія передає відповідним виборчим комісіям усі виборчі бюлетені, виготовлені для відповідного виборчого округу.
Таким чином, на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року міська (міста обласного значення з районним поділом) територіальна виборча комісія зобов'язана на підставі договору, укладеного між нею і поліграфічним підприємством, забезпечити виготовлення виборчих бюлетенів з виборів депутатів міської ради, міського голови до 14 жовтня 2015 року включно, отримати виготовлені виборчі бюлетені не пізніше 15 жовтня 2015 року та не пізніше наступного дня після їх отримання передати відповідним районним у місті виборчим комісіям.
До Центральної виборчої комісії 16 жовтня 2015 року надійшло звернення Маріупольської міської виборчої комісії від 15 жовтня 2015 року № 148 разом з доданими до нього матеріалами, в якому повідомлялося про незабезпечення цією виборчою комісією виготовлення виборчих бюлетенів для голосування на місцевих виборах.
Постановою Центральної виборчої комісії від 16 жовтня 2015 року № 451 зобов'язано Маріупольську міську виборчу комісію забезпечити виготовлення виборчих бюлетенів з виборів депутатів Маріупольської міської ради Донецької області 25 жовтня 2015 року для голосування у відповідних територіальних виборчих округах та виборчих бюлетенів з виборів Маріупольського міського голови 25 жовтня 2015 року для голосування в єдиному одномандатному виборчому окрузі до 19 жовтня 2015 року включно.
Маріупольською міською виборчою комісією на виконання зазначеної постанови Комісії прийнято постанови від 17 жовтня 2015 року № 100 "Про створення контрольної комісії за друком бюлетенів" та № 101 "Про друк виборчих бюлетенів та протоколів про підрахунок голосів", правомірність яких встановлена постановою Донецького окружного адміністративного суду від 20 жовтня 2015 року в справі № 805/4707/15-а, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 23 жовтня 2015 року.
До Центральної виборчої комісії 19 жовтня 2015 року надійшло звернення Маріупольської міської виборчої комісії від того самого числа № 172 щодо дій комісії, які вчиняються з метою забезпечення друку виборчих бюлетенів для голосування з виборів депутатів Маріупольської міської ради Донецької області та Маріупольського міського голови у відповідних виборчих округах на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року.
Разом з тим, до Центральної виборчої комісії 20 та 21 жовтня 2015 року на додаток до звернення від 19 жовтня 2015 року надійшли звернення Маріупольської міської виборчої комісії від 20 жовтня 2015 року № 173 та № 174 з доданими до них документами, в яких повідомлялося про виготовлення 20 жовтня 2015 року виборчих бюлетенів. Водночас у зазначених зверненнях вказувалося на неможливість отримання виборчих бюлетенів від підприємства-виготовлювача через неприйняття Маріупольською міською виборчою комісією рішення про визначення зі свого складу членів виборчої комісії для їх отримання.
Постановою Центральної виборчої комісії від 21 жовтня 2015 року № 490 "Про окремі питання діяльності Маріупольської міської виборчої комісії Донецької області" зобов'язано Маріупольську міську виборчу комісію до 22 жовтня 2015 року включно визначити не менш як трьох її членів для отримання виборчих бюлетенів з виборів депутатів Маріупольської міської ради Донецької області та Маріупольського міського голови для голосування у відповідних виборчих округах на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року в упаковці підприємства-виготовлювача від імені зазначеної виборчої комісії, отримати вказані виборчі бюлетені та передати їх відповідним районним у місті Маріуполь Донецької області виборчим комісіям у встановленому порядку.
До Центральної виборчої комісії 23 жовтня 2015 року надійшло звернення Маріупольської міської виборчої комісії разом з доданим матеріалами, датоване тим самим днем, № 177, у якому повідомлялося про неотримання цією виборчою комісією виборчих бюлетенів з виборів депутатів Маріупольської міської ради Донецької області та Маріупольського міського голови для голосування у відповідних виборчих округах на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року від підприємства-виготовлювача.
У зв'язку із цим Центральна виборча комісія постановою від 23 жовтня 2015 року № 507 "Про окремі питання діяльності Маріупольської міської виборчої комісії Донецької області", зокрема, зобов'язала Маріупольську міську виборчу комісію до 24 жовтня 2015 року включно отримати виборчі бюлетені з виборів депутатів Маріупольської міської ради Донецької області та Маріупольського міського голови для голосування у відповідних виборчих округах на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року в упаковці підприємства-виготовлювача та передати їх відповідним районним у місті Маріуполь Донецької області виборчим комісіям у встановленому порядку.
Маріупольська міська виборча комісія 24 жовтня 2015 року прийняла постанову № 123 "Про затвердження нового складу членів комісії, уповноважених отримувати надруковані бюлетені від підприємства-виготовлювача", якою визначила чотирнадцять членів цієї комісії, уповноважених від її імені отримати виготовлені виборчі бюлетені від підприємства-виготовлювача.
Проте станом на 24 жовтня 2015 року визначені Маріупольською міською виборчою комісією члени цієї комісії не отримали виготовлені виборчі бюлетені, що призвело до невиконання вказаною комісією обов'язкового рішення Центральної виборчої комісії та непередачі виборчих бюлетенів районним у місті Маріуполь Донецької області виборчим комісіям.
У поданому до Центральної виборчої комісії 24 жовтня 2015 року зверненні за підписами заступника голови Маріупольської міської виборчої комісії Сташенка Є.О. та членів цієї комісії Адарченка С.В., Биваліної Я.Є., Дереклєєвої В.Л., Дубровського О.О., Кащій Н.М., Ситніченка Є.В., Чернюк К.І. зазначалося, що ними було виявлено численні порушення вимог законодавства щодо друку, зберігання, пакування виборчих бюлетенів та помилки в текстах надрукованих виборчих бюлетенів. У зв'язку із цим повідомлялося про неможливість прийняття виготовлених виборчих бюлетенів.
Водночас відповідно до звернення голови Маріупольської міської виборчої комісії Юріної І.В. від 24 жовтня 2015 року № 181 та доданих до нього актів, підписаних нею, секретарем цієї виборчої комісії та трьома її членами, інші члени вказаної територіальної виборчої комісії (Сташенко Є.О., Адарченко С.В., Биваліна Я.Є., Дереклєєва В.Л., Дубровський О.О., Кащій Н.М., Ситніченко Є.В., Хорошун Я.Ю., Чернюк К.І.) безпідставно відмовилися від приймання виборчих бюлетенів від підприємства-виготовлювача.
Центральна виборча комісія на своєму засіданні 24 жовтня 2015 року встановила, що станом на 23 годину 24 жовтня 2015 року Маріупольською міською виборчою комісією не отримано виготовлених на її замовлення виборчих бюлетенів з виборів депутатів Маріупольської міської ради Донецької області та Маріупольського міського голови для голосування на чергових місцевих виборах 25 жовтня 2015 року.
Протокольним рішенням Центральної виборчої комісії від 24 жовтня 2015 року Голові Комісії доручено звернутися до Генерального прокурора України, Голови Служби безпеки України, Міністра внутрішніх справ України щодо вжиття невідкладних вичерпних заходів, передбачених законодавством України, для запобігання перешкоджанню здійснення виборчого права громадян України - виборців міста Маріуполь Донецької області з боку окремих членів Маріупольської міської виборчої комісії.
Крім того, Центральною виборчою комісією 25 жовтня 2015 року о 1 годині 30 хвилин надіслано членам Маріупольської міської виборчої комісії виборчі телеграми, в яких зверталась їх увага на неприпустимість бездіяльності та вимагалося вжити невідкладних вичерпних заходів для отримання виборчих бюлетенів для голосування на чергових виборах депутатів Маріупольської міської ради Донецької області та Маріупольського міського голови від підприємства-виготовлювача, їх передачі районним у місті Маріуполь Донецької області виборчим комісіям та дільничним виборчим комісіям відповідних виборчих дільниць.
Натомість до Центральної виборчої комісії 25 жовтня 2015 року надійшов акт, складений того самого дня о 8 годині головою Маріупольської міської виборчої комісії Юріною І.В., секретарем цієї комісії Краснопьоровою О.С. та членами комісії Романенком А.В., Фурсовою О.О. та Івченко С.П., у якому повідомлялося, що виборчі бюлетенів від підприємства-виготовлювача не отримано через неможливість, на думку членів комісії Сташенка Є.О., Адарченка С.В., Биваліної Я.Є., Дереклєєвої В.Л., Дубровського О.О., Кащій Н.М., Ситніченка Є.В., Хорошун Я.Ю. та Чернюк К.І., їх прийняття.
До вказаного документа також додано акт від 24 жовтня 2015 року, складений чотирнадцятьма членами Маріупольської міської виборчої комісії, уповноваженими рішенням цієї комісії на отримання виготовлених виборчих бюлетенів, про обставини (виявлення виборчих бюлетенів у кількості 22 штук, які містили помилки, упаковки з пакувальним листом підприємства-виготовлювача, а також відсутність на стрічці, якою були опечатані двері приміщення, в якому зберігалися виборчі бюлетені, підписів членів Маріупольської міської виборчої комісії), які, на їх думку, унеможливлюють прийняття виготовлених виборчих бюлетенів.
Зазначений акт містив підписи членів Маріупольської міської виборчої комісії, які його склали, а також незгоду окремих із них з викладеними в ньому обставинами.
Центральна виборча комісія листом від 25 жовтня 2015 року № 21-33/1-3212 зобов'язала кожного члена Маріупольської міської виборчої комісії надати до Комісії до 14 години того дня пояснення щодо незабезпечення передачі районним у місті Маріуполь Донецької області виборчим комісіям виборчих бюлетенів з виборів депутатів Маріупольської міської ради Донецької області та Маріупольського міського голови 25 жовтня 2015 року, що призвело до порушення гарантованих Конституцією України прав громадян обирати і бути обраними.
До Центральної виборчої комісії 25 жовтня 2015 року надійшли пояснення голови, секретаря та трьох інших членів Маріупольської міської виборчої комісії (Юріної І.В., Краснопьорової О.С., Івченко С.П., Романенка А.В. та Фурсової О.О.).
Крім того, в акті, складеному 25 жовтня 2015 року о 4 годині 10 хвилин головою, секретарем та трьома членами Маріупольської міської виборчої комісії, та в їх поясненнях зазначалося, що заступника голови територіальної виборчої комісії Сташенка Є.О., а також членів комісії Адарченка С.В., Биваліну Я.Є., Дереклєєву В.Л., Дубровського О.О., Кащій Н.М., Ситніченка Є.В., Хорошун Я.Ю., Чернюк К.І. було повідомлено про надходження виборчих телеграм Центральної виборчої комісії та необхідність негайного забезпечення виборчих прав громадян України, недопущення протиправних дій щодо їх порушення членами цієї виборчої комісії шляхом неотримання виборчих бюлетенів та їх непередачі до дільничних виборчих комісій для проведення голосування у день виборів. Натомість указані дев'ять членів Маріупольської міської виборчої комісії проігнорували вимоги Центральної виборчої комісії, що призвело до неотримання виборчих бюлетенів від підприємства-виготовлювача.
На момент розгляду Центральною виборчою комісією цього питання пояснень від інших членів Маріупольської міської виборчої комісії до Комісії не надходило.
Водночас до Центральної виборчої комісії 2 листопада 2015 року надійшло звернення голови Маріупольської міської виборчої комісії Юріної І.В., до якого, серед іншого, додано копії протоколу засідання Маріупольської міської виборчої комісії від 30 жовтня 2015 року № 36 та постанови цієї комісії від 30 жовтня 2015 року № 124 "Про встановлення результатів виборів депутатів у одномандатних виборчих округах, виборів сільського, селищного, міського голови, старости, депутатів у багатомандатному виборчому окрузі".
У зазначеній постанові Маріупольська міська виборча комісія вирішила "встановити результати виборів депутатів у одномандатному виборчому окрузі, виборів міського голови, депутатів у багатомандатному виборчому окрузі: такими, що не відбулись".
Частиною першою статті 38 Конституції України встановлено, що громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
Народне волевиявлення здійснюється через вибори, референдум та інші форми безпосередньої демократії (стаття 69 Конституції України).
Згідно з частиною першою статті 71 Основного Закону України вибори до органів державної влади та органів місцевого самоврядування є вільними і відбуваються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.
Відповідно до частини третьої статті 20 Закону територіальна виборча комісія є постійно діючим колегіальним органом, що в межах своїх повноважень забезпечує організацію та проведення місцевих виборів.
Так, організацію підготовки і проведення виборів депутатів міської ради та міського голови забезпечує міська виборча комісія відповідно до повноважень, передбачених частинами п'ятою та шостою статті 25 Закону.
При цьому Законом установлено вичерпний перелік підстав для прийняття територіальною виборчою комісією рішення про визнання виборів такими, що не відбулися. Натомість обставини, наведені в постанові Маріупольської міської виборчої комісії від 30 жовтня 2015 року № 124 "Про встановлення результатів виборів депутатів у одномандатних виборчих округах, виборів сільського, селищного, міського голови, старости, депутатів у багатомандатному виборчому окрузі", не є визначеними Законом підставами для прийняття виборчою комісією рішення про визнання виборів такими, що не відбулися.
Таким чином, указане рішення суперечить законодавству та прийняте Маріупольською міською виборчою комісією з перевищенням її повноважень.
Водночас систематичні порушення Маріупольською міською виборчою комісією обов'язкових приписів Закону, рішень Центральної виборчої комісії призвели до порушення гарантованих Конституцією України виборчих прав громадян України.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 19 Закону Центральна виборча комісія є виборчою комісією вищого рівня для всіх виборчих комісій з усіх місцевих виборів.
