• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Методологічних положень щодо організації статистичного спостереження за змінами тарифів на послуги пошти та звязку для підприємств, установ, організацій і розрахунку індексу тарифів

Державний комітет статистики України  | Наказ, Положення від 02.12.2008 № 482 | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Державний комітет статистики України
  • Тип: Наказ, Положення
  • Дата: 02.12.2008
  • Номер: 482
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державний комітет статистики України
  • Тип: Наказ, Положення
  • Дата: 02.12.2008
  • Номер: 482
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ СТАТИСТИКИ УКРАЇНИ
Н А К А З
02.12.2008 N 482
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Державної служби статистики N 476 від 21.11.2012 )
Про затвердження Методологічних положень щодо організації статистичного спостереження за змінами тарифів на послуги пошти та зв'язку для підприємств, установ, організацій і розрахунку індексу тарифів
Відповідно до статей 8, 12, 13, 14 Закону України "Про державну статистику" та з метою забезпечення доступності, гласності та відкритості статистичної інформації, її джерел і методології складання
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити та ввести в дію з 1 січня 2009 року схвалені методичною комісією Держкомстату Методологічні положення щодо організації статистичного спостереження за змінами тарифів на послуги пошти та зв'язку для підприємств, установ, організацій і розрахунку індексу тарифів (далі - Методологічні положення), що додаються.
2. Департаменту статистики цін (Драговоз О.М.) запровадити у практику роботи Методологічні положення, затверджені цим наказом.
3. Департаменту фінансового забезпечення, бухгалтерського обліку та звітності (Кучіна І.Ю.) забезпечити фінансування послуг з виготовлення Методологічних положень, затверджених цим наказом.
4. Визнати таким, що втратив чинність з 1 січня 2009 року, наказ Держкомстату України від 10.01.2002 N 47 "Про затвердження Методологічних положень щодо організації статистичного спостереження за змінами тарифів на послуги зв'язку для підприємств, установ, організацій".
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Голови Остапчука Ю.М.
Голова О.Г.Осауленко
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Держкомстату України
02.12.2008 N 482
МЕТОДОЛОГІЧНІ ПОЛОЖЕННЯ
щодо організації статистичного спостереження за змінами тарифів на послуги пошти та зв'язку для підприємств, установ, організацій і розрахунку індексу тарифів
Передмова
Індекс тарифів на послуги пошти та зв'язку для підприємств, установ, організацій розраховується в Україні з 2002 року в рамках програми опрацювання ряду макроекономічних показників, які ґрунтуються на міжнародних стандартах.
Індекс тарифів використовується для аналізу і прогнозування цінових процесів в економіці, перерахунку показників системи національних рахунків у постійні ціни. Спостереження за змінами тарифів на послуги пошти та зв'язку проводиться на державному рівні за видами послуг пошти та зв'язку в розрізі послуг-представників.
Методологічні положення базуються на єдиних методологічних принципах, які відповідають міжнародним стандартам.
1. Загальні положення
Індекс тарифів на послуги пошти та зв'язку характеризує зміни у часі рівня тарифів на послуги пошти та зв'язку для підприємств, установ та організацій при незмінній структурі надання послуг пошти та зв'язку за певний період часу. Він є показником зміни вартості фіксованого набору послуг пошти та зв'язку в поточному періоді порівняно з базисним.
Побудова індексу тарифів на послуги пошти та зв'язку складається з таких етапів:
- відбір базових організацій;
- відбір видів послуг пошти та зв'язку, послуг-представників;
- визначення порядку збору інформації щодо тарифів;
- формування вагової структури;
- розрахунки індивідуальних, групових та зведеного індексів тарифів.
При цьому зведений індекс тарифів розраховується на основі індексів тарифів поштового зв'язку, місцевого, міжміського та міжнародного телефонного, мобільного (стільникового) зв'язку.
2. Словник термінів
При визначенні індексів тарифів на послуги пошти та зв'язку використовується така термінологія.
Базисний період вагової структури - період часу, до якого належить розрахована вагова структура.
Базисний період індексу - період часу, для якого значення індексу приймається за 1,0 або 100%.
Базова організація - організація, підприємство, установа пошти та зв'язку, де проводиться спостереження за тарифами.
Вагова структура (вагові коефіцієнти) - частка доходів послуг-представників, яка визначена на основі фактичних доходів підприємств від надання послуг пошти та зв'язку.
Зважування - метод індексних розрахунків для одержання зведених показників з індивідуальних елементів, кожному з яких надається визначене значення або вага, у загальній їх сукупності.
Індекс тарифів - відносний показник, виражений у коефіцієнтах або відсотках, що характеризує зміну рівня тарифів у часі (індекс динаміки).
Індекс тарифів груповий - індекс для виду послуг, який є середньозваженим індивідуальних індексів послуг-представників.
Індекс тарифів довгостроковий - індекс тарифів послуги-представника поточного або попереднього періоду порівняно з базисним.
Індекс тарифів зведений - середньозважений із групових індексів.
Індекс тарифів індивідуальний - індекс, отриманий на основі тарифів або середніх тарифів послуги-представника у звітному та попередньому місяцях.
Індекс тарифів короткостроковий - індекс тарифів послуги-представника звітного періоду порівняно з попереднім.
Послуга-представник - це сукупність послуг, які є однорідними за своїми властивостями та призначенням і мають однакові тенденції щодо зміни тарифів.
Середній тариф послуги-представника - середній рівень тарифу, розрахований на базі встановлених тарифів на конкретні послуги в базових організаціях.
Тариф - грошове відображення вартості надання послуги за її кількісну одиницю.