Центральна виборча комісія здійснює контроль за додержанням законодавства про місцеві вибори на всій території України (пункт 1 частини першої статті 24 Закону).
Частиною дев'ятнадцятою статті 27 Закону передбачено, що рішення територіальної виборчої комісії, яке суперечить законодавству України або прийняте з перевищенням її повноважень, може бути скасоване в установленому законом порядку територіальною виборчою комісією вищого рівня з відповідних місцевих виборів, Центральною виборчою комісією або судом. Територіальна виборча комісія вищого рівня, Центральна виборча комісія у такому випадку має право прийняти рішення по суті питання.
Крім того, відповідно до пункту 5 частини першої статті 24 Закону Центральна виборча комісія може з власної ініціативи у разі прийняття територіальною виборчою комісією незаконного рішення або її бездіяльності скасувати таке рішення та/або прийняти відповідне рішення.
За змістом частини третьої статті 29 Закону повноваження усього складу територіальної виборчої комісії можуть бути достроково припинені в установленому законом порядку виборчою комісією, яка сформувала (утворила) відповідну територіальну виборчу комісію, рішенням виборчої комісії вищого рівня з відповідних місцевих виборів у разі одноразового грубого порушення чи систематичного порушення комісією Конституції України та законів України.
З огляду на вказане Центральна виборча комісія вважає за необхідне скасувати постанову Маріупольської міської виборчої комісії від 30 жовтня 2015 року № 124 "Про встановлення результатів виборів депутатів у одномандатних виборчих округах, виборів сільського, селищного, міського голови, старости, депутатів у багатомандатному виборчому окрузі" як таку, що суперечить законодавству України та прийнята цією комісією з перевищенням її повноважень.
Крім того, наявна в Центральній виборчій комісії інформація дає підстави встановити факт систематичного порушення Маріупольською міською виборчою комісією Законів України "Про місцеві вибори" та "Про Центральну виборчу комісію" та достроково припинити повноваження усього складу цієї територіальної виборчої комісії.
Центральна виборча комісія також зазначає, що встановлені нею факти можуть свідчити про наявність у діях окремих членів Маріупольської міської виборчої комісії, що призвели до тяжких наслідків - непроведення виборів депутатів Маріупольської міської ради Донецької області та Маріупольського міського голови, ознак перешкоджання здійснення виборчих прав громадян України, перешкоджання діяльності інших суб'єктів виборчого процесу, ухиляння у роботі комісії без поважних причин та складу злочину, передбаченого статтею 157 Кримінального кодексу України.
Враховуючи викладене, відповідно до частини першої статті 38, статей 69, 71 Конституції України, частин першої, четвертої статті 19, пунктів 1, 5 частини першої статті 24, частини дев'ятнадцятої статті 27, частини третьої статті 29 Закону України "Про місцеві вибори" , керуючись статтями 11 - 13, частиною першою статті 16, пунктами 1 - 3 статті 17, пунктами 1, 2 статті 21 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" , Центральна виборча комісія
постановляє:
1. Скасувати постанову Маріупольської міської виборчої комісії Донецької області від 30 жовтня 2015 року № 124 "Про встановлення результатів виборів депутатів у одномандатних виборчих округах, виборів сільського, селищного, міського голови, старости, депутатів у багатомандатному виборчому окрузі".
2. Встановити факт систематичного порушення Маріупольською міською виборчою комісією Донецької області вимог Законів України "Про місцеві вибори", "Про Центральну виборчу комісію".
3. Достроково припинити повноваження усього складу Маріупольської міської виборчої комісії Донецької області у зв'язку із систематичним порушенням нею Законів України "Про місцеві вибори", "Про Центральну виборчу комісію".
4. Встановити, що місцеві організації політичних партій, про утворення депутатських фракцій яких оголошено на першій черговій сесії Верховної Ради України поточного скликання, а також зареєстровані в установленому законом порядку у відповідній адміністративно-територіальній одиниці місцеві організації політичних партій, які мають право подання кандидатур до складу Маріупольської міської виборчої комісії Донецької області, можуть не пізніше 24 години 4 листопада 2015 року подати до Центральної виборчої комісії кандидатури для включення до складу зазначеної комісії.
5. Звернутися до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області та надіслати йому відповідні матеріали для перевірки викладених у них обставин і реагування відповідно до законодавства України.
6. Копії цієї постанови надіслати Головному управлінню Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області, Маріупольській міській виборчій комісії Донецької області.
7. Цю постанову оприлюднити на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії.
Голова
Центральної виборчої комісії
М.ОХЕНДОВСЬКИЙ