3. Відбір базових організацій
Відбір базових організацій для спостереження за змінами тарифів на послуги пошти та зв'язку здійснюється централізовано Держкомстатом України.
Для спостереження за змінами тарифів на послуги пошти та зв'язку (крім мобільного (стільникового) зв'язку) відбираються організації, які відповідно до повноважень встановлюють граничні або фіксовані тарифи на універсальні послуги поштового зв'язку та загальнодоступні телекомунікаційні послуги.
Для спостереження за змінами тарифів на послуги мобільного (стільникового) зв'язку відбираються оператори, які мають найбільший рівень доходів від надання послуг мобільного (стільникового) зв'язку. Для їх відбору використовуються дані статистики послуг щодо структури доходів від надання послуг мобільного (стільникового) зв'язку.
4. Відбір видів послуг пошти та зв'язку, послуг-представників
Основним принципом відбору видів послуг пошти та зв'язку і послуг-представників є забезпечення репрезентативності розрахунків індексів тарифів. Ознакою репрезентативності відібраних послуг є показник їх питомої ваги в загальному обсязі доходів від надання послуг пошти та зв'язку.
Формування набору послуг пошти та зв'язку і послуг-представників, на підставі якого здійснюється спостереження за змінами тарифів і розраховується індекс тарифів, проводиться централізовано Держкомстатом України.
Відібрані для спостереження види послуг та послуги-представники охоплюють основні послуги пошти та зв'язку, що надаються підприємствам, установам, організаціям.
Відбір проводиться у два етапи:
На першому етапі відбираються види послуг пошти та зв'язку, доходи від надання яких переважають у загальному обсязі наданих послуг:
- поштовий;
- місцевий телефонний;
- міжміський та міжнародний телефонний;
- мобільний (стільниковий).
На другому етапі для кожного відібраного виду послуг формується перелік послуг-представників, що забезпечують найбільшу суму доходів відповідного виду послуг пошти та зв'язку:
поштовий
- пересилка простого листа вагою до 20 г включно у межах України;
- грошовий поштовий переказ у межах України за кожні повні або неповні 20 грн.;
- передплата періодичних вітчизняних друкованих видань (середній тариф);
місцевий телефонний
- абонентна плата за користування основним телефонним апаратом, підключеним до окремої лінії (середній тариф за місяць);
- плата за кожну секунду місцевої розмови (середній тариф);
міжміський та міжнародний телефонний
- міжміські розмови у межах України за автоматичним телефонним зв'язком (середній тариф за кожну секунду розмови у межах області та України);
- міжнародні розмови з державами СНД за автоматичним телефонним зв'язком (середній тариф за кожну секунду розмови);
- міжнародні розмови з іноземними державами за автоматичним телефонним зв'язком (середній тариф за кожну секунду розмови);
мобільний (стільниковий)
- абонентна плата/вартість пакета;
- тариф за 1 секунду розмови понад пакетних хвилин (вихідний виклик у межах України/вихідний виклик між абонентами у мережі оператора).
5. Порядок збору інформації щодо тарифів
Інформація щодо тарифів на універсальні послуги поштового зв'язку, загальнодоступні телекомунікаційні послуги та послуги мобільного (стільникового) зв'язку надається щомісячно на адресу Держкомстату України організаціями, які відібрані для спостереження за зміною тарифів на послуги пошти та зв'язку за формою N 1-тариф (зв'язок) "Звіт про тарифи на послуги зв'язку для підприємств, установ, організацій" та на послуги мобільного (стільникового) зв'язку за формою N 1-тариф (мобіл) "Звіт про тарифи на послуги мобільного зв'язку для підприємств, установ, організацій". Дані щодо тарифів наводяться без податку на додану вартість станом на 28 число звітного місяця.
Оплата користувачами послуг міжнародного телефонного зв'язку з державами СНД та іншими іноземними державами світу проводиться в національній валюті України. Розмір оплати визначається із застосуванням курсу гривні до іноземної валюти, що встановлюється Національним банком України на момент надання послуги.
6. Формування вагової структури
Інформаційною базою для формування вагової структури (вагових коефіцієнтів) є дані про доходи від надання послуг пошти та зв'язку за попередній рік (форма N 12-зв'язок "Звіт про доходи від послуг зв'язку") .
Вагові коефіцієнти відображають відносну значимість виду послуг пошти та зв'язку, яка вимірюється їх часткою у доходах від надання послуг пошти та зв'язку, та віддзеркалюють ступінь впливу зміни тарифів кожного виду послуг на величину загального індексу тарифів на послуги пошти та зв'язку. За допомогою вагових коефіцієнтів здійснюється агрегація індивідуальних індексів до зведеного.
Вагові коефіцієнти розраховуються як частка доходів кожної послуги-представника у загальних доходах від надання послуг зв'язку за рік.
Перегляд вагової структури проводиться на щорічній основі за Стандартною процедурою. Процедура перегляду та переходу на нові вагові коефіцієнти відповідає міжнародним стандартам, що дозволяє розрахувати індекс тарифів на послуги пошти та зв'язку за різні періоди з використанням різних базисних років.
Департамент статистики цін
Державного комітету
статистики України
Список використаної літератури
1. Закон України "Про державну статистику" (зі змінами та доповненнями) N 2657-XI від 2 жовтня 1992 року
2. Єріна А.М. Організація вибіркових обстежень: Навчальний посібник. - К.: КНЕУ, 2004
3. Статистика: Підручник/Герасименко С.С., Головач А.В., Єріна А.М. та ін.; за наук. ред. Герасименка С.С. - 2-ге вид., перероб. і доп. - К.: КНЕУ, 2000
4. Вибіркове спостереження: Термінологічний словник - К.: НТК статистичних досліджень, 2